Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İki Secde Arasında Rabbiğfirli Demenin Hükmü Nedir?

Q Çevrimdışı

Qan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
s.a benim merak ettigim duydugum seylerden birisi de secdeye gittimizde kalkınca rabbiğfirli demek sonra tekrar secdeye gitmek...

Rabbiğfirli demek caizmi yada yapmamız gerekli bişeymi. Bugüne kadar yapmadıysak sonradan duyduysak we delil görmedimiz için de belki günahtır die yapmamıssak, yada bunu kesin yapman lazım diyenleri cok duyunca delili görmeden bunu yapmıssak bunun hükmü nedir.

Namazda böyle bişey war mı peygamberimizde yapmısmı bunu.?

Şimdiden Allah swt razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İki secde arasında bir rukun beklemek farz olan tadil-i erkanın (tadil-i erkanın hukmu : Hanefi mezhebi, İmam-ı azam ve Ebu Muhammed'e göre vacib, İmam Yusuf'a göre de farzdır. Cumhura göre farzdır) şartlarındandır.

İki secde arasında şu dualar okunabilir :
اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَارْحَمْنِى وَاجْبُرْنِى وَاهْدِنِى وَارْزُقْنِى
"Allahummeğfirli, ve’rhamnî, ve'cburnî ve’hdinî, ve’rzuknî = Allah'ım bani mağrifet et, bena merhamet et, bana afiyet ver, bana hidayet ver, bana rızık ver"

اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى
"Allahummeğfirli, Allahummeğfirli = Ey Allah'ım beni bağışla, ey Allah'ım beni bağışla" veya "Allah'ım bana mağrifet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver"
(Ebu Davud, Salat, 145, 146, vd.)

https://www.islam-tr.org/konu/resimlerle-namaz.8729/

Üst Ana Sayfa Alt