Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Namazda Engelli Kişinin Kıbleye Dönememesinin Hükmü Nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

Mehmetgünel

La ilahe illallah
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm arkadaşlar ben engelli biriyim bu engelimden dolayı koltukta oturamıyorum daha doğrusu zorlanıyorum bu yüzden kendime ait bir hasta yatağım var bu yatağında kıbleye dönük değil yaklaşık bi 45 derece fark oluyor yatağımın yerini değiştirirsem de zorluk olabilir bu durumda napabilirim ?

M Çevrimdışı

Mehmetgünel

La ilahe illallah
İslam-TR Üyesi
Bir de yüzün kıbleye dönmesi yeterli midir ? Göğsümü pek döndüremiyorumda.

M Çevrimdışı

Mehmetgünel

La ilahe illallah
İslam-TR Üyesi
Bahsettiğim açı 45 dereceden fazla olabilirde internette her birinin yönünde farklılık oluyor birde mescidi harama dönmek yeterlimi ? Yatağın yerini neden değiştiremiyorsun derseniz evin açısından dolayı kıbleye döndürmek tersime geliyor evin durumuda bunu pek müsait değil . Düzgün çalışan bir kıble pusulası bilen yazarsa sevinirim.

M Çevrimdışı

Mehmetgünel

La ilahe illallah
İslam-TR Üyesi
.
Selamün aleyküm arkadaşlar ben engelli biriyim bu engelimden dolayı koltukta oturamıyorum daha doğrusu zorlanıyorum bu yüzden kendime ait bir hasta yatağım var bu yatağında kıbleye dönük değil yaklaşık bi 45 derece fark oluyor yatağımın yerini değiştirirsem de zorluk olabilir bu durumda napabilirim ?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum kardesim ben google mapsten cevremde neler var bakip ve konumumu bulup ona gore kibleye bakiyorum. tekerlekli sandalye ile kibleye dönme imkanın yok mu?

M Çevrimdışı

Mehmetgünel

La ilahe illallah
İslam-TR Üyesi
Evimde bir tane sandalye var ama onda da pek rahat kılamam evin mimariside kötü o yüzden yatağı çeviremiyoruz çevirsek bile düzenli olmaz alanda biraz kısıtla yaza kadar da taşınmıcaz peki namazlarım kabul olmuşmudur ? Kıblenin yönünüde tam anlayamadım o yüzden ne kadar sapma var bulamadım

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bilemiyorum ne kadar zaruret durumuna girer. ben olsam rahat edemezdim. zaten kibleye dönerek uyumak da sünnet. ben olsam ivedi sekilde kibleyi tespit eder yatagi ona gore ayarlatirdim.

M Çevrimdışı

Mehmetgünel

La ilahe illallah
İslam-TR Üyesi
Kıble evin biraz çaprazında kalıyor evin yapısı iyi olsa çevirçezde evin yapısı kötü bu yüzden sıkıntı oluyor yaza kadarda taşınmıcaz bu durum yeterince zarurimidir ondan emin olamadım bu kıble mevzusu yüzünden namazların boşa gitti diye vesvese alıp duruyorum iki gündür bu yüzden çok huzursuzum.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kıble evin biraz çaprazında kalıyor evin yapısı iyi olsa çevirçezde evin yapısı kötü bu yüzden sıkıntı oluyor yaza kadarda taşınmıcaz bu durum yeterince zarurimidir ondan emin olamadım bu kıble mevzusu yüzünden namazların boşa gitti diye vesvese alıp duruyorum iki gündür bu yüzden çok huzursuzum.

Bu halde ailene ben namaz kiliyorum kibleye donderin desen sana eminim saglam adamdan daha fazla kiymet verirler.

Cunku saglamlar kilmaya eriniyor.

Bazen sorularin sasirtiyor.
Anlayamiyoruz dogrusu.

Ayrica engelliyim diyorsun yatagi ceviremiyorum diyorsun engelli bir insan nasil cevirecekki ilginc

M Çevrimdışı

Mehmetgünel

La ilahe illallah
İslam-TR Üyesi
Yani ailem çevirecek anlamında aileme konuyu danıştım ama evin yapısının müsait olmadığını söylediler evimiz mimari açıdan birazda kötü yaza kadarda taşınamıcaz belki ara tatilde ailem düzen ayarlar.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yatalak kimsenin gözle bile namaz kılabildiğini biliyorum ama senin durumunu bilmiyorum Allah kolaylık versin

M Çevrimdışı

Mehmetgünel

La ilahe illallah
İslam-TR Üyesi
Baktım ama net cevap bulamadım biraz daha araştırıcam diğer sitelere bunu sorucam

M Çevrimdışı

Mehmetgünel

La ilahe illallah
İslam-TR Üyesi
Ailemle biraz daha düşündüm 15 tatilda düzen ayarlıcaz şimdilik geçici bir düzen yapmayı deniyecez

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykumselam kardeşim
Rabbim şifa versin amin

Siz gereken şeyi ebeveynlerinize arz etmişsiniz bu konuda size yardımcı olmadıklarından dolayı vebale girmektedirler.Gönül rahatlığı ile namazlarınızı eda edin kişi gücünün yettiği ile sorumludur. İsteyerek ve bile bile kilmadiginiz sürece Allahu alim günaha girmediniz

https://www.islam-tr.org/konu/namazda-kible-farki-ve-kiblede-resim-olma-sorunu.51607/

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt