Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Nişanlılık Dönemi Görüşüp Konuşmalarda Ölçü Nedir?

Murf Çevrimdışı

Murf

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullah,

Aceba nikah kiyilmadigi takdirde nisanlilik doneminde konusma, hal ve hareket nasil olmali?
Arastirmalarima gore mektuplasma (dolayisi ile maillesme) caiz. Bu mesajlasmayi da iceriyor mu?
Sayet iceriyorsa sinir ne olmali?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuhu;

Nişan; evliliğin ilk adımıdır. İlan olsa bile nikah kıyılana kadar eşler arası yasaklar devam ede. Her ne kadar nişanlı olunsa da, nikah kıyılmadığı için üçüncü bir şahıs olmadan baş başa yalnız kalmak câiz değildir. Üçüncü bir şahsın yanlarında olması halinde, sadece ihtiyaç kadar birbirleriyle diyalogda bulunabilirler.
Mahrâm olmayan bayan sesini dinlemeye gelince; fitne korkusu varsa veya sesten zevk alıyorsa sesi dinlemek caiz değildir.

Telefonda nişanlısıyla mesajlaşmak, telefonda konuşmak ve internette çetleşmek de böyledir; eğer nişanlısıyla mustehcen konuları konuşursa veya sesinden zevk alarak konuşursa veya bu şekilde yazışırsa elbette câiz değildir. Çünkü nişanlısıdır, yabancısıdır, henüz nikah akdi yerine getirilmemiştir. Ama ihtiyaç olduğunda bir yabancı bayanla ihtiyaç kadar konuşmak, telefonlaşmak caiz olduğu gibi nişanlısıyla da caizdir.
(İanetu Talibin, 3/260; Yusuf el Karadavi; Fetvalar 1/469; El Fıkhul İslami Ve Edilletuhu, C. 7, sf: 24-25)

İlgili Konular:

Nişanlılık Suresi Ne Kadar Olmalı?
https://www.islam-tr.org/konu/nisanlilik-suresi-ne-kadar-olmali.22922/

Nişan Programı Nasıl Olmalıdır?
https://www.islam-tr.org/konu/nisan-programi-nasil-olmalidir.30097/

Murf Çevrimdışı

Murf

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Verdiginiz bu cevaptan dolayi Rabbim razi olsun.

Fakat duyumlarima gore ihtilafli bir konu bu. Yaniliyor muyum aceba?

Murf Çevrimdışı

Murf

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mesajlasmayi ve konusmayi caiz gormeyen gorus var bir de mesajlasmakta ve konusmakta bir beis olmadigini savunan bir gorus var.
Birincisini okudum (zaten kadin ve erkegin ayrilmasi asildir). Fakat diger gorus hakkinda sadece var oldugunu duydum, hangi delillere dayaniyorlar, ne iceriyor bilmiyorum. Bu yuzden burada sorusturmak istemistim..