Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Nisa 11. 12. ve 176. Ayetlerini Örnek Vererek Açıklar mısınız?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykümselam
Necati hoca biraz değinmiş konuya

A Çevrimdışı

Ali.........

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam
Necati hoca biraz değinmiş konuya

Allah razı olsun ancak galiba yanlış anlaşıldım. Ben erkek 2 alıyor kadın 1 alıyor neden böyle diye sorgulamıyorum ben Elhamdulillah Allahu Teala bizlere ne emrettiyse onu kabul ettim. Benim anlamadığım kısım 2/3 1/4 1/6 (yanlış hatırlamıyorsam) gibi hesapları yaparken hangi durumda hangisi onu karıştırıyorum. Karıştırdığım için de aklıma yanlış düşünceler geliyor. Ben niye ayeti anlayamıyorum, karıştırıyorum diye. Bunu akılda tutmak veya daha iyi anlamak için veya gerekli durumlarda uygulamak için örnek vererek açıklayabilir misiniz ya da paylaştığım site eğer hesabı doğru yapıyorsa siteyi kullanabilir miyim ve paydan arta kalan kısım beytül mala mı gider yoksa tekrardan mı paylaşılır onu merak etmiştim.
Yine de cevabınız için Allah razı olsun.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Ali.........

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun ancak galiba yanlış anlaşıldım. Ben erkek 2 alıyor kadın 1 alıyor neden böyle diye sorgulamıyorum ben Elhamdulillah Allahu Teala bizlere ne emrettiyse onu kabul ettim. Benim anlamadığım kısım 2/3 1/4 1/6 (yanlış hatırlamıyorsam) gibi hesapları yaparken hangi durumda hangisi onu karıştırıyorum. Karıştırdığım için de aklıma yanlış düşünceler geliyor. Ben niye ayeti anlayamıyorum, karıştırıyorum diye. Bunu akılda tutmak veya daha iyi anlamak için veya gerekli durumlarda uygulamak için örnek vererek açıklayabilir misiniz ya da paylaştığım site eğer hesabı doğru yapıyorsa onu kullanabilir miyim ve paydan arta kalan kısım beytül mala mı gider yoksa tekrardan mı paylaşılır onu merak etmiştim.
Yine de cevabınız için Allah razı olsun.

Bi de Nisa 176. ayetin sonunda
Sapmamanız için Allah size açıklıyor. Allah, her şeyi bilendir.
kısmını okuyunca Allah bize açıkladığı halde nasıl anlamam bu durum imanıma zarar verir mi acaba diye düşünüyordum. Aklıma gelen yanlış düşünce ve sözlerden tevbe ettim.

Son düzenleme:
Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bi de Nisa 176. ayetin sonunda
Sapmamanız için Allah size açıklıyor. Allah, her şeyi bilendir.
kısmını okuyunca Allah bize açıkladığı halde nasıl anlamam bu durum imanıma zarar verir mi acaba diye düşünüyordum. Aklıma gelen yanlış düşünce ve sözlerden tevbe ettim.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum

Her duruma birer örnek vererek miras olayını açıklar mısınız?
Aslında bir site buldum eğer güvenilir ise ordan kendim oluşturup öğrenebilirim
Yanlış bilmiyorsam Halis Aydemirin sitesi Miras Hesaplama Programı - Miras Ayetleri
Tablo şeklinde değil ama Delilleriyle Hanefi Fıkhı kitabında örnek üzerinden verilmiş buraya kopyalayıp atmak uzun sürer. Kitap kütüphanede var ordan indirip aklınıza takılan konularda faydalanabilirsiniz.

Üst Ana Sayfa Alt