Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mısırda cumayı Yusuf Kardavi kıldırdı

U Çevrimdışı

ummudamla

Üye
İslam-TR Üyesi
Şu andan itibaren mısırın bütün çocuklarının her birinden bir taş tutup yeni mısırı inşa edecek binaya katmasını istiyorum.
Mısırın gençleri ayeti kerimede işaret edildiği gibi firavun dan izin almadan özgürlüklerine inandılar ve kendilerini değiştirdiler .Kendilerini değiştirince mısırıda değiştirdiler dünyayıda.
Kardavi hutbesinde bunları söyledi

E Çevrimdışı

elcevzi

Üye
İslam-TR Üyesi
Şayet olaya müslüman olmayan bir kimsenin demokratik+laik bir kimsenin gözü ile bakacak olursak;

Mısır da meydana gelen bu olay gerçekten sevindirici olaylardır.

Ancak Şanı Yüce Rabbimizin Kitabını okuyan ve O'nun Rasulü'nün(sallallahu aleyhi ve sellem) sünnetinden giden bir müslüman olarak bu olaylara baktığımız zaman;

halkın kendisini müslüman olarak takdim ettiği bu toprakta (Mısır) özgürlük için yapılması gereken bir isyan değil;

beşeri kanunlara karşı kendilerine ilahlık taslayan müstekbirlere karşı bir isyan yapılması gerekirdi.

Ancak Mısır da İslam için,Allah rızası için,Kur'an için,kula kulluğu ortadan kaldırmak için...vb. bir direniş olmamıştır.Bir Firav'n(Hüsnü Mübarek) gider yerine ''özgürlük,eşitlik'' sloganları atan binlerce Firav'n gelir.

Birinde ki zulüm görünürdür.Yani köleler ellerinde ki elepçenin ayaklarında ki prangaların farkındadır.Ancak ikincisinde ellerindeki kelepçe bilezik ayaklardaki pranga halhal zannedilir.Sonuçta burada Şanı Yüce Rabbimize karşı bir saygısızlık ve kullara zulüm vardır.Ancak mazlumlar bunun farkında değillerdir.

Ben bu iki tercih yerine üçüncü şıkkı seçer yani

Her şeyden Münezzeh olan Rabbimize kul olmak ve yeryüzündeki tüm Tağutlara karşı tevhidi bir direnişe EVET demek isterim.Ne de olsa Kendisindne başka ilah olmayan Yüce Allah şöyle buyurmuştur:

''Biz her ümmete Allah'a kul olun Tağut'a kulluktan kaçının diye Rasul gönderdik''(16 Nahl/36)

U Çevrimdışı

ummudamla

Üye
İslam-TR Üyesi
ben mısır devriminin başlangıcını veye amacını savunuyor değilim.Fakat bu devrim göstermiştir ki bir devrim için illa karanlık güçlerin desteğine ihtiyaç yok tur. bu ALLAH ın izniyle halkın amerika dan bağımsız yaptığı bir devrimdir. Müslümanlarada bu yönüyle örnek olmalıdır.
tabi onların gayesi ile bizim gayemiz bambaşkadır

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ALLAH Resulu s.a.v şöyle buyurmakta

Halk nasılsa idarecilerinizde öyledir buyurmakta.

türkiyede halk nasılsa yönetimde öyle şayet şerhi bir devlet istiyorsak bu gibi devrimlerin önünde yönetim duramaz.