Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Henüz Evlenmemiş Birinin Yapması Gereken 12 Şey

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1- En başta oruç tavsiye edilmiştir.

Abdullah b. Mesud radıyallahu anh şöyle buyurmuştur:

”Resulullâh sallallahu aleyhi ve sellem ile birlikteydik. ‘Kim evlenebilirse evlensin. Çünkü evlilik, gözü haramdan daha iyi çevirir, namusu daha iyi korur. Ancak kim evlenemiyorsa oruç tutsun. Çünkü oruç, şehveti keser.’ buyurdular.” (Buhari, Oruç, 928)

oruc%CC%A7.jpg

2- Cinsel duyguları tahrik edecek yayınlardan, sokaktan, çarşıdan mümkün olduğunca uzak kalmalıdır.

3- 'Boş vakit' kavramı hayattan çıkarılmalı, devamlı bir meşguliyet edinilmelidir.
bos%CC%A7-vakit-yok.jpg

4- Güzel ahlaklı arkadaş seçilmesi de çok önemlidir.
13413887_589010444602017_37624379_n.jpg

Zira arkadaş çevremiz bize doğrularımızı sorgulatan ve yaşanmaz kılan değil bizi hayra teşvik eden insanlardan oluşmalıdır.

”O gün Allah’a karşı gelmekten sakınanlar dışında, dost olanlar birbirine düşman olurlar.” (Kur’an-ı Kerim, Zuhruf, 67)

5- Allah'a yakınlaştıracak eserler okunmalıdır. Aşk romanlarından, şehveti kamçılayacak kitaplardan uzak durulmalıdır.
go%CC%88z-zinas%C4%B1n%C4%B1-b%C4%B1rakt%C4%B1ran-kitap.png

6- Şehveti tetikleyecek gıdalar tercih edilmemelidir.
%C5%9Fehvet-k%C4%B1da-meyve.jpg

7- Allah korkusu diri tutulmalı, sohbet meclislerinden ayrı kalınmamalıdır.
sohbet-meclisleri.jpg

8- Uyunacak odada tek başına kalınmaması, odada başka birinin varlığı farklı düşüncelere girilmesine engel olabilir.
sleep-room-1-uyku-suffagah.jpg

9- Akraba da olsa evlenilebilecek kategoride olan karşı cinsle aynı ortam paylaşılmamalıdır. Zira hayaller çok çabuk bulanabilir.
oturma-odas%C4%B1-suffagah.jpg

10- Toplu taşıma araçları mümkün olduğunca tercih edilmemeli, başka bir imkân yoksa kalabalık olmayan sabah saatlerinde zaruri işler halledilmelidir.
toplu-tas%CC%A7%C4%B1ma.jpg

11- Bilhassa yaz aylarında imkân varsa kalabalık olmayan mekanlar bulunmalı, tatil yörelerinden uzak durulmalıdır.
tatl-y%C3%B6resi-suffagah.jpg

12- Önemli bir gerçek vardır ki o da sabırdır.

Allah’ın yardımını dileyen ve O’nun dini için yaşayanlar ancak sabır ve dua ile yol alabilirler. Sabrederken kişi boş durmamalı, evliliğine engel olarak gördüğü durumları ortadan kaldırmak için gayret etmelidir.
sab%C4%B1r.jpg

Alıntıdır.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu devırde o kadar zorkı erkek oldugum ıcın bunu daha ıyı bılıyorum

Gozu haramdan sakınmak ve kendıne hakım olmak ve bunun karsılıgında kı ecır Rabbım kabul eylesın.

Dikkat edin şüphesiz iman –fitneler meydana geleceğinde- Şam’da olacaktır.”

(Hakim’in rivayeti esas alınmıştır. Taberani)

Su durumu su an net bır sekılde ıdrak edebılmenın mutlulugu da apayrı

Melhame-i kübra Çevrimdışı

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
Bi kardeşiniz olarak söylüyorum, bunları yapın faydasını görüceksiniz hemde ciddi şekilde, ancak ihlaslı şekilde.
Ve burda bir kural daha unutulmuş sanırım,Televizyon ve internet ;
Hep şeriat şeriat diye bağırırız ancak bi türlü televizyon için mücadele vermeyiz ve evimizdeki bu illeti kaldırmak için çalışmalar yapmayız.Samimi olarak söylüyoru,çevremde dava arkadaşlarım var,bu konuda samimiyetini gösteripde ayrı bir eve çıkan.
Ve her defasında hasan-ı basri (r.h) sözü aklıma geliyor;
Siz sahabe yi görseydınız deli derdiniz, onlar sizi görseydi bunlar mümin değil derlerdi.

Ve ....
Ne zaman olursun deli,
O zaman olursun VELİ.

:) :) :)

Son düzenleme:
ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Dün akşam değerli bir kardeşim misafirliğe geldi. Karşılayıp, musafaha ettim. Halini hatrını sordum. Yüzünde acı bir tebessüm belirdi, sonra şu sözler döküldü ağzından; 'Abi sıcak olmasın, havalar ısınmasın'. Neyi kast ettiğini anladım. Ona ayak üstü kısa bir nasihat ettim. Sonra tüm bekar kardeşlerimin gıyabında dua ettim, kendimide unutmadım. Sizde biz bekarları ve kendinizi unutmayın inşaallah.

*Bu arada paylaşım için Allah razı olsun abim, sayende en az on tane genç bu maddelerden nasiplendi, elhamdülillah.

Üst Ana Sayfa Alt