Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Namazın Sıfatı İle İlgili Konular

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Namazın Sıfatı İle İlgili Konular

(1) Namaza Başlarken Niyet Etmenin Vucubiyeti

(57) Ömer (Radiyallahu Anh) minberin üzerinde şöyle dedi:
“Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Ameller ancak niyetlere göredir...’ buyuruyordu.”
Buhari (143) Müslim (1907/100) Ebu Davud (2201) Nesei (75) İbni Mace (4227) İbni Hazm (3/231 Muhalla) İbnu’l-Carud (64) Ahmed (1/25) Albânî (1/59 İrva)
(2) Namaza Başlarken Elleri Kaldırmak

(58) İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaz kılmak için ayağa kalktığı vakit, omuzlarının hizasında olana kadar ellerini kaldırırdı...”
Müslim (390/2223) İbni Huzeyme (456)
(3) Namazda El Kaldırmada Çeşitlilik

(59) Muhammed bin Amr bin Âta şöyle dedi:
“Ebu Humeyd’i Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in on tane sahabesinin arasında işittim. Onlardan biri de Ebu Katade (Radiyallahu Anh) idi. Ebu Humeyd (Radiyallahu Anh) şöyle diyordu: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in namazını en iyi bileniniz şüphesiz ki benim. Sahabeler ona:
−Neden? Sen hepimizden daha önce onun sohbetinde bulunmuş değilsin ve bizden daha çok da ona ittiba eden değilsin’ dediler. Ebu Humeyd (Radiyallahu Anh):
−Hayır, ben Onun namaz kılışını hepinizden daha iyi bilirim dedi. Sahabeler ona:
−Öyle ise anlat dediler. Ebu Humeyd (Radiyallahu Anh) dedi ki:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza kalktığı zaman, kıbleye yönelir ve ellerini omuzlarının hizasına kadar kaldırırdı sonra Allahu Ekber derdi.”
İbni Hibban (1865) Ebu Davud (730-963) Nesei (3/34) Tirmizi (304) İbni Huzeyme (587) Beyhaki (2/267) Begavi (555) Ahmed (5/425)
(60) Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) haber verip şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in nasıl namaz kıldığına bakacağım dedim. Müteakiben ona baktım. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza kalkıp tekbir aldığında ellerini kulaklarının hizasına kadar kaldırdı...”
İbni Hibban (1860) Ebu Davud (727) Nesei (888) Darimi (1/314-315) Humeydi (885) Abdurrezzak (2522) Tabarani (22/84 Mucemu’l-Kebir) Darekutni (1/290) Ahmed (4/318)
(61) Malik bin el-Huveyris (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza girdiği vakit tekbir alır ellerini kulaklarının hizasına kadar kaldırırdı. Rükû ettiği ve başını rükûdan kaldırdığı vakit de yine ellerini kaldırırdı.”
İbni Hibban (1863) Ebu Davud (745) İbni Mace (859) Tabarani (19/625 Mucemu’l-Kebir) Tayalisi (1253) Darekutni (1/292) Tahavi (1/224 el-Meani) Begavi (567) Ahmed (5/53)
(4) Namazda İftitah Tekbirinin Vucubiyeti

(62) İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaz kılmak için ayağa kalktığı vakit, omuzlarının hizasında olana kadar ellerini kaldırır sonra ‘Allahu Ekber’ der tekbir alırdı...”
Müslim (390/2223) İbni Huzeyme (456)
(5) İmamın Tekbir Almasıyla Cemaat da Tekbir Alır

(63) Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘İmam ‘Allahu Ekber’ dediği vakit siz de ‘Allahu Ekber’ deyiniz…’ buyurdu.”
Beyhaki (2/16) Ahmed (10994) Albânî (86 Sıfatu’s-Salat)
(6) Namazda Sağ Elin Sol El Üzerine Konması

(64) Sehl bin Sa’d (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in zamanında insanlara, namazda iken kişinin sağ elini sol bileği üzerine koyması emredilirdi.”
Buhari (755) Malik (1/174) Beyhaki (2/28) Ahmed (5/336)
(65) İbni Abbas (Radiyallahu Anh) dedi ki:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yi işittim:
‘Biz nebiler topluluğu sahur yemeğini tehir etmekle, güneş batar batmaz hemen iftar etmekle ve namaz kılarken sağ ellerimizi sol ellerimizin üzerine koymakla emirolunduk’ buyuruyordu”
İbni Hibban (1770) (885 el-Mevarid) Tabarani (10851-11485 Mucemu’l-Kebir) (1905-4261 Mucemu’l-Evsad)
(7) Namazda Ellerin Göğüs Üzerine Konması

(66) Tavus (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazda iken sağ elini sol eli üzerine kor, sonra iki elini göğsü üzerinde bağlardı.”
Ebu Davud (759)
(67) Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber namaz kıldım. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sağ elini sol elinin üzerine gelecek şekilde göğsüne koyuyordu.”
İbni Huzeyme (479) Beyhaki (2/30) Albânî (150 el-Cenaiz)
(68) Kabisatubnu Hulbin babasından rivayet ederek şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i namazdan çıkarken sağından, solundan cemaate döndüğünü ve Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i elini göğsüne koyarken gördüm.”
Ahmed (22026) Albânî (150 el-Cenaiz)
(8) İftitah Duaları

(69) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza durduğu vakit namazı Allahu Ekber ile açar, iftitah duasını şöyle yapardı:
“Veccehtü Vechi Lillezi Fatere’s-Semavati Ve’l-Ard. Hanifen ve Ma Ene Mine’l-Müşrikin. İnne Salati Ve Nusuki Ve Mahyaye Ve Memati Lillahi Rabbi’l-Âlemin. La Şerikeleh. Ve Bizalike Umirtu Ve Ene Mine’l-Müslimin. Allahumme Ente’l-Melik La İlahe İlla Ente. Ente Rabbi Ve Ene Abduke Zalemtu Nefsi Va’tereftü Bi Zembi Fagfir Li Zunubi Cemian. İnnehu La Yağfiruzzunube İlla Ente. Vehdini Li Ahseni’l-Ahlak La Yehdi Li Ahseniha İlla Ente. Vasrif Anni Seyyieha La Yasrif Anni Seyyieha İlla Ente. Lebbeyk Ve Sa’deyk Ve’l-Hayr Küllühu Fi Yedeyk. Ve’ş-Şerru Leyse İleyk Ene Bike Ve İleyke Tebarekte Ve Tealeyte Estağfiruke Ve Etubu İleyke.”
Duanın Manası: “Ben yüzümü birleyici olarak gökleri ve yeri yaratan Allah’a çevirdim. Ben müşriklerden değilim. Kuşkusuz namazım, bütün ibadetlerim, hayatım ve ölümüm, ortağı olmayan âlemlerin Rabbi Allah içindir. Ben ancak bununla emrolundum ve ben müslümanlardanım. Ey Allah’ım, melik Sensin, Senden başka hak ilah yoktur. Sen benim Rabbimsin, bende Senin kulunum. Ben nefsime zulüm ettim, günahımı itiraf ettim, günahlarımın hepsini bağışla. Günahları ancak Sen bağışlarsın. Beni ahlakın en güzeline ulaştır, ahlakın en güzeline ancak Sen ulaştırırsın. Ahlakın kötüsünü benden uzaklaştır, onun kötüsünü ancak Sen uzaklaştırırsın. Lebbeyk emrine itaatkâr olarak sa’deyk davetine icabet edici olarak huzurundayım. Hayrın tamamı Senin elindedir. Şer Sana ulaşamaz. Ben Senin içinim, dönüşüm Sanadır. Sen ne mübareksin, Sen ne yücesin. Senden bağışlanma istiyor ve Sana tevbe ediyorum.”
Müslim (771/201) Ebu Davud (760-761) Nesei (896) Tirmizi (226) İbni Hibban (1774) Darekutni (1/287-296) Beyhaki (2/74) İbni Hazm (4/95-96 el-Muhalla) Begavi (3/3435) Ahmed (717)
(70) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaz için tekbir aldığı zaman kıraatinden önce biraz susardı. Dedim ki:
−Ya Rasulallah, anam babam sana feda olsun, tekbir ile kıraat arasında şu sukutunu ve ne dediğini bana söyler misin? Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Allahümme, Baid Beyni Ve Beyne Hatayaye Kema Bâadte Beyne’l-Meşriki Ve’l-Mağribi. Allahümme, Nakkini Min Hatâyaye Kema Yünekka’s-Sevbul-Ebyadu Mine’s-Sevbid-Denes. Allahümmeğsilni Min Hatayaye Bi’s-Selci Ve’l-Mai Ve’l-Bered’ derim’ buyurdu.”
Duanın Manası: “Ey Allah’ım, benimle günahlarımın arasını, doğu ile batının arasını uzaklaştırdığın gibi uzaklaştır. Ey Allah’ım, beyaz elbisenin kirden temizlendiği gibi, beni hatalarımdan temizle. Ey Allah’ım, benim hatalarımı karla, suyla ve doluyla yıka gider.”
Müslim (598/147) Buhari (757) Ebu Avane (1/9899) Ebu Davud (781) İbni Mace (805) Darimi (1/283) Beyhaki (2/195) Begavi (574) İbni Hibban (1775-1778)
(71) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazı açtığı zaman:
‘Subhaneke Allahümme Ve Bihamdike Ve Tebarekesmuke Ve Teâlâ Cedduke Ve La İlahe Gayruke’ diye dua ederdi.”
Duanın Manası: “Ey Allah’ım Seni hamdin ile tesbih ederim. İsmin ne mübarektir, azametin ne yücedir. Senden başka hak ilah yoktur.”
Tirmizi (243) Ebu Davud (776) İbni Mace (806) Darekutni(1/301) Hâkim (859) Albânî (341 İrva)
(9) Fatihadan Önce İstiazenin Gerekliliği

(72) Cübeyr bin Mutim (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza girdiği vakit:
‘Eûzu Billahimine’ş-ŞeytanirRacim Min Nefhihi ve Nefsihi ve Hemzihi’ der idi.”
Tayalisi (947) Ebu Davud (764) İbni Mace (807) Hâkim (1/235) Beyhaki (2/35) Albânî (2/54 İrva) Ahmed (4/85)
(73) Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza kalktığı vakit:
‘Eûzu Billihi’s-Semii’l-Alimimine’ş-Şeytanir-Racim Min Hemzihi Ve Nefhihi Ve Nefsih’ der, sonra okurdu.”
Ebu Davud (775) Tirmizi (232) Darimi (1/282) İbni Mace (804) Darekutni (1/298) Beyhaki (2/34) Ahmed (11473) Albânî (2/53 İrva)
(10) Besmele ve Onu Sessiz Okumanın Vucubiyeti

(74) Katade (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Enes bin Malik (Radiyallahu Anh)’ı işittim şöyle dedi: Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in arkasında namaz kıldım. Ebu Bekir, Ömer ve Osman (Radiyallahu Anhum)’un arkasında namaz kıldım. Onlardan hiçbirinin ‘Bismillahirrahmanirrahim’i açıktan okuduklarını işitmedim.”
Ali bin Ca’d (922 Ca’diyyât) İbni Huzeyme (496) İbni Hibban (1798-1799) Darekutni (1/314)
(75) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ebu Bekir, Ömer ve Osman ile beraber namaz kıldım. Onlardan hiçbiri ‘Bismillahirrahmanirrahim’ i açıktan okumuyorlardı.”
Ali bin Ca’d (1373 Ca’diyyât) İbni Huzeyme (496) İbni Hibban (1798-1799) Darekutni (1/314-316)
(11) Besmele Fatiha’dan Bir Ayettir

(76) Ümmü Seleme (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazda Bismillahirrahmanırrahim’i okudu ve onu bir ayet saydı. Elhamdu Lillahi Rabbil Âlemini ikinci ayet olarak, Errahmanirrahimi üçüncü ayet olarak, Maliki yevmiddini dördüncü ayet olarak addetti. İyyake Nağbudu Ve İyyake Nesteîni de böyledir dedi ve beş parmağını bir araya topladı.”
İbnu’l-Münzir (1345 el-Evsad) İbni Huzeyme (493) Hâkim (1/232)
(12) Fatihayı Okurken Her Ayet Başında Durma

(77) Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazda kıraatini ayet ayet keserek yapardı. ‘Bismillahirrahmanirrahim’ der sonra durur ‘Elhamdulillahi Rabbi’l-Âlemin’ der sonra durur ‘Errahmanirrahim’ der sonra durur Maliki Yevmiddîn... ve bu şekilde kıraatini tamamlardı.”
Hâkim (2909) Ebu Davud (4001) Darekutni (1/307) Beyhaki (2/44) Ahmed (6/302)

Üst Ana Sayfa Alt