Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Abdestte Yüzü Yıkamadığımı Hatırlayınca Namazdan Ayrılma Şeklim Doğru mu?

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum rahmetullahu ve berekatuhu , akşam namazına cemaate yetişmek için biraz acele edip eksik abdest ( yüzümü yıkamamışım ) aldım ve bunu namaz a durunca ilk rekatta farkettim , cemaat secde yapınca ben kalkmayıp selam verip namazdan çıktım . Bu durumda ne yapacağımı bilemedim , bu konu ile alakalı yardımcı olurmusunuz.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı mesh edip, topuklara kadar ayaklarınızı da (yıkayın). Eğer cunub oldunuz ise, boy abdesti alın. Hasta, yahud yolculuk halinde bulunursanız, yahud biriniz tuvaletten gelirse, yahud da kadınlara dokunmuşsanız (cinsî birleşme yapmışsanız) ve bu hallerde su bulamamışsanız temiz toprakla teyemmum edin de yüzünüzü ve (dirseklere kadar) ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez; fakat sizi tertemiz kılmak ve size (ihsan ettiği) nîmetini tamamlamak ister; umulur ki şükredersiniz. (Maide 6)

Abdest alırken, abdestin farzlarından birini hata, unutarak da olsa yapılmaması durumunda abdest yerine gelmemiştir. Çünkü yüz yıkamak abdestin farızalarındandır. Haliyle kılınan namazlarda fasiddir, geçersizdir. Yeniden abdest alınması gerekirdi. Vakit çıktıysa namaz da kaza edilir.

Namazın ilk rekatında fark edip secdeden sonra kalkmayıp selam verdikten sonra namazdan çıkmanız kısmen (namazı tamamlamaya çalışmamanız) doğru. Abdestin farzı olan yüz yıkamayı yapmadığınıza kesin emin olduğunuz anda (selamsız) saftan ayrılıp abdest almaya gitmeliydiniz. Namazın ortasında Selam, abdestli olarak namazdan ayrılmak isteyenlerin yaptıklarındandır.

Üst Ana Sayfa Alt