Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kaza Ve Kader

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Ebu Davud, "Kitabül-Kader" de İbn Tavus´tan, o da babasından rivayet ederek dedi ki:

Meryem oğlu İsa İblisle karşılaştı. Isa (a.s.) ona şöyle dedi: Bümez-nıisin ki kaderinde ne yazılıysa ancak o senin başına gelir " İblis dedi ki: "Öyleyse şu dağın tepesine çık, oradan aşağıya yuvarlan bakalım, yaşayacak mısın, yoksa yaşamıyacak mısm "

İsa (a.s) dedi ki: "Bilmez mısın ki Cenab-ı Allah şöyle buyurmuştur: "Kulum beni denemesin. Ben dilediğimi yaparım!"

Zührî demiş ki: "Kul Rabbini deneyemez. Ancak Allah, kulunu dener.

Ebu Davud, Tavud´un şöyle dediğini rivayet etmiştir: «Şeytan, Meryem oğlu İsa´ya gelerek şöyle dedi: "Sen doğru sözlü bir adam olduğunu iddia ediyorsun, öyle değil mi Öyle ise bir uçurumun başına gel de kendini aşağıya at bakalım!" İsa (a.s.) dedi ki: "Yazıklar olsun sana, Allah şöyle buyurmamış mıdır: «Ey ademoğlu! Benden ölümünü isteme. Çünkü ben dilediğimi yaparım."

Ebu Tevbe er-Rabi´ b. Nafi´, Halid b. Yezidin şöyle dediğini rivayet etmiştir: "Şeytan, İsa peygamberle beraber iki ya da on sene ibadet etmiştir. Bir gün bir dağın uçurum kısmının kenarına gelerek İsa (a.s.)´ya şöyle demiştir: "Ne dersin, kendimi aşağıya atayım mı, Allah´ın benim kaderime yazdığı şeyden başka birşey başıma gelir mi "

İsa (a.s.) ona şu karşılığı vermiş: "Ben Rabbimi imtihan edecek bir kimse değilim. Ama dilerse, o beni imtihan eder." Böyle dedikten sonra arkadaşının şeytan olduğunu anlamış ve ondan ayrılmış..

Ebu Bekir b. Ebiddünya, Ebu Osman´dan rivayet ederek dedi ki: «İsa (a.s.) bir dağ başında namaz kılıyordu. İblis, Ona gelerek şöyle dedi: "Sen misin, herşeyin kaza ve kader ile olduğunu söyleyen " İsa (a.s.), evet, deyince İblis şöyle dedi: "Öyle ise kendini şu dağdan aşağı at da bu, benim kaderimmiş de." İblis´in böyle demesine İsa peygamber şu karşılığı verdi: "Ey melun! Allah kullarım imtihan eder, ama kullar Aziz ve Celîl olan Allah´ı imtihan edemezler!"

Yine Ebu Bekir b. Ebiddünya, Süfyan b. Uyeyne´nin şöyle dediğini rivayet etmiştir: Meryemoğlu İsa (a.s.) İblisle karşılaştı. İblis ona dedi ki: "Ey Meryem oğlu İsa! Senin rabblığın.o dereceye varmıştır ki beşikte bir çocuk iken konuştun. Halbuki daha önce senden başka beşikte konuşan bir çocuk görülmüş değildir.!"

İsa (a.s.) dedi ki: "Hayır, rabblık ancak Allah´a mahsustur. O Allah´tır ki beni beşikteki bir çocuk iken konuşturdu. Sonra yine O, beni Öldürüp ahirette çürütecektir."

iblis dedi ki: "Senin rabblığın o dereceye varmıştır ki, ölüleri diriltiyorsun."

İsa (a.s.) dedi ki: "Hayır, rabblık ancak diriltip Öldüren Allah´a mahsustur. Benim dirilttiğimi o öldürür, sonra yeniden diriltir." bidaye

Üst Ana Sayfa Alt