Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kasıtlı Olarak Masum Kafirleri (Sivil, Kadın, Çocuk) Öldürmenin Hukmu?

S Çevrimdışı

SaYFuLLaH

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Harbi olan, savaşa katkısı olabilecek ve savaşmaya ihtimal taşıyan antlaşmasız harbi erkekleri kasten öldürmek caizdir. Savaşa katkısı olan sakat erkekler, kadın, deliler, çocukları kasten hedef almakta caizdir, peki savaşa katkısı olmayan harbilerin kadın ve çocuklarını kasten öldürme durumunda Şeriata göre bu mümine bir ceza var mıdır, tamam kısas yok harbilerden dolayı bir mü'min öldürülmez. Eğer hiç bir ceza yoksa aklıma şu soru geliyor, bir mü'min aşırıya gidipte kasten harbilerin bebeklerini katlederse durumu ne olur? Sadece tevbeye mi çağrılır yoksa bu aşırılığından dolayı cihaddan mahrum da bırakılabilir mi? Alimlerin çoğunluğuna göre bir mümin düşman tarafında bulunan bir mümini kast ederek öldürürse kısas edilir; bebekler anne ve babanın küfründen sorumlu tutulmuyorlar, müslüman sayıldıklarından dolayı onlar için de kısas uygulanır mı?

2744- Savaşmayan bu insanlardan birini öldüren kişiye keffaret ve diyet düşmez.
Keffaret ve diyetin vacip olması için öldürülen kişilerin suçsuz ve dokunulmaması gereken kişiler olması gerekir. Bu da din veya yurt ile gerçekleşir. Bu iki özellik de savaşta öldürülen kişilerde mevcut değildir. Onların öldürülmemelerine sebep müslümanlann yararını sağlamak yahut öldürülmelerini mubah kılan savaşma işini yapmamalarıdır. Yoksa masum olmaları yahut Öldürülmeleri*nin yasak olması sebebiyle değildir. Bundan dolayı savaşta onları öldüren kişiye keffaret ve diyet gerekmez. Bir hadiste Rasulullah buna işaret ederek şöyle bu*yurmuştur: "Onlar düşmandır" Yani müşrik (düşmanların) şu kadınları da onlar*dandır. Yani onlar gibi masum olmadıklarından kanlarının dökülmesi mubahtır.
İmam-ı Serahsi, İslam Devletler Hukuku, Eğitaş Yayınları, Cilt: 4/7-11

Kaynak: DARULHARBE GÖTÜRÜLMESİ MEKRUH OLAN VE OLMAYAN ŞEYLER

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ya ahi hangi müslüman savaşma ihtimali olmayan kadın ve çocukları öldürür ben buna aklen ve şerhen bir delil olacağını düşünmüyorum olaki böyle bir durum oldu biri bu şartlarda olan birini dini ve namusu dışında ne diye öldürecek ya malı ya kıskançlığı yada dünyalık başka bir şey peki bu durumlarda yapan müslüman diye cezasız kalır mı hiç

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Mucahidlerin , savaş esnasında, düşman (askeri) içerisinde karışık durumda olan sivillerin (ihtiyar, kadın , çocuk) kazaen (istemeyerek) öldürülmesi sonucunda bir sorumluluk yoktur.

Mucahidin haksız olarak bir masumun (sivili veya teslim olmuş askeri) öldürmesi ise büyük gunahtır. Savaşan kadınların öldürülmesi câizdir.

Halid b. Velid'in Beni Cezimelere Gönderilmesi
Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem hicretin sekizinci yılı, şevval ayında Halid b. Velid'i, muhacirlerle ensar ve Beni Suleym'den üç yüz elli kişilik askeri bir birliğin başına geçirerek (Mekke'nin aşağı tarafına bir gecelik uzaklıktaki) Beni Cezimelere gönderdi. Halid b. Velid onlara sadece tebliğ edecek çarpışma yapmayacaktı. Halid b. Velid, askerleriyle birlikte Beni Cezimelerin yurduna geldiğinde Beni Cezimeler silahlandılar ve çarpışmaya hazırlandılar. (Vakidi - Megazi)
Halid şöyle dedi:

"Silahları bırakınız. Çünkü insanların çoğu müslüman oldu."
Beni Cezimelilerden Cehdem şöyle dedi:
"Yazık size ey Beni Cezime! Vallahi o Halid'dir. Silahı bırakırsak esir ediliriz sonra da boyunlarımız vurulur. Vallahi ben asla silahımı bırakmayacağım."
Beni Cezimeliler ona şöyle dediler:
"Ey Cehdem, bizim kanlarımızın dökülmesini mi istiyorsun? Çünkü herkes Müslüman olmuştur."
Bunun üzerine silahı bıraktılar. Halid de onları bağladı sonra kılıçtan geçirerek öldürebildiklerini öldürdü.
Beni Cezimelilerden bir adam kurtulup Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in yanına geldi. Başlarına geleni Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e haber verdi. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem ellerini hemen semaya kaldırıp:
"Ey Allah'ım! Halid b. Velid'in yaptığı şeyden uzak ve beri bulunduğumu sana arz ederim." diyerek Allah'a sığındıktan sonra:
"Onu zorlayıp bundan vaz geçirecek kimse yok muydu?" diye sordu. Haberi getiren adam:
"Evet! Vardı: Beyaz, orta boylu bir adam ona karşı koydu. Fakat Halid onu azarladı. O da sustu. Endamı düzgün olmayan, uzun boylu bir adam da bu hususta ona karşı koymak istemişti." dedi.
Ömer Radıyallahu Anhu:
"Ya Rasulallah! îlki benim oğlum Abdullah'dır. Diğeri ise Ebu Huzeyfe'nin azadlısı Salim'dir."
Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Ali b. Ebi Talib Radıyallahu Anhu'yu çağırdı ve şöyle dedi:
"Ey Ali! O kavme git ve onların durumlarına bak, cahiliyet adetlerini ayaklarının altına al."
Ali Radıyallahu Anhu, yanında Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in gönderdiği mallarla birlikte oraya gitti. Onlara kanlarının diyetlerini ve zarar gören mallarının bedelini ödedi, hatta onlara, köpeklerinin ağaçtan oyulmuş yalağının bedelini dahi verdi. Nihayet kandan ve maldan hiçbir şey kalmaksızın hepsini ödedikten sonra, bir miktar mal arttı. Ali Radıyallahu Anhu işini bitirip onlardan ayrılacağı zaman, onlara :
"Sizin için kan veya maldan ödenmemiş bir şey kaldı mı?" dedi.
"Hayır kalmadı." dediler.
Bunun üzerine Ali Radıyallahu Anhu onlara dedi ki:
"Ben, işte bu maldan artanı da size veriyorum. Böylece bunlar, Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in de sizin de bilmediğiniz şeyler yerine geçsin."
Sonra Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e gelip durumu anlattı. O da şöyle buyurdu:

"İsabet ettin ve güzel yaptın."
Sonra Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem kalktı ve kıbleye döndü, ayakta durup koltuk altları görünecek şekilde ellerini semaya kaldırdı ve şöyle dedi:
"Ey Allah'ım! Ben Halid b. Velid'in yaptığı şeyden uzağım."
Bunu üç kere söyledi.

Halid'i mazur gösteren bazı kimseler, Halid'in şöyle dediğini iddia ederler:
"Ben onları kesmeyecektim. Bunu bana, Abdullah b. Huzafe es Sehmi söyledi ve; "Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, İslamdan imtina ettikleri için onlarla savaşmamızı emrediyor" dedi. Ben de onlarla savaşmaya başladım."
Ebu Amr el-Medeni dedi ki:
Halid onlara geldiği zaman onlar şöyle dediler:
"Biz Sabii olduk(dinimizi değiştirdik.)" (Siyeri İbni Hişam)

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hiçbirşeye kızmıyorum da ırakta, afganda, çeçenyada,basnada,keşmirde,suriyede bacılarımızın ırzlarına geçilirken, kardeşlerimiz katledlirken,bebelerin kolları bacakları koparken sesleri bile çıkmayan o zalimler müslümanların o kafirleri öldürdüğü zaman onlar masumdu revamı bu diye yakarışları varya :-( Allah din gününde mizanı kuracak hak kim batıl kim ortaya çıkacak.....

S Çevrimdışı

SaYFuLLaH

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulmuizz Fida ahi şayet sivillerin arasında masum kafir olduğunu kabul etsek bile, sivillerin hepsi masum olmadığı kanaatindeyim, sivillerin içinde ordularını ve Şeriata karşı savaşı destekleyenler de var (bunlar rahip, kadın, yaşlı da olabilir), sivillerin hepsi masum olsa mücahidlerimiz asli kafirlerin ülkelerinde metro istasyonlarına hiç bir şekilde saldırılar düzenleyemezdi, bu haksızlık ve zulüm olurdu, çünkü burada sadece sivil hedef alınır.

Ahi bir de şu sorum var, günümüzün mücahidlerini zalim gördüğü için zulümlerinden dolayı müminleri kafirlere karşı desteklemeyen ancak kafirleri de müminlere karşı desteklemeyen, farklı cihad anlayışına sahip olan kişilerin hükmü nedir, sadece ictihad mı ederler yoksa mücahidleri desteklemediklerinden dolayı günahkar olurlar mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Abdulmuizz Fida ahi şayet sivillerin arasında masum kafir olduğunu kabul etsek bile, sivillerin hepsi masum olmadığı kanaatindeyim, sivillerin içinde ordularını ve Şeriata karşı savaşı destekleyenler de var (bunlar rahip, kadın, yaşlı da olabilir), sivillerin hepsi masum olsa mücahidlerimiz asli kafirlerin ülkelerinde metro istasyonlarına hiç bir şekilde saldırılar düzenleyemezdi, bu haksızlık ve zulüm olurdu, çünkü burada sadece sivil hedef alınır.

Ahi bir de şu sorum var, günümüzün mücahidlerini zalim gördüğü için zulümlerinden dolayı müminleri kafirlere karşı desteklemeyen ancak kafirleri de müminlere karşı desteklemeyen, farklı cihad anlayışına sahip olan kişilerin hükmü nedir, sadece ictihad mı ederler yoksa mücahidleri desteklemediklerinden dolayı günahkar olurlar mı?

Tabi ki öyle, Başta İsrail vatandaşları, bilerek, isteyerek, para yardımı yaparak Filistini işgal edip yerleştiler ve hala Filistine zulmedip savaşmakta, bunun karşılığında Filistinli Mucahidlerin Tüm İsraili ve Yahudileri tehdit edip karşılık verdiği halde, İsrailde işgale devam etmekte ve ulkelerine destek vermekteler.
Yine başta İsrail olmak üzere, ingilltere, Amerika halkı, muslumanlara iyi zulmediyor, savaşıyor ve savaşın devam etmesi için, Başlarındaki Tağutları Blair, Bush ve Şaron'u 2. kez seçmişlerdi. Bu sebeble , bunları seçen siviller, mucahidleri öldürmesi için, kocalarını, nişanlılarını, oğullarını cebheye bilerek , isteyerek göndermekte ise, sivillik halleri kalmamıştır.

Eymen Ez-Zevahiri : Cihadda Sivil Asker Ayırımı

8238

OPERASYON SIRASINDA SİVİL HALKIN ÖLMESİ

Ebu_Basir_1 kardeşim demiştiniz ki :

ALLAH razi olsun calismalarinizdan dolayi ....
bisey eklemek istiyorum soruyla .... biz bunlari insanlara anlattigimizda bize hak veren kardeslerimiz , londradaki, abd deki ya da madriddeki saldirilar hakkinda "onlari dogru bulmuyoruz diyorlar " ve gerekce olarakta anlattigimiz olaylarin savas olan yerlerde yapilabilecegini söylüyorlar ... savas olmayan yerlerde böyle seylerin yapilmasinin dogru olmadigini söylüyorlar ... bu söylemleri verilecek cevabi buraya yazarsaniz size minnettar olurum ve umarim ki yönlendirdigim kisilerde sizin yazilarinizdan bu konuyu daha iyi kavrayabilirler . Selamun Aleykum.w.r.w.b

Cevab :
Cihad : Mûmin ile Munafığı Ayırt Eden Gerçek

https://www.islam-tr.org/konu/cihad-mumin-ile-munafigi-ayirt-eden-gercek-kitap.7202/

Diğer soruna gelirsek; Şeytan'ın, kendisine evinde oturmayı süslü göstererek kalbine verdiği fitneden dolayı cihad farızasından beri olanlar büyük gunahkarlardır!

Aynı şekilde islamda hucum cihadı yoktur, savunma cihadı vardır diyerek mucahidlerin saldırılarını kınayıp, ölen 2 kafir çocukları için salya sümük ağlayanlar (Fethullah), Cihadı reddedenler, mucahidleri kınayıp nefred edenler, Amerika askerlerinin sağ salim kazanıp geri dönmesi için dua edenler(Tayyib Erdoğan) küfür üzerinedirler!

S Çevrimdışı

SaYFuLLaH

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ahi Allah ilmini artırsın, forumda herkeze çok yardımcı oluyorsun, bir soru sorduğum zaman hep cevabı ilk sen veriyorsun :)

Üst Ana Sayfa Alt