Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İhsan Eliaçık : Kurban Kesmek Şaman Geleneği

H Çevrimdışı

hamza2011

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ben söyleyecegimi söyledim yazacagimi yazdim o zat bana göre ve Kuranin tabiatina göre tipki Resullulahin haksiz ,adeletsizlik ve zulüm sehri mekkede mazlumun destekcisi oldugu gibi bir devrimcidir yani resulün sünnetini hakkiyle takip edendir

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Din hakkında ileri-geri,olur-olmaz ve Rasulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’den bu yana 1430 küsür yıldır hiç söylenmemiş,alışagelmemiş ve aslı astarı ne ayette,ne hadiste ne de yaşayan dört hak mezhepte (hanefi,şafi,maliki,hanbeli) olmayan sözler sarf ederek,ani ve enteresan çıkışlar yaparak GÜNDEME gelmeye çalışanlar,gün geçtikçe artmakta

İbn-i Teymiye (rh) ne kadar da güzel söylemiş: "Kim kendisinden önce kimsenin söylemediği bir söz söylerse ya cahil bir ahmaktır ya da hain bir münafıktır."

L Çevrimdışı

la illa kelamullah

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
resulullah kendine inananları örgütleyip kafirlerle silahlı mücadelede bulundu..yani müşriklerin cahiliye düzenine karşı cihat etti.. ihsan eliaçığın daha böyle bir hareketini göremedik..dinde reformlar yapmaya çalışıyor kendince..yalnız dinde reformu Allah tan başkası yapmaz...1400 yıldır kurban kesmede bütün alimlerin icması var..icmaya muhalefet eden kafirdir..

Atalar ve alimler dini ile Allah'ın dinini birbirine karıştırıyor olabilirsin.

L Çevrimdışı

la illa kelamullah

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İbn-i Teymiye (rh) ne kadar da güzel söylemiş: "Kim kendisinden önce kimsenin söylemediği bir söz söylerse ya cahil bir ahmaktır ya da hain bir münafıktır."

Kim geleneğe uyup kendisinden öncekilerin söylediklerini körü körüne papağan gibi tekrarlıyorsa, atalar dini mensubu bir mukallittir.

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Kim kendisinden önce kimsenin söylemediği bir söz söylerse ya cahil bir ahmaktır ya da hain bir münafıktır."

sozune binaen bu sekilde yazmissin
Kim geleneğe uyup kendisinden öncekilerin söylediklerini körü körüne papağan gibi tekrarlıyorsa, atalar dini mensubu bir mukallittir.

anlasilan sana islami en bastan anlatmak lazim .. istersen bunun icin elimden geleni yaparim .. cunki atalar dini yada koru korune papagan tekrari ayri sey , imamin bu sozu ayri seydir ..

neyse istersen bu konuda sana yardimci olurum .. bu sekilde once hakki ogrenir sonra kimin yolu, sozu haktir onu anlarsin ..cunki imamin bu sozu (Allahin selami uzerine olsun) hakla batili ayirmada bir musluman icin cok onemli bir sozdur ..

Allah senide benide islah etsin .. amin

L Çevrimdışı

la illa kelamullah

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
atalar dini dediğin Allah ın gönderdiği din tahrif olduktan sonra uydurulan dindir..Allah ın son gönderdiği kitap tahrif mi oldu ki atalar dinine uyduğumuzu ima ediyorsun...insanlar 1400 küsür yıldır kuran ne emrediyorsa onu yapıyorlar...ibrahimin muhammedin ashabının uyguladığı şeyleri yapmak atalar dini mi oluyor yani...millet atasının dinini uygulamak istese gider şaman zerdüşt mecusi felan olur...Allah ın indirdiğini bırakıp dini tahrif etmeyle uğraşan atanız ihsan eliaçığın uydurduğu dini uygulamak istiyorsanız gidin ne haliniz varsa görün..Allah ın peygamberlerinin yoluda belli neyi öğütledikleride....

Allah'ın gönderdiği din, hadis-sünnet denilen zanni tarihsel veriler yoluyla tahrif edildi. İnsanlar Allah'ın ve elçisinin (Kur'an) yoluna değil, geçmişte yaşamış alim dedikleri atalarının yoluna girdiler.

E Çevrimdışı

es-saffat

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Allah'ın gönderdiği din, hadis-sünnet denilen zanni tarihsel veriler yoluyla tahrif edildi. İnsanlar Allah'ın ve elçisinin (Kur'an) yoluna değil, geçmişte yaşamış alim dedikleri atalarının yoluna girdiler.

Hadisler nasıl sened ile geldiyse, Kur'an'da öyle sened ile gelmiştir. Dünya üzerinde şu ana ulaşan 10 çeşit kıraat var. Yani lafızlarında değişiklik olan 10 Kur'an. Fakat mana değişikliği yok. Ve en eski Kur'an Hicri 210'da yazılmış bir Kur'an.

Durum bu iken niye Kur'an'ı inkar etmiyorsun?

Ya da "Hadis ve Sünnet" denilen ilimlerin "ZANNİ" ve "TARİHSEL" olduğunun kanıt nedir?

Hepsinden önemlisi, sen Rasulullah s.a.v. ve ashabının akide ve dinini nereden öğrendin? Zira senin gibi kimselerin söylediğine göre akidede bir olmanız gerekir. Fakat senin gibi sadece Kur'an diyen kimseler için akidede birlik söz konusu değil. Hepsi birbirinden farklı.

Şimdi soruyorum, Rasulullah s.a.v. ve ashabının akide ve dinini öğrendiğin kaynak nedir?

L Çevrimdışı

la illa kelamullah

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Müslümanlar Ehl-i Sünnet geleneğine tabii olur, senin gibi mülhidlerde Mutezile geleneğine. Atalarının dini Mutezileliği de yeterince bilmediğin ortada.

Sünnet, gelenek demektir -ki gelenek olduğunu bizzat itiraf etmişsin. Gelenek ise, geçmişten gelen demektir. Geçmişten gelen ise atalardan gelendir. Böyle olunca da ehl-i sünnet demek, ataların yolu demektir. Müslüman ise Kur'an'a uyar, geleneğe göreneğe değil.

Mutezile, ayrılan demektir. Evet, ben ayrılanlardanım. Ehl-i sünnet denen atalar yolundan ayrıldım. İblis'in zan ihtiva eden hadis dinini terk edip Allah'ın zansız olan halis dinine girdim.

E Çevrimdışı

es-saffat

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sünnet, gelenek demektir -ki gelenek olduğunu bizzat itiraf etmişsin. Gelenek ise, geçmişten gelen demektir. Geçmişten gelen ise atalardan gelendir. Böyle olunca da ehl-i sünnet demek, ataların yolu demektir. Müslüman ise Kur'an'a uyar, geleneğe göreneğe değil.

Mutezile, ayrılan demektir. Evet, ben ayrılanlardanım. Ehl-i sünnet denen atalar yolundan ayrıldım. İblis'in zan ihtiva eden hadis dinini terk edip Allah'ın zansız olan halis dinine girdim.

Gelenek demek sünnet demek olsaydı, şu an yeryüzünde ki hadis kitapları üzerine ümmetin icması olmazdı. Gelenekten kastımız akidedir. Eğer sen sünnetten gelenek anladıysan, her bölgenin Ehl-i Sünnet alimlerinin akidesi farklı olması gerekirdi. Fakat Selef-i Salihinin ister bağdatta, ister medinede, istersede mağripte olursa olsun akidesi birdir.

Ayrıca itizalde zirve olduğunu herkes görüyor. Ehli Sünneti "İblisin dini-haşa-" olarak adlandırıp Yahudilik dinine geçtiğini, sen söylemesende anlamıştık.

Bu vesile ile Yahudi olduğunu kendinde açıklamışsın.

Şeffaflığın için teşekkür ederim.

E Çevrimdışı

Ehli Kuran

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hadisler nasıl sened ile geldiyse, Kur'an'da öyle sened ile gelmiştir. Dünya üzerinde şu ana ulaşan 10 çeşit kıraat var. Yani lafızlarında değişiklik olan 10 Kur'an. Fakat mana değişikliği yok. Ve en eski Kur'an Hicri 210'da yazılmış bir Kur'an.

Durum bu iken niye Kur'an'ı inkar etmiyorsun?

Ya da "Hadis ve Sünnet" denilen ilimlerin "ZANNİ" ve "TARİHSEL" olduğunun kanıt nedir?

Hepsinden önemlisi, sen Rasulullah s.a.v. ve ashabının akide ve dinini nereden öğrendin? Zira senin gibi kimselerin söylediğine göre akidede bir olmanız gerekir. Fakat senin gibi sadece Kur'an diyen kimseler için akidede birlik söz konusu değil. Hepsi birbirinden farklı.

Şimdi soruyorum, Rasulullah s.a.v. ve ashabının akide ve dinini öğrendiğin kaynak nedir?

Neden sahih, mütevatir, zayıf, uydurma hadis var da sahih, mütevatir, zayıf, uydurma ayet yok?

Kur'an'cılarda birlik yokmuş. Bunu diyen de başkasının sahih saydığı hadise uydurma, başkasının uydurma saydığı hadise sahih diyen birisi. Kur'an'cılar, hadiscilerin "şu hadis sahih, ötekisi uydurma" diye tartıştığı gibi, "şu ayet sahih, şu ayet uydurma" diye tartışmıyor. Siz önce kendi aranızda bir birlik sağlayın da sonra sıra Kur'an'cıları eleştirmeye gelebilsin.

"Hadis ve Sünnet" denilen ilimlerin "ZANNİ" ve "TARİHSEL" olduğunun kanıt nedir?

Sensin kanıtı. Sen değil misin bunları alim dediğin atalarının günümüze ulaştırdığını iddia eden? Geçmişten gelene ne denir? Tarih denir. Zaman makinası olmadığından tarihte yolculuk yapıp bize aktarılan bilgilerin doğru olup olmadığını test edemeyeceğimize göre, tarihsel veriler zannidir.

Ben peygamberin ve arkadaşlarının akidesini Kur'an'dan öğrendim, sana da tavsiye ederim.

E Çevrimdışı

Ehli Kuran

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Gelenek demek sünnet demek olsaydı, şu an yeryüzünde ki hadis kitapları üzerine ümmetin icması olmazdı. Gelenekten kastımız akidedir. Eğer sen sünnetten gelenek anladıysan, her bölgenin Ehl-i Sünnet alimlerinin akidesi farklı olması gerekirdi. Fakat Selef-i Salihinin ister bağdatta, ister medinede, istersede mağripte olursa olsun akidesi birdir.

Ayrıca itizalde zirve olduğunu herkes görüyor. Ehli Sünneti "İblisin dini-haşa-" olarak adlandırıp Yahudilik dinine geçtiğini, sen söylemesende anlamıştık.

Bu vesile ile Yahudi olduğunu kendinde açıklamışsın.

Şeffaflığın için teşekkür ederim.

Yahudiler, Kur'an'a İsrailiyyat karıştıramadıklarından doalyı ben Yahudi olamam ancak hadis-sünnet denen şeylere İsrailiyyat karıştırabildiklerinden dolayı sen katmerli bir Yahudisin demektir. Bu vesile ile kimin Yahudi olduğunu öğrenmiş olduk.

E Çevrimdışı

es-saffat

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yahudiler, Kur'an'a İsrailiyyat karıştıramadıklarından doalyı ben Yahudi olamam ancak hadis-sünnet denen şeylere İsrailiyyat karıştırabildiklerinden dolayı sen katmerli bir Yahudisin demektir. Bu vesile ile kimin Yahudi olduğunu öğrenmiş olduk.

Hadislere bunların karışmadığının en güzel delili Ömer bin Abdulaziz rha Abdullah ibn Mübarek için söylediği sözdür.

Yahudi olsa idim, senin gibi Peygamber düşmanı olurdum. Sizler Musa a.s'a yaptığınız düşmanlık yetmemiş, birde şimdi bizim Peygamberimize düşmanlık etmeye gelmişsiniz.

E Çevrimdışı

Ehli Kuran

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Biz peygamber adına uydurmalar yapmıyoruz ki düşmanlık etmiş olalım. Peygambere düşmanlıkta elinize kimse su dökemez. Allah, kendisi ve elçisi adına uydurmalar yapanların ellerini kurutsun.

E Çevrimdışı

es-saffat

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Neden sahih, mütevatir, zayıf, uydurma hadis var da sahih, mütevatir, zayıf, uydurma ayet yok?

Kur'an'cılarda birlik yokmuş. Bunu diyen de başkasının sahih saydığı hadise uydurma, başkasının uydurma saydığı hadise sahih diyen birisi. Kur'an'cılar, hadiscilerin "şu hadis sahih, ötekisi uydurma" diye tartıştığı gibi, "şu ayet sahih, şu ayet uydurma" diye tartışmıyor. Siz önce kendi aranızda bir birlik sağlayın da sonra sıra Kur'an'cıları eleştirmeye gelebilsin.

"Hadis ve Sünnet" denilen ilimlerin "ZANNİ" ve "TARİHSEL" olduğunun kanıt nedir?

Sensin kanıtı. Sen değil misin bunları alim dediğin atalarının günümüze ulaştırdığını iddia eden? Geçmişten gelene ne denir? Tarih denir. Zaman makinası olmadığından tarihte yolculuk yapıp bize aktarılan bilgilerin doğru olup olmadığını test edemeyeceğimize göre, tarihsel veriler zannidir.

Ben peygamberin ve arkadaşlarının akidesini Kur'an'dan öğrendim, sana da tavsiye ederim.

Kur'an'cılar zaten adam olsalardı diğer kıraatlere bakarlardı. Fakat kıraat diye birşey bilmediklerinden bu konuda zaten ihtilaf edemiyorlar. Zira en eski bulunan Kur'an, şu an elinde bulunan Kur'an'dan farklı bir kıraatte. Bundan ötürü bunu görseydiniz, zaten Kur'an'ı inkar ederdiniz.

Ve senin dediğin şey, Müteahhirin için geçerlidir. Hamdolsun Selef-i Salihinde hiç bir çelişkide yoktur.

Ayrıca hadis ve sünnet sana göre insanlar vesilesi ile günümüze geldiği için tarihselse, alimler vesilesi ile gelen Kur'an'da -haşa- tarihseldir. Zira Kur'an'da alimlerin senedleriyle aktarılmıştır.

Ama bizim dinimizde sened vardır. İbn Mübarek dedi ki : "Sened olmasaydı, herkes dine birşeyler katardı."

Tabii senin gibi Talmuta iman eden bir Yahudi'nin sened diye birşey bilmemesine şaşırmadım. Sizin dininizde sened olmadığı için zaten bu haldesiniz.

E Çevrimdışı

Ehli Kuran

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Bu "sened" denilen şey Allah katından mıdır? Allah "falanca ravinin filanca rivayeti sahihtir" diye bir ayet mi indirmiş?

Daha önce de dediğim gibi,

Yahudiler, Kur'an'a İsrailiyyat karıştıramadıklarından dolayı ben Yahudi olamam ancak hadis-sünnet denen şeylere İsrailiyyat karıştırabildiklerinden dolayı sen katmerli bir Yahudisin demektir. Bu vesile ile kimin Yahudi olduğunu öğrenmiş olduk.

E Çevrimdışı

es-saffat

Üyeliği İptal Edildi
Banned

Bu "sened" denilen şey Allah katından mıdır? Allah "falanca ravinin filanca rivayeti sahihtir" diye bir ayet mi indirmiş?

Daha önce de dediğim gibi,

Yahudiler, Kur'an'a İsrailiyyat karıştıramadıklarından dolayı ben Yahudi olamam ancak hadis-sünnet denen şeylere İsrailiyyat karıştırabildiklerinden dolayı sen katmerli bir Yahudisin demektir. Bu vesile ile kimin Yahudi olduğunu öğrenmiş olduk.

Kıraatlerin üç tanesinde ihtilaf var Mutezileye göre. Mutezileden Cahiz ikisini kabul ederken, birini etmiyor. Şimdi demek ki Mutezilenin imamı Cahize göre, senin mantığında, sahih ayet uydurma ayet - haşa - var?

Bende sana diyorum ki, Talmuta iman etmenin nedeni, zaten dininizde senedin olmayışı. Hamdolsun ki bizde Rabbimizin ikramı olan sened var.

Ve hala cevabını vermedin? Kur'an sana yetiyormuş ya, haccı nasıl yapıyorsunuz? Açıklarsan belki insanlar çok sevinir.

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ehli Kur'an denen muhlid zındık..Buradan senin gibi sünnet inkarcısı zındıklara ekmek çıkmaz...Boşuna çırpınma

E Çevrimdışı

es-saffat

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ben sizin gibi alim denilen atalara tapmadığım için, Cahiz denilen şahıs da beni bağlamaz.

Sen şimdi onu bunu bırak da yazdıklarıma bir cevap ver hele;

Sened denen şey Allah katındandır. Nitekim Allah diyor ki : "Size fasık haber getirirse araştırın." İşte senedin önemide budur.

İkincisi Mutezileyim dediğin için söylüyorum, sen cahilsin bilmezsin, fakat ataların kıraatlerde ihtilaf etmişler. Biri diğerine göre haşa -uydurma ayet- var demiş. Size göre tabii bu, hamdolsun Ehli Sünnete göre böyle birşey yok.

Üçüncüsü dediğim gibi, sizler zamanında Musa a.s düşmanlık ettiğiniz için, hırsınız yetmemiş heralde. Şimdi de bizim Peygamberimize düşmanlık ediyorsunuz. Onun sözlerini inkar ediyorsunuz.

Zaten sened nedir bilseydiniz, Talmuta iman edip, Peygamberlerin hepsine düşmanlık etmezdiniz.

Üst Ana Sayfa Alt