Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hastalığımın Etkisiyle Ibadetlerimin Durumu Nedir?

ajan1111 Çevrimdışı

ajan1111

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ben ağustos 2013'te trafik kazası sonucu beyin kanaması geçirdim. beni yaşatmak için trakeostami açmışlar. ordan nefes alabilmişim, beslemişler. şuanda konuşamıyorum. konuşmaya çalıştığım an yutkunma ihtiyacı duyuyorum. boğaz ve dil gerek harfleri çıkaramıyorum. çok boğuk boğuk çıkıyor. yemek yedikten sonra sanki tüm yediğim yemekler boğazımda kalmış gibi hissediyorum. hep yutkunma ihtiyacı duyuyorum. sureleri ve duaları söylüyormuş gibi dudak hareketleri yapıyorum. böyle bişey olur mu?

bir senelik yoğun bakım sürecim olmuş 7 ay bilincim bile yokmuş. Şuan yürüyemiyorum anca ayakta dikilebiliyom malum oturarak namaz kılıyorum.
Şimdik normal namaz kılarken alnımızı koyduğumuz yere kadar müsait olması gerekiyorya oturarak namaz kılarken ne kadar yerin nasıl müsait olması lazım?

böyle namaz kılarken nelere dikkat etmeliyiz?

mecburen teyemmüm abdesti alıyorum topraktan yapılma kiremit parçasıyla teyemmüm abdesti alıyorum bunda nelere dikkat etmeliyim?
Bu abdest olur mu?

cuma günleri abim sağolsun cumaya götürüyor. biz kendi işimizi yapıyoruz, kendi dükkanımız var. bazen abimin işleri oluyor beni cumaya götüremediği oldu. cuma namazının kazasıda yok diye biliyorum. böyle durumda ne yapmam geerekir? şimdiye kadar gidemediğim cuma namazları için ne yapabilirim? ara ara gece teheccüt namazı kılıyorum. yeterli olabilir mi?

herşeyden öte böyle bir durumum var. nasıl yorumlamalıyım?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
ben ağustos 2013'te trafik kazası sonucu beyin kanaması geçirdim. beni yaşatmak için trakeostami açmışlar. ordan nefes alabilmişim, beslemişler. şuanda konuşamıyorum. konuşmaya çalıştığım an yutkunma ihtiyacı duyuyorum. boğaz ve dil gerek harfleri çıkaramıyorum. çok boğuk boğuk çıkıyor. yemek yedikten sonra sanki tüm yediğim yemekler boğazımda kalmış gibi hissediyorum. hep yutkunma ihtiyacı duyuyorum. sureleri ve duaları söylüyormuş gibi dudak hareketleri yapıyorum. böyle bişey olur mu?
Allah (c.c.) şifa ve sabr versin, inşeAllah günahlarına keffarat olur bu hastalığın.
Sesin çıkmasa da dudaklarınla beraber dilini de kullanarak söylüyormuş gibi yapmalısın. Sesi çıkmasa da dilini kullanabiliyorken sadece dudak olmaz.

bir senelik yoğun bakım sürecim olmuş 7 ay bilincim bile yokmuş. Şuan yürüyemiyorum anca ayakta dikilebiliyom malum oturarak namaz kılıyorum.
Şimdik normal namaz kılarken alnımızı koyduğumuz yere kadar müsait olması gerekiyorya oturarak namaz kılarken ne kadar yerin nasıl müsait olması lazım?
böyle namaz kılarken nelere dikkat etmeliyiz?
Oturarak namaz kılarken ruku ve secdeyi yere kadar eğilemesen de, bilhassa secde için acı çekmeden eğilebildiğin yere kadar eğilmelisin. Ruku ise kıyam ve secde arasında bir açıda eğilmen yeterlidir.

mecburen teyemmüm abdesti alıyorum topraktan yapılma kiremit parçasıyla teyemmüm abdesti alıyorum bunda nelere dikkat etmeliyim?
Bu abdest olur mu?
Kiremitle veya toprak cinsi bir cisim ile teyemmum edilebilir, niyetle hem namaz abdesti hem gusul abdesti alabilirsin.

cuma günleri abim sağolsun cumaya götürüyor. biz kendi işimizi yapıyoruz, kendi dükkanımız var. bazen abimin işleri oluyor beni cumaya götüremediği oldu. cuma namazının kazasıda yok diye biliyorum. böyle durumda ne yapmam geerekir? şimdiye kadar gidemediğim cuma namazları için ne yapabilirim? ara ara gece teheccüt namazı kılıyorum. yeterli olabilir mi?
herşeyden öte böyle bir durumum var. nasıl yorumlamalıyım?
Kardeşim anlattığın duruma göre Cumua size farz değil, Mescide götürebilen olursa kılarsınız. Aksi taktirde öğle namazını bulunduğun yerde eda edersin. Kılamadığın Cumua namazları için öğle namazı kılmışsan yeterlidir, aksi taktirde öğle namazlarını kaza edersin.
Teheccud namazı Allaha yaklaştıran çok önemli nafilelerdendir. Bununla beraber duha/kuşluk namazı da önemlidir. Buna rağmen hiçbir kulun namazlarına veya ibadetleri için bizim yeterli diyecek hakkımız olamaz. Bunlar mutlaka Allah katında kulun derecelerini yükseltir, eksiklerini kapatır ve ahiratteki makamı ve derecesini yükseltir belki de günahların ve azabın bağışlanmasına vesiledir. Ki Rasulullah (s.a.v.) gelmiş geçmiş günahları bağışlanmış olmasına rağmen ....

Üst Ana Sayfa Alt