Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Evliliğe Nasıl Bakıyorsunuz?

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş bizi var ya hemen kandırırlar :D hiçbir şeyden haberimiz yok elimiz ayağımıza dolaşır dikkat etmek lazım. burda beğenmek zor falan diyoruz da orda öyle olmaz :)
Sizi istemeye geldiklerinde ilk isteyene varirsiniz :kptmya::kptmya:

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş bizi var ya hemen kandırırlar :D hiçbir şeyden haberimiz yok elimiz ayağımıza dolaşır dikkat etmek lazım. burda beğenmek zor falan diyoruz da orda öyle olmaz :)
Akhim bunlar gadın milleti :) bizi susuz getirir susuz götürürler. .. zoru istiyoruz ama bi bakmışın bahtımıza en cadısı kendini öyle bir sunar ki :D Allah muhafaza ..

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhim bunlar gadın milleti :) bizi susuz getirir susuz götürürler. .. zoru istiyoruz ama bi bakmışın bahtımıza en cadısı kendini öyle bir sunar ki :D Allah muhafaza ..
"suya götürüp susuz getirmek" degilmiydi o ?:hmmm:

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
özür dilerim araya girmis gibi oldu ama, yok yok girdim iste:D

burda evlilikten utanan yokmu, yoksa sadece benmi varim

sormus oldugum sey çokmu saçma acaba:utan:
yani nisan dügün vs bana göre çook agir bir görev:)

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Suya götürüp susuz getirmek deyiminin konumuzla alakali bir öyküsû varmis ( gece gece ugrastigimiz seye bak ) :D :D

Zengin bir aşiretin obasında, genç ve yakışıklı, yoksul bir çoban varmış. Aşiret reisinin kızına aşık olmuş. Kızın da çobanda gönlü varmış ama babası onu zengin biriyle nişanlamış.

Bir gün yoksul çobanla genç kızı kuytuda konuşurken görenler, aşiret reisine haber vermiş. İki aşık yakalanmış. Kızı çadırına hapsetmiş, çobana bir ceza vemek üzere obanın yaşlılarını toplamışlar.

Akçakocalardan, çobana acıyan biri, şöyle bir teklifte bulunmuş:
"Bu çoban bize, işinin ehli olduğunu ispat etsin. Sürüsünü iki gün susuz bırakalım. Üçüncü gün sürüyü dereye götürsün ama su içmeden geri çevirsin. Bunu başarırsa, kızı ona verelim."demiş.

Bunun imkansız olduğa inanan ötekiler ve aşiret reisi, teklifi uygun bulmuşlar. Sürüyü iki gün susuz bırakmışlar. Üçüncü gün oba halkı toplanarak çobanı izlemeye koyulmuş.

Kavalını çala çala sürüyü dere kenarına kadar getiren çoban, sürünün başı olan koyuna adeta yalvarmış ve sürüyü geri döndürüp obaya getirmiş. Kızı da almış

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Suya götürüp susuz getirmek deyiminin konumuzla alakali bir öyküsû varmis ( gece gece ugrastigimiz seye bak ) :D :D

Zengin bir aşiretin obasında, genç ve yakışıklı, yoksul bir çoban varmış. Aşiret reisinin kızına aşık olmuş. Kızın da çobanda gönlü varmış ama babası onu zengin biriyle nişanlamış.

Bir gün yoksul çobanla genç kızı kuytuda konuşurken görenler, aşiret reisine haber vermiş. İki aşık yakalanmış. Kızı çadırına hapsetmiş, çobana bir ceza vemek üzere obanın yaşlılarını toplamışlar.

Akçakocalardan, çobana acıyan biri, şöyle bir teklifte bulunmuş:
"Bu çoban bize, işinin ehli olduğunu ispat etsin. Sürüsünü iki gün susuz bırakalım. Üçüncü gün sürüyü dereye götürsün ama su içmeden geri çevirsin. Bunu başarırsa, kızı ona verelim."demiş.

Bunun imkansız olduğa inanan ötekiler ve aşiret reisi, teklifi uygun bulmuşlar. Sürüyü iki gün susuz bırakmışlar. Üçüncü gün oba halkı toplanarak çobanı izlemeye koyulmuş.

Kavalını çala çala sürüyü dere kenarına kadar getiren çoban, sürünün başı olan koyuna adeta yalvarmış ve sürüyü geri döndürüp obaya getirmiş. Kızı da almış
aman akhim aman aşiret reisinin kızı bizden uzak olsun :D aşiret reisinin kızına aşık olsa olsa @hebbit kerrih akhi olur , ondan böyle bir hamle bekliyorum inşeallah:p

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sormus oldugum sey çokmu saçma acaba:utan:
yani nisan dügün vs bana göre çook agir bir görev:)
akhi sen sakallı değil misin :) sakallı goç gibi adamsın utancak bir şey yok. düğün nişan hallolur dert değil :)
aman akhim aman aşiret reisinin kızı bizden uzak olsun :D aşiret reisinin kızına aşık olsa olsa @hebbit kerrih akhi olur , ondan böyle bir hamle bekliyorum inşeallah:p
hayırlısı akhi :D zor görevler verecekseler uğraşamam ama :p

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
akhi sen sakallı değil misin :) sakallı goç gibi adamsın utancak bir şey yok. düğün nişan hallolur dert değil :)

hayırlısı akhi :D zor görevler verecekseler uğraşamam ama :p

akhi her insanin bir zayif tarafi var, bazen o 2 metrelik iri yapili insanlarin korktugu seyden ben korkmuyom
evli olanlara danismam lazim bana yardimci olsun diye, akraba filan bu konuda bana akil verebilir sanirim:)

Muhammed Faruk Çevrimdışı

Muhammed Faruk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki genç yaşta evlenmenin hor ve hakir görüldüğü,evlenmek isteğimizin garipsendiği,gençlerin her taraftan günahlarla kuşatıldığı bir dönemde yaşıyoruz.

Rabbim tevhid ehli,saliha eşleri bize nasip eylesin.Bizide salih muminlerden eylesin.Rabbim ayaklarımızı bu yol üzere sabit kılsın.Amin.

Bize şu an düşen sadece sabır ve dua.
Bununla beraber evliliğe götürecek sebepleride araştırmak lazım.Her ne kadar garipsenecek olsakta evlenmek istediğimizi aile,akraba,arkadaş çevresinde belirtmek lazım.

ALLAH(Subhanehu ve Teala) yardımcımız olsun.

Son olarak konunun önemine binaen bir hadis yazayım:

Her kim saliha bir kadınla evlenirse dininin yarısını tamamlamıştır.Dolayısıyla diğer yarısını da ALLAH‘tan korksun ve takvaya sarılsın.

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki genç yaşta evlenmenin hor ve hakir görüldüğü,evlenmek isteğimizin garipsendiği,gençlerin her taraftan günahlarla kuşatıldığı bir dönemde yaşıyoruz.

Rabbim tevhid ehli,saliha eşleri bize nasip eylesin.Bizide salih muminlerden eylesin.Rabbim ayaklarımızı bu yol üzere sabit kılsın.Amin.

Bize şu an düşen sadece sabır ve dua.
Bununla beraber evliliğe götürecek sebepleride araştırmak lazım.Her ne kadar garipsenecek olsakta evlenmek istediğimizi aile,akraba,arkadaş çevresinde belirtmek lazım.

ALLAH(Subhanehu ve Teala) yardımcımız olsun.

Son olarak konunun önemine binaen bir hadis yazayım:

Her kim saliha bir kadınla evlenirse dininin yarısını tamamlamıştır.Dolayısıyla diğer yarısını da ALLAH‘tan korksun ve takvaya sarılsın.
Ahi "ben evlenmek istiyorum" diyen gence "önce okulunu bitir, iş sahibi ol" diye itirazlar ediliyor maalesef

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ahi "ben evlenmek istiyorum" diyen gence "önce okulunu bitir, iş sahibi ol" diye itirazlar ediliyor maalesef
kız da vermezler akhi okulu bıtmemiş eli ekmek tutmayan adama :/ çook sabır lazım az yetmez.

Muhammed Faruk Çevrimdışı

Muhammed Faruk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH(Subhanehu ve Tealanın) er-Rezzak ismine gerçekten inanıp ve güvenmek lazım.
Benim aklıma şu geliyor.Çoğumuzun bildiği hadisinin bir bölümünde '... evliliğe gücü yetmeyen oruç tutsun ... '

Burdaki gücü yetmeyen kısmı maddi imkan mı?Oysa ki Rabbimizin er-Rezzak ismi var.Sadece bu isme güvenipte olmaz.Rızkımıza da bir yerlerde aramak lazım ki Rabbimiz bize rızık versin.Acaba doğrumu anlıyorum bu kısmı bilemedim. @Abdulmuizz Fida abi bu konuya bir açıklık getirse çok iyi olur.

Üst Ana Sayfa Alt