Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Beldelerin Allah’a(c.c.) en sevgili yerleri, oraların mescitleridir. Beldelerin Allah’a en sevimsiz yerleri, oraların pazarlarıdır!’
buyurdu.”
Müslim 671/288, Ebu Avane 1/390, İbni Hibban 1600, Bezzar 408, Hâkim 1/89, 90, Begavi 460.

labirent Çevrimdışı

labirent

İyi Bilinen Üye
Moderatör
istigfar.jpg

Bir kimse istiğfârı dilinden düşürmezse, Allah Teâlâ ona her darlıktan bir çıkış, her üzüntüden bir kurtuluş yolu gösterir ve ona beklemediği yerden rızık verir.

─ Ebû Dâvûd, Vitir 26.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

‘Çok lanet ettirici iki şeyden sakının!’ buyurdu.

Sahabeler:

−Çok lanet ettirici iki şey nedir? Ya Rasulallah! dediler.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘İnsanların yolu üzerine veya bir toplumun oturma yerlerine tuvalet etmektir!’ buyurdu.”

Müslim 269/68, Ebu Avane 1/194, Ebu Davud 25.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
Kuşkusuz ki ben, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim şöyle buyuruyordu:
“Bir adam evine girerken ve yemek yerken ‘BİSMİLLAH’ dediğinde, şeytan (kendi arkadaşlarına ve avanesine) şöyle der:
−‘Sizin için bu evde gecelemek ve akşam yemeği yoktur!’
Kişi evine girerken ‘BİSMİLLAH’’ demezse, şeytan (kendi arkadaşlarına ve avanesine) şöyle der:
−‘Geceleyecek eve idrak ettiniz.’
O kişi yemeğine başlarken ‘BİSMİLLAH’’ demezse, şeytan (yine kendi arkadaşlarına ve avanesine):
−‘Geceleyecek eve ve akşam yemeğine idrak ettiniz,’ der.”
Müslim 2018/103.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Umeme el Bahili radiyallahu anhu'dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi:
Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem'in şöyle dediğini işittim: " - Ben uyurken iki adam gelip kolumdan tuttular ve beni engebeli bir dağa getirdiler, dediler ki bu dağa çık. Ben: yapamam dedim. İkisi: Sana kolaylaştırırız, dediler. Dağa tırmandım ta ki tepesine vardım, çok şiddetli gürültü duydum. Bu neyin sesidir diye sordum. Onlar: Bu cehennem ehlinin havlamasıdır. Sonra beni bir yere götürdüler bir baktım ki topuklarından asılmış, ağızları çatlamış ve ağızlarından kan akan insanlar vardı. Bunlar kimdir? Diye sorunca. Dediler ki: bunlar iftar zamanı gelmeden orucunu bozanlardır."

- İbn Huzeyme, 1986. İbn Hibban 7491. Elbani Mevarid el Zam'an 1509 nolu hadiste sahih demiştir

Elbani rahimehullah şöyle dedi:
Bu iftar vaktinden önce kasıtlı bir şekilde orucunu bozan kimsenin cezasıdır. Peki ya hiç oruç tutmayanın hali ne olacak?!

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kurra el-Müzeni (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) oturdu mu yanına sahabelerden bir kaç kişi otururdu. Aralarında küçük oğlu olan bir adam vardı. Adam çocuğunu önüne otuttururdu.
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona:
−‘Onu seviyor musun?’ diye sordu.
Adam şöyle dedi:
−Ey Allah’ın! Rasulü Allah onu sevdirdiği gibi seni de sevdirsin.
Derken çocuk öldü. Adam da sohbete oğlunun hatırası sebebiyle gelmez oldu. Oğlu için üzüldü.
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu göremeyince:
−‘Ben filan kişiyi göremiyorum!’ dedi.
Sahabeler:
−Ey Allah’ın Rasulü! O adamın oğlu öldü dediler.
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onunla karşılaşınca oğlunu sordu, o da oğlunun öldüğünü haber verdi.
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona taziyede bulundu ve şöyle dedi:
−‘Sen şunlardan hangisini daha çok seversin? Ömrün boyunca onunla hoş vakit geçirmeyi mi? Yoksa yarın cennet kapılarından hangisine gidersen mutlaka onun senden önce oraya varmış olduğunu ve o kapıyı sana açmakta olduğunu görmeni mi?’
Adam:
−Ey Allah’ın Nebisi! Elbetteki benden önce cennetin kapısına gidip, bana o kapıyı açmasını daha çok severim dedi.
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘İşte bu sana verilmiştir’ dedi.
Ensardan bir adam:
−Ey Allah’ın Rasulü! Allah beni sana feda etsin. Bu sadece ona mı has? Yoksa hepimize mi? dedi.
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Aksine! Hepinize’ dedi.”
Nesei 1/296, İbni Hibban, Hâkim 1/384, Ahmed 5/35.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

‘Allah, Âdemoğlunun yaptığı her amel kendisi içindir, sadece oruç öyle değildir; o benim içindir; onun ecrini ancak ben veririm,’ buyurmuştur. Oruç bir kalkandır. Herhangi biriniz oruçlu olduğu gün çirkin söz ve işlerde bulunmasın, düşmanlık da yapmasın. Bir kimse ona söver veya onunla dövüşürse, ben oruçlu bir kimseyim desin. Muhammed’in nefsi elinde olan Zata yemin ederim ki, oruçlu ağzın kokusu Allah’ın katında misk kokusundan daha hoştur. Oruçlunun sevineceği iki sevinci vardır. İlki, iftar ettiği zaman sevinmesi, diğeri, Rabbiyle karşılaştığı zaman sevinmesidir’ buyurdu.”

Buhari’deki başka bir rivayette hadisin baş kısmı şöyle gelmiştir:

“...O kimse benim için yemesini, içmesini ve nefsi arzularını terk etti...”

Buhari 1769, Nesei 2215, İbni Mace 1638, Abdurrezzak 7893, İbni Huzeyme 1896, İbni Hibban 3422, Beyhaki 4/304, Begavi 1710, Ahmed 2/237

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Allah Azze ve Celle kimi zikreden bir dil, şükreden bir kalp, belalara sabreden bir beden ve saliha bir hanım ile rızıklandırmış ise, Allah Azze ve Celle onun üzerindeki nimetlerini tamama erdirmiş demektir.”

Diğer bir rivayette Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
“Allah-u Teâlâ kimi zikreden bir dil, şükreden bir kalp, sabreden bir beden ve saliha bir eş ile rızıklandırmış ise, Allah-u Teâlâ ona dünyada bir iyilik ve ahiret’te bir iyilik vermiştir.”

Tirmizi 3094, İbni Mace 1856.

SübhanAllah dualarımda ya Rab dunya da bana iyilik ve güzellik ver ahirette de bana iyilik ve güzellik ver beni cehennem ateşinin azabından koru diye dua ederim hep Elhamdulillah kabul buyurmuş

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Kebşe el-Emmari Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir:

"Muhakkak ki dünya dört kişiye verilmiştir:

a- Allah'ın kendisine hem mal, hem de ilim verdiği bir kula… Bu kul malı hususunda Rabb'inden korkmakta (O'nun haklarını gözetip yerine getirmekte), akrabalık bağlarını(n gereklerini) yerine getirmekte ve o malda Allah'ın hakkının da var olduğunu bilmekte (ve gereğini yerine getirmekte) dir. İşte bu, mertebelerin en güzelidir.

b- Allah'ın kendisine mal vermeyip, sadece ilim verdiği bir kula… Bu kul şöyle demektedir: Eğer benim de malım olsaydı, falan (mal sahibi) nin yaptığı (iyi amelleri) ben de yapacaktım.

Şüphesiz ki bu kul niyetine göredir. Ve ikisinin de mükafatı eşit olacaktır.

c- Allah'ın kendisine ilim vermeyip, mal verdiği bir kula… Bu kul malı hususunda Rabb'inden korkmamakta, akrabalık bağlarını gözetmemekte ve Allah'ın o maldaki hakkını bilmeyip (gereğini yerine getirmemektedir). İşte mertebelerin en kötüsü Allah katında budur.

d- Allah'ın kendisine mal da ilim de vermediği bir kul.. Bu kul şöyle der: Eğer benim de malım olsaydı, falanın (mal sahibi) yaptığı (kötü) işleri ben de yapardım.

İşte bu kul da niyetine göre (muamele bulacak) tır. Ve onların her ikisi de vebal de eşit olacaklardır."

(Tirmizi; İbni Mace; Ahmed, Müsned)

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
orjin.png

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘...Kadınlar hakkında Allah’tan korkun. Çünkü sizler onları Allah’ın emanı ile aldınız ve ferclerini Allah’ın kelimesiyle helal kıldınız. Sizin onlar üzerindeki hakkınız, hoşlanmadığınız kimselere döşeklerinizi çiğnetmemeleridir. Eğer bunu yaparlarsa onları hafifçe dövün. Onların sizin üzerinizdeki hakları da maruf yönüyle yedirilmeleri ve giyindirilmeleridir...’ buyurdu.

Müslim 1218/147, Ebu Davud 1905, Nesei 2711, İbni Mace 3074.

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tumblr_omcidx4ogg1sib0ygo1_500.jpg

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘Ahir zamanda öyle bir topluluk olacak ki güvercin göğsü gibi sakallarını ve saçlarını siyaha boyayacaklar! Onlar cennetin kokusunu duyamazlar!’ buyurdu.”
Ebu Davud 4212, Ahmed 1/273.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“Hüküm verme, hakimlik üç çeşittir; ikisi Cehennem’de biri Cennet’tedir. Bir hâkim ki bilerek haksız yere hüküm verir bu Cehennemliktir. Bir hâkim ki delil ve belgeleri araştırmaksızın insanların haklarını bilgisiz ve cahilliğinden dolayı gasbeder ki bu da Cehennemliktir. Bir hâkim ki hak ve adaletle hükmeder ki bu Cennetliktir.”

(Ebû Dâvûd, Adiye: 3; İbn Mâce, Ahkam: 3)

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre radiyAllahu anh’den şöyle rivayet edilmiştir:

"Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle sordu:

"Bugün hanginiz oruçlu olarak sabahladı?"

Ebu Bekir radiyAllahu anh:

"Ben ya Rasulullah" dedi.

Rasulullah: "Bugün hanginiz bir cenazeyi takib etti?" diye sordu.

Ebu Bekir radiyAllahu anh: "Ben ya Rasulullah" dedi.

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem:

"Bugün kim bir miskini yedirdi?" diye sordu.

"Ben ya RasulAllah" dedi.

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem:

"Bugün kim bir hastayı ziyaret etti?" diye sordu.

"Ben ya RasulAllah" dedi.

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem dedi ki:

"Bu ameller her kimde bulunursa mutlaka cennete girer." (Müslim)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Ben ateş ehlinin cehennemden son çıkacak ve cennet ehlinin cennete son girecek olanını biliyorum. Bu bir kimsedir ki, cehennemden emekleye emekleye çıkar.

Yüce Allah ona:

−Git, cennete gir! buyurur.

O kimse cennete varır, ona öyle bir hayal gelir ki, cennet dopdoludur.

Dönüp:

−Ya Rab! Ben cenneti dopdolu buldum der.

Allah-u Teâlâ yine ona:

−Git, cennete gir! buyurur.

O kimse cennete varır. Cennet ona yine dopdolu gibi hayal ettirilir.

Dönüp:

−Ya Rab! Ben cenneti dopdolu buldum der.

Allah-u Teâlâ yine ona:

−Git, cennete gir! Dünya kadar ve dünyanın on misli kadar yer senindir, buyurur.

O kul:

−Sen yegâne Melik olduğun halde benimle alay mı ediyorsun yahut bana gülüyor musun? der.”

Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Vallahi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in gerideki dişleri belirinceye kadar güldüğünü gördüm.

Sahabiler arasında:

−Cennet ehlinin en aşağı menzil sahibi işte o kimsedir denilirdi.”

Buhari 6469, İbni Mace 4339.

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
34122464_597442300613748_4723208791342972928_n.jpg

Üst Ana Sayfa Alt