Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Nasihati

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gönül ister ki cihad sahalarında sıkıntılar, imtihanlar olmasın ama Afganistan'da dahil olmak üzere Şam'da, Yemen'de ve diğer sahalarda sıkıntılar, imtihanlar olmuş.
Bugün 4 kişilik ailemizin içinde, 30 kişilik mescidimizde bile sıkıntılar yok mu? Bir mahallede 10 tane mescid var. 10'uda Tevhid ehli olduğunu söylüyor.
Bu ümmet fitneye düşecek, tefrikaya düşecek. Rasulullah sav, Allah'tan üç şey istedim diyor. İki isteğimi kabul etti ama "ümmetimi fitneden, tefrikadan koru" isteğimi kabul etmedi diyor. Ortada Allah'ın bu ibadeti yap diyede emri var?
Bugün paralar Suud tağutuna gidiyor diye Hac ibadetini kaldırabiliyor muyuz? Yada başörtülü birisi zina yapıyor diye hicab terk edebiliniyor mu? Cihad'da terk edemeyecemiğiz bir ibadet.
Babam beni azarladığında o akşam yemek yemezdim.) oysa kendi nefsime zulmederdim. Kim bu ibadeti yapıyorsa kendi nefsi için yapıyor. Başka sahalarada gitmeyip bu ibadeti terk edende kendi nefsine zulmediyor. Yoksa Allahu Teala bu dini facirle bile olsa destekleyeceğim diyor.
Allahu Teala, kendi nefsini haklı çıkarmak için Şam'daki cihadın bitmesini bekleyen "ya bak ben demiştim zaten" diyecek kişileri haklı çıkarmasın. Bizede iki güzellikten birisini versin.

Amin abi. Yalnız Afganistan da çekilen sıkıntılar arasında genel olarak mücahidlerin birbirine silah doğrultma olayı ben bilmiyorum. Amerikan işgali döneminde özellikle. Zaten hepsi Taliban'a biatlıydı

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Amin abi. Yalnız Afganistan da çekilen sıkıntılar arasında genel olarak mücahidlerin birbirine silah doğrultma olayı ben bilmiyorum. Amerikan işgali döneminde özellikle. Zaten hepsi Taliban'a biatlıydı

İmtihanlar, fitneler o bölgenin siyasi, coğrafi, demografik yapısına göre değişebilir ahim.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmtihanlar, fitneler o bölgenin siyasi, coğrafi, demografik yapısına göre değişebilir ahim.

Doğru diyorsun. Ama muhaliflerin fitne çıkardığı konu genellikle bu. Yoksa açlık, soğuk, zayıflık, yerel halk ile ilişkilerin bozuk olmasını vs bahane edemiyorlar

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
FEf3UHrWUAEKa-6

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
Bugün ilim ehli/talebesiyizdir ama yarın ateist/deist olabiliriz.
Bugün mücahidizdir ama yarın müteahhit olabiliriz.
Bugün peçe takıyoruzdur ama yarın yüzümüzü internet ortamına yükleyebiliriz.
Dün akidevi olarak çok sertmişizdir ama yarında vasat olmak yerine çok gevşek olabiliriz...

Kısacası kalp/iman aynı kalmıyor. Bu yüzden Rasulullah sallahu aleyhi vesellem bile bu konuda Allah'tan yardım istemiştir.

Abdülaziz et-Tureyfi diyor ki; İman'da sebatı artıran gizli ibadetlerdir diyor aynı şekilde sebatı azaltanda gizli günahlardır diyor.

Gece namazı, nafile oruç gibi gizli ibadetlere sarılıp, internette kadınlara bakmak, müzik dinlemek gibi gizli günahlardanda kaçınmamız lazım...

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Es selamu aleykum,

Başka konuya yazacaktım ama buraya daha uygun olur diye düşündüm. Hani böyle sürtüşmeler olup duruyor ya bazen, o durumlar için gelsin:

1. Din kardeşlerinin 3 günden fazla küslüğü haramdır. Elde var 1...

2. Demek ki ne örürseniz örün, 3 gün sonra barışmak zorundasınız. Elde var 2...

3. Barışmak hiç kolay bir şey değildir; o kadar trip attığınız, acı acı sözleri yutturduğunuz kişiye, 3 gün sonra: "Hadi gel herşeyi unut; barışalım." demek kolay mı? Değil... Elde var 3...

4. Öyleyse en kolayı hiç "küsmemek, küstürmemek". Bu da çıkarılacak sonuç kardeşlerim.

Tüm bunlar için ne yapıyoruz? Düzgün konuşmayı/davranmayı öğreniyoruz. Ha, birimiz öfke ile çizgiyi mi aştı? O zaman da kendi öfkemiz yüzünden çizgiyi aştığımız günleri hatırlıyoruz ve uzatmıyor, affediyoruz.

Kafirlerin her türlü pislik için planlar kurup, zulüm için birleştiği bu dönemde; müslümanların kendi aralarında birlik olmalarının önemini hala kavrayamadıklarına çok üzgünüm. Haddi aşıp gönül kıranlara da, gönlü kırıldı diye gurur yapıp affetmeyenlere de nasihatim: Kardeş olun. Birlik olun. Parçalanıp bölünleyin. Aksi halde sevinen şeytan oluyor sadece; hem kendinizi ve hem de şahid olan biz kardeşlerinizi üzmeyin.

Birlik için nazik olmayı öğrenin;

Birlik için affetmeyi öğrenin...

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
Çok eskiden Twitter'dan tanıdığım birisinin bugün tevafukken hesabını gördüm şok oldum. Müslüman görünümlü zenginlerin takıldığı bir mekanda, elinde sigarası, kulağında küpesiyle poz vermiş. Eski cahiliye hayatına dönmüş. Gerçekten Allah'tan sebat dilemek lazım.
Yoksa bugün bizde olan Tevhid şuuru yarın Cahiliye şuuru olabilir. Allah rızka kefil ama imana değil. Cahiliye hayatına döndüğünü anlamıyorsun, hissetmiyorsun zaten yada kendine "eskiden aşırıya kaçmışım ya diyorsun". Bu yüzden sebat için edebiyat, felsefe veya siyaset ile değil.
Daha çok 1-kıssa okuyarak, 2-Kuran okuyarak, ayetlerin mealini tefekkür ederek ve bol bol 3-dua ederek Allah'tan sebat istemeliyiz. Aksi takdirde küpede takarız, müstehcen resimde paylaşırız.. Ve nefis kibirli olduğu için yaptığı doğru gelir insana. Allah'ım sen bize sebat ver...

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Screenshot_20220221-235050.png

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Abdullah bin Mes'ud (ra) dedi ki:

Hayrı tekrarlayın, muhakkak ki hayr tekrarlayarak alışkanlık olur.

(Kitabu'z-zuhd)
En zor sınavımız: doğru alışkanlıklar edinmek. Gençliğimde edinemediğim bazı huyları alışkanlık edinmek için 2 yıldır kendime etmediğim kalmadı, hani olacak (inşaAllah), biliyorum ama öyyyle zor ki...

Burdan bu yüzden yegane nasihatim:

Evlatlarınızı, "daha küçük" deyip de, ilerde alışkanlık edinmesi gerektiğini bildiğiniz şeylerden alıkoymayın. Sonrası çok zor. "Ağaç yaş iken eğilir; 7'de neyse 70'de de o", var mı başka atasözleri? Atalar boşuna söylememiş böyle sözleri, çocuklarla haftada bir atasözleri dersleri yapsak yeridir.

Not: Benim gibi yaşlılara özel ders verilir; yeni huy kazanmak isteyen uhtileri özel mesaja bekliyorum, birlikte aşacağız inşaAllah )

*Bozuk moralimi sizlere güya destek veriyorken düzeltmek istiyor olabilirim; çakmayın, çaktırmayın )

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Günlerini faydasız, malını ise hayrı olmayan şeylerle zâyi etme; zira ömürler boşa harcanmayacak kadar kısa, mal da hayrı ve iyiliği olmayan şeylere sarf edilecek kadar bol değildir…

(Yüce Hedefler, Mâverdî)

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah swt sana hep yakin oldugunu bil.

Zaniyyati bayraklastirma ve uzerinde cedele girme.

Sozunu anlamak isteyene fısıldaman yeterli kendini yorma.Insanlari inandirmak zorunda degilsin.

Nerde duracagini iyi bilmesin.Ve hangi yolda yuruyeceginide.

Zaman zor en akillilarimiz bile delirebiliyor insanlari duzeltemiyorsan ailene ve kendine zaman ayir.

Her insani Allah swt ulasacak bir arac olarak bil Allah swt amacin olsun.Araci amac edinme.

Bilmiyorum demesinide ogren.

Bu kadar :) dua beklerim bedava gitmesin nasihatler ;)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Ahmed bin Hanbel رحمه الله övüldüğü zaman şöyle demiştir:

‎يا أبا بكر، إذا عرف الرجل نفسه، فما ينفعه كلام الناس!

‎Ey Ebu Bekir, bir insan kendisini biliyorsa, insanların sözleri ona ne fayda sağlar…

(‎Siyeru A'lamin Nubela)

Üst Ana Sayfa Alt