Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Namazdan Sonraki Zikirler

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Namazdan Sonraki Zikirler

(1) Namazdan Sonra Yapılacak Tesbihat

(189) İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“Biz Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in namazının bittiğini, Tekbir sesinden anlardık.”
Buhari (827) Müslim (583/120) Ebu Davud (1002-1003) Nesei (1334) Ebu Avane (2/243) Tabarani (12200 Mucemu’l-Kebir) Beyhaki (2/184) Begavi (712) Abdurrezzak (3225) Ahmed (1/367)
(190) Sevban (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazdan çıktığı zaman üç kere ‘Estağfirullah’ der sonra da ‘Allahumme Entesselamu ve Minkesselamu Tebarekte Ya Ze’l-Celali Ve’l-İkram’ derdi.”
İbni Mace (928) Müslim (591/135) Ebu Avane (2/242) Ebu Davud (1513) Nesei (1336) Tirmizi (300) Darimi (1/311) İbni Huzeyme (737-738) Beyhaki (2/183) Begavi (714) Ahmed (5/275-279)
(191) Abdullah bin Zubeyr (Radiyallahu Anh) her namazda selam verdikten sonra:
“La İlahe İllallahu Vahdehu La Şerike Leh. Lehul Mülkü Velehul Hamdu Ve Huve Ala Külli Şeyin Kadir. La Havle Vela Kuvvete İlla Billah. La İlahe İllallah. Ve La Nağbudu İlla İyyah. Lehun Niğmetu Velehul Fadlu Velehus Senau’l-Hasen. La İlahe İllallah. Muhlisine Lehuddin Velev Kerihel Kafirundiye dua ederek:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) her namazdan sonra bu lafızlarla tespih ederdi dedi.”
Müslim (594/139) Ebu Avane (2/245-246) Ebu Davud (1507) Nesei (3/70) İbni Huzeyme (741) İbni Hibban (2008) Ahmed (4/4)
(192) Muğire bin Şube Muaviye’ye şöyle yazdı:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazı bitirip selam verdiği zaman:
‘La İlahe İllallahu Vahdehu La Şerike Leh Lehul Mülkü Velehu’l-Hamdu Ve Huve Ala Külli Şeyin Kadir. Allahumme La Mania Lima Ağteyte Ve La Muğtiye Lima Menağte, La Yenfau Zel Ceddi Minkel Ceddu’ buyururdu.”
Duanın Manası: “Bir ve ortağı olmayan Allah’tan başka ilah yoktur. Mülk O’nundur, hamd O’nadır, O’nun her şeye gücü yeter. Ey Allah’ım! Verdiğin nimetlere mani olucu, mani olduklarını da verici yoktur. Güç ve kuvvet ancak Sendendir.”
Müslim (593/137) Buhari (6265) Ebu Avane (2/244) Ebu Davud (1505) Nesei (3/71) İbni Huzeyme (742) Abdurrezzak (4224) Tabarani (20/925 Mucemu’l-Kebir) Beyhaki (2/185) Ahmed (4/250)
(193) Muaz bin Cebel (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) elimi tuttu ve:
−‘Ya Muaz! Vallahi ben seni seviyorum, vallahi ben seni seviyorum’ buyurdu. Sonra da:
−‘Ya Muaz! Her namazın ardından ‘Allahumme Einni Ala Zikrike Ve Şükrike Ve Hüsni İbadetike’ demeni tavsiye ediyorum’ buyurdu...”
Duanın Manası: “Ey Allah’ım, Seni zikretmeye, Sana şükretmeye ve Sana güzel ibadet etmeye karşı bana yardım et.”
Ebu Davud (1522) Nesei (1302) İbni Huzeyme (751) İbni Hibban (2020) Tabarani (20/110 Mucemu’l-Kebir) Hakim (1010) Ahmed (5/245)
(194) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Her namazın arkasında kim otuz üç kere ‘Subhanallah’ der Allah’ı tesbih eder, ‘Elhamdulillah’ der otuz üç kere Allah’a hamd eder, ‘Allahu Ekber’ der otuz üç kere Allah’ı tekbir eder ve bunlar doksan dokuz olur; bunun akabinde ‘La İlahe İllallahu Vahdehu La Şerike Leh Lehul Mülkü Velehul Hamdu Ve Huve Ala Külli Şeyin Kadir’ der bununla tespihi yüze tamamlarsa, o kulun günahları denizin köpüğü kadar çok olsa da hepsi bağışlanır’ buyurmuştur.”
Müslim (597/146) Ebu Avane (2/270) Beyhaki (2/187) Ahmed (8842-10271)
(2) Tesbihi Parmakla Yapmanın Gerekliliği

(195) Abdullah bin Amr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in tespihi elinin parmakları ile akdettiğini gördüm.”
Tirmizi (3715)
(196) Yüseyre şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kendilerine Tekbir, Takdis ve Tehlile riayet etmelerini ve bunları parmaklarla yapmalarını emrederek:
‘Kuşkusuz parmaklar sorguya çekilecek ve konuşturulacak. Rahmeti unutarak gaflette olmayın’ buyurdu.”
Ebu Davud (1501) Tirmizi (3583)
(3) Namazdan Sonra Ayete’l-Kürsi Okuma

(197) Ebu Ümame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Herkim farz namazların arkasından Ayete’l-Kürsi okursa onunla cennete girmesi arasında engel sadece ölümdür’ buyurdu”
İbni Sünni (124) Nesei (100 Ameli’l-Yevm) Albânî (972 es-Sahiha)
(4) Namazdan Sonra Muavvezatı Okuma

(198) Ukbe bin Amir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) her namazın sonunda Muavvezat (İhlâs-Felak-Nâs) sureleri okumamı emretti.”
Ebu Davud (1523) Nesei (1335) Tirmizi (2903) İbni Sünni (122)

Üst Ana Sayfa Alt