Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kocanın Amcası Namahrem midir?

Şimal Çevrimdışı

Şimal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aradım fakat hiçbiryerde cevabını buladım.insanın kendi amcası mahremdirde,annesinin veyahut kocasının amcası namahremmidir?biz hep onlarında kendi amcamız gibi sayıldığını öğrenmiştik.fakat ayette geçmiyorlar diyerek namahremdirler diyorlar.özellikle kocanın amcası namahremmidir?
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kadının kocasının amcası, kadına namahram olup, nikah düşer.

Kadının kocasının amcası, dayısı gibi yakın akrabaları size mahram olmaz, nâmahramdir.

Bu duruma ters açıdan (erkek, amca, dayı vb) bakacak olursak, kendisine nikah düşen kadınların bildirildiği ayet kapsamına "yeğeninin hanımı" girmediğini görürüz!

"Size, annenizle, kızlarınızla, kız kardeşlerinizle, halalarınızla, teyzelerinizle, kardeş kızlarıyla, kızkardeş kızlarıyla, sizi emziren süt annenizle, süt kardeşlerinizle, eşlerinizin annesiyle, cinsî temasta bulunduğunuz karılarınızdan olan ve evinizde bulunan üvey kızlarınızla evlenmek haram kılındı. Eğer anneleri ile cinsî temasta bulunmamış iseniz onlarla evlenmenizde bir sakınca yoktur. Sulbunuzden gelen oğullarınızın eşleriyle evlenmeniz ve iki kızkardeşi bir arada almanız da haram kılındı. Cahiliyet devrinde geçen ise, artık geçmiştir. Şubhesiz ki Allah çok bağışlayan ve çok merhamet edendir" (Nisâ,23).

“Mûmin kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar; edeb yerlerini ve çevresini örtsünler. Görünen kısım dışındaki süslerini açmasınlar. Başörtülerini yakaları üstüne kadar indirsinler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimselerle kadınların edeb yerlerinin farkına varamamış çocuklar dışında hiç kimseye süslerini açmasınlar…” (Nûr, 31)


Âyette de açıkça geçtiği üzere evlilik yoluyla sizin mahraminiz olan tek erkek vardır, o da kayınbabanızdır.

Bunun haricinde eğer eşiniz daha önce bir hanımla evlenmişse, ondan olan oğlu varsa bu da mahraminiz kapsamındadır. Bu ikisinin dışında eşinizin hiçbir erkek akrabası size mahrem değildir, hepsi nâmahramdir. Yâni onlar sizin için dinen yabancı erkek sayılır.
 
Üst Ana Sayfa Alt