Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Müslüman Erkeğin Karısını Çalıştırması veya Çalışmasına Göz Yumması Caiz midir?

A Çevrimdışı

Almunadil

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bu soruya cevap veya yorum ikiye ayrılıyor:

1. Bu zamanda çoğu sözde müslüman erkek 'evin geçimi' sebebini ileri sürerek karılarınında çalışmasını istiyor. Böylece hem erkek hemde kadın calışmış oluyor.

2. Bir ikinci fenomen var ki o da kocanın karısının çalıştığına göz yummasıdır. O kadar çok örneği var ki bunların. Mesela sözde müslüman erkeğin maaşı 5.000 tl olmasına rağmen karısını sırf kendine üst-baş/takı/ziynet alsın diye çalışmasını istiyor veya calışmasına göz yumuyor. Bu tip sözde 'adamlar' sırf paralarını kadınları için harcamak istemeyen veya cimriliklerinden dolayı kadınlarının kendi ihtiyaçlarını (giyisi ve ziynet) karşılaması için calışmalarına izin veriyorlar. (Bu giyisiler ve zinetler ile haram olmayanları kast ediyorum tabi!)

Caiz mi değil mi cevabini veremiyorsaniz bu tip meselelere nasil bakiyorsunuz merak ediyorum. Karisinin calişmasina izin veren adamdan bu durumda iken hiç mücahid olurmu hiç adam gibi adam olur mu?

A Çevrimdışı

Almunadil

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Akıllara şu soru gelebilir:
Bir müslüman adam ev harcamalarını ve aile harcamalarını iki kısıma ayırması yanlış bir davranış mı? Karısının giyisilerini/ziynetlerinide kocası alması gerekmez mi?

Cevap
Evet, müslüman erkek evlendiği anda evin ve ailesinin bütün harcamalarını üstleniyor ve bu harcamalarını ayırmak fıtrata terstir.
Çünkü Allahu Teala şöyle buyuruyor:

Allah’ın kimini kimine üstün kılmasından ötürü ve erkeklerin, mallarından sarf etmelerinden dolayı erkekler kadınlar üzerine hakimdirler. İyi kadınlar; gönülden boyun eğerler ve Allah’ın korunmasını emrettiğini, kocasının bulunmadığı zaman da koruyanlardır. Serkeşlik etmelerinden endişelendiğiniz kadınlara önce öğüt verin. Uslanmazlarsa, kendilerini yataklarında yalnız bırakın. Yine dinlemezlerse dövün. Size itaat ettikleri takdirde incitmeye bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür. (Nisa suresi 34. ayet)

şu konuyada temas etmek istiyorum: bakınız genelde karılarını döven adamlar Allah'tan korkmayan ve dinden bir haber olan ve namaz kılmayan herifler. Müminler nezaman döveceğini (çok mühim durumlarda) ve nezaman duracağını iyi bilir. Bu çok ve boş dövüşlerden birçok kadının hayatı kayıyor buda bir gerçek! Ayrıca Allah Rasulu'nun (s.a.v.) sünnetinde vuku bulmuş değildir ve sahabi'den benim bildiğim kadarıyla böyle rivayetler yoktur.

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim Görüşüme göre İslami Toplum İçin Elbette Bayan çalışana ihtiyaç vardır.Örnek meslekler : Ebe,Bayan Doktor bazı hususi bayan meslekleri olabilir.

Ancak günümüz Toplum anlayış ve yaşayışında ASLA.

Unutulmaması gereken Bir noktada Günümüz İşsizlik sorununun en büyük gerekçesi Bayanların Her türlü ! meslekte çalışmasıdır

Üst Ana Sayfa Alt