Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İnsan Cinnet Geçirirken Kendi Canına Kıysa İntihar Sayılır mı?

E Çevrimdışı

EHADD

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum kardesler.
Acaba bir insan cinnet gecirirken kendi canina kiysa intihar sayilir mi?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sanırım bunun cevabını ahirette ancak anlarız. :)

Bazıları bu soru ile başlıyor. sonra da şöyle devam ediyor.
"
Aklı başında İnsan intihar etmez ki!!! İntihar hali insanın aklını kontrol edemediği zamanda olur. Yani intihar eden kişi bir tür cinnet vs gibi bir durumu yaşar halde iken intihar eder."

Bu şu anlama geliyor. İntihar edenlerin hepsi aslında masumdurlar. Onlar cinnet geçirdiklerinden intihar etmiştirler.

Eğer cinnet hali nedeni ile bir intihar sözkonusu ise , bunun cinnet olup olmadığına beşerin karar verebilme yetisini ve bu konu ile ilgili birilerinin fetva verebilme ihtimalini yok sayıyorum.

Ama konu ile ilgili olarak bir başka örneği ben ekleyeyim. Irak savaşında yanlış hatırlamıyorsam fatma bacının mektubunda idi, tecavüze uğramamak için namusu için hapishanede intihar eden ( veya düşünen . tam hatırlamıyorum) bayanlardan bahsediliyordu. Bunun cevabını da ben merak ediyorum. Bu sizin verdiğinizden bambaşka bir durum aslında. bu konu başlığında bu da konuşulabilir diye yazdım

Üst Ana Sayfa Alt