Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Müşrik İken İmzalanan Küfür Sözleşmelerini İptal Etmeyenin Durumu Nedir?

A Çevrimdışı

Abu Bakr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum

Ben tevhidi bilmeden once su abenesi olmustum ve abone olurkende onume konulan kufur sozlesmeyi imzalmıstım cunku ozman bunların kufur oldugunu bilmiyordum.Musluman olduktan sonra da aboneligi iptal etmedim ve sozlesme halen gecerli.Fakat ogrendim ki kisi musluman olduktan sonra kufur uzerine oldugu zamanda yaptıgı ve gecerliligini koruyan tum sozlesmeleri iptal etmek zorundaymıs. Yani gucunun yettigince aklında kalan ne varsa hepsini iptal etmek zorundaymıs. Cunku taguta muhakeme olmayı kabul ettigi sozlesmeler varsa ve bunlar halen gecerliligini koruyorsa bu kisi musluman sayılmazmıs.

Simdi bu durumda ben su aboneligimi iptal edip tekrar onume konulan kufur sozlesmesindeki maddeleri tahrif ederek abone olmak mı zorundamyım.Yani buna yapmaz musrik iken yaptıgım kufur sozlesmesi beni baglar ve kufre dusmus olur muyum ?

Abdulmuizz Aki lutfen bu soruma cevap verir misin. Forumda okuduğum konular beni cevap olarak tatmin etmedi ve cevabını net bulmadım. Suan bu durum beni cok rahatsiz ediyor. Kafamı kemiriyor.

Allah'ın Selamı,Rahmeti ve Bereketi Üzerinize Olsun

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esselamu aleykum
Ben tevhidi bilmeden once su abenesi olmustum ve abone olurkende onume konulan kufur sozlesmeyi imzalmıstım cunku ozman bunların kufur oldugunu bilmiyordum.Musluman olduktan sonra da aboneligi iptal etmedim ve sozlesme halen gecerli.Fakat ogrendim ki kisi musluman olduktan sonra kufur uzerine oldugu zamanda yaptıgı ve gecerliligini koruyan tum sozlesmeleri iptal etmek zorundaymıs. Yani gucunun yettigince aklında kalan ne varsa hepsini iptal etmek zorundaymıs. Cunku taguta muhakeme olmayı kabul ettigi sozlesmeler varsa ve bunlar halen gecerliligini koruyorsa bu kisi musluman sayılmazmıs.

Simdi bu durumda ben su aboneligimi iptal edip tekrar onume konulan kufur sozlesmesindeki maddeleri tahrif ederek abone olmak mı zorundamyım.Yani buna yapmaz musrik iken yaptıgım kufur sozlesmesi beni baglar ve kufre dusmus olur muyum ?

Abdulmuizz Aki lutfen bu soruma cevap verir misin. Forumda okuduğum konular beni cevap olarak tatmin etmedi ve cevabını net bulmadım. Suan bu durum beni cok rahatsiz ediyor. Kafamı kemiriyor.
Allah'ın Selamı,Rahmeti ve Bereketi Üzerinize Olsun
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuhu kardeşim;

Kardeşim, İslam geçmişi örter, musluman olmadan önce yapılan günahlardan dolayı sorumlu olmadığınız gibi, musluman olduktan sonra da geçmiş günahların (sorumlulukların) avfedilmesi için belli şartlar koşulamaz.
Bu gibi durumlar maddi borçlar için geçerlidir.
"Ancak şu var ki dönüş yapıp iman edenler güzel ve makbul işler işleyenler bundan mustesnadır. Allah onların kötülüklerini iyiliklere, günahlarını sevablara çevirir. Çünkü Allah gafurdur, rahîmdir." (Furkan, 70)

Şevkânî, bazı sahâbîlerin ve daha başka alimlerin, âyetin bu cümlesi hakkındaki görüşlerini şu şekilde özetler:
Buradaki "değiştirme ve çevirme"
(tebdil), sadece "afvetme" anlamına gelir. Yani Allah onların söz konusu günahlarını affedecektir, yoksa onları iyiliklere çevirmeyecektir (IV, 103)

Rasulullah (s.a.v.): "Tövbe, günahtan dolayı pişmanlık duyup afv dilemektir."
(Ahmed bin Hanbel, Musned, VI, 264; İbn Mâce, "Zuhd", 30)

O inkar edenlere de ki:
“Eğer vaz geçerlerse geçmişte
(yaptıkları) şeyler bağışlanacaktır. Ama yine dönecek olurlarsa, önceki (toplumlara uygulanan) sünnet muhakkak (onların başından da) geçmiş olacaktır."

(Enfal 38)

Eğer kâfir küfründen, muşrik iseda şirkinden vazgeçip katıksız bir şekilde iman ederek, İslam’a girer ve teslimiyetlerinde samimi olurlarsa, onların kafir ve muşrik oldukları zamanlarında işlemiş oldukları her türlü günah afvolunacaktır. Ayet-i kerimeye dikkat edilecek olunursa, küfürden, şirkten ve onların gereklerinden tamamen vazgeçip bir daha dönmemek şart koşulmuştur. Bu konuda samimiyet ve sabır şarttır… Bir daha küfre, şirke ve onların gerektirdiklerine dönmemek kaydıyla tevbe edenleri, Allah afvediyor.

ـ4ـ وعنه أيضاً رضى اللّه عنه قال: قال رسولُ اللّه #: ] إذا أسْلَمَ العَبْدُ فحَسُنَ إسْمُهُ كَتَبَ اللّهُ لَهُ كلُّ حَسنَةٍ كَانَ أزْلَفَهَا، وَمُحِيَتْ عَنْهُ كلُّ سَيئَةٍ كَانَ أزْلَفَهَا، وَكَانَ بَعْدَ ذلِكَ القصاصُ: كلُّ حسَنَةٍ بعشْرِ أمثالها إلى سبعِمائةِ ضِعْفٍ، وَالسَّيئةُ بمثلِهَا إّ أن يتجاوَزَ اللّهُ عنْها
[ أخرجه البخارى تعليقاً، والنسائى مسنداً.ومعنى » أزلفها« قرّبها
Yine Ebu Sa'îd (radıyallau anh) hazretleri der ki: "Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular:
"Bir kul İslâm'a girer ve bunda samimi olursa, daha önce yaptığı bütün hayırları Allah, lehine yazar, işlemiş olduğu bütün şerleri de afveder. Müslüman olduktan sonra yaptıkları da şu şekilde muâmele görür: Yaptığı her hayır için en az on misli olmak üzere yediyüz misline kadar sevab yazılır. İşlediği her bir şer için de, -Allah affetmediği takdirde- bir günah yazılır."

(Buharî hadisi tâlik olarak kaydeder (İman: 31), Nesâî, İman: 10, (8, 105)

Amrb. As (r.anh)'dan: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Bilmez misin ki İslam, kendinden önceki günahları yok eder Hicret de ondan önceki günahları yok eder Hacc da on dan önceki günahları yok eder."

(Sahih-i Muslim, Kitabul-İman, B. 54, Hadis no: 192; İmam Suyuti, Cami’u’s İst. 1996, C. 2. Sf: 174, Hadis no: 1657 (3064).
İbn Sâ'd'in Tabakat'ından. İmam Kurtubî, A.g.e., C. 8, Sf: 29; Dipnot: l'de bu hadisin, Ahmed b. Hanbel, Musned, C. 4, Sf: 199'da olduğu kaydedilmiştir.)

Gerek küfür ve şirkten yapılan tevbe, gerekse amelî konularda yapılan tevbe Rabb'imiz Allah tarafından sevinçle karşılanıp kabul edilir... Bu hâl Kıyametin büyük alametlerinin ortaya çıkışına kadar böylece devam eder...
Ebu Hurayra (r.anh)'dan:
Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurur:
"Her kim güneş battığı yerden doğmazdan önce tevbe ederse, Allah onun tevbesini kabul eder."

(Sahih-i Muslim, Kitabu'z-Zikr ve'd-dua ve’t-tevbe, B. 12, Hds. 43)

Konuyla ilgili diğer meselelere geçecek olursak, cahiliyyedeki andlaşmaları da ibtal etmenizin gerektiğini söyleyenler ve delilleri nelerdir?
Açıkçası bu konuda öyle iman etmiyoruz. Daha Tağutun mahkemelerine bile her gidenin kayıtsız şartsız istisnasız kafir olduğu hakkında ittifak bile yokken, yazının söz gibi olup olmadığı âlim ve mezheb muctehidlerince farklı şartlarla değerlendirilirken bu tür zorlama yorumlarla dayatmalar ileri sürmek isabetli olmadığı gibi pratiği de yoktur. Hele ki andlaşmaları tahrif etmek diye bir şey, kişinin kendini kandırmasıdır! Elektrik , su, doğalgaz, telefon, diploma, ehliyet, telefon, tapu vs. vs zaruret görmeyenlerin dağa çıkmalarından başka alternatifi yoktur, aksi taktirde samimi değillerdir.

İlgili konular:

Kafir / Muşrik Olarak İşlenen Hayırlı Amellerin (Müslüman Olduktan Sonra) Ahiratteki Durumu

Memurluk Yemini ve Küfür İçerikli Sözleşmelere İmzanın Hükmü Nedir?
TAĞUTUN MAHKEMESİNE GİDENİN DURUMU

Tağutun Mahkemesine Başvurmak, Temyiz İçin Mahkemeye Gitmek Caiz mi?

Tağuta Muhakeme Olmak !

Üst Ana Sayfa Alt