Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bir İnsanın Ahını Almanın Dünyadaki Cezası Nedir?

M Çevrimdışı

Mithat can

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum ve rahmetullah abiler ve ablalar,
bir insanın ahını alma konusunda sorum olacaktı inşallah. Ben internet üzerinden bir bayan ile tanışıp onun ile bir miktar konuştum fakat büyük hatalar yaptım bu kişiye karşı. Yaptığım hatalar ise sevme konusunda ümit vermek idi bunu 2-3 kez’den fazla yaptığımı utanç ve pişmanlık ile söylebilirim. Yani kısacası bu insanı çok üzdüm hakkını helal edip etmediğini bilmiyorum ama ben bunları yaptığım için çok pişman olduğumu biliyorum. İslami açıdan bakacak olursak bu kişi bana hakkını helal etmediği sürece ben başka bir bayan ile mutlu olamayacağım diyebilir miyiz girdiğim bu haktan dolayı?

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum ve rahmetullah abiler ve ablalar, bir insanın ahını alma konusunda sorum olacaktı inşallah. Ben internet üzerinden bir bayan ile tanışıp onun ile bir miktar konuştum fakat büyük hatalar yaptım bu kişiye karşı. Yaptığım hatalar ise sevme konusunda ümit vermek idi bunu 2-3 kez’den fazla yaptığımı utanç ve pişmanlık ile söylebilirim. Yani kısacası bu insanı çok üzdüm hakkını helal edip etmediğini bilmiyorum ama ben bunları yaptığım için çok pişman olduğumu biliyorum. İslami açıdan bakacak olursak bu kişi bana hakkını helal etmediği sürece ben başka bir bayan ile mutlu olamayacağım diyebilir miyiz girdiğim bu haktan dolayı?
Aleykümselam ve rahmetullah .

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum ve rahmetullah abiler ve ablalar, bir insanın ahını alma konusunda sorum olacaktı inşallah. Ben internet üzerinden bir bayan ile tanışıp onun ile bir miktar konuştum fakat büyük hatalar yaptım bu kişiye karşı. Yaptığım hatalar ise sevme konusunda ümit vermek idi bunu 2-3 kez’den fazla yaptığımı utanç ve pişmanlık ile söylebilirim. Yani kısacası bu insanı çok üzdüm hakkını helal edip etmediğini bilmiyorum ama ben bunları yaptığım için çok pişman olduğumu biliyorum. İslami açıdan bakacak olursak bu kişi bana hakkını helal etmediği sürece ben başka bir bayan ile mutlu olamayacağım diyebilir miyiz girdiğim bu haktan dolayı?
Aleykum selam ve rahmetullah

Kardeşim helallik isteyin kendisinden ama ahiretten korkmuyorsunuz da dünyada başka bir kadınla mutlu olamayacağım diye mi korkuyorsunuz? Tek derdiniz kadın mı yani?
Yine de böyle bir korkuya girmeniz yani Allah'ın cezalandırıcı olduğunu bilmeniz iyi, tevbe edip bacıya iyi bir şekilde özrünüzü iletin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Senin evvela sopa yemen lazım.

M Çevrimdışı

Mithat can

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah

Kardeşim helallik isteyin kendisinden ama ahiretten korkmuyorsunuz da dünyada başka bir kadınla mutlu olamayacağım diye mi korkuyorsunuz? Tek derdiniz kadın mı yani?
Yine de böyle bir korkuya girmeniz yani Allah'ın cezalandırıcı olduğunu bilmeniz iyi, tevbe edip bacıya iyi bir şekilde özrünüzü iletin.
Hayir hayir Estağfirullah dusuncem sadece o degil tabikide

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Hayir hayir Estağfirullah dusuncem sadece o degil tabikide
En azindan dusunuyorsunuz akhi, bir hata yapmişsiniz ve farkindasiniz telafi etmeye bakın. Bunun daha kötüsünü yapıp da utanmayan ve bunu normalmiş gibi karşılayan müslümanlar da var (nereden biliyorum diye sormayın)

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Aleyküm selam ve Rahmetullahi ve Berakatuhu
Bize soruyorsunuz ama bizim hakkımıza değil, kızın hakkına girmişsiniz. Yani demek istediğim o kişiyi bulup caiz olan bir şekilde size hakkını helal etmesi için elinizden geleni yapın ve bundan dolayı da ALLAH'a tevbe edin.
Kız affetsin gönlü yumuşasın diye de dua edin.
Eğer içi yanmışsa beddua etmişse,mazlumun bedduasından korkmak gerekir.

Zaten aslında hepimizin her duamızda ya da hiç değilse aklımıza geldiğinde "Kimi kırdıysak, üzdüysek, kınadıysak veya dalga geçmişsek vs" bizi affetmesi için ALLAH'a dua etmeliyiz (inşaAllah)
Çünkü bizler daha dün ne yediğini unutan varlıklarız. Olur da farkında bile olmadan birini kırmış olabilriz. Yıllar evvel yaptığımız bir hatayı da unutmuş olabiliriz.
ALLAH tüm günahlarımızı affetsin. Amin.

İnşaAllah siz de affedilirsiniz.

M Çevrimdışı

Mithat can

Üye
İslam-TR Üyesi
Baci ile konustum abilerim. Bana hakkini hic bir zaman haram etmeyecegini soylemis evvel’den. Ozrumu tekrar ilettim rabbim beni affetsin.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
En azindan dusunuyorsunuz akhi, bir hata yapmişsiniz ve farkindasiniz telafi etmeye bakın. Bunun daha kötüsünü yapıp da utanmayan ve bunu normalmiş gibi karşılayan müslümanlar da var (nereden biliyorum diye sormayın)
Allah hepimizi affetsin . Evlenmek kaderimizde varsa bizleri salihlerden eyleyip salih insanı karşımıza çıkarsın. Tanışma fasılasında kişiler uyumsuz olduklarını anlayıp erkek ümit verip vermediğini bilmeden vazgeçtiğini söylüyorsa nasıl veballik oluşur? Önceden anlaştıklarını düşünelim birbirlerine yakışıp yakışmadıklarını konuşuyorlar sonrasında erkek uymadıklarını düşünüp vazgeçtiğini veya bayan vazgeçtiğini söylüyor ama ümit verip vermemesi kişinin kendi duygu durumu ile alakalı değil midir? Bunu erkek nasıl anlayanilir.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Allah hepimizi affetsin . Evlenmek kaderimizde varsa bizleri salihlerden eyleyip salih insanı karşımıza çıkarsın. Tanışma fasılasında kişiler uyumsuz olduklarını anlayıp erkek ümit verip vermediğini bilmeden vazgeçtiğini söylüyorsa nasıl veballik oluşur? Önceden anlaştıklarını düşünelim birbirlerine yakışıp yakışmadıklarını konuşuyorlar sonrasında erkek uymadıklarını düşünüp vazgeçtiğini veya bayan vazgeçtiğini söylüyor ama ümit verip vermemesi kişinin kendi duygu durumu ile alakalı değil midir? Bunu erkek nasıl anlayanilir.
Ümit vermekten bahsetmiyorum ki, başka şeylerden bahsediyorum. Zaten konuyu açan kardeş kendisi söylüyor bilerek ümit verdiğini ve sanırım manipüle ettiğini.

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bazı haklar huzuru mahşere kalıyor yakasına yapışıp alın bile bile zulmedenin hiçbirseyden çekmedim tekfir hastalarından çektiğim kadar☝️

Üst Ana Sayfa Alt