Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İslam Hukuku ile Modern Hukuk Kıyası Yapan Bir Makale ya da Kitap Var mıdır?

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum kardeşler. soru belli, özellikle Müslümanların kaleminden çıkmış ve İslam hukukunun üstünlüğünü anlatan eserler çok işe yarar.

@kaale alınmayacak üye

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum kardeşler. soru belli, özellikle Müslümanların kaleminden çıkmış ve İslam hukukunun üstünlüğünü anlatan eserler çok işe yarar.

@kaale alınmayacak üye
Aleykumselam kardeşim beni etiketlemişsin ama sanırım tam olmamış çünkü bana bildirim gelmedi. Böyle bir eser de bilmiyorum. Ama sorarsan aklına takılan, islami uygulamanın daha adil olduğunu kabul etsen de neden daha adil olacağını anlamlandıramadığın bir kural açıklamaya çalışırım.

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam kardeşim beni etiketlemişsin ama sanırım tam olmamış çünkü bana bildirim gelmedi. Böyle bir eser de bilmiyorum. Ama sorarsan aklına takılan, islami uygulamanın daha adil olduğunu kabul etsen de neden daha adil olacağını anlamlandıramadığın bir kural açıklamaya çalışırım.

Benim daha ziyade savunma amaçlı diyeyim. Sen okurkende öylemiydi bilmiyorum ama bizim fakültenin bir yarısı falan Solcu, diğer yarsınında fazla bir derdi yok. Biz bir kaç "İslamcı" takılıyoruz o kadar. Hem kendi zihnimi bulanmaktan korumak hemde belki bir iki kişinin hiadyetine vesile olmak amaçlı sormuştum. Yoksa elhamdulillah henüz zihnim bulanmış değil

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim daha ziyade savunma amaçlı diyeyim. Sen okurkende öylemiydi bilmiyorum ama bizim fakültenin bir yarısı falan Solcu, diğer yarsınında fazla bir derdi yok. Biz bir kaç "İslamcı" takılıyoruz o kadar. Hem kendi zihnimi bulanmaktan korumak hemde belki bir iki kişinin hiadyetine vesile olmak amaçlı sormuştum. Yoksa elhamdulillah henüz zihnim bulanmış değil
Ben marmaradaydım hem sağcı vardı hem solcu ama islamcısını hiç görmedim duymadım bilmiyorum. Belki varlardı ben fark edemedim. Namaz kılanlar vardı tabiki ama bunu kendine dava edinmiş eyleme dökmüş birini hatırlamıyorum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada benim izlenimime göre dindar olmayan kişileri din ile vuramıyorsun. Adamın umrunda değil ki şirkmiş küfürmüş. O yüzden kendi silahlarıyla vurmak gerek. Mesela demokrasi konusunda aristotales ve platonun görüşleri aktarılabilir. Herkes demokrasinin yunan icadı olduğunu bilir ama ilk eleştirenlerin de yunanın en ünlü filozoflarınca yapıldığını bilmez.

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben marmaradaydım hem sağcı vardı hem solcu ama islamcısını hiç görmedim duymadım bilmiyorum. Belki varlardı ben fark edemedim. Namaz kılanlar vardı tabiki ama bunu kendine dava edinmiş eyleme dökmüş birini hatırlamıyorum.

Bizde de fazla yok. AKP'li olanlar var bir kısım. Onları zaten sayma...
Bunun dışında her özellikle bizim fakülte de Hizbullah cemaatinden olanlar var genel olarak. Onun dışında bir kaç tane nurcu vs de var. Üst sınıflarda bir tane Selefi var :)
Tabi benim tanıdıklarım bunlar. Kızları pek bilmiyorum.

Bu arada benim izlenimime göre dindar olmayan kişileri din ile vuramıyorsun. Adamın umrunda değil ki şirkmiş küfürmüş. O yüzden kendi silahlarıyla vurmak gerek. Mesela demokrasi konusunda aristotales ve platonun görüşleri aktarılabilir. Herkes demokrasinin yunan icadı olduğunu bilir ama ilk eleştirenlerin de yunanın en ünlü filozoflarınca yapıldığını bilmez.

Bu zaten genel bir kaidedir ama benim sorduğum şey biraz daha teknik bir meseleydi. İslam hukukunun, modern hukuktan üstün olduğuna dair bir şeyler sormuştum. Senin verdiğin misal daha ziyade İslami idarenin Demokratik idareye olan üstünlüğü meselesi gibi.
Bir örnek vermek gerekirse: modern hukukta yemin edenin niyeti ve kullandığı lafız önemldiri ama İslam hukukunda yemin ettirilen mekan önemlidir gibi

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Şehit Abdulkadir Udeh'in bu konuda kitapları var.

Muhammed Selim Avva'ya da göz atılabilir.

Mufti Taki Usmani de Pakistan'da hakimlik yaptı, ama özel bir kitabı yok galiba.Siyasete dair var.

Muhammad Hashim Kamali de var bu alanda.

Köksal Fikih Usulunun Mahiyeti bir babda buna deginiyor.

Wael Hallaq'ın eserleri de bu yönde. Khaled Abou al Fadl da.

Bu isimlerin bir kısmı Sünni, kimi reformist, Khaled Mutezili.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yani nasıl ki bizim anayasada 4. Madde ilk üç maddeyle bir çerçeve çizip bunun dışına çıkılmasını imkansız kılıyor onların da kuran ve sünnetin dışına çıkılmasını engelleyen bir maddeleri var. Bkz. Burada 6.dipnot

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hakimlik caiz değil diye biliyorum ama adam müftü olarak hakemlik yaptığına göre Pakistanda şeriatmı var?
Böyle bir ortamda tabiki hakimlik (kadılık) savcılık avukatlık askerlik memurluk polislik her şey helal olur. Çünkü islam hukuku uygulanan bir yer. Tabi pkistan için söylemiyorum onların da hataları var hepimizde olduğu gibi ama en azından anayasası laik değil.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Hakimlik caiz değil diye biliyorum ama adam müftü olarak hakemlik yaptığına göre Pakistanda şeriatmı var?

Normal hakimlik degil, şeri yargıtay kadısıydı. Pakistan'da şeri hukuk geçerli, ancak faiz ve başka mevzularda şere muhalefet var. Muvafakat sağlamak amacıyla başlatılan süreç akim kaldı. Pakistan'da parlamento hakim, parlamento ise her türlü cahili zındığı barındırıyor. Bunlar kendilerince ictihad yapıyorlar - yukarıda gösterilen referans aslında buna işarettir. Sekiz kişilik şeri yargıtaya da "modern" kalsın diye yalnız bir kaç tane ulema atadılar. Ulema faizi yasaklamada muvaffak olamadı.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt