Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mezhebler - Mezheblerde Neden Farklı İbadet Şekilleri Var?

SİYAHSANCAKLI Çevrimdışı

SİYAHSANCAKLI

Üyeliği İptal Edildi
Banned
vallahi biz bu kadar hadis ilmine muaffak olsak..burada bulunmamıza ne hacetki..ayırıca Ahmet hoca hadis ilmine muaffık olmadığından sadece hadis alimlerinin kitaplarından alıntı yaparak konuyu özetlemiye çalışıyor siz ise demekki ondan daha ileri alimler olsanız gerektirki kendinizde hadislerin zaifmi değilmi karar verebiliyorsunuz..

A Çevrimdışı

abdullah ebu muslim

Üye
İslam-TR Üyesi
ben hanefiyim,

imam ebu hanife: bir hadis sahihse benim mezhebim odur.
(İbn Abidin, Hâşiye (1/63), Resmul-Müfti (ibn Abidin'in risalelerinden biridir) 1/4'te, şeyh Salih el-Fellâni ikaz'ul-Himem (s.62)'de nakletmişlerdir)

ben şafiiyim,

imam şafi: Ben bir söz söyler de, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in sözüme muhalif sahih bir hadisi varsa, Rasûlullah‟ın hadisi (amel etmekte) evladır, beni taklid etmeyin.
(İbn Ebi Hatim s.93 Ebu Nuaym ve Ġbn Asakir (2/9/15) sahih bir senedle rivayet etmişlerdir.)

ben malikiyim,

İmam Malik ise şöyle demektedir:
Ben bir beşerim, isabet eder, hata da ederim. Benim görüşlerime bakın; Kitap ve sünnete uyanları alın, Kitap ve sünnete uymayanların hepsini terkedin.
(ibn Abdilberr, el-Câmi (2/32). Ondan da İbn Hazm Usulü'l-Ahkam (6/149), yine el-Fellâni(s.72))

ben hanbeliyim:
imam ahmed bin hanbel:

Evzaî'nin görüşü, Malik'in görüşü, Ebû Hanife'nin görüşü... Bunların hepsi birer görüştür. Bana göre de hepsi eşittir. Delil ise ancak rivayetler (hadisler)dir.
(İbn Abdilberr, el-Câmi' 2/149)

A Çevrimdışı

abdullah ebu muslim

Üye
İslam-TR Üyesi
kör taassub böyle birşey işte...

Allah(cc)'ın dinini bile kendi fanatizmi ve partizanlığı için araçsallaştırabiliyor.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
vallahi biz bu kadar hadis ilmine muaffak olsak..burada bulunmamıza ne hacetki..ayırıca Ahmet hoca hadis ilmine muaffık olmadığından sadece hadis alimlerinin kitaplarından alıntı yaparak konuyu özetlemiye çalışıyor siz ise demekki ondan daha ileri alimler olsanız gerektirki kendinizde hadislerin zaifmi değilmi karar verebiliyorsunuz..

Konuyu okumadığın, ve bunda direttiğin belli.

Kimse burada ben müctehid imamım, ben herkesi eleştirrim demiyor, diyecek ahmak da burada yok. Ehli sünnet kaynakları hiç okumadığınız şu yorumdan o kadar açık ki. Herhangibi meselede ihtilaf olsa bile kimin hangi konuda isabet hangi konuda hata ettiği günümüze gelen eserlerde çok açık nettir. Getirilen delillerin sıhhatleri alimlerce tahkik edilmiştir. Burada kimse bu benim kalbime yattı bu sahih, bu bana saçma geliyor sahih değil demiyor. Getirilen deliller yine alimlerin getirdiği delillerdir kimse yeniden sıfırdan kafasına göre yoldan gitmiyor.

Ahmet hocana gelince, onun nasıl sapkın olduğunu anlatmama gerek yok, ahmed hocan hangi meseleyi sahihayn kitaplardan deliller örnek vererek açıklamış, adam resmen sohbetlerinde hadislerin sıhhatlerine bakmak size mi kaldı siz biz ne dersek ona tabii olun demekte.

SubhanAllah, sahabe peygamber sav'e bile soru sormuşken, günümüz sapkınları kendilerini peygamber sav'den üstün tutmakda, ona tabii olan avaneleri ise bunu din adına sanmaktadır.

Ömrü hayatında kuran meali okumamış adama kuranı anlatmak zordur, ömrü hayatında açıp sahihayn külliyatından 2-3 sayfa okumamış adama yine hadisten anlatmakda zordur. Allah hidayet ve ince anlayış nasip etsin (hepimize)... Tabii insan kaynağından kuran ve sünnet dışında yerlerden içerse böyle görmeside bozulur.

S Çevrimdışı

suyunrenqi06

Üye
İslam-TR Üyesi
SELAMÜNALEYKÜM
Haddim olmayarak bu benim şahsi kanaatim bir kul ki RABBİNE yaklaşmak isteyecek tanımak razı olmak razı olunmak isteyecek vallahi ben öyle bir RABBÜLALEMİNE ERHAMÜRRAHİMİNE inanıyorum ki oda o kulunu şaşırtacak haşaa sonsuz defe haşa gönülden içten doğru yolu arayan bence bulur bir tek ezan bile kafidir bence zaten kurban olduğum SÜBHAN RAHMAN RAHİM onu bırakmaz ki YEMİN EDERİM :)

SİYAHSANCAKLI Çevrimdışı

SİYAHSANCAKLI

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ben hanefiyim,

imam ebu hanife: bir hadis sahihse benim mezhebim odur.
(İbn Abidin, Hâşiye (1/63), Resmul-Müfti (ibn Abidin'in risalelerinden biridir) 1/4'te, şeyh Salih el-Fellâni ikaz'ul-Himem (s.62)'de nakletmişlerdir)

ben şafiiyim,

imam şafi: Ben bir söz söyler de, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in sözüme muhalif sahih bir hadisi varsa, Rasûlullah‟ın hadisi (amel etmekte) evladır, beni taklid etmeyin.
(İbn Ebi Hatim s.93 Ebu Nuaym ve Ġbn Asakir (2/9/15) sahih bir senedle rivayet etmişlerdir.)

ben malikiyim,

İmam Malik ise şöyle demektedir:
Ben bir beşerim, isabet eder, hata da ederim. Benim görüşlerime bakın; Kitap ve sünnete uyanları alın, Kitap ve sünnete uymayanların hepsini terkedin.
(ibn Abdilberr, el-Câmi (2/32). Ondan da İbn Hazm Usulü'l-Ahkam (6/149), yine el-Fellâni(s.72))

ben hanbeliyim:
imam ahmed bin hanbel:

Evzaî'nin görüşü, Malik'in görüşü, Ebû Hanife'nin görüşü... Bunların hepsi birer görüştür. Bana göre de hepsi eşittir. Delil ise ancak rivayetler (hadisler)dir.
(İbn Abdilberr, el-Câmi' 2/149)
o büyük müştehid imamların o sözlerini dahi anlıyamışken nasıl oluyorda hadislerin veya ayetlerin mealinden manalar çıkartıyorsunuz onuda hiç anlamak mümkün değil öncelikle yukarıda o müçtehidler oradaki kısaslarında delil kaynaklarının sadece Resulullah(s.a.v.) hadislerinin olduğunu dahası oradaki ilimlerindende böbürlenmeyip kendilerininde hatalı olabileceğini belirtirkende son derece mütavazi tavır takındıklarından dolayıdır yoksa ilimlerine güvenmedikleri veya hata yaptıklarından dolayı değildir..burada dikkat çekici olan müçtehid seviyesinde olanların asla birbirini taklit etmeleri caiz olmadığından bir diğerini kendinden öncekileri taklit edemez derken bundanda anlıyacağımız Resulullah(s.a.v.) ve ashabın yaşadığı o dönemde mezheplerin olmamasının sebebide hepsinin birer müçtehid imam olmalarından dolayıdır..ama zaman içerisinde o müçtehid imamların ahirete intikali sebebylede onların takipçileri olabilen bu imamlar bize rahmet icabı gönderilmişlerdir..zira İmam- Azamın Bütün bunlar onun serbest fikirli ve uzak görüşlü bir şahsiyet olduğuna, verdiği hükümlerle de kimseyi ilzam etmediğine işaret etmektedir. Nitekim kendinin hocalarına, talebelerinin de kendine karşı zaman zaman muhalefet ederek aynı meselelerde farklı hükümler verdikleri nadir olmayan olaylardandır.
Caferi Sadık r.a Biat edişnden sonraki sözü

Son İki senem olmasa idi Numan helakta idi.Bu söz imamı azamın son halini belirtir.işte o büyük imamlar dahi bu kadar mütavazi bir durum sergilerlerken sizlerin durumu ise son derece vahim bir durum vermektedir..Allah korusun..
son olarak ikide bir bana karşı itafen söylenen Ahmet hocadan kıyaslama yaparak benzetmeler yapmanızda çok manidardır..çünkü ben ne onun bağlı olduğu tarikata bağlıyım nede onun eserlerini okumuşda değilimdir..amacımız ve gayemiz burada bilmediğimiz doğruları öğrenmektir..vesselam..

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
1slam4ever abi sizden bir kaç kitab adı istemiştim ama unuttunuz yada mesajımı görmediniz.Hadis usulu öğrenmek istiyorum bana bu konuda da kitab adı verseniz sevinirim.yoruyorum siz hakkınızı helal edin.

ا Çevrimdışı

التوحيد

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamun aleykum

tevhid571 kardeş şevkini kırmak istemem ancak " Hadis Usulü " öğrenmek öyle kolay bir hadise değil.
Bu başlı başına ayrı bir ilim dalı. Rivayetin hakikati, şartları, çeşitleri, hükümleri, ravilerin halleri, şartları ve rivayetin sınıfları vs.
Ama size, anlaşılabilir kısa ve öz Prof. Dr Zekiyüddin Şaban'ın İslam Hukuk İlminin Esasları (Usulü'l Fıkh ) adlı
eseri tavsiye ederim. Diyanet Vakfı yayınları.
Ben çok istifade ettim. Dediğim gibi kısa, öz ve en önemlisi de bizim gibiler için anlaşılabilir bir dil kullanılmış.

ا Çevrimdışı

التوحيد

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ha birde Sahih-i Buhari Şerhi Fethul Bari 'yi de temin ettin mi tamam yemede yanında yat. Açıklamalı çok muhteşem bir eser.
Her evde bulunması gerekir. Ayrıca Siyer alanında " alım gücü olmayanların evini dahi satıp alması gerekir " :) dediğimiz Ibn Kayyım El Cevziyye'nin Zadu'l Mead'ı da yangında ilk kurtarılacaklar arasındadır. Sadece siyer değil aynı zamanda Hadislerle Allah Rasulünün hayatını anlatan gerçekten güzel bir eser.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Caferi Sadık r.a Biat edişnden sonraki sözü

Son İki senem olmasa idi Numan helakta idi.Bu söz imamı azamın son halini belirtir.işte o büyük imamlar dahi bu kadar mütavazi bir durum sergilerlerken sizlerin durumu ise son derece vahim bir durum vermektedir..Allah korusun..

Şehid İmam Azam Ebu Hanife'ye nisbet(iftira) attığın bu sözünü ispatlar mısın?

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
fethul bari gerçekten dediğiniz cinsten pahalı zadul mead var ama henüz okumadım...dediğiniz kitabıda bakacağım inşa...ama genede varsa bildiğiniz hadis usulu kitabı ad olarak bilmek isterim ve inşa öğrenmekte...karınca kararınca ne yaptıysak...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Hadis Usulü olarak bir de Talat Koçyiğit var tavsiye edilebilecek olan.

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum selam kardeş,

Bırakın hayzlı kadın oruç tutar diyen desin, teravih yok diyen desin. Biz bunlarla vakit kaybetmeyeceğiz hakkı haykırmaya devam edeceğiz. Ve bu meseleler kuran ve sünnette ihtlafı yoktur net hadisler vardır. Görmek istemeyen görmez. Bunlara takınalacak tavra gelince her yiğidin yoğurt yeyişi farklıdır. Temelde dostluk düşmanlık olmakla beraber bu kişilere uyulması gerekenin sahih hadisler olduğunu, dünyada her çevrenin ve onlarca alimin tahriç ettiği sahihayn hadis külliyatlarından bahsedip, onları okumak anlamak için sihirli değnege gerek olmadığını ve mümkünse al aç oku bak ne anladın denmesi gerek.

biliyorum gene yorulacaksınız...bunun için hakkınızı helal edin öncelikle...sıkıntıya girdiğim mesele şu..yukarıda ki dediğiniz bu yönteme yaklaşmak bile istemiyorlar.bırakın yaklaşmayı yazınca bile hadisin netür bir hadis olduğunu araştırmak şöyle dursun kurana ters bir hadistir deyip inkar ediyorlar...recm,oy kullanmak,hayızlı kadının oruç tutması,kader konusunu tartışmak,hatta ve hatta hz isanın kıyamete yakın geleceği hadisesi bile inkar edildi...bir çok hadisverdim buhari ve müslimden ama,hz isanın geleceğini anlatan hadisler mutevatir hadis olmasına rağmen gene kuranda böyle bir şey yoktur.İsa göğe kaldırılmamış vefat etmiştir deniliyor...gerçekten şok oldum...ne öneririrsiniz...
varsa sitede konu ile alakalı ordan okumak istiyorum..

ا Çevrimdışı

التوحيد

Üyeliği İptal Edildi
Banned
tevhid571 kardeş bizde arada cevap veriyoruz ama idare ediver işte

Sen temelde bir hata yapıyorsun, o da şudur ; Sen İslam dinini mi öğrenmek istiyorsun
yoksa birilerini alt etme hesapları peşinde misin ? Önce buna karar ver. Birilerine laf yetiştirmek
için ya da galip gelebilmek adına bu yola koyuluyorsan vallahi işin zor.
Bunu da seni eleştirmek için değil yanlışını belirtmek için söylüyorum.

Konulara tek tek meseleler üzerinden gideceğine öncelikle yapılması gereken sağlam bir akideyi oluşturmaktır.
Bu akideyi oluştururken zaten senin sorduğun soruların da cevabını mutlaka bulacaksın.

Yau bırakın inanmayan inanmasın, hadisleri inkar eden inkar etsin, biz insanlar üzerinde gözetleyici değiliz hakkı tebliğ ederiz o kadar, inanan inanır inanmayan da inanmaz.

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
tevhid571 kardeş bizde arada cevap veriyoruz ama idare ediver işte

Sen temelde bir hata yapıyorsun, o da şudur ; Sen İslam dinini mi öğrenmek istiyorsun
yoksa birilerini alt etme hesapları peşinde misin ? Önce buna karar ver. Birilerine laf yetiştirmek
için ya da galip gelebilmek adına bu yola koyuluyorsan vallahi işin zor.
Bunu da seni eleştirmek için değil yanlışını belirtmek için söylüyorum.

Konulara tek tek meseleler üzerinden gideceğine öncelikle yapılması gereken sağlam bir akideyi oluşturmaktır.
Bu akideyi oluştururken zaten senin sorduğun soruların da cevabını mutlaka bulacaksın.

Yau bırakın inanmayan inanmasın, hadisleri inkar eden inkar etsin, biz insanlar üzerinde gözetleyici değiliz hakkı tebliğ ederiz o kadar, inanan inanır inanmayan da inanmaz.

haklısınız gerçekten amacımız öğrenmek olmalı..ama insanın bayağı bir zoruna gidiyor..hele benim gibi ilk defa butür konular ve olaylarla karşılaşıyorsa aldırmamak elde olmuyor...birde konular üzerine ben değil onlar soruyorlar.bildiğime cvp veriyorum.yada araştırarak ....bu saatten sonra sadece onlardan istediğim tek şey hadisleri inkar ettikleri takdirde bunun sahih olmadığını ıspatlamalarıdır.(bunu yapmamda ne kadar doğru bilmiyorum)galip gelme gibi bir düşüncem yok ama ilk defa karşılaşmanın etkisi olarak neden böyle yaptıklarına anlam veremiyorum bunun için biraz aldırıyorum galiba ama boş görünüyor...

sizlerdende cvp gelmesi beni sevindiyor.moral buluyorum ve ne yapmam gerektiği konusunda çok yardımcı oluyorsunuz.teşekkür ediyorum..(not sitede recm konusu hangi bülümde)

SİYAHSANCAKLI Çevrimdışı

SİYAHSANCAKLI

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İmam- AZAM Hz.lerinin yukarıdaki sözü söylemesi aşağıdaki kıssada geçen konu şeklinde olabilir..
İmam Ahmed b. Hanbel Rh.A mezhep imamı olduğu halde, ilimde derya olduğu halde, zaman zaman Bişr-i Hafi hz.'nin meclisine gider ona edep tutar, sohbetine katılırdı.
Bu durumu gören talebeleri şaşkınlıklarından bunun hikmetini sordular:
Efendim..! siz İlimde deryasınız, neden Bişri Hafi'nin huzuruna varır edep tutarsınız,sohbetine katılırsınız.
Büyük İmam şöyle der...: Evet dedikleriniz doğru olabilir ama O (Bişr-i Hafi hz.) ALLAH CC. BENDEN DAHA İYİ BİLMEKTE....İmam Azam hz. de işte aradığı bu,dile getirdiği bu Marifetullah.....ALLAH CC.yakınlık......
İmam-ı Azam hz. de İlimde zamanının incisi olduğu halde.. manevi alemde zirveye, Caferi sadık hz. ile çıkmış, Bir nevi Cafer-i Sadık hz. büyük İmama Mürşitlik yapmış, nefsin tezkiyesi anlamında tam kemale erdirmiştir...
Huccetul İslam İmam Gazaliyi Aliinden, etrafından, yakınlarından ayıran da bu değil miydi.... Şanı, şöhreti, her yere yayılmıştı,çeşitli beldelerden insanlar akın akın gelir dini suallerine cevaplar alırlar hayranlıkla yanından ayrılırlardı... sayısız öğrencileri, talebeleri mevcuttu... Ama o Hacca gideceğini dile getirerek, kendini uzaklara attı ki
,İmam-ı Gazali Hazretleri , daha önceleri tarikati de kabul etmezmiş, . Zahiri ilmin en yüksek mertebesine yükselen Gazali, batıni ilme de ihtiyaç olduğunu fark eder ve bir şeyhe gitmeye karar verir...
bir Mürşide tabi olur,buyurur ki:
Sufilerin, Allah yolunda kimseler olduklarını , onların hayat tarzlarının en güzel yaşama tarzı, yollarının en doğru yol olduğunu , ahlaklarının ahlakın en güzel bulunduğunu yakıynen anladım... Onların dış ve içlerindeki hareket ve duyguların hepsi Nübüvvet kandilinin nurundan almıştır. Nübüvvet nurundan başka kendisiyle aydınlanacak bir ışık yoktur.
İMAM AZAM HZ.'NİN De Caferi Sadık hz. de gördüğü,BATIN İLMİNDE eşsiz olması, daha görür görmez adete çarpılması idi
Çünkü bütün tasavvuf yollarının menbağı Caferi sadık hz. idi,bütün tasavvuf kolları O'nda birleşir, mana aleminin sultanı idi Resullah (s.a.v.) torunu olan Caferi Sadık hz.
BU yuzden olsa gerek ki böyle bir beyanatta bulunmuştur...Büyük İMAM....

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sitede recm konusu hangi bölümünü bulamadım yardımcı olumusunuz?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Evet klasik bir cahilliği daha görüyoruz. Kaynak nerede kardeşim?

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İSTEKLERİM UNUTULUYOR MU?RECM KONUSUNU OKUMAK İSTİYORUM...:(AMA BULAMADIM.YARDIIIMMM

Üst Ana Sayfa Alt