Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Öldükten Sonra Ruhlar Tasarrufta Bulunabilir mi?

A Çevrimdışı

Abdulhakim35

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum kardeşlerim, bu konu ile alakalı bir süredir araştırmalar yapıyorum, tasarrufta bulunur diyenlerin de bulunmaz diyenlerin de getirdiği delilleri okuyorum. Tasarrufta bulunur diyenlerin delilleri çok çok cılız. Bu sebeple ben takvalı mümin olarak ölmüşlerin ruhlarının tasarrufta bulunabileceğini kabul etmiyorum.

Bu konuda İbni Kayyım'ın er-ruh eserindeki bazı sözlerinde hata ettiğini düşünüyorum. Bu sözleriyle ilgili bu sitede de bir konu açılmış ve sorulmuş:

https://www.islam-tr.org/konu/ruhlar-oldukten-sonra-fayda-verir-mi.39335/

Burada Abdulmuizz Fida hocamız: " İbn Kayyım el Cevziyye rahimehullahın Kitabu'r Ruh isimli eserinde bir parça olarak aktarılan alıntının kitabtan buraya konulmayan öncesi ve sonrası ile okuduğumuzda, öldükten sonra değil, uykuda rüya esnasında ruhun, başka insanların ruhlarıyla rüyada görüşmelerinden bahsetmektedir. " diyerek tevile gitmiştir.

Fakat ben defalarca kez okuduğumda bu tevilin hatalı olduğunu farkettim. Şöyle ki:

Bedenden ayrılan ruhların, rüyalarda bedene tekrar dönerek bir kişinin, iki kişinin yahut çok az sayıda insanın oldukça kalabalık bir topluluğu hezimete uğratmasıyla ilgili insanların gördükleri rüyalar, tevatür derecesinde çoktur. Rasûlullah'ın, Ebû Bekir ve Ömer'in ruhlarının, mu'minlerin sayısının azlığı ve güçsüzlüklerine rağmen, kendilerinden sayıları ve hazırlıkları çok olan küfür ve zulüm ordusunu yendikleri, nice rüyalarda görülmüştür.

İbni Kayyım'ın mavi ile yazılmış cümlesinde Rasulullahın, Ebu Bekir'in ve Ömer'in ruhlarının sayıca çok olan küfür ordularını yendiklerini ve bu galibiyetlerin rüyada görüldüğünü söylemiştir.

Burada şayet İbni Kayyım Rasulullahın, Ebu Bekir'in ve Ömer'in ruhlarının kazandığı savaşlardan kastı yaşadıkları dönem idiyse niçin bu savaş kazanımları rüyada görülsün ki? Açarız bir tefsir kitabı veya siyer kitabı okuruz öğreniriz.

Bu konuda şahsi görüşüm her alimin hata edebileceği gibi İbni Kayyım'ın da bu konuda hata ettiğini söylemek daha yerindedir. Hatayı tevile kalktığımızda tarikatçıların da şirklerini örtmek için giriştikleri tevillerine itiraz etmemiz ne kadar doğru olur?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;
Kardeşim yaklaşık 1 senelik forumda üyemizsin. Sorunuzu serbest kursu bölümüne açmayın, serbest kursu de Üyeler arası soru cevab bölümüne açınız. Şimdilik konuyu taşıyorum.

Üst Ana Sayfa Alt