Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Eymen El Zevahiri'nin Irak Islam Devleti Ve Nusret Cephesi'ne Mektubu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

Mervan Hadid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve rahim olan Allah!ın adıyla,

Değerli kardeş Şeyh Ebu Bekir el-Bağdadi el-Hüseyin ve onun Irak İslam Devleti Şurasındaki kardeşlerini Allah korusun.

Değerli kardeş Şeyh Ebu Muhammed el-Cevlani ve Nusret Cephesi Şurasındaki kardeşleri, Allah onları korusun.

Size selam olsun. Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. İnşallah siz ve sizinle olanlar iyisinizdir ve Allah bu dünyanın görkeminde ve öteki dünyanın başarısında neyi seviyor ve razı oluyor bizi onda bir araya getiriyordur. Ek olarak;

1. Cihad insanları -hepsi- Irak İslam Devleti ve Nusret Cephesi arasında ortaya çıkan ve yükselen anlaşmazlığa çok üzüldü.

2. İki taraf için de olanları -bu konuda bize fikrimiz sorulmamıştı, yaymak istemedik ayrıca hakkında bilgimiz de yoktu- ve bu üzücü haberi medya aracılığıyla duyduk.

3. İlk olarak, tüm mücahidlere ve müslümanlara, Haçlıların ittifak kurarak İslam dünyasının kalbini ikiye bölme planına karşı durmadaki rolünü ve Safevi- Rafizi yayılmacılığına karşı direnişlerinin önemini hatırlatmam kaçınılmaz.Irak İslam Devleti'ndeki kardeşlerimizin ve onların başı ve emiri Şeyh Ebu Bekir el-Bağdadi'nin cihadı Şam'a kadar en iyi adamlarla yayması ve onları sınandıkları zorluk zamanlarında finansal destekle onurlandırması gibi iyi amellerini övmemiz de kaçınılmaz. Ama aynı zamanda Nusret Cephesi'ndeki kardeşlerimizi ve onların emiri Ebu Muhammed el-Cevlani'yi de Şeyh ebu Bekir el-Bağdadi'nin ve kardeşlerinin övgüleri dolayısıyla çok seviyoruz.

4. Bütün mücahidlere ve Müslümanlara Nusret Cephesi'ndeki kardeşlerimizin Şam'daki cihad sorumluluğunu ve cihadı canlandırmadaki, ve İslam ümmetinin El Aksa'yı özgürleştirme ve Allah'ın izniyle hilafeti kurma umutlarını canlandırmadaki rolünü hatırlatmam gerekir. Aynı şekilde İslam'ın limanı güzel Şam'daki Safevi, Rafizi, Batıni ve seküler düşmana karşı direnişlerin de bahsetmem gerekir. Ayrıca, Irak İslam Devlet'indeki kardeşlerini tanıyarak onlara sağladıkları yardım ve destekten de bahsetmeliyim.

5. İki mükemmel ve birbirine bağlı mücahid grubun arasındaki anlaşmazlık halka açıklandığında, 01.06.1434'te Şeyh Ebu Bekir el-Bağdadi ve Şeyh Ebu Muhammed el-Cevlani'ye anlaşmazlık konularına değinen bir mektup yazarak, karar vermek için doğru zamanın olaylardan önceki sakin duruma geçince geleceğini söyledim.

6. Bana iki taraftan da mesajlar ulaştı ve ben Horasan ve diğer bölgelerdeki kardeşlerime danıştıktan ve zaaflarım ve taktik konulardaki zayıflığım için Allah'a -övgü e yücelik onundur- dua ettikten sonra, bu iki asil ve yüce grup arasındaki fitne ve anlaşmazlık ateşini söndürme umuduyla bir karara vardım. şöyle ki;

a) Şeyh Ebu Bekir el-Bağdadi, Irak-Şam İslam Devleti'ni bize sormadan, danışmadan hatta haber vermeden ilan ederek yanlış yaptı.

b) Şeyh Ebu Muhammed el-Cevlani bize sormadan, danışmadan ve haber vermeden Irak-Şam İslam Devleti'ni reddederek ve el-Kaide'yle bağlantısını açık ederek yanlış yaptı.

c) Irak-Şam İslam Devleti iptal oldu ve çalışma Irak İslam Devleti adı altında devam ediyor.

d) Nusret Cephesi el-Kaide Cemaati için ayrı bir oluşumdur, genel komutanlığa tabidir.

e) Irak İslam Devleti'nin sahası Irak'tır.

f) Nusret Cephesi'nin sahası Suriye'dir.

g) Şeyh Ebu Bekir el-Bağdadi el-Hüseyin bu hükümden sonraki bir yıl için Irak İslam Devleti'nin emiri olmaya devam edecek. Daha sonra, Irak İslam Devleti Şura Heyeti el-Kaide Cemaati'ne operasyonların süreci hakkında bir rapor sunacak ve bundan sonra genel komutanlık Şeyh Ebu bekir el-Baghdadi el-Hüseyi'nin emirlikte kalmasına ya da başa yeni bir emir gelmesine karar verecek.

h) Şeyh Ebu Muhammed el-Cevlani bu hükümden sonraki bir yıl için Nusret Cephesi'nin emiri olmaya devam edecek. Daha sonra, Nusret Cephesi Şura Heyeti genel komutanlığa operasyonlar süreciyle ilgili bir rapor sunack ve bundan sonra genel komutanlık Şeyh Ebu Muhammed el-Cevlani'nin emir olarak kalmasına ya da başa yeni bir emir getirilmesine karar verecek.

i) Irak İslam Devleti, Nusret Cephesi'nin ihtiyaç duyacağı adam, silah, para, sığınak ve koruma gibi takviyeleri -gücünün yettiği kadar- sağlamakla yükümlü.

j) Nusret Cephesi, Irak İslam Devleti'nin ihtiyaç duyacağı adam, silah, para, sığınak, koruma gibi takviyeleri -elinden geldiğince- sağlamakla yükümlü.

k) Her iki taraf da karşı tarafa karşı düşmanca bir söz ya da harekette bulunmaktan sakınacak.

l) İki tarafın ve bütün mücahitlerin müslümanların kanlarının, desteğinin ve zenginliklerinin dokunulmazlığına saygı göstermesi zorunludur ve hiçbiri bir Müslümana ya da mücahide, hukuki bir hükmün yetkisi dışında, saldıramaz.

m) Her müslüman her müslüman için kutsaldır, o yüzden biri bir cihad grubundan diğerine ya da bir cepheden bir başkasına geçtiğinde yabancı yerine konmaz; geçişini onaylamasak bile bu kişinin Müslüman ve mücahid dokumulmazlığı vardır.

n) Her kim Müslüman kardeşlerinin kanının akıtılmasında rol oynarsa grup ona karşı erdemi savunmak ve ahlaksızlığı önlemek adına sert bir tutum alınacaktır.

o) Saygıdeğer kardeş Şeyh Ebu Halid es-Suri, Allah için onu çok övmek istemesek de, kendisi yaşayan mücahidlerin en tanınmış ve en deneyimlileri arasında. Kendisi, Nusret Cephesi'nde aşağıda sayacağım konularda bizim temsilcimizdir:

(i) Bu hüküm yorumlanırken düşülebilecek herhangi bir fikir ayrılığında karar verme

(ii) İki taraftan da diğerine karşı herhangi bir ihlal durumunda anlaşmazlığı karar bağlamak için Şeriat mahkemesi kurma yetkisi

p) Bu anlaşmazlıkta düşmanlıktan kaçınmayı , mücahidler arasında provokasyondan sakınmayı ve mücahidler arasında birlik, beraberlik ve uyumu tekrar sağlamaya çalışmayı El-Kaide'deki kardeşlerime zorunlu kılar, tüm Müslüman ve mücahid kardeşlerimizden rica ederim.

Ayrıca bu iki asil grubun gücünü ve otoritesini bilsin ve onlar hakkında yalnızca iyi konuşsunlar.

7. Herkese bu hükmün bir nüshası gönderilmiştir.

a) Irak İslam Devleti

b) Nusret Cephesi

c) Değerli kardeş Şeyh Ebu Halid es-Suri

('Ben sadece gücümün yettiği ölçüde ıslaha çalışırım, ve Allah dışında bir rehber veremem; O'na güvenir, O'na tövbe ederim'- Kuran)

Kardeşiniz:

Eymen el-Zevahiri

Recep 13 1434

Zevahiri'nin mektubu çok açık. Irak Islam devleti mucahidlerinin bir itirazı olacağınıda sanmıyorum. Burada bazıları kraldan çok kralcılık oynayarak güya mucahidleri savunduğunu zannediyor. Biraz akıl sahibi olun ve değerlendirmeyi iyi yapın.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
nokta...birlik olmadan dirlik olmaz.itilaflarda yol bulunmaz.Yol hakkın yoludur ve bizce doğru olan budur.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ilk defa boyle bir ic yazismayi okuyorum.

Tevhid Ilim adalet cihad. Ne kadar da guzel ve tavizsiz bir beyan.
Cok yakisti seyhe.

Bu cahil halimle yorum yapiyorum. icim ferahladi da ondan

G Çevrimdışı

gulyabanii

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bana iki taraftan da mesajlar ulaştı ve ben Horasan ve diğer bölgelerdeki kardeşlerime danıştıktan ve zaaflarım ve taktik konulardaki zayıflığım için Allah'a -övgü e yücelik onundur- dua ettikten sonra, bu iki asil ve yüce grup arasındaki fitne ve anlaşmazlık ateşini söndürme umuduyla bir karara vardım

Şeyh Ebu Bekir el-Bağdadi, Irak-Şam İslam Devleti'ni bize sormadan, danışmadan hatta haber vermeden ilan ederek yanlış yaptı.

Şeyh Ebu Bekir el-Bağdadi el-Hüseyin bu hükümden sonraki bir yıl için Irak İslam Devleti'nin emiri olmaya devam edecek. Daha sonra, Irak İslam Devleti Şura Heyeti el-Kaide Cemaati'ne operasyonların süreci hakkında bir rapor sunacak ve bundan sonra genel komutanlık Şeyh Ebu bekir el-Baghdadi el-Hüseyi'nin emirlikte kalmasına ya da başa yeni bir emir gelmesine karar verecek.

Herkese bu hükmün bir nüshası gönderilmiştir.

Bu maddeleri gördükten sonra halen kraldan çok kralcılık yapıp, yok baglı degiller, yok biatli değiller diyen varsa, Allah'dan svt. kendisine fehm vermesini diliyorum...

Al-Alameyn Çevrimdışı

Al-Alameyn

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Halid Nickli Üyeden Alıntı
Ben sözümün Eymen gibi ufku açık birisi tarafından doğrulandığı için mutlu oldum kardeşim. Belirtmek istediğim buydu.

İnsanların Irak İslam Devleti'ni istememesinin sebeplerine bakmak gerektiğine inanıyorum. Neden insanlar Nusret Cephesi'ni istiyor da Irak İslam Devleti'ni istemiyor? Bunu sorgulamamız gerekiyor kardeşim.

Evet... Irak İslam Devleti içerisinde Suriyeliler Irak'a yerleşmişlerdi. Sonra yine o aynı Suriyeliler Suriye'ye geçerek Nusret Cephesi isimli grubu kurdular ve cihadlarına Suriye'de devam ediyorlar.

Suriye'deki mücahidler, kendilerine destek verecek ve yardımcı olacak mücahidlere ihtiyaçları var. Kendilerine sorun çıkartacak, birbirleri ile uğraşacak, şer'i siyasetten uzak, kendini halktan üstün geren mücahidlere ihtiyaçları yok. Farkındaysanız Irak İslam Devleti oradaki mücahidlere yardım etmekten ziyade kendi sultasını insanlara dayatmak için Suriye'ye girdi. Orada kimseye danışmadan Nusret Cephesi gibi güçlü bir grubu kendisine bağlandığını ilan etti. Ama bunda Eymen ez Zevahiri dahil bağlı olduklarını söyledikleri El-Kaide bile kabul etmedi. Yani durum o kadar vahim...

Bundan sonraki süreç çok daha güzel olacaktır inşaallah...

Esselamu Aleyküm,

Bu konuya daha önce yazacaktım, ama bir önceki aynı konu kapatıldığı için şimdi yazıyorum..

Ebu Halid ahi, Allah c.c. razı olsun, bu ve diğer ceveplarında olayın ana noktalarına temas eden, yerinde ve doğru teşhisler yaptığını düşünüyorum, hemfikirim..

İnsanların Irak İslam Devleti'ni istememesinin sebeplerine bakmak gerektiğine inanıyorum. Neden insanlar Nusret Cephesi'ni istiyor da Irak İslam Devleti'ni istemiyor? sorusu, Irak İslam Devleti'nin (IİD) Irak’taki başarı ve hatalarına bakılarak açıklanabilir.. Irak ve Suriye’de süregelen olayların açıklanması için de, Şeyh Zevahiri’nin bu mektubunu 2005’te Zerkavi’ye yazdığı mektubun ışığı altında okunmasının konuyu cevaplayacağını düşünebiliriz. Bu iki mektup karşılaştırıldışında şu gözlemleri söyleyebiliriz..

1. Şeyh Zevahiri 2005’teki mektubunda şu 4 ana hedefin başarılmasını istemişti..: A) Amerikalıların Irak’tan kovulması, B) Irak’taki Sünni ağırlıklı bölgelerde İslam’i bir otorite ya da emirliğin kurulması, C) Cihadın Irak’ın laik/seküler olan komşu ülkerine yayılması, ve D) İsrail’le çatışma.. Amerika’nın Irak’tan kovulması dışında diğer 3 ana hedef halen bir noktaya gelemedi 8 yıldan sonra.. Neden acaba, IİD geçen 8 yıla rağmen halen zafere ulaşamadı? Bunun neden başarılamadığını yine Zevahari mektubunda kendisi açıklıyor. Zevahir’i Zerkavi’ye rastgele insanların kaçırılmamasını, Şiilerin hedef alınmamasını (bunun öncelik olmadığı), sivil halkın öldürülmemesini, ve katliamların yapılmamasını istemişti. Fakat Zerkavi’nin İslam’la bağdaşmayan aşırı metodlara başvurması, sonradan Bağdadi’nin aynı metodları takip etmesi, belirtilen 3 hedefin başarıya ulaşamamasına neden oldu. Irak’taki başarısızlık, aynı metodların Bağdadi tarafından Culani ve Nusret Cephesi’ne empoze edilmek istenmesiyle de bu metodların Suriye’de de bir sonuç doğurmayacağını teyid etti.

2. Şeyh Zevahiri 2005’teki mektubunda İslam’ın kalbi olarak sayılan Arap Yarımadası, Suriye, Mısır ve Irak’ın öneminden bahsetmişti. Bu bölgelerin tarih boyunca büyük savaşlara maruz kaldığını ve bugün de bu savaşların devam ettiğini söylemişti.. Bölgeyi bir kuşa benzeterek Mısır ve Suriye’nin kuşun kanatları ve Filistin’in de bunun kalbi olduğunu dile getirmişti. Aradan geçen 8 yıl sonra Arap Baharı’nın etkisiyle kuşun sol kanadı (Mısır) ve ötesi iyileşme gösteririken, sağ kanadı (Suriye) ve ötesi her geçen gün kanamaya devam ediyor.. O zaman şunu sorabilir miyiz? Arap Baharı’nın ortaya çıkmasıyla, Tunus, Libya, Mısır gibi ülkeler diktatörlükleri yıkıp belli bir istikrar ve huzur ortamına ulaşırken (boyutları tartışılabilir), neden kuşun sağ kanadı ve ötesi (Suriye, Irak, Afganistan) halen şiddet ve istikrarsızlıkla boğuşuyor? Diğer etkenlere ilave olarak, bu ülkelerde süregelen El-Kaide, IİD, Nusret Cephesi ve Taliban’ın operasyonlarının etki ve sonuçlarına dikkat etmek gerekir.. Nusret ve IİD arasındaki anlaşmazlık sadece bu istikrarsızlığın Suriye’de daha da körükleşmesine neden olmuştur..

3. Şeyh Zevahiri 2005’teki mektubunda, kendisinin İslam’ın zaferinin Peygamber Efendimiz S.A.V.’in tarzına uygun olarak yapılması gerektiği hususunda Zerkavi’yle hemfikir olduğunu söylemişti. Peygamberimiz Hicret ve vefatı arasındaki 10 yıl gibi kısa bir sürede Allah C.C.’ün yardımıyla ilk İslam devletini kurmuş, Mekke’yi fethetmiş ve İslam’ın yayılması için zemin hazırlamışti. El-Kaide 20 küsür yıl buna benzer başarıları sergileyemediyse, o zaman bunu İslami ve “realpolitik” açıdan, Peygamberimizin metoduyla kıyaslamak doğru olur. Nusret ve IİD’nin de cihadi hareketlerini (buna ikisi arasındaki anlaşmazlık da dahil) Peygamberimizin yaptığı cihad süzgeçinden geçirmek gerekir. Tüm mücahid kardeşlerimiz, Peygamberimizin sergilediği ve örnek alınması gereken “Organik Cihad” kavramına dönmeliler. Ki bu tarz cihad Suriye, Irak ve Afganistan’da muhakkak zafer getirecektir.

4. Son olarak Şeyh Zevahiri, 2005’teki mektubunda Zerkavi’den Taliban’ın yaptığı hataların Irak’ta tekrarlanmamasını istemişti. Buna rağmen Zerkavi bu hataları tekrarladı. Bağdadi de sonrasında bu hataları devam ettirdi ve Nusret’e empoze etmesiyle, Nusret Cephesi de aynı hataları tekrar etti. Acaba Nusret Cephesi Peygamber Efendimizn yaptığı cihadi tarzı takip etmiş olsaydı, Kusayr da dahil olmak üzere bugünkü sonuç farklı olmayacak mıydı?

Sonuç olarak diyebiliriz ki, Suriye halkı Nusret ve IİD arasındaki birleşmeden memnun değildi. En önemlisi de bu gurupların kısa ve uzun vadede zafere ulaşmaları ancak ve ancak Peygamberimizin nasıl bir cihad metodu izlediği dikkate alınarak gerçekleştirilebilir. Bunun aksi, Nusret ve IİD örneğinde olduğu gibi daha büyük anlaşmazlıklara neden olacaktır. Allah C.C. bütün müslüman kardeşlerimizi her iki dünyada muzaffer etsin...

M Çevrimdışı

Mervan Hadid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Al-Alameyn kardeş çok güzel özetledin, Allah razı olsun. Şunu da ekleyeyim; Ebu Muhammed Makdisi'nin o dönemlere ait bir röportajı var. Orada Iraklı gençlere tekfir konusunda ciddi uyarıda bulunuyordu. Müslüman halkı tekfir etmemeleri konusunda.. Bu da başarısızlığa yol açan bir önemli husus.

Şuan Suriye halkı için çok ciddi davet çalışmaları yapılması gerekiyor. Hafız Esed'in olağanüstü hal kanunundan sonra Suriye'de en önemli gördüğümüz alimlerin kitapları yasak. Örneğin; İbn teymiyye, ibn kayyim, seyyid kutub, mevdudi, said havva, abdullah azzam ve buna benzer alimler.. Bunların hepsi yasak. Bir halk kolay yetişmiyor. Bu yüzden ciddi bir sabırla bu halkı eğitmeli.. Ondan sonra zaten istenilen İslami düzen kendisi gelecektir inşaAllah.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
en önemli gördüğümüz alimlerin kitapları yasak
Örneğin; İbn teymiyye, ibn kayyim, seyyid kutub, mevdudi, said havva, abdullah azzam ve buna benzer alimler.. Bunların hepsi yasak. Bir halk kolay yetişmiyor. Bu yüzden ciddi bir sabırla bu halkı eğitmeli.. Ondan sonra zaten istenilen İslami düzen kendisi gelecektir inşaAllah.

Biliyorum Mervan yeri ve sırası değil ama bu önemli dediğin kitapların İslam dünyası için önemi belki 2% bile değil. Bu bahsettiğin kitapları okumadanda birisi Allah'ın emrettiği gibi müslüman olabilir. Selefi (Cihad) zihniyet bu devirde dini sadece bu şahıslardan veya kaynaklardan öğreneceğini zannediyor ama yanılıyor.

Mesela sen okudun diyelim veya tüm suudi arabistan o kitapları okudu diyelim ne değişti ? Ümmet kalkındı, güçlendi ve hükümdar oldu mu? Daha çok şey anlatırım aslında ama kimse takmiyor beni o yüzden bu kadarı ile iktifa ediyorum.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ha buarada şunuda söylemekte fayda var suudi arabistanda yaşayan çoğu müslüman ibn teymiyye, ibn kayyim kitapları okumuş kimseler. Ama gel gör ki bu eğitimli kitle İslami düzeni getiremiyor.. neden acaba?

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tam olarak neye karsısın sakallı sen. ben merak ediyorum cidden.?

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mervan sana bir örnek verecem kardeşim mesela Abdullah Azzam. Allah ondan razı olsun mücadelesi ile hayatı ile gerçekten bu din için birşeyler yapmak istemiş. Bu alimin kitaplarını okutalım diyorsunuz. İyi tamam ama bazı eserlerinde öyle şeyler söyluyor ki bunu siz kabul etmezsiniz ve kitabındaki o kısım zaman aşımına uğradı diyerek bir bölümünü uygulamazsınız. Mesela şeyh şöyle diyor bir müslümanın (türkiyede mesela) bir kafir turisti sıkıştırıp fidye istemesi gerekir diyor (ölümle tehdit). Bunu eminim ki kabul etmezsiniz ve uygulamazsınız. Ozaman tam bir çelişki oluşur bir yandan diyeceksinki bu kitaplar çok önemli sonradan diyeceksin ki kitabın bu kısmı zaman aşımına uğramış.

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu güzel bir şey cehaleti görmüşssün. Lakin bu forumda ilminle kimseye ışık olamadın. Ben gibi bir cahile bile. Buna baya bir şaşırdım şahsen.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Yusun: sen gül zaten sen herzaman işin gırgırındasın ah biraz ciddi olsaydın ..

- - - Updated - - -

kaptın ha ağzımdan lafı ,, diyecektim ki bu cahillik değil basiretsizliktir ...

Yanlışın var ümmet derin bir cehalette bazi taasupcularda basiretsiz anladın?

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İiyi de kardeşim nasıl gülmem ki Yani garip garip yazılar yazıyorsun. Ummette bir cehalet var sen aydınlanmışssın. Lakin ışıgını göremedik. Seni kınamak için yazmıyorum. Sadece ne yapmak amacın onu anlayamadım davan ne davası neyi anlatıyorsun cehalet ne bir sürü soru var. Arapça biliyorsun. mesele dil bilmekmi. Nedir.? vs bir sürü soru var e hali ile bende gülüyorum işinde gırgırındayım şahsen... Bak sana acık oluyorum. Ciddi bir mesele varsa ciddi olalım. :)) wesselam.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Senin gibilerden bence ümmete bir fayda çıkmaz o yüzden sen gırgırına devam et Ebu Yusuf..

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Müslümanlar siyasetin S'ni bilmiyor, askeri strateji'den bir haber, istihbarat desen o hiç yok zaten, savaş uçağı kullanabilen mücahid hemen hemen yok gibi vs vs. sen gırgıra devam et müslümanlara zulumde devam ediyor.. kalıcı çözümler için ümmet kafa yormuyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt