Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kafam Allak Bullak Oldu Yaa

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

AbdulMuntaqim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
salam 3alaykum ikhwan..

Kafam acayip allak bullak, cok karisti kafam..

Bu tekfirciler benim kafami iyice karistilar. Oy verenlerin butun kafir diye falan..

Kardesler, ben Hakki istiyorum, insanlarin dusuncesini hic dusunmuyorum cunku kafam su an cok karisik..

tekfirciler kafami acayip karistirdi, deliller sundular, bende bisey diyemedim, buda cahilikliyimden olsa gerek.. Lakin adminlere bir rica, bana bir nasihat verin..

Tekfircilerin, ve Sizin dellilerinizi gozden gecirip, safimi mi belirtsem ?

Sevda Dedim Çevrimdışı

Sevda Dedim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Tekfircilere bakarsan, onlar uçan kuşu bile tekfir edebilirler. Yaşı genç, aklı kıt, katli vacip ahir zaman türedilerinden başka birşey değiller. Her meselede maide 44 ayetini delil getirirler ama bunun maide 45 ve 47si var diye düşünmezler. Tekfir etmekten çok büyük zevk alıyor olmalılar, tekfir onlar için bir hobi olmalı. :)
Delilleri neymiş?

niye oy kullananları tekfir edenler hobi olsun diyemi tekfir ediyorlar..yoksa delillerle, Kuran ve sünnetle mi..?

sonuna kadar dikkatlice inceleyin inşâAllah..

https://www.islam-tr.org/islami-kitaplar-online-kitap-oku/11788-secimlerde-oy-kullanmak.html

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sonra bizi de tekfir etmeyin de!

Abdulmuizz Fida

Admin
niye oy kullananları tekfir edenler hobi olsun diyemi tekfir ediyorlar..yoksa delillerle, Kuran ve sünnetle mi..?

sonuna kadar dikkatlice inceleyin inşâAllah..

https://www.islam-tr.org/islami-kitaplar-online-kitap-oku/11788-secimlerde-oy-kullanmak.html

Burada partilerin , particiliğin , demokratik mucadelenin İslama göre sakıncaları anlatılıyor. Ayrıca oy kullanan kişilerin kufre girebileceği durum anlatılıyor.
Fakat aşırı tekfir hastalığına yakalananlar gibi ; "oy kullanan herkes kafir olmuştur" diyerek, herkesi tek tek muayyen olarak tekfir edin, Kişilerin tekfirine mani bir durum var mı diye sorgulama gereği yoktur. Rasulullah (s.a.v.) de, yanlışa düşen ashabını sorgulamadan incelemeden hemen böyle yapardı" konularına değinmemiştir. Bu yazıdaki amaç , İnsanları oy verme şirkinden sakındırmaktır. Fakat oy kişilerin nihai hükmü şudur deyip, tek tek Kanını malını canını ırzını kendimize helal kılıyoruz demek için yazılmamıştır. Mutlaka oy kullananların pek çoğu kafir olabilir ama durumuna göre kafirlikten kurtulanlar da olabilir. Bu konuda muayyen tekfiri vermek sakıncalıdır.
Ayrıca bu aşırı tekfir hastalığına yakalandın mı, artık insanların yüzüne açıkça kafir demek "teşekkür ederim" demekten daha 'kolay ve sevimli' hale gelir. Muslumanları tekfir edebilmek için durup dururken bahane arar, sorular sorarlar : "askere gidene ne diyon?, okula çocuk yollayanın hükmü ne?, törenlerde napıyon?, mahkemeyi nasıl hallediyon?" vs vs. Karşıdaki kendilerine göre olumlu cevap verdi mi, hemen yüzü asılır, iştahı kaçar, bir diğer soruya geçer. Fakat hele bir de kendilerinin onayını almamış bir cevap verirse, hırs dolu bir sevinç ile neşe içerisinde sizi tekfir ederler. Ayrıca bu sapıklığa yakalanan yarım doktorlar, bir konuda muayyen tekfir ettikleri gibi artık sıra kendileri gibi tekfir etmeyenleri tekfir etmeye gelmiştir.
Burada defalarca 2-3 kitabı yarım yamalak anlayan cahiller tarafından tekfir edilmedik mi?

Sevda Dedim Çevrimdışı

Sevda Dedim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
..: )..oy kullanan kim olursa olsun Allah'ın uluhiyet sıfatını üzerine aldıgı için zahiren müşrik değil yani..Amaç tekfir olsaydı tekfir edilecek birini bulurduk muhakkak..tartışmaya gerek yok..

Esselamun ala minettebal Huda.

Abdulmuizz Fida

Admin
Banlanmak istemiyorsan , tekfir etmediklerine verdiğin selamı ver! Ve şu kafirlere verilen selam şeklini de sil!
Yazılarınla amelini birleştirmeye çalış. Ben boşa konuşmam

Sevda Dedim Çevrimdışı

Sevda Dedim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
....bu forumda binlerce üye var hepsi müslümanmı??...kafir müslüman karışık bir meclise girdiğinde Resulullahın selam şekli "Esselamun Ala minettebal Huda." olurdu...ayrıca bu selamı kullanan bir çok kişi var forumda..sadece beni görmeniz tuhaf...bence öfkeniz ile çıkan sözler bunlar.!.Lakin bamlamak dediğiniz "üye iptal" ise buyrun iptal edin..

Abdulmuizz Fida

Admin
....bu forumda binlerce üye var hepsi müslümanmı??...kafir müslüman karışık bir meclise girdiğinde Resulullahın selam şekli "Esselamun Ala minettebal Huda." olurdu...ayrıca bu selamı kullanan bir çok kişi var forumda..sadece beni görmeniz tuhaf...bence öfkeniz ile çıkan sözler bunlar.!.Lakin bamlamak dediğiniz "üye iptal" ise buyrun iptal edin..

Daha selam fıkhını bilmiyorsun , utanmadan milleti tekfir etmeye ortalığa düşüyorsun! Allahtan kork. Şimdi sitedekileri tekfir ediyorsun.
İkimiz konuşuyoruz, sitede kafir olabilir ihtimali var diye kafire verilen selam ile bidat işliyorsun. Önce Muslumanlarla kafirler karışık vaziyette bir toplumda olsa bile , muslumanlara niyetle (kastederek) muslumanca selam verilir. Hidayete tabi olmadığımızı düşünmesen, kalbinde fırtınalar kopmasa; niye sunnet olan selamı vererek çıkma zorunda kendini hissedeceksin? Üstelik ikimiz başbaşa munazara ediyorken! Sen şu karın ağrını direkt yazabilecek kadar mert olsaydın , böyle çocukça yanlışlara da düşmezdin.
Allah ıslah etsin, Rabb'im bize merhamet etsin .

2702- Usâme b Zeyd (ra)’den rivâyete göre şöyle demiştir:
Peygamber (s.a.v.) Müslüman ve Yahudilerden karışık bir topluluğa uğradı da onlara selam verdi
(Buhârî, Edeb: 17; Muslim Cihâd: 27)

Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir

“Hadise göre; meclisle oturan Müslümanlara velev ki o mecliste gayr-i müslimler olsun, selam vermek mustehabtır. Ancak Mümin bu selamı ile orada ki Müslümanların selametini kasteder. Hadiste “Yahudiler” kelimesinin, muşriklerden sonra zikredilmesi, onlardan bir parça olduğuna delildir.”

(İmam-ı Nevevi / Riyaz’us-Salihin Tercume ve Şerhi)

A Çevrimdışı

AbdulMuntaqim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yaahu Kardesler, size bir sorum vardi, cevap vermediniz yaa !! :)... akhi abdul muizz ben napayim simdi? iki tarafin delillerinimi inceleyim?

Abdulmuizz Fida

Admin
salam 3alaykum ikhwan..

Kafam acayip allak bullak, cok karisti kafam..

Bu tekfirciler benim kafami iyice karistilar. Oy verenlerin butun kafir diye falan..

Kardesler, ben Hakki istiyorum, insanlarin dusuncesini hic dusunmuyorum cunku kafam su an cok karisik..

tekfirciler kafami acayip karistirdi, deliller sundular, bende bisey diyemedim, buda cahilikliyimden olsa gerek.. Lakin adminlere bir rica, bana bir nasihat verin..

Tekfircilerin, ve Sizin dellilerinizi gozden gecirip, safimi mi belirtsem ?

AbdulMuntaqim ; Delillere rağmen, yukarıda da gördüğün gibi yolunu seçebilirsin. Anlamışsındır umarım

A Çevrimdışı

AbdulMuntaqim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ya Abdul Muizz sende amma abartin kardes :D Sanki sizi tekfir ettim... Neyse, sorumu cevap verirsen iyi olur, sorum suydu ! : NAPAYIM ? DELILLERIMI INCELEYIM ??

Abdulmuizz Fida

Admin
ya Abdul Muizz sende amma abartin kardes :D Sanki sizi tekfir ettim... Neyse, sorumu cevap verirsen iyi olur, sorum suydu ! : NAPAYIM ? DELILLERIMI INCELEYIM ??

Herkesin kendine göre delili vardır. Haricilerin Ali (r.anh)'yi tekfir ederken bile. Ali (r.anh) onların delillerini bildiği halde onlar gibi anlamıyor, düşünmüyor, inanmıyordu. Aşırıya kaçmayan, vasat delillerle amel ediyordu. Tekfircilerin savundukları fikir ve delillerin tartışıldığı mesajları burada uc uca eklesek Harura'ya kadar yol olur.

Kardeşim her iki tarafın idddiaları , görüşleri ortadadır. İstediğin gibi incele. Ben inceleme desem de incele ki mikrobu tanıyasın ki mucadele edebilesin.

A Çevrimdışı

AbdulMuntaqim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sagolasin abi, fakat nasil inceleyim... Bana bir ipucu verirmisiniz ? tekfircilerin dellilerinin oldugu bi sayfa, bide sizin dellileriniz oldugu bir kitap.

Abdulmuizz Fida

Admin

A Çevrimdışı

AbdulMuntaqim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sagol abi, bunu dinlerim insha Allah'ta, Hasan Karakayayla ilgili bir bografi yada kisa bir tanitim yaparsan iyi olur herkes icin.

Abdulmuizz Fida

Admin
Forumda Aşırı Tekfir Hastalığı ve Çeşitli Munazaralar

İ Çevrimdışı

İbn Abdilvahhab

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sagolasin abi, fakat nasil inceleyim... Bana bir ipucu verirmisiniz ? tekfircilerin dellilerinin oldugu bi sayfa, bide sizin dellileriniz oldugu bir kitap.

Tekfirci/Haricilerin delillerini okuyup sonra Ehlisünnet'in delillerini okuduktan sonra ne olacak ? Kabul edeceğin görüşü neye göre belirleyeceksin ? Hangisinin hak hangisinin yanlış olduğunu neyle belirleyeceksin ?

Sen en iyisi Allah'a duanı arttı.r Hidayet O'nun elinde.Güvenilir kişi ve kaynaklardan araştırma yap......Allah seni Cehennem köpeği olan haricilerin akidesini benimsemekten korusun.

Aseerun Çevrimdışı

Aseerun

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillah... Uzun zamandır forumlarda veya sanal ortamda bu tür konuşmalara ve tartışmalara şahid oldum. Şuana kadar hiç birine cevap yazmasamda bu sitenin takip edilişinide göze alarak burdan okuyan arkadaşlara birkaç kelam etmek isterim.
Çoğu şey konuşulduğundan tekrar yapmak niyetinde değilim. Ama artık bu tekfircilik ile gerçek tevhidcilik birbirinden ayrılmalı. Kafanızı bulandıran sorular emin olun şuan bir çok gencin zihnini işgal eden konulardır. Çoğu kimsede tam bir netlik olmadığı için her an her yere kayabiliyorlar.. Allah ayaklarımızı sabit kılsın.
Tekfirciliğin Turkiye'de olduğu kadar suyu çıkaralan yerler nadirdir şu dünyada.. (Zamanında Mısır'da Mustafa Şükrü ve taraftarları bu akımı başlatmış olsada yinede kendilerinden mert olarak bahsedilirdi) Lakin Turkiye'de mert ve dürüst, ahlaklı, gerçekten İslam'ı yayma ve insanları cehennemden kurtarmaya çalışan tekfirci nadirdir. İstisnalar varsa tenzih ediyorum. Bunun en büyük sebebi de temelin ve alt yapının olmamasıdır. (Çoğu tekfirci sonradan bilinçlendiği için, islami kaidelerini bu temel üzre kurdukları için herkesi kolaylıkla tekfir edebilirler. Ama baştan itibaren islami ilimle yetişen birisinin bu kadar rahat tekfir ettiğini göremezsiniz)
Ve yine Turkiye'de alimlerimizin sayısının az olması veya bu konularda yetkili bir merciinin olmaması tekfiri 18 lik gençlerin ağızlarında sakız yapmasının en büyük sebeplerindendir.
Bizlerin amacı hiç bir zaman insanları tekfir etmek değildir, insanları tevhide çağırmaktır. Burdan kesinlikle tekfir etmeyelim anlayışını savunduğum çıkmaz umarım.
Sizlere bu sitede ki özellikle alimlerin umimi tekfir hakkındaki yazıları okumanızı tavsiye ediyorum. Ve Cihad önder ve alimlerimizin bu konu hakkındaki görüşlerini de okumanızı tavsiye ediyorum.
Selef alimlerinin tekfir konusunda ne kadar hassas ve dikkatli olduklarını kendi kitaplarını okursanız anlarsınız umarım.
Şuana kadar karşılaştığım en koyu tekfirci bile İbn Teymiyye ve diğer selef alimlerden nakil getirmelerine rağmen olaylara hep at gözlüğüyle bakmışlar ve bu alimlerin gerçek hassasiyetlerini anlayamamışlardır.
Eğer günümüzdeki ilim ve irfan bakımından bu yolda giden alimlere bakarsanız onlarında bu konuda ne kadar hassas davrandıklarını görürsünüz..
Herkes mutlaka savunduğu fikre delil getirecektir gerek ehli sünnet'ten gerek kuran ve sünnet'ten.. Eğer bu konularda sabit değilseniz onlara doğru kaymanız kaçınılmaz olur. O yüzden sizlere tavsiyem öncelikle KUR'AN ve SÜNNETten bu konularda ilminizi artırıp daha sonra bu delilleri incelemeniz veyahut günümüzün rabbani alimlerinin bu görüşleri nasıl anladığını ve nasıl günümüze indirgediklerini inceleyip iyice fehmedip daha sonra tekfircilerin delillerini okumanızdır.
Şunuda belirtmekte yarar var, benim şuana kadar gördüğüm tekfirci hocaların elle tutulabilir pek ilimleri yoktu, yine belirli bir seviyeye gelmiş olsalarda, bu bahsettiğim cihad beldelerindeki alimler ilimde büyük bir seviyeye gelmiş, çoğu hadis konusunda uzmanlaşmış, islami fikirler, dünya görüşleri ve global dünya hakkında ilim tahsil etmiş insanlardır.
İslam bir bütündür ve geniş bir dindir bunu unutmayın. Tekfircilik çok kısır bir anlayıştır. Ne demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.
Son olarak bu ayetin tefsirini de okumanızı tavsiye ediyorum;

Bismillah.. "Ey iman edenler! Eğer Allah'tan korkarsanız O, size iyi ile kötüyü ayırdedecek bir anlayış verir, suçlarınızı örter ve sizi bağışlar. Çünkü Allah büyük lütuf sahibidir." (Enfal 29)

Allah'ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun..

Abdulmuizz Fida

Admin
Tekfirci/Haricilerin delillerini okuyup sonra Ehlisünnet'in delillerini okuduktan sonra ne olacak ? Kabul edeceğin görüşü neye göre belirleyeceksin ? Hangisinin hak hangisinin yanlış olduğunu neyle belirleyeceksin ?

Sen en iyisi Allah'a duanı arttı.r Hidayet O'nun elinde.Güvenilir kişi ve kaynaklardan araştırma yap......Allah seni Cehennem köpeği olan haricilerin akidesini benimsemekten korusun.

Suudi Kralın İrca ehli itlerine sözün yok mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...