Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hadisleri Inkar Edenlere.

O Çevrimdışı

odabaşoğlu

Guest
Bana tepkili tüm kardeşlerime;

Ben yine kardeşlerim demeye devam edeceğim. Çünkü kardeşlerimsiniz. Herkez doğru olarak neyi islam kabul ettiyse o konunun militanı oluyor. Maalesef ki bu hakikat her grupta var. Sürekli polemik yapılıyor. Hakaret vari saldırılara aynı düzeyde cevap vermeyeceğim. Aşağıda saydığım hususlarda size ters gelen ne ise madde madde üzerinde duralım. Ben ikna olmaya razıyım. Küfür itham bilmem ne. Ya kaç kere dedim arkadaş ben Edip Yüksel’ ve onun düşüncesiyle alakam yok. Eğer bir bağlantım varsa Allah belamı versin. Pekiyi iftira edenler!
İkincisi, Şia konusunu yirmi yıl çalışmışım. Bu konuda Elektronik ortamda kitabım var. Allah tan korkun. Rahmetli Ali Şeriatı bugünkü İran Şiiliğini acem ırkçılığı diye eleştirdiği için Sünni oldu diye öldürdüler. Bu şii kafası imam Zeyd’e de ihanet ettiler. Hz Ebu Bekir ve Ömere düşman olmadığı içinb "Biz Ebu Bekir ve Ömer’e düşman olan ehlibeyt buluruz" diye onu terk ettiler. Ve zalim iktidara teslim ettiler. Arkasında durmadılar. Ona maddi imkan sağlayan yine İmamı Azamdı.
Mutezile diyorsunuz; Ya mutezilenin ana fikri akılcılıktır. Akılcılık ile akıllı olmak aynı şey değildir. Aklı kullanmayanın üstüne pisliği boca ederim diyen Yüce Rab dır. Sonra mutezile durup dururken ortaya çıkmış bir şey değildir. Hz peygambere en yakın dönemde bu kadar farklılığın çıkış sebepleri nedir. Bilginin en taze olduğu dönemde Hasan Basri gibi bir tabiinin talebelerinden bazılarının bir anda mutezile olmasının sebebi nedir? Bunu mutezileyi savunmak için söylemiyorum. Düşünmenizi istiyorum. Biz sürekli bu tür farklı düşüncelerin çıkış sebebini bir Yahudi’ye ve islam düşmanlarına bağlarız. Bugün Vehbiler niye çıktı. Bugünkü Hindistan’daki silhler Sünni Müslümanlardı. Niye böyle oldular. Zerdüşlükten, Hırıstiyanlıktan, ve Yahudilikten bize din adına getirilen ve bugün İslam gibi sarıldığımız hususlar nelerdir. Yıllarımı bunlara verdim. Ön kabullerinizle hemen karalama kampanyası Yapmayın. Karşınızda illa ki yok edilmesi gereken bir düşman yaratmanın bir anlamı yok.
Bir kardeşimiz diyor ki “ Tam üzerine çok diyordunuz diyecektim” sonra vazgeçmiş. Be vicdanlı kardeşim. Allah senin adalet duygundan razı olsun. Yazmaktan vazgeç sende. Sizinle aynı düşünmediğim konunun ne olduğunu madde madde anlatsanız. Bende o konu ile düşüncemi söylesem. Neden korkuluyor. Aklıma çok kötü şeyler geliyor. Burası karanlık bir örgüt mü? Ben proje adamı mıyım? Derin devletin ajanımayım? Zaten ilk paylaşımımda mimlendik. Okumayın ha! Tehlike var! Yazılarını kaldırın! konuşmasına mani olunan,
Müslümanlar bir birlerini Allah Allah diye öldürüyor. Bunun sebebi nedir? Bugün Suriye’deki durumu görmemek mümkün mü? Türkiyedeki cemaatler arasındaki bitmez tükenmez kavga. Düne kadar İslam dediğimiz birilerinin bugün Amerika da ne fırıldaklar çevirdikleri malum. Afrika’da, Afganistan’da Pakistan’da, hizipler klingler var. Her gün bir birlerini öldürüyor. Cihat bu mu? Bunların hepsi sünni Müslüman. Hadi şiileri bir yana bırakalım.
Allah kullarını bir birini öldürsün diye Kitabında tuzaklar mı kurdu! Haşa haşa o halde niye böyle.
İletişimsizlikten, birbirini dinlememekten, cehaletten, Uydurma rivayetlerden,.
Aklı başında bir insan bir Kuran’a bakıyor, birde bazı rivayetlere. Bir dinde bu kadar çelişki olmaz diyor. Salman Rüştiler çıkıyor. Batıda Hz Peygamberimizin aleyhine kampanyalar düzenleniyor. haşa Hz Peygamberin seks gücü bilmem şu kadar erkeğe bedeldi gibi dinle alakası olmayan şeyleri din diye öğretilirse, haşa haşa peygamber seks düşkünü olarak ilan ederler. Onunla alay ederler. Bu kafirlere bu fırsatı veren kim? Bunların başımıza gelmesi sağlayan kim?. Bizim en büyük düşmanımız kendi anlayışımız. Akılsızlığımız. Yani Akla ihtiyaç yokmu? Taklitci mi olalım. Tahkiki yok mu sayalım. Tahkik etmek bir müslümanın en başta olmazsa olmazı.

KAYA Çevrimdışı

KAYA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ben yine kardeşlerim demeye devam edeceğim. Çünkü kardeşlerimsiniz. Herkez doğru olarak neyi islam kabul ettiyse o konunun militanı oluyor. Maalesef ki bu hakikat her grupta var. Sürekli polemik yapılıyor. Hakaret vari saldırılara aynı düzeyde cevap vermeyeceğim. Aşağıda saydığım hususlarda size ters gelen ne ise madde madde üzerinde duralım. Ben ikna olmaya razıyım. Küfür itham bilmem ne. Ya kaç kere dedim arkadaş ben Edip Yüksel’ ve onun düşüncesiyle alakam yok. Eğer bir bağlantım varsa Allah belamı versin. Pekiyi iftira edenler!
İkincisi, Şia konusunu yirmi yıl çalışmışım. Bu konuda Elektronik ortamda kitabım var. Allah tan korkun. Rahmetli Ali Şeriatı bugünkü İran Şiiliğini acem ırkçılığı diye eleştirdiği için Sünni oldu diye öldürdüler. Bu şii kafası imam Zeyd’e de ihanet ettiler. Hz Ebu Bekir ve Ömere düşman olmadığı içinb "Biz Ebu Bekir ve Ömer’e düşman olan ehlibeyt buluruz" diye onu terk ettiler. Ve zalim iktidara teslim ettiler. Arkasında durmadılar. Ona maddi imkan sağlayan yine İmamı Azamdı.
Mutezile diyorsunuz; Ya mutezilenin ana fikri akılcılıktır. Akılcılık ile akıllı olmak aynı şey değildir. Aklı kullanmayanın üstüne pisliği boca ederim diyen Yüce Rab dır. Sonra mutezile durup dururken ortaya çıkmış bir şey değildir. Hz peygambere en yakın dönemde bu kadar farklılığın çıkış sebepleri nedir. Bilginin en taze olduğu dönemde Hasan Basri gibi bir tabiinin talebelerinden bazılarının bir anda mutezile olmasının sebebi nedir? Bunu mutezileyi savunmak için söylemiyorum. Düşünmenizi istiyorum. Biz sürekli bu tür farklı düşüncelerin çıkış sebebini bir Yahudi’ye ve islam düşmanlarına bağlarız. Bugün Vehbiler niye çıktı. Bugünkü Hindistan’daki silhler Sünni Müslümanlardı. Niye böyle oldular. Zerdüşlükten, Hırıstiyanlıktan, ve Yahudilikten bize din adına getirilen ve bugün İslam gibi sarıldığımız hususlar nelerdir. Yıllarımı bunlara verdim. Ön kabullerinizle hemen karalama kampanyası Yapmayın. Karşınızda illa ki yok edilmesi gereken bir düşman yaratmanın bir anlamı yok.
Bir kardeşimiz diyor ki “ Tam üzerine çok diyordunuz diyecektim” sonra vazgeçmiş. Be vicdanlı kardeşim. Allah senin adalet duygundan razı olsun. Yazmaktan vazgeç sende. Sizinle aynı düşünmediğim konunun ne olduğunu madde madde anlatsanız. Bende o konu ile düşüncemi söylesem. Neden korkuluyor. Aklıma çok kötü şeyler geliyor. Burası karanlık bir örgüt mü? Ben proje adamı mıyım? Derin devletin ajanımayım? Zaten ilk paylaşımımda mimlendik. Okumayın ha! Tehlike var! Yazılarını kaldırın! konuşmasına mani olunan,
Müslümanlar bir birlerini Allah Allah diye öldürüyor. Bunun sebebi nedir? Bugün Suriye’deki durumu görmemek mümkün mü? Türkiyedeki cemaatler arasındaki bitmez tükenmez kavga. Düne kadar İslam dediğimiz birilerinin bugün Amerika da ne fırıldaklar çevirdikleri malum. Afrika’da, Afganistan’da Pakistan’da, hizipler klingler var. Her gün bir birlerini öldürüyor. Cihat bu mu? Bunların hepsi sünni Müslüman. Hadi şiileri bir yana bırakalım.
Allah kullarını bir birini öldürsün diye Kitabında tuzaklar mı kurdu! Haşa haşa o halde niye böyle.
Aklı başında bir insan bir Kuran’a bakıyor, birde bazı rivayetlere. Bir dinde bu kadar çelişki olmaz diyor. Salman Rüştiler çıkıyor. Batıda Hz Peygamberimizin aleyhine kampanyalar düzenleniyor. haşa Hz Peygamberin seks gücü bilmem şu kadar erkeğe bedeldi gibi dinle alakası olmayan şeyleri din diye öğretilirse, haşa haşa peygamber seks düşkünü olarak ilan ederler. Onunla alay ederler. Bu kafirlere bu fırsatı veren kim? Bunların başımıza gelmesi sağlayan kim?. Bizim en büyük düşmanımız kendi anlayışımız. Akılsızlığımız. Yani Akla ihtiyaç yokmu? Taklitci mi olalım. Tahkiki yok mu sayalım. Tahkik etmek bir müslümanın en başta olmazsa olmazı.

1. Olarak tepkilerin bencede biraz fazla olduğu düşüncesi hakim fakat yazdıkalrına tepki vermemk elde değil
2. “ Tam üzerine çok diyordunuz diyecektim” sonra vazgeçmiş. Be vicdanlı kardeşim. Allah senin adalet duygundan razı olsun. diye bana hitap etdiysen ben o konuda sana değil alıntı yaptığım yeni üyeye hasan kayacımı ney ona kardeşelrin trol falan demesi üzerine o tepkimi verdim . Hakkını helal et .
3. Son olarak 500 hadis nasıl 1,5 milyon olur dersen artık konusmanın anlamı kalmaz.Çünkü bu konu defalarca konuşulmuş isteyen AKLINI kullanıp kabul eder isteyen etmez .
Allah hakka tabi olanlardan eylesin

KAYA Çevrimdışı

KAYA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
odabaşoğlu
Eğer istanbuldaysan hadisleri toplanışı ve sayıları ile alakalı şüphelerin konusunda halil ibrahim kutay hoca var gidip hasbihal edebilirsin

toprak56 Çevrimiçi

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Odabaşoğlu vatandaş;
İslam tek ve yektir, sonradan ortaya çıkan fırkalar kendilerine göre kuranı yorumlayıp kendilerine hak yolda göstermeye çalışmışlardır. Şahsım adına ben Ehli sünnet vel cemaat akidesi üzerinde olan, hadislerin ravisi sağlam olduğu müddetçe bu yol üzerinde inşallah devam eden ve inanan bir müslümanım, sana buradan ne kadar açıklama yaparsak yapalım ALLAH dilemedikçe senin kalbini ehli sünnete çevirecek olan yoktur,
Elbette inanıp inanmamakta serbestsin, şia, mutezile, ehli bidat ya da farklı bir fırkaya mensup olabilirsin buna diyecek birşeyimiz yok lakin şurasını unutma bugün usulü hakkında bile bilgi sahibi olmadığın bir şeyi sırf mantığına yatmıyor diye inkar etmen ileride aynı mantık direktifinde kuranımızdan da sırf bazıları haz almıyor diye inkara, bazı feminist grupları sevindirmek , modernistleri mutlu etmek ya da demokratları kazanmak adına mantığına yatmayan ayetleri mantığına yatırabilirsin, sonra bakacaksın ki ALLAH ve resulu ne demiş yerine nefsim ve mantığım ne demiş inancına doğru yavaş yavaş kaymışsın.
Baştan belirttiğim gibi biz ehli sünnetiz, sünnet kısmını çıkardığın zaman ehil kısmı kalır ki, bunlarda tam sizin gibilerin ehli istediği gibi istediği yere çekmek için baştan beri yürüttüğü davanın sonucu olacaktır. Siz ve sizin gibiler bu ümmetin imtihanlarındansınız, ALLAH size basiret versin inşallah. Size tavsiyem hadis usulü okumanızdır. Eğer okumaya vakit ayırabiliyorsanız

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran’a abdestsiz dokunulmaması, Hadisin vahiy kabul edilmesi, Hadisin korunmuş olması, hadislerin Kuran’ı açıklıyor olması,

madem kurandan başka vahiy yok,Allah'ın resullah'ı haberdar ettiği söz kuranda nerde??

Hani Peygamber, eşlerinden bazılarına gizli bir söz söylemişti. Derken o (eşlerinden biri), bunu haber verip Allah da ona bunu açığa vurunca, o da (Peygamber) bir kısmını açıklamış bir kısmını (söylemekten) vazgeçmişti. Sonunda ona kendisi haberi verince (eşi) demişti ki «Bunu sana kim haber verdi?» O da «Bana bilen, (herşeyden) haberdar olan (Allah) haber verdi» demişti.(tahrim 3)

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Kuran’a abdestsiz dokunulmaması, Hadisin vahiy kabul edilmesi, Hadisin korunmuş olması, hadislerin Kuran’ı açıklıyor olması,"

Kur'an'a abdestsiz dokunmamak Kur'an'a aykırı mı yani?

لَّا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُون-Vakıa 79

?
:):) komiksiniz.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Biz seni anlayamadik anlayamiyoruz anlamiyoruz aklimizda var gene anlayamiyoruz
Uzun uzadiya birseyler yazdin kufr mu ediyorsun birseyi mi ovuyorsun gene anlayamiyoruz
sen bize neyi anlatmaya calistigini kisa ve oz anlatsan da bir baksak biz.
Hala yaziyorsun herkez tepki gosteriyor ilimlisi de ilimsizi de demek ki yanlis konusuyorsun
Agir bir soz kullanmak istemiyorum.
Kisa ve oz bize neyi anlatmaya calisiyorsun sen ?
Bu kadar insana ne anlatmak istiyorsun

konumuz hadisleri inkar eden sahislar kurumlar kuruluslar dikkat ettiysen
tek soru tek cevap uzun uzadiya cevap istemiyorum bakalim seytaninmi konusuyor senmi?
Bize neyi anlatmak istiyorsun ..!

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu Mealciler sadece Internet de böyle.
Gerçek hayatda kem kümler ... kuranı ezberlemeyi bile lüzumsuz görüyorlar ...

O Çevrimdışı

odabaşoğlu

Guest
Ruhul Kudüs demiş ki:
Biz seni anlayamadik anlayamiyoruz anlamiyoruz aklimizda var gene anlayamiyoruz
Uzun uzadiya birseyler yazdin kufr mu ediyorsun birseyi mi ovuyorsun gene anlayamiyoruz
sen bize neyi anlatmaya calistigini kisa ve oz anlatsan da bir baksak biz.
Hala yaziyorsun herkez tepki gosteriyor ilimlisi de ilimsizi de demek ki yanlis konusuyorsun
Agir bir soz kullanmak istemiyorum.
Kisa ve oz bize neyi anlatmaya calisiyorsun sen ?
Bu kadar insana ne anlatmak istiyorsun

Anlatmama izin vermiyorsunuz ki anlatayım. Ambargoluyum on beş günden fazla. Sesimi kıstınız. Size nasıl cevap verebilirim!.
Kısaca anlat diyorsunuz. Asırlarca süregelen sorunların nerden kaynaklandığnı, bizi nerdeyken nereye getirdiğini, bugünkü doğru bildiğimiz şeylerin acaba gercekten doğru mu yanlış mı olduğu konuları kısaca anlatılacak gibi değilki. Uzun cümlelerle bir çok değişik bilgileri bir kaç satıra sığdırmak anlatmak elbette kolay değil. Ama bunları anlatma ya calıştım Birincisi " BİZE NE OLDU" DEDİM, sonra " BU HALE NASIL GELDİK", arkasından hadis ve sünnet algımızdaki bozulmalara değindim. Sonra içimize sokulan tasavvuf dinini anlatmaya çalıştım. Yüzlerce kaynaktan pek bilinmeyen gercekleri söylemeye çalıştım. Ancak tahammül edemediniz. Susturdunuz. Küfür edenlere yardımcı oldunuz. Ne şiilğim, ne mutezilliğim, ne hadis düşmanlığım kaldı. Namaz kılmayanlara saygınız olmadığını söylediniz. Nerden anladınız benim namaz kılmadığımı?

Tekrar ediyorum kardeşim bugün geldiğimiz noktada kurtuluş birilerinin peşinden gitmek değil. Ortak akıldır. Mübaşeredir. Şuradır. Allah'ın yolu benim senin zekan ile herkesin andınlacağı bir yol değildir. Her kesim ve kademede iddası olan kaynağını Kuran'dan alan bilgi sahiplerinin İslam içindeki hurafeleri cıkarmaya başlaması gerekir. Böyle olmazsa, buna yardımcı olmazsak İslam adına cellatllık yapanlar DEAŞ, HİZBUL ŞEYTAN, ile Allah adına mümsülanları, coluk çoçuğu, masum gayri müslümleri öldüren öldürten düşünce ve akımlardan kurtulamayız. Bunların islama verdiği zarar yahudi ve hırıstiyan misyonerlerden daha fazladır. Herkez elinden geldiğince bu dinin aslına dönülmesi için caba göstermesi gerek. Benim burda anlatmak istediğim konular benim aklımın ürünleri değildir. Ben bu işin doğru anlaşılması için başa dönülmesi kanatindeyim. İlk kaynaklar ne diyor. Siyer kaynaklarına, mezheplerin çıkış sebeplerine, siyasetin dine müdahalesi sonucu dinin geldiği noktanın neresi olduğuna, Siyasetin hükmünü devamlılığını sürdürmek için dine kattıklarına, Uydurulan kutsallara, Kuran'ı anlaşılmaz kılan sebeplere, susturulan alimlere, bir birinin tezatını doğru kabul eden hadis ehline, uydurma hadisleri reddeden ülamanın nasıl tekfir edildiğine itibarsızlaştırıldığına, Kuran'dan bağımsız kopuk hatta tezat olan şeyleri din kabul edişimize. Lütfen bu çelişkileri görmeye çalışmazsak bizim görmediğimizi bir başkası görüyor. Biz görmediğimizi için ona kızıyoruz. Düşman ilan ediyoruz. Batılıkar görüyor. İslamı öcü ilan ediyor. Peygamberimizi küçük düşürüyorlar. Buna sebep olan bilgillerin hepsi bizim kaynaklarımızda din diye anlatılıyor. Ben bunları anlatmaya çalışıyorum. Toptan reddetmek yerine beni eleştirin. Yardımcı olun doğruyu hep beraber bulalım. Yeniden sesleniyorum ve Allah'ı şahit tutuyorum. Bu hale nasıl geldik konusunu en kısa şekli ile yeniden ifade etmeye calışacağım. Hayırlı ramazanlar.

O Çevrimdışı

odabaşoğlu

Guest
Kaya Kardeşimiz diyor ki;
Son olarak 500 hadis nasıl 1,5 milyon olur dersen artık konusmanın anlamı kalmaz.Çünkü bu konu defalarca konuşulmuş isteyen AKLINI kullanıp kabul eder isteyen etmez.
Sevgili kardeşim Buhari kaynaklarını incelersen. Buhari'nin kendisi söylüyor. Ben bu hadisleri sekizyüz bin hadis içinden seçtim diye. Bizim cenahta bu kadar hadis üretilmişken, şiiler boş mu durdu. Onların kaynaklarına baktığın zamanda göreceksin ki uydurmaların haddi hududu yok. Halen günümüzde adam bir kitapta hoşuna giden bir çümle okuyor. Onu hadis diye nakledebiliyor. Bunu bir kitapda yazmış ise iki yüz sene sonra bu yalan olacak hadis. Bu uydurmalar ilk iki veya üc yüz yılın uydurması değil. Tasavvuf geleneğine bir bakın. Oradaki uydurmaları bir görün. Hz Peygamberin Hz Ebu Bekir'e gizli zikir ve rabıta tarif etmesi ilk defa miladi 1570 yıllarda kaynaklara giriyor. Bugün ki Tasavvufcular bunu hakiki hadis sanıyor. sevgi selemalar. Hayırlı ramazanlar.

O Çevrimdışı

odabaşoğlu

Guest
SÜLEYMAN İNCEK DEMİŞ Kİ
Bu mealciler sadece internette böye;
Bu iftirayı da Allaha havale ederek kısaca geçmişimden bahsetmek istiyorum.
Ben Kuran’cı değil, Kuranlı ve Nebevi sünnet çerçevesinde mümin olmak istiyen birisiyim. Şiacılık, sünnicilik, akıl oyunculuğu, şuculuk buculuk bunları aşmaya çalıştım çok şükür. Hiç kimse Allah’ın dinini kendi yorumları içine sığdıramaz. Buna da hakkı yoktur. Bazı kardeşlerim beni bir katagoriye sokamadılar. Çünkü onların dünyasında Müslüman olabilmek için mutlaka birinin içinde olunması şarttır. Oysa Allah’ın müminlere koyduğu isim “Müslüman”dır. Ben Müslümanın. Bana söylenilen her şeyden beriyim. Yalnız Allah’a kul ve resulüne ümmetim. Nerdeyse Allah’tan korkmasalar benim namaz kılmadığımı söyleyecekler. Hatta ima edenler bile oldu. Onlarla Allah huzurunda hesaplaşacağım.
On sekiz yaşlarımda Hakikat yayınlarının kitaplarını okudum. HüseyinHilmi Işık vs. Sonra gazaliyi, daha sonra Tarikata girdim. Adıyaman-menzil. Sonra Süleymancı, onlarca tasavvuf kitabı. daha sonra Risaleler ve parelel anlayış. ihsan Şenocak ve Ebu Bekir Sifil yaşça benden küçük olmalarına rağmen onları dinledim ve okumaya çalıştım. Bunların her birine belirli dönemlerde sempatim oldu. Ancak hiç birinde kalbim mutmain olmadı. Mezhepleri okudum. Özellikle şia’nın neden yoldan çıktığına. Nerelerden etkilendiğine. Sonunda baktım ki yoldan çıkan sadece şia değil herkeste her akımda sapmalar var. Dine parçacı yaklaşımlar var. Herkes elinde tuttuğu parçayla yetiniyor. Bütüne bakmıyor. Sonra o parçadaki hakikatleri de öldürüyor. Herkez kendi aklını beğeniyor. Herkez bir birine birilerini tavsiye ediyor. Kimse Allah’ın kitabını etmiyor. Edenlere iftira ve saldırılar başlıyor. Bunun hesabını Allah'a nasıl verecekler bilmiyorum. Bu nasıl Müslümanlık. Adam Allah ın ne dediğini bilmek istemiyor. Aynısını müşriklerde yaptı. Onların da inançları vardı. İbadetleri vardı. Hatta kabe’nin örtüsünü değiştirmek için toplanan paralara faiz ve fuhuş paralarını dahil etmeyecek kadarda dindarlardı. Hz Peygamberi seviyorlar ona emin diyorlardı. Ne zaman Kuran inmeye başladı. İpler koptu. Bizlere sürekli şunun bunun Müslümanı ol diyorlar.
Bence en iyisi Allah'ın müslümanı. En güzel kitap Kuran Bunun dışında tüm gelenekten faydalan. Onca geçmişe küfür etmek yok saymak insan ve akıl işi değil. Ancak söz konusu geleneğin Közünü al külünü at. Yani Kuran'a uygun olanını al baş tacı et gerisi cöpe.

KAYA Çevrimdışı

KAYA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Agbi ben gene sözümğn arkasındayım toplanışı ile alakalalı bence sıkntıların var bu konuda belkide yardım almalısın bulunduğun şehir neresi bilmem yerini söylersen bu konuda ilim sahibi insanlara seni yönlendirebilrim .
Birde yaklaşım gene akıl ile olursa daha cevap yazmam bilgine olsun alimlerin emeğine saygısızlık olur.Hadis ilmini küçük görmen gibi gelir bana

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
odabaşoğlu Sen kurana arz et. Selefinin çoğu bundan uzak. Ben de uzağım. Senden de senin gibi fikre sahip zatlardan da... Emin ol bu fikirleri ne ilk sen atıyorsun ne de son olacaksın. Ama hikmet burdaki, senin sahip olduğun fikirler belli dönemlerde parlayıp saman alevi gibi sönmesine rağmen, ehli sünnet hala ayakta. Selametle...

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi