Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mezhebler - Mezheblerde Neden Farklı İbadet Şekilleri Var?

I Çevrimdışı

ismail emre

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
hacı abi sorun aslında sadece kitaplar konusu da değil yani biz halk olarak galiba dürtmemiz lazım alimleri ki bir kurul oluşturulsun adam akıllı müzelerde kütüphanelerde vesair yerlerde bulunan orjinal tüm islami kaynaklar toplansın ve bi elden geçirilsin ve sahihliği sabit olan tüm durumlar açıklanıp kaynaklar tekrar yazılsın benim kasteddiğim buydu bu olmadan malesef çok karmaşa çıkacak gibi
diğer konu kitap basma mevzusu ; gerçekten artık ne cemaatler ne tarikatler okumuyor kimse. ben farzı misal ihya yı türk bir yazarın şerhiyle değil de arapça özüyle okumak ve öğrenmek istesem neredyse imkansız oluyor dediğiniz gibi ;
bir de aklımda kalan bir konu vardır hep; neden müslüman kesimde şu yüzyıl içerisinde astronomi fizik matematik gibi konulardan sağlam alimler çıkmıyor. bence büyük eksiklerden biri de bu gibi ne dersiniz ,
allaha emanet...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
kardeş kurul nasıl oluşturulsun ki, senelerdir ramazan bayramı konusunda bile düzgün bir kurul oluşamadı.

Her cemaat kendine bir kitap bir lider seçmiş, her cemaatin kendine göre üst olma duygusu var. Senin şeyhin benim şeyhimi dövemez meselesine dönmüş.

Baksana ümmete, afganistanda savaşanlar öcü gibi gösteriliyor,çeçenyadakiler terörist,ırakdakiler intiharcı.. Merak ediyorum birleşme nasıl olacak..

Türkiyede kayıtlarca binlerce cemaat var ve her biri biriyle uğraşıyor,uğraşması birşey değil kuran ve sünnetten uzak uğraşıyorlar.

Tağuta bile tağut diyemen sürüyle cemaat var, akidede birlik yokken,tevhidde birlik yokken nasıl birleşilecek..

ince mesaj vermiştim daha açık yazım, cemaatler rant meselesi haline geldi.

Örnek verim, menzil cemaati menzil köyü, oradaki zat oraya geldiğinde birşeyi yoktu ama şimdi apartmanları arabaları herşeyi var.

hep sufilerden vermim adana merkezli furkan cemaati, toplanan yardımlar,kermeslerde tutulan paraların haddi hesabı yok. Merak ediyorum insanlarda din duygusu olmasaydı,şehadet duygusu olmasaydı bu adamların değeri kaç kuruş olurdu. O kadar yardım para alıyorlarda ne oluyor, ortada ne eser var ne hizmet sadece diğer cemaatlere taş atmalar.

Allahu Alim Beklenen Hz. İsa çıkıp gelse heralde insanlar yahu biz kendi cemaatimizden bekliyorduk çünkü ehli sünnette biziz kurtulan fırkayı naciyede biziz o cemaatten olması imkansız onlar terörist diyecekler, yine bildiklerini okuyacaklar.

Dediğin şurayı aramana gerek yok çünkü temiz kitaplı hızlı ve seri şekilde basılıyor ve fiatı pahalı da değil.

I Çevrimdışı

ismail emre

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
eyvallah hacı abi anladığım kadarıyla bu iş yeni bir direniş ve yeni bir sistem kurulmasıyla yani islam devletinin kurulmasıyla ancak düzelir .
neyse başınızı ağrıtıık hakkınızı helal edin.
(küçük bir istek: ankarada varsa eğer tanıdığınız sağlam kaynak bulabileceğimiz bir kitabevi varmı özelden bana yazarsanız çok sevinirim)

SİYAHSANCAKLI Çevrimdışı

SİYAHSANCAKLI

Üyeliği İptal Edildi
Banned
s.a. kardeşlerim konun içeriğini baştan sona okudum ama mezhepler konusunda kimin takip edileceği hususda açık bir taraf göremedim..evet dört mezhep imamıda bizlerden üstün gerek ilim ve takva sahibi zatlardı ve aralarında itikadi konularda olmasada ameli ibadetlerin uygulanışın da farklılıklar mevcut ve biz bunda kime tabi olacağız..yoksa hangisi tabiatımıza uygun gelirse onamı uyacağız..dahası hangisi bizim için uygunsa bir o mezhep imamına veya bir diğerinemi uyacağız orasını kavrayamadım..

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
yazılanları okudum hepsi çok güzeldi...bunun için teşekkür ediyorum...mezhep alimlerinin bir çoğu dediğiniz gibi taklıdçilikten sakındırmışlardır.Ancak kuranı ve sünneti daha iyi anlamak için bunların arasında orta yolu nasıl bulacağız.yani gerek mezhep alimlerinin verdiği hadisleri ve gerekse diğer muhaddis alimlerin verdiği hadislerin sağlamlığını nasıl öğreneceğiz?dediğiniz gibi şimdiki cemaatlerde de hep üstün olma galip gelme istekleri var.bir cemaat ehli sünnet olduğunu söylediği halde mezhepleri inkar ederken diğer bir cemaat başka bir şey söylüyor.kuranı ve sünneti takip ettiğini söyleyenler hadislerdeki recm,teravih namazını inkar ediyor.hatta bunlardan bazıları ramazan ayında bile hayızlı kadının oruç tutabileceğini,Allahın kuranda kadınlara böyle bir halde yasaklamayı koymadığını bildiriyor.diyorlar.bunlara karşı tavrımız ne olmalı ve bunların arasını nasıl fark edeceğiz?Veda hutbesinde ve kuranın bir çok ayetlerinde mevcut olan kuran ve sünneti takip etmek nasıl olacak...?yorulacaksınız ama cvp verirseniz memnun edersiniz.

S Çevrimdışı

suyunrenqi06

Üye
İslam-TR Üyesi
SELAMÜNALEYKÜM öyle güzel bir konu olmuş ki kardeşlerim ALLAH C.C hepinizden razı olsun ve asla doğru yolundan bizleri ayırmasın İNŞALLAH islamsever abi sana ayrıca çok teşekkür ederim ALLAH emeklerini zayi etmesin saygılaımla

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
aleykum selam kardeş,

aslında mesele çok zor değil, meseleyi zor yapan bizlerin nefisleri. Türk milleti olarak yükümlülüğü karşıya atmakdan daha güzel bir iş yapmayız. Adam arar hocam şöyle şöyle durum var acaba ne yapmam gerek halbuki mesele çok net ve karşıdaki kişi meseleyi biliyor nasıl anladın derseniz soruyu soran kişiden o soru hakkında neler bildiğini görmek hiç zor değil. Maksat Allah katında akıllarınca cahilce davranıp topu hocaya atmak.

Aklı selim düşünmek gerek, bizlerin önderi Rasulullah sav iken acaba hristiyanların yaptığı gibi dini 4 e indirirler bizde de 4 mezhebe indirme gayreti var.

Türklerde adettir, kişiye tüm mezhep imamları benim imamım dediğin zaman, mezhepsiz neşrefsiz, bilmem ne çocucuğu gibi son derece ağza alınmayacak küfürler ederler.

Halbuki 100 hanefiye sorun ya kardeşim ebu hanifeye ait kaç kitap okudun ya da şu abdesti bana hanefinin hangi kitabına göre yaptın ve bunun delili doğrumu ispat edermisin diye sorun 1 kişi tam yanıtlarsa gelsin diğer 99 kişinin elinden öpeyim.

Orta çağın kilise anlayışı var, adama ayet hadis okuyorum dediğin zaman der ki sen kim anlamak kim onu öyle herkes anlamayamaz. Görüldüğü üzere hiç bir fark yok..

Biz delile tabii olalım derken, ebu hanife, malik,hanbeli, safi hepsinden Allah cc razı olsun sanki bu imamları attık mı? Bunlar da senin benim gibi dedik mi.

Yol rasul sav'in yolu, önce araştırırız ayetlerden, sahih hadislerden, sahabelerden, tabiundan, at tabiundan, büyük imamlardan okur öğreniriz. Ve birçok konuyu zaten 4 mezhep imamının vesilesi ile öğrenir amel ederiz, ama şunu yapmayız hak geldiğinde ya şafii r.a böyle ben ona tabiyim dersek, o zaman Allah cc korusun tevbe 31 ayeti gündeme girebilir.

Mezhep konusunu çok gündemde tutmaya gerek yok, delile sevketmek gerek.

Buraya aktarılan delillerden kime tabii olunması gerektiğini bizzat imamlarımız açıklamışlardır.

Bırakın hayzlı kadın oruç tutar diyen desin, teravih yok diyen desin. Biz bunlarla vakit kaybetmeyeceğiz hakkı haykırmaya devam edeceğiz. Ve bu meseleler kuran ve sünnette ihtlafı yoktur net hadisler vardır. Görmek istemeyen görmez. Bunlara takınalacak tavra gelince her yiğidin yoğurt yeyişi farklıdır. Temelde dostluk düşmanlık olmakla beraber bu kişilere uyulması gerekenin sahih hadisler olduğunu, dünyada her çevrenin ve onlarca alimin tahriç ettiği sahihayn hadis külliyatlarından bahsedip, onları okumak anlamak için sihirli değnege gerek olmadığını ve mümkünse al aç oku bak ne anladın denmesi gerek.

Bugün mesala yemek yerken, karşımda uçuk bir sofi, dedi ki, tüm alemin 3/4'ünü cebrail kapsar. hmmm dedim... Nasıl oluyor dedim.. Varlığı ile kapsıyor dedi. hmmm dedim.. Peki dedim nerede geçiyor bu. Her yerde geçiyor kuranda tüm dini kitaplarda.. hmmm dedim. Peki dedim 1 tane bana geçtiği yerden örnek verir misin bende okumak isterim dedim. Kem kümm etti. Dedim çok değil 1 tane örnek delil istiyorum. Onca gevelemeden sonra marifatname de geçiyor dedi. İnsanlar malesef Allah'ı ve Rasul sav'i arkaya atıp önüne x,y,z katmışlar.

Bizler uyanık olacağız kim olursa olsun edebimizi bozmadan, karşımızdakine hiddetlenmeden sakince gel beraber bakalım cidden bu mesele böyleyse bende iman edeyim dersek sorun yaşayacağımızı sanmıyorum.

Mustafa hocanın buna benzer konuları daha mevcuttur. Onlara takılmaya gerek yok, çevrende ona tabii insanlarla münazara edecek ya da bilgi vereceksen buyur siteye davet et biz inşAllah gerekeni yaparız, yok yardımcı olacağım dersen burada yazılı dökümanlarımız mevcut ya da size direk nokta atışı sorularınıza dair türkçe kitap önerebilirim önce siz sonra karşıdakine okutabilirsiniz.

ا Çevrimdışı

التوحيد

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Güzel bir giriş ve devamında da aynı güzellikte bir gelişme ama
" Mustafa Hoca " tabiri ile çok kötü bir sonuçla bitiriş.

Kesinlikle tartışma açmak için değil ancak buradaki hata, tabi bana göre
" yanlış adres " verme ve ", " bak Mustafa'ya Hoca dedi, demek ki... " gibi yanlış algıya sebebiyet verme

SİYAHSANCAKLI Çevrimdışı

SİYAHSANCAKLI

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Hak mezheplerde akıl ve mantığın tasdik etmediği hiçbir mesele yoktur Çünkü onların dayanak noktası Kuran, sünnet, icma-i ümmet vekıyas-ı fukahadan ibaret olan edille-i şeriyyedir Dağlardan daha metin olan o edille-i şeriyye, hiçbir beşerîkuvvetin tahrip edemeyeceği çelikten bir kaledir Bu kaleden çıkanların, ehl-i sünnete düşman olan olumsuzcereyanlara kapılmaları veya alet olmaları kuvvetle muhtemeldir

Şunu da ehemmiyetle nazara vermekte fayda görmekteyim: Mezhepleribeğenmeyen, onlardan birine uymayan veya mezheplerin kolay yanlarını alan birkimse, asırlardan bu yana gelip geçmiş milyonlarca Müslümanın yolundanayrılmış, kendi başına yeni bir yol tutmuş olur Böyle kimseler, Kur'an-ı Kerim'in; "Kim, Peygamberekarşı çıkar ve kendisi için doğru yol belli olduktan sonra Müminlerin yolundanbaşka bir yola giderse, onu o yönde bırakırız ve cehenneme sokarız; o ne kötübir yerdir" tehdidinden de hissedar olurlar

Bir mezhep imamını taklit eden kimse hangi mezhebe bağlanmış ise artık hermeselede o mezhebin hükümleriyle amel etmesi ve mezhebinde sebat etmesi lâzımgelir Ancak zaruret hallerinde her hangi bir meselede yine kendimezhebinde kalmak şartıyla diğer bir mezhebin hükmüyle amel edebilir Bu ise ancak bir âlimin fetvasıyla mümkün olabilir

İmam-ı Gazali Hazretleri de bu görüştedir

Mademki taklit sahibi bir mezhebi iltizâm etmiştir, artık onda sebat etmesigerekir

Netice olarak; kişinin kendi hevesine uyarak sık sık mezhep değiştirmesionları hafife almak manasına gelir

Son asrın müdakkik alimlerinden Muhammed Kevserî, Makalât adlı eserinde bu gibikimselerin halini şöyle tasvir eder:

"Evet, her grubun kendisiyle gördüğü fakat gerçekte ne onunla ne debununla olan, yani Arap şairinin dediği gibi: "Yemenlilere vardığındaYemenli, Maadlilere vardığında Adnani" görünen kişiden daha bozguncusuyoktur "

Kevserî aynı eserinde, mezhepsizliğin dinsizliğe götüren bir köprü olduğunuda söyler

Dr Ramazan el-Bûti ise bu konuda, "Evet, bütün İslâmmilleti uzun tarihi boyunca İslâm'ı aynıyla yaşatma imkânını en geniş ölçüdeveren müçtehitlerin bu dört imam (İmam-ı A'zam, İmâm-ı Şafi'i, İmâm-ı Mâlik veİmâm-ı Hanbel) olduğu üzerinde ittifak edegelmişlerdir der ve bu imamların yolunu bırakıp insanları mezhepsizliğedavet etmenin "İslâm dinini tehdit eden en tehlikeli bid'at" olduğunuilâve eder

Ramazan el-Bûti, mezhepsizlik dava edenlerin yeni hâdiselere çözüm getirmekyerine, İslâm'ın temel rükünlerini sarsmaya çalıştıklarına dikkati çekerekşöyle der:

"Ben bu mezhepsizlerden hiç birinin bir gün kalkıp da, halkın hergün sorup durduğu yeni meselelerden birini araştırdığını görmüş değilim Onların bütün dertleri, binası tamamlanan, hükümleriyerleşmiş bulunan ve gereğince amel edilmekle Müslümanların borçtan kurtulupselamete çıkacakları İlâhî emirler hususunda yol gösterici olan hak mezhepleriyıkmak için bütün güçlerini sarf etmekten ibarettir!

Dr Ramazan el-Bûti mezhepsizlik dava edenlere şu iki soruyusorar:

"Bütün insanları inşaat işlerinde mühendislere uymaktan vazgeçmeyeçağırsan ne olur? İnsanları teşhis ve tedavi hususunda doktorlara tabi olmaktanuzak kalmaya davet etsen ne olur?"

Bu soruya kendisi şöyle cevap verir:

"Hiç şüphe yoktur ki, bunun arkasından gelecek olan şey, insanlarıntamir edeceğiz diye kendi evlerini bile bile tahrip etmeleri, tedavi zannıylakendi canlarına kendilerinin kıymalarıdır "

Mezhep tanımayanları bu tehlikenin kapısına getiren ve müçtehitlere tâbiolmaktan men eden en mühim sebep kendi rey ve düşüncelerini müçtehitleringörüşlerine müsavi, hatta onlardan daha üstün görmeleridir

İmam-ı Şârânî Hazretleri de bu hususta şöyle buyurur:

Müçtehitlerin sünnet buyurduklarının hepsi ile amel et ve mekruh dedikleriniterk et! Onlardan bu hususta delil aramağa kalkma! Çünkü sen, onlarındâirelerinde mahpussun Onların makamına varmadıkça doğrudan kitab ve sünneteulaşmakta, onları geçmen ve hiçbir zaman hükümleri onların aldığı yerden almanmümkün değildir

Bütün mezhepler, bana göre, parmakların el ayasına ve gölgenin aslınabitişik olması gibi, şeriata bitişiktirler

Bu vesile ile şu noktayı da kaydetmek icap ediyor Müçtehitlere uymayarak kendi reyine uymak büyük bir gururdur Bu ise insanın manen çöküşüne sebep olur Bediüzzaman Hazretleri bu gibi kimselerin akıbeti hakkında şutesbitlerde bulunur:

"Evet gurur ile insan maddî ve manevî kemalât ve mehasinden mahrumkalır Eğer gurur saikasıyla başkaların kemalâtına tenezzül etmeyip,kendi kemalâtını kâfi ve yüksek görürse, o insan nakıstır Böyle insanlar, malûmat ve keşfiyatlarını daha yüksekgörmekle, eslaf-ı izamın irşadat ve keşflyatlarından mahrum kalırlar Ve evhama maruz kalarak bütün bütün çizgiden çıkarlar "

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum selam kardeş,

aslında mesele çok zor değil, meseleyi zor yapan bizlerin nefisleri. Türk milleti olarak yükümlülüğü karşıya atmakdan daha güzel bir iş yapmayız. Adam arar hocam şöyle şöyle durum var acaba ne yapmam gerek halbuki mesele çok net ve karşıdaki kişi meseleyi biliyor nasıl anladın derseniz soruyu soran kişiden o soru hakkında neler bildiğini görmek hiç zor değil. Maksat Allah katında akıllarınca cahilce davranıp topu hocaya atmak.

Aklı selim düşünmek gerek, bizlerin önderi Rasulullah sav iken acaba hristiyanların yaptığı gibi dini 4 e indirirler bizde de 4 mezhebe indirme gayreti var.

Türklerde adettir, kişiye tüm mezhep imamları benim imamım dediğin zaman, mezhepsiz neşrefsiz, bilmem ne çocucuğu gibi son derece ağza alınmayacak küfürler ederler.

Halbuki 100 hanefiye sorun ya kardeşim ebu hanifeye ait kaç kitap okudun ya da şu abdesti bana hanefinin hangi kitabına göre yaptın ve bunun delili doğrumu ispat edermisin diye sorun 1 kişi tam yanıtlarsa gelsin diğer 99 kişinin elinden öpeyim.

Orta çağın kilise anlayışı var, adama ayet hadis okuyorum dediğin zaman der ki sen kim anlamak kim onu öyle herkes anlamayamaz. Görüldüğü üzere hiç bir fark yok..

Biz delile tabii olalım derken, ebu hanife, malik,hanbeli, safi hepsinden Allah cc razı olsun sanki bu imamları attık mı? Bunlar da senin benim gibi dedik mi.

Yol rasul sav'in yolu, önce araştırırız ayetlerden, sahih hadislerden, sahabelerden, tabiundan, at tabiundan, büyük imamlardan okur öğreniriz. Ve birçok konuyu zaten 4 mezhep imamının vesilesi ile öğrenir amel ederiz, ama şunu yapmayız hak geldiğinde ya şafii r.a böyle ben ona tabiyim dersek, o zaman Allah cc korusun tevbe 31 ayeti gündeme girebilir.

Mezhep konusunu çok gündemde tutmaya gerek yok, delile sevketmek gerek.

Buraya aktarılan delillerden kime tabii olunması gerektiğini bizzat imamlarımız açıklamışlardır.

Bırakın hayzlı kadın oruç tutar diyen desin, teravih yok diyen desin. Biz bunlarla vakit kaybetmeyeceğiz hakkı haykırmaya devam edeceğiz. Ve bu meseleler kuran ve sünnette ihtlafı yoktur net hadisler vardır. Görmek istemeyen görmez. Bunlara takınalacak tavra gelince her yiğidin yoğurt yeyişi farklıdır. Temelde dostluk düşmanlık olmakla beraber bu kişilere uyulması gerekenin sahih hadisler olduğunu, dünyada her çevrenin ve onlarca alimin tahriç ettiği sahihayn hadis külliyatlarından bahsedip, onları okumak anlamak için sihirli değnege gerek olmadığını ve mümkünse al aç oku bak ne anladın denmesi gerek.

Bugün mesala yemek yerken, karşımda uçuk bir sofi, dedi ki, tüm alemin 3/4'ünü cebrail kapsar. hmmm dedim... Nasıl oluyor dedim.. Varlığı ile kapsıyor dedi. hmmm dedim.. Peki dedim nerede geçiyor bu. Her yerde geçiyor kuranda tüm dini kitaplarda.. hmmm dedim. Peki dedim 1 tane bana geçtiği yerden örnek verir misin bende okumak isterim dedim. Kem kümm etti. Dedim çok değil 1 tane örnek delil istiyorum. Onca gevelemeden sonra marifatname de geçiyor dedi. İnsanlar malesef Allah'ı ve Rasul sav'i arkaya atıp önüne x,y,z katmışlar.

Bizler uyanık olacağız kim olursa olsun edebimizi bozmadan, karşımızdakine hiddetlenmeden sakince gel beraber bakalım cidden bu mesele böyleyse bende iman edeyim dersek sorun yaşayacağımızı sanmıyorum.

Mustafa hocanın buna benzer konuları daha mevcuttur. Onlara takılmaya gerek yok, çevrende ona tabii insanlarla münazara edecek ya da bilgi vereceksen buyur siteye davet et biz inşAllah gerekeni yaparız, yok yardımcı olacağım dersen burada yazılı dökümanlarımız mevcut ya da size direk nokta atışı sorularınıza dair türkçe kitap önerebilirim önce siz sonra karşıdakine okutabilirsiniz.
teşekkür ediyorum.gerçekten çok güzel açıkladınız.benim onları takmamam gerekir.kuran ve sünneti anlamada bir engel olmamalılar.bunu çok iyi anladım.Ve gerçekten amacımız inşa bu olsun.Allahın kitabına ve resulun sünnetine tabi olmak...şuana kadar neredeyse hiç denecek kadar az akide kitabı okudum.Ancak bunun iyice farkına vardım ki en çok ağırlık vermem gereken akide...

dediniz ya kitab önerebilirim size.Herşeye yeniden başlamak istiyorum bana ne tür kitab tavsiyesinde bulunabilirsiniz.İnşa..imkanım olduğu kadar okumak ve anlamak istiyorum sağlam kaynakları ile.Şuana kadar hep önceki alimlerin kitablarını okumayı tercih ettim.sizin önerileriniz de bilmek isterim....orta bir yol sağlamak nasıl olmalı.

birde ben size site adının versem siz oraya kaydolurmusunuz.

ا Çevrimdışı

التوحيد

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Siyahsancaklı anlamadığın neresi var mübarek ? konu islam4ever tarafından gayet güzel ve anlaşılır bir şekilde
izah edildi. Anlamadığın bir mesele varsa alıntı yaparak değil, anlamadığın hususları zor
ilim ehli kardeşler cevaplasın.

ا Çevrimdışı

التوحيد

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ayrıca kimse kusura bakmasın Ramazan El Buti Baascı tam bir belamdır. Allah kendisine lanet etsin.
Hama katliamını yaparak müslümanları katleden, Sosyalist Arap faşisti (baas) Esad'ın Cenaze namazını kıldıracak kadar da satılmış biridir.

Ayrıca Türkiye'deki Laikliği de göklere çıkardığı ve bu "Laikliğin geliştirilmesi İslam alemin çıkarınadır " diyen zavallı biridir.

Ayrıca Said Nursi'nin ne olduğunu hepimizi biliyoruz.

SİYAHSANCAKLI Çevrimdışı

SİYAHSANCAKLI

Üyeliği İptal Edildi
Banned
hayır siyah sancaklı yorumana eklediğin şahısların akideleri belli daha bu çürük adamların sözlerini buraya delil diyemi getiriyorsun(hepsini kastetmedim).....kardeş gayet iyi açıklamış....ne diye hala mezhep imamını ilah tanırım o yanlış yampaz tavrındasın.........madem yanlış yapmaz bana getirsene imam ebu hanifenin namaz konusundaki hadislerin sıhhatini...
anlamadığım bir husus mezhep imamı hata yaparda..o hatayı bulmak bizemi düşer peki..senin ve bizim ilmimiz onu görmeye yetermi..?

Üst Ana Sayfa Alt