Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Esim Bana Dünyada Bir Huzur Bırakmıyor

hümeyra nin annesiyim Çevrimdışı

hümeyra nin annesiyim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
yeni üye oldum çok güzel konular konuşulmuş Allah hepinizden razı olsun şimdi sizlere Bi sıkıntımı paylaşmak istiyorum dualarınıza talibim

esimi evlenmeden taniyordum çok seviyordum ama bir türlü nasip olmuyordu görüşmemiz ben yıllarca dua ettim onunla evlenmek için en son istemeye geldiler yani duam kabul oldu nişanliyken istihareye yattım siyah bir inek gördüm beni boynuzlar gibi oldu fakat ben rüyamı birini anlattığımda önemseme dedi bana evlendik başından beri çok sıkıntılar cektim nisanlilik sürecinde isteklerimi beklentilerimi dile getirdim hepsini kabul etti isteklerimde şunlardi eğitimime devam etmek istedim oda eğitimli biri çok güzel hayallerim vardı insanlara faydalı biri olmak istedim herzamn evlendikten sonra çevremden elinden gelse ailemle bile görüşmemi istemez hale geldi hep sabrettim tabi karşı da çıktım ama hep kavga gürültüden başka bisey olmadi ona hayallerimi anlatınca dalga geçiyor bana hiç bir şey danışmaz herseyi kafasına göre yapar ama benim dört dörtlük olmami istiyor hani şuan bir çok mecrada narsist diye isimlendirilen asla düzelmez diye anilan kaçın kurtarın kendinizi denilen kişi tamda onlara gore eşim ama ben kacmak istemiyorum düzelsin istiyorum Allah isterse düzelmez mi o isterse hersey degismezmi ne düşüneceğimi ne yapacagimi şaşırdım dua degistirmezmi esimi lutfen biri çıkıp bana olur duzelir desin sunu yap desin
esselamın aleykum .....

Moderatör tarafında düzenlendi:
kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
yeni üye oldum çok güzel konular konuşulmuş Allah hepinizden razı olsun şimdi sizlere Bi sıkıntımı paylaşmak istiyorum dualarınıza talibim

esimi evlenmeden taniyordum çok seviyordum ama bir türlü nasip olmuyordu görüşmemiz ben yıllarca dua ettim onunla evlenmek için en son istemeye geldiler yani duam kabul oldu nişanliyken istihareye yattım siyah bir inek gördüm beni boynuzlar gibi oldu fakat ben rüyamı birini anlattığımda önemseme dedi bana evlendik başından beri çok sıkıntılar cektim nisanlilik sürecinde isteklerimi beklentilerimi dile getirdim hepsini kabul etti isteklerimde şunlardi eğitimime devam etmek istedim oda eğitimli biri çok güzel hayallerim vardı insanlara faydalı biri olmak istedim herzamn evlendikten sonra çevremden elinden gelse ailemle bile görüşmemi istemez hale geldi hep sabrettim tabi karşı da çıktım ama hep kavga gürültüden başka bisey olmadi ona hayallerimi anlatınca dalga geçiyor bana hiç bir şey danışmaz herseyi kafasına göre yapar ama benim dört dörtlük olmami istiyor hani şuan bir çok mecrada narsist diye isimlendirilen asla düzelmez diye anilan kaçın kurtarın kendinizi denilen kişi tamda onlara gore eşim ama ben kacmak istemiyorum düzelsin istiyorum Allah isterse düzelmez mi o isterse hersey degismezmi ne düşüneceğimi ne yapacagimi şaşırdım dua degistirmezmi esimi lutfen biri çıkıp bana olur duzelir desin sunu yap desin
esselamın aleykum .....
Eger narsissizm varsa terapiste gitmesi ve kontrole almaya calismasi gerekir. Ama kabul etmeyebilir

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi

esselamın aleykum .....
Mu’min Allah’a karşı husnu zann üzeredir.
Mu’min Allah’a karşı husnu zan üzere olduğu müddetçe, Allah onunla birliktedir.

Güçlü nefisleri güçlü kılan kalplerinde taşıdıkları ‘yakîn’dir. İlim ve tevekkul birleştiği zaman kul geleceğinden veya yaşadıklarından korkmaz.
Allah sizinle birlikte olduğu zamanlar imtihânlar sizin sadece O’na olan îmânınızı ve sevginizi arttırır. Evladını kaybettiği halde Allah’a hamd eden adamın gözlerinde gerçek îmânı bu yüzden görürsünüz. Bedeni parçalanmış bebeğinin önünde sapasağlam durabilen adam göğsünde yakîni taşıdığı için durabilmektedir. İşte bütün bunlar , Allah’a tevekkülün, kulu ubûdiyette getirdiği mertebelerin yüceliğine delîldir.
Umutsuzca dertlenmeyin, musîbetler sizi gevşetip ümitsizliğe sevk etmesin.
Yakîn üzere Allah’a ıslah olması için çokça duâ edin, sıkılmayın, bıkmayın ve gevşemeyin.Duâ’dan gafil kalmak bir müslümana yakışmaz . Allah subhânehu we teâlâ bir şeye “Kun fe yekun “ dediğinde her şey olmak için emrindedir . Buna yâkinen inan kardeşim…

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eger narsissizm varsa terapiste gitmesi ve kontrole almaya calismasi gerekir. Ama kabul etmeyebilir
Kur'an'ı Kerim ile müdahale edilmesi daha doğru olur.Kişi kendi hatalarını ve eksikliklerini Kur'an'ı Kerim ile bulur.Bana göre yapılması gereken abla eşiyle birlikte açsın Kur'an'ı Kerim'i mealinden okumaya başlasınlar abla da eşinin narsist olduğuna inanıyor ya eşine bencilliğin kötü olduğu ayetleri bizzat göstererek bencilliğin kötü olduğunu söylesin bu şekilde kişi hatalarının farkında olacaktır.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Örnek olarak aşağıda yer alan ayet-i kerime kocaya gösterilerek üzerinde tartışılarak bir çözüme varılabilir.Koca ayet-i kerimelerin aleyhinde konuşuyorsa o zaman sıkıntı daha büyük demektir.

Nisâ / 128. Ayet
وَاِنِ امْرَاَةٌ خَافَتْ مِنْ بَعْلِهَا نُشُوزًا اَوْ اِعْرَاضًا فَلَا جُنَاحَ عَلَيْهِمَٓا اَنْ يُصْلِحَا بَيْنَهُمَا صُلْحًاۜ وَالصُّلْحُ خَيْرٌۜ وَاُحْضِرَتِ الْاَنْفُسُ الشُّحَّۜ وَاِنْ تُحْسِنُوا وَتَتَّقُوا فَاِنَّ اللّٰهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَب۪يرًا

"Eğer bir kadın kocasının serkeşliğinden, geçimsizliğinden ve büsbütün kendisinden yüz çevirip uzaklaşmasından korkarsa, o takdirde anlaşarak aralarını düzeltmelerinde ikisine de bir günah yoktur. Karşılıklı anlaşmak, elbette en iyi yoldur. Şu bir gerçek ki nefisler, bencil ve menfaatlerine düşkün olarak yaratılmışlardır. Bu bakımdan ey kocalar, siz eşlerinize güzel davranır ve onlara haksızlık etmekten sakınırsanız, şüphesiz Allah yaptığınız her şeyden haberdârdır."

hümeyra nin annesiyim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Örnek olarak aşağıda yer alan ayet-i kerime kocaya gösterilerek üzerinde tartışılarak bir çözüme varılabilir.Koca ayet-i kerimelerin aleyhinde konuşuyorsa o zaman sıkıntı daha büyük demektir.

Nisâ / 128. Ayet
وَاِنِ امْرَاَةٌ خَافَتْ مِنْ بَعْلِهَا نُشُوزًا اَوْ اِعْرَاضًا فَلَا جُنَاحَ عَلَيْهِمَٓا اَنْ يُصْلِحَا بَيْنَهُمَا صُلْحًاۜ وَالصُّلْحُ خَيْرٌۜ وَاُحْضِرَتِ الْاَنْفُسُ الشُّحَّۜ وَاِنْ تُحْسِنُوا وَتَتَّقُوا فَاِنَّ اللّٰهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَب۪يرًا

"Eğer bir kadın kocasının serkeşliğinden, geçimsizliğinden ve büsbütün kendisinden yüz çevirip uzaklaşmasından korkarsa, o takdirde anlaşarak aralarını düzeltmelerinde ikisine de bir günah yoktur. Karşılıklı anlaşmak, elbette en iyi yoldur. Şu bir gerçek ki nefisler, bencil ve menfaatlerine düşkün olarak yaratılmışlardır. Bu bakımdan ey kocalar, siz eşlerinize güzel davranır ve onlara haksızlık etmekten sakınırsanız, şüphesiz Allah yaptığınız her şeyden haberdârdır."
Allah razı olsun evet dediğiniz çok doğru kuran şifadır rabbim herkesin kalbine şifa eylesin

hümeyra nin annesiyim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Fakat esim ve onun gibi inatçı insanlar doğruları kabul etmiyorlar kurana bisey demez Allahima şükür o boyutta değil ama onda muhakkak kendi ne pay çıkaracaktır bazen diyorum ki sevdigi hocaları var etrafinda git onlara danış diyorum hangimiz yalnissak o tarafa bir nasihat etsinler hayır bizim aklimiz yokmu diyor

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fakat esim ve onun gibi inatçı insanlar doğruları kabul etmiyorlar kurana bisey demez Allahima şükür o boyutta değil ama onda muhakkak kendi ne pay çıkaracaktır bazen diyorum ki sevdigi hocaları var etrafinda git onlara danış diyorum hangimiz yalnissak o tarafa bir nasihat etsinler hayır bizim aklimiz yokmu diyor
Kur'an'ı Kerim'e bir şey demiyorsa elhamdülillah müslümandır. Kendisine pay çıkaracak konular olsa dahi haksız olduğu zaman susacaktır.Ve kendini düzeltmeye çalışacaktır. Çünkü Kur'an-ı Kerim'i okuduğunda karşısında bir insanın emriyle değil Allah'ın emriyle karşılacak. Kendisindeki kötülüğü Kur'an'ı Kerim'de bulduğu zaman imanlı ise kendisini düzeltmeye çalışır. İnat ederse inat ettiği şeylerin sebebini sorup o sebepleri ortadan kaldırmak gerekir.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
ve Aleykum Selam ve Rahmetullahi ve Berakatuhu;

Tabii ki öncelikli olarak Kur'ân ve Sunnet ile nasihat edilmeli ve bu aksatılmamalıdır.

Ama ben bugüne kadar az buçuk gördüğüm, duyduğum, okuduğum psikoloji hakkında Rabbimin bana öğrettiği şeyi, Rabbim izin verdiğince ve dilim döndüğünce aktarmaya çalışacağım. Bu diyeceklerimi uygulayan/uygulamaya çalışan kişilerde gördüğüm/duyduğum/okuduğum kadarıyla elde ettikleri şey, büyük oranda başarı idi. Ama herkeste, her koşulda işe yarar mı bilmiyorum. Rabbim cümleten tüm mu'minlere ve ailelerine, sekinet ve huzur nimetini hesapsız olarak versin.

Öncelikle "...ben kaçmak istemiyorum, düzeltmek istiyorum" cümleniz, bu işe niyetlendiğinizi gösterir ki, bir işe niyet etmek, o işe başlamanın yarısıdır.

Yine demişsiniz ki, "Karşı çıktığım zamanlar da oldu ama kavga/gürültüden başka bir şey olmadı."

Bundan sonrasında şöyle bir şey deneyebilirsiniz;
Bir süre eşinizden bir şey istemeyin ve onun dediklerini kabul ediyormuş gibi yapın. Tabii ki Allah'a isyanı emretmesi müstesna. Allah'a isyanda, yaratılmışa itaat yoktur. Meşru isteklerine bir süre göz yumun. Bununla birlikte o sizi hoşnut edecek bir şey yaptığı zaman bu davranışını ödüllendirin. Mesela "sevdiği yemek" veya "güzel söz" vs... olabilir. Artık o kişiden kişiye değişir. Sizi hoşnut etmeyecek ve istemediğiniz bir şey yaptığı zaman ise karşı çıkmayın ve kavga/gürültü çıkmış olmasın. Nötr olun. Yani ne olumlu, ne de olumsuz herhangi bir tepki vermeyin ve normal devam edin. Sizi hoşnut edecek davranışlarda bulunduğunda ödülün dozunu arttırabilirsiniz. Yani mantık şu; o sizi hoşnut ettikçe, kendisinin de hoşnut olduğunu görecek ve bunu bilinçli olarak kavrayamasa bile bilinçaltında gizliden gizliye bu düşünce zihnine yerleşecek. Ve tabii ki sizi hoşnut etmediği, hoşnutsuz ettiği zamanlarda ise kendisinin hoşnut olmadığını gördüğü için bu davranışından soğumaya doğru gidecek ve sizi hoşnut edecek davranışlara yönelecek.

Ama taviz vermeyin, yani "Yeter artık, bu kadar da olmaz" demeyin. Bir süre sabredin ve gözlemleyin. O size ve isteklerinize karşı çıktığı zaman, sizin de ona karşı hamle yapmanıza alışmış. Artık size karşı çıktığında sizden hamle göremediği için şaşıracak. Sizi hoşnut edecek bir şey yaptığında kendisinin hoşnut olduğunu görünce de buna yönelecek.

Ve tabii ki bu işin bir kısmı...

Diğer kısmı ise Âlemlerin Rabbi olan Allah'a karşı hüsnü zannımızı korumaktır.
Bunun için de ister ailevi, ister kişisel musibetler olsun, musibetlerin neden başımıza geldiğinin ve onunla nasıl başa çıkabileceğimizin bilincinde olursak işte o zaman Rabbimizin bizi neden sınadığını ve bizim üzerimize düşen, yapmamız gereken şeyin ne olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Eğer ki vaktiniz varsa bu meseleyle alakalı şu konuya göz atabilirsiniz, faydası olacağını düşünüyorum;

Ve duayı hiç aksatmayın. Allah, acele etmeden sabırla dua eden kullarının dualarını (kötü bir şey istemedikçe) kabul eder.
Rabbim cümleten birliğimizi, dirliğimizi koruyup kalplerimizi sağlamlaştırsın.

Âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun. Salât ve selâm Rasûlüne, ehline, ashabına ve kıyamete kadar onların yolundan gidenlere olsun.

Son düzenleme:
Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Es selamu aleykum,

Bu konuda bir yazım olmuştu. Narsist sanılan herkes narsist değil, bundan eminim. Siz de bu gözle olaya bir bakın, tekrar bir inceleyin ve ona karşı davranış şekillerinizi değiştirmeye çalışarak deneyin. Olumlu sonuç alırsanız, sadece itaat ve onaylanma bekleyen biridir. Ve ama doğru davransanız bile kısa sürede değişmez, bunu bilerek başlatın süreci.

En nihayetinde herhangi bir değişim olmuyorsa, bu narsist denilen tür olduğuna emin olabilirsiniz. Eğer öyle ise de, bu durumda geriye çok seçenek kalmıyor.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı

Tabii ki öncelikli olarak Kur'ân ve Sunnet ile nasihat edilmeli ve bu aksatılmamalıdır.

Ama ben bugüne kadar az buçuk gördüğüm, duyduğum, okuduğum psikoloji hakkında Rabbimin bana öğrettiği şeyi, Rabbim izin verdiğince ve dilim döndüğünce aktarmaya çalışacağım. Bu diyeceklerimi uygulayan/uygulamaya çalışan kişilerde gördüğüm/duyduğum kadarıyla elde ettikleri şey, büyük oranda başarı idi. Ama herkeste, her koşulda işe yarar mı bilmiyorum. Rabbim cümleten tüm mu'minlere ve ailelerine, sekinet ve huzur nimetini hesapsız olarak versin.

Öncelikle "...ben kaçmak istemiyorum, düzeltmek istiyorum" cümleniz, bu işe niyetlendiğinizi gösterir ki, bir işe niyet etmek, o işe başlamanın yarısıdır.

Yine demişsiniz ki, "Karşı çıktığım zamanlar da oldu ama kavga/gürültüden başka bir şey olmadı."

Bir süre eşinizden bir şey istemeyin ve onun dediklerini kabul ediyormuş gibi yapın. Tabii ki Allah'a isyanı emretmesi müstesna. Allah'a isyanda, yaratılmışa itaat yoktur. Meşru isteklerine bir süre göz yumun. Bununla birlikte o sizi hoşnut edecek bir şey yaptığı zaman bu davranışını ödüllendirin. Mesela "sevdiği yemek" veya "güzel söz" vs... olabilir. Artık o kişiden kişiye değişir. Sizi hoşnut etmeyecek ve istemediğiniz bir şey yaptığı zaman ise karşı çıkmayın ve kavga/gürültü çıkmış olmasın. Nötr olun. Yani ne olumlu, ne de olumsuz herhangi bir tepki vermeyin ve normal devam edin. Sizi hoşnut edecek davranışlarda bulunduğunda ödülün dozunu arttırabilirsiniz. Yani mantık şu; o sizi hoşnut ettikçe, kendisinin de hoşnut olduğunu görecek ve bunu bilinçli olarak kavrayamasa bile bilinçaltında gizliden gizliye bu düşünce zihnine yerleşecek. Ve tabii ki sizi hoşnut etmediği, hoşnutsuz ettiği zamanlarda ise kendisinin hoşnut olmadığını gördüğü için bu davranışından soğumaya doğru gidecek ve sizi hoşnut edecek davranışlara yönelecek.

Ama taviz vermeyin, yani "Yeter artık, bu kadar da olmaz" demeyin. Bir süre sabredin ve gözlemleyin. O size ve isteklerinize karşı çıktığı zaman, sizin de ona karşı hamle yapmanıza alışmış. Artık size karşı çıktığında sizden hamle göremediği için şaşıracak. Sizi hoşnut edecek bir şey yaptığında kendisinin hoşnut olduğunu görünce de buna yönelecek.

Bunun için de ister ailevi, ister kişisel musibetler olsun, musibetlerin neden başımıza geldiğinin ve onunla nasıl başa çıkabileceğimizin bilincinde olursak işte o zaman Rabbimizin bizi neden sınadığını ve bizim üzerimize düşen, yapmamız gereken şeyin ne olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Eğer ki vaktiniz varsa bu meseleyle alakalı şu konuya göz atabilirsiniz, faydası olacağını düşünüyorum;

Ve duayı hiç aksatmayın. Allah, acele etmeden sabırla dua eden kullarının dualarını (kötü bir şey istemedikçe) kabul eder.

Âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun. Salât ve selâm Rasûlüne, ehline, ashabına ve kıyamete kadar onların yolundan gidenlere olsun.
Aynen işte bu yöntemlerle, cezakAllahu hayran ahi.

İşin yegâne sırrı: ona karşı değişen davranışlarınız en başta ters tepebilir. Bu yüzden yavaş yavaş, biraz uzun süreye yayarak, çaktırmadan yeni bir davranış modeline geçin. Ani değişim olmasından sakının yani.

hümeyra nin annesiyim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Bu konuda bir yazım olmuştu. Narsist sanılan herkes narsist değil, bundan eminim. Siz de bu gözle olaya bir bakın, tekrar bir inceleyin ve ona karşı davranış şekillerinizi değiştirmeye çalışarak deneyin. Olumlu sonuç alırsanız, sadece itaat ve onaylanma bekleyen biridir. Ve ama doğru davransanız bile kısa sürede değişmez, bunu bilerek başlatın süreci.

En nihayetinde herhangi bir değişim olmuyorsa, bu narsist denilen tür olduğuna emin olabilirsiniz. Eğer öyle ise de, bu durumda geriye çok seçenek kalmıyor.

Evet esim ben ona bu dediklerinizi yaptığımda sıkıntı olmuyor zaten o mutlu ama ben mutlu degilim ondan beni rahat birakmasini bekliyorum yani ben seni mutlu ediyorum sende beni et diyorum davranislarimla ama olmuyor bir yere mi gidecem ben yarın şuraya gidecm dememe rağmen istemesede tamam diyor ama geldikten sonra surat asiyor ters davraniyor ve ben disarda vakit gecirmeyi çok sevem biri olmamama rağmen bilmiyorum beni asla anlamayacak gibi

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Evet esim ben ona bu dediklerinizi yaptığımda sıkıntı olmuyor zaten o mutlu ama ben mutlu degilim ondan beni rahat birakmasini bekliyorum yani ben seni mutlu ediyorum sende beni et diyorum davranislarimla ama olmuyor bir yere mi gidecem ben yarın şuraya gidecm dememe rağmen istemesede tamam diyor ama geldikten sonra surat asiyor ters davraniyor ve ben disarda vakit gecirmeyi çok sevem biri olmamama rağmen bilmiyorum beni asla anlamayacak gibi
Siz gittiğinizde hissettiği olumsuzlukları giderecek önlemler belki işe yarayabilir mi? Mesela, sevdiği bir yemeği o gün için hazırlayarak ona izni için teşekkür etmek gibi...

hümeyra nin annesiyim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Ama ben bugüne kadar az buçuk gördüğüm, duyduğum, okuduğum psikoloji hakkında Rabbimin bana öğrettiği şeyi, Rabbim izin verdiğince ve dilim döndüğünce aktarmaya çalışacağım. Bu diyeceklerimi uygulayan/uygulamaya çalışan kişilerde gördüğüm/duyduğum/okuduğum kadarıyla elde ettikleri şey, büyük oranda başarı idi. Ama herkeste, her koşulda işe yarar mı bilmiyorum. Rabbim cümleten tüm mu'minlere ve ailelerine, sekinet ve huzur nimetini hesapsız olarak versin.

Rabbim razı olsun aslında bunları yaptım ama tabiki insan verince almak istiyor ben onun sevdiği insanları sevmeye görüşmeye gayret ediyorum ama o benm sevdigim hiç bir ortama girmek istemiyor bunun ne kadar zor olduğunu yaşayan bilir dualariniza talibim bir duanizada beni eklermisinz inşaallah

hümeyra nin annesiyim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Mu’min Allah’a karşı husnu zann üzeredir.
Mu’min Allah’a karşı husnu zan üzere olduğu müddetçe, Allah onunla birliktedir.

Güçlü nefisleri güçlü kılan kalplerinde taşıdıkları ‘yakîn’dir. İlim ve tevekkul birleştiği zaman kul geleceğinden veya yaşadıklarından korkmaz.
Allah sizinle birlikte olduğu zamanlar imtihânlar sizin sadece O’na olan îmânınızı ve sevginizi arttırır. Evladını kaybettiği halde Allah’a hamd eden adamın gözlerinde gerçek îmânı bu yüzden görürsünüz. Bedeni parçalanmış bebeğinin önünde sapasağlam durabilen adam göğsünde yakîni taşıdığı için durabilmektedir. İşte bütün bunlar , Allah’a tevekkülün, kulu ubûdiyette getirdiği mertebelerin yüceliğine delîldir.
Umutsuzca dertlenmeyin, musîbetler sizi gevşetip ümitsizliğe sevk etmesin.
Yakîn üzere Allah’a ıslah olması için çokça duâ edin, sıkılmayın, bıkmayın ve gevşemeyin.Duâ’dan gafil kalmak bir müslümana yakışmaz . Allah subhânehu we teâlâ bir şeye “Kun fe yekun “ dediğinde her şey olmak için emrindedir . Buna yâkinen inan kardeşim…
Öyle ferahladiki kalbim şimdiye kadar ne dua ettiysem rabbim geri çevirmedi İnternette dolaşan narsist degismez kaçın yazıları beni kahr etti çok haklisinz Allah isterse ne imkan bulmaz ki

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi

esselamın aleykum .....

Aleyküm selam ve rahmetullah,

Allah yardımcınız olsun, aranızı düzeltsin.
Sizi tanıyan insanlardan yardım istediniz mi? Daha faydalı olacağını düşünüyorum. Sizi tanımayan insanların konuya hakim olmadan vereceği tavsiyelerin ne derece faydalı olacağı hususunda şüpheliyim. Ama şunu diyebilirim ki kendiniz psikolojik gözlem yapmaktan sakının, veya buna ihtiyatla yaklaşın, çünkü yanıltıcı olabiliyor.

hümeyra nin annesiyim

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam ve rahmetullah,

Allah yardımcınız olsun, aranızı düzeltsin.
Sizi tanıyan insanlardan yardım istediniz mi? Daha faydalı olacağını düşünüyorum. Sizi tanımayan insanların konuya hakim olmadan vereceği tavsiyelerin ne derece faydalı olacağı hususunda şüpheliyim. Ama şunu diyebilirim ki kendiniz psikolojik gözlem yapmaktan sakının, veya buna ihtiyatla yaklaşın, çünkü yanıltıcı olabiliyor.
Evet çevrem konuyu biliyor ve tavsiyeler bosan düzelmez hepsi farkında onun aileside biliyor ve her tartışmamzda beni haklı buluyorlar

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Rabbim razı olsun aslında bunları yaptım ama tabiki insan verince almak istiyor ben onun sevdiği insanları sevmeye görüşmeye gayret ediyorum ama o benm sevdigim hiç bir ortama girmek istemiyor bunun ne kadar zor olduğunu yaşayan bilir dualariniza talibim bir duanizada beni eklermisinz inşaallah
Rabbim sizden de razı olsun. Tabii ki eklerim ama Rabbimiz, sizin de bizzat dua etmenizi istiyor ki, sizi imtihan ediyor.

"Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah'tan yardım isteyin. Çünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir." (Bakara 153)

"Kullarım sana, beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm. O halde (kullarım da) benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki doğru yolu bulalar." (Bakara 186)

Bir de son olarak şunu söyleyebilirim;
İmam Ahmed b. Hanbel, Haneş es-Sananî yoluyla Abdullah b. Abbas -radiyallahu anh-'ın şöyle dediğini rivayet etmiştir:
"Bir gün Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in terkisinde iken bana: "Ey oğul! (veya yavrucuğum) Allah'ın seni faydalandıracağı bazı kelimeleri sana öğreteyim mi?" diye sordu. Ben: "Evet!" deyince Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: "Sen Allah'ı (hudutlarını) koru ki, Allah da seni korusun. Allah'ı koru ki, O'nu önünde bulasın. Refah zamanında Allah ile tanış ki darlık zamanında sana iyilikte bulunsun. İstediğin zaman Allah'tan iste! Yardım dilediğinde de Allah'tan dile! Bil ki, olacak her şey yazılmış ve kalem kurumuştur. Eğer bütün insanlar, Allah'ın senin için yazmadığı bir faydayı, sana vermek için toplansalar, buna güç yetiremezler. Yine sana, Allah'ın senin için yazmadığı bir zararı vermeye çalışsalar, buna da güç yetiremezler.
Şunu iyi bil ki, senin hoşlanmadığın şeye sabretmende pek çok hayır vardır. Bil ki, Allah'ın yardımı, sabırla; kurtuluş da sıkıntılarla birliktedir. Hiç şüphesiz zorlukla beraber kolaylık vardır."
(Müsned, 1/293)
Bu hadiste muhakkak ki pek çok fayda vardır ama bizim ele alacağımız kısım: "Sen, Allah'ı koru ki, Allah da seni korusun." kısmı...

İbn Receb el-Hanbelî, hadisin bu kısmı hakkında şöyle der;
"Allah (Subhanehu ve Teâlâ)'yı korumak; O'nun hadlerini, haklarını, emir ve yasaklarını muhafaza etmektir. Bu muhafaza, Allah'ın emrettiklerini yapmak, yasakladıklarından kaçınmak ve belirlediği hadleri aşmamakla gerçekleşir. Böyle davranan kimseler, Allah'ın methettiği kimselerdir. Allah'ı korumak, ifadesinin kapsamına tüm vacib amelleri yerine getirmek ve haramları terk etmek de girer.

...

Kim Allah'ın hududunu korur ve haklarına riayet ederse Allah da onu korur. Çünkü her amele verilecek mükâfat, o amelin cinsi ile olur. Şu ayetlerde bu husus açıkça ifade edilmiştir:

"...bana verdiğiniz sözü yerine getirin ki, ben de size vâdettiklerimi vereyim..." (Bakara 40)

"Öyle ise siz beni (ibadetle) anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin; sakın bana nankörlük etmeyin!" (Bakara 152)

"Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a (Allah'ın dinine) yardım ederseniz O da size yardım eder, ayaklarınızı kaydırmaz." (Muhammed 7)

İbn Ömer -radiyallahu anh-'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- gecelediği ve sabahladığında şu duayı okumayı asla terk etmezdi:
"Allah'ım, senden dünya ve âhirette afiyet istiyorum. Allah'ım, senden dinim, dünyam, ehlim ve malım hususunda af ve afiyet istiyorum. Allah'ım, ayıplarımı ört, korktuğum şeylerden beni emin kıl. Önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan ve üstümden beni koru! Altımdan gafil avlanmaktan da senin azametine sığınıyorum." (İbn Mace, 3871; Sünen-i Ebu Davud, 5047; Nesaî, 8/272; Müsned, 2/25.)"

Son düzenleme: