Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ebu Hanife'ye Iblis Diyen Imam

şukran gumuş Çevrimdışı

şukran gumuş

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ebu Hanife'ye İblis diyen İmam

Yönetici notu: Nefislerini din edinenlerin aktardiklari yazilardan kopy, kaynak diye ne hüdügü belirsiz kitap isimleri ve belirsiz sahife numaralari.

Yönetici notu: Bu ümmetin mihenk tasi olan imamlara dil uzatan ahmak cahiller sitemizde süresiz sekilde banlanirlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
T Çevrimdışı

Tarık Yıldız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fudayl b. İyaz: “Ebû Hanîfe fakîh ve muttaki bir zattı. Fıkıh ilminde meşhurdu, çok servet sahibi idi. Etrafındakilere iyilik yapmakla tanınmıştı. Gece gündüz ilim öğrenmekle meşguldü. Kendisine müracaat edenler, ilminden ve malından faydalanırdı.. Geceleri ibâdetle geçirirdi. Az söyler, çok sükût ederdi. Helâl ve harama dair bir mesele ortaya atılınca hemen konuşurdu. Hakka delâlet hususunda en güzel hareket ederdi. Saltanat malından kaçar, hediyesini almazdı.” (6)

Ca'fer b. Rabi: “Beş sene Ebû Hanîfe'nin yanında bulundum. Onun kadar uzun uzun sükût eden görmedim. Fıkıhtan bir şey sorulunca açılır, coşkun ırmak gibi akar çağlardı. Yüksek sesi etrafı tutardı. (7)

Yahya b. Ma'în: "O güvenilir biridir. Sadece ezberlediği hadisi rivayet eder, ezberinde olmayanı rivayet etmezdi". (8)

Yezid b. Hân: "Bin alime ulaştım ve çoklarından ilim aldım. Aralarında beş kişiden daha fakih, daha dindar ve daha alim kimse görmedim. Bunların ilki Ebu Hanife'dir". (9)

Abdullah b. Mübarek: "Kûfe'ye girdim ve alimlerine şu beldenizde insanların en alimi kimdir diye sordum. Hepsi birden: İmam Ebu Hanife dediler". (10)

Fadl b. Dükeyn: "Ebu Hanife'nin meseleleri derinlemesine inceleyen bir kimsedir."

Mekkî b. İbrahim: “Ebu Hanife, zamanında yaşayan insanların en alimidir." (11)

Yahya b. Said el –Kattan: "Allah'a karşı ne yalan söyleyelim. Ebu Hanife’nin reyinden daha güzel rey işitmedik ve görüşlerinin birçoğunu benimsedik" (12)

İmam Şafi: “İnsanlar fıkıhta Ebu Hanife'nin çocuklarıdır" (13)

Ma'mer b. Râşid: "Hasan Basrîden sonra fıkıhta Ebu Hanife'den daha güzel konuşan birini bilmiyorum" (14)

Ali İbnü'l-Medînî: "Ebu Hanife güvenilirdir ve raviliğinde bir beis yoktur. Ondan Sevrî ve İbn Mübarek rivayet etmişlerdir". (15)

Şu'be: "Vallahi o güzel anlayışlı ve hıfzı kuvvetli idi" (16)

Evzaî: “Meselelelerin zorluklarını insanlar içinde en iyi bilen o idi" (17)

Cafer es-Sâdık: “Ebu Hanife, beldesi halkının en fakihi idi” (18)

Süfyân-ı Sevrî: "Ebu Hanife'nin önünde, şahin önündeki serçeler gibiyiz. O gerçekten alimlerin efendisidir." (19)

Abdullah b. Davud el-Hureybî: "Ebu Hanife hakkında konuşan insanlar, hasetçi ve cahildirler. Bana göre onlar en iyi durumda cahildirler. Vallahi onların ayıpladıkları bir konuda, onun ancak isabet ettiğini, ayıplayanların ise hata ettiklerini biliyorum. Bir keresinde onu Safa ile Merve arasında sayederken gördüğümde bütün gözler ona çevrilmişti". (20)

İmam Malik: "Öyle bir adam gördüm ki şu direği altın yapacağını söylese, buna delil getirebilir". (21)

Ebu Davud es-Sicistânî: "Allah rahmet eylesin, Malik, Şafii ve Ebu Hanife imam idiler". (22)

İbnü'n-Nedim Muhammed b. İshak: “Karada ve denizde, doğuda ve batıda, uzakta ve yakında ilmin tedvini Ebu Hanife sayesindedir." (23)

Ebu Ömer Yusuf b. Abdilberr: "Ebu Hanife, fıkıhta imamdı. Rey ve kıyası güzel, (meseleleri) istihracı latif, zihni iyi, anlayışı seri, zeki akıllı ve dindardı. Adil ravilerin ahad haberlerini, üzerinde icma edilmiş usullere aykırı bulduğu zaman kabul etmezdi. Ehl-i hadis bunu hoş görmeyerek onu kötülediler ve bunda aşırı gittiler..” (24)

Zehebî: “Ebu Hanife muttaki, alim, ilmiyle amil, âbid, büyük bir imamdı. Sultanlardan hediye kabul etmez, ticaret yaparak kazanç sağlardı". (25)

Hicrî 9. asrın ünlü hadisçilerinden İbn Hacer el-Askalânî (ö.852) de, Tehzîbü't-Tehzib'inde, Ebu Hanife hakkında gösterilen hüsnü teveccüh ve hadis alanındaki güvenilirliği konusunda birçok rivayete yer vermiştir. (26)

Aynı asrın diğer meşhur bir alim ve muhaddisi Süyuti (ö.911) ise Ebu Hanife'ye dair müstakil bir menâkıb yazmış, (27) ayrıca Tabakâtü'l-Huffaz'ında ona yer vermiştir. (28)

Süyuti'nin talebesi olan Şa'rânî (ö.973) ise el-Mizanü'1-Kübrâsında, Ebu Hanife'den övgüyle söz etmekte, ona yöneltilen ithamlara cevaplar vermektedir. (29)

Şa'rânî ile muasır diğer bir Şafii alimi İbn Hacer el-Heytemî (ö.973) ise Ebu Hanife hakkında değerli bir menâkıb kitabı yazmıştır. (30)

Dipnotlar:
6. Bağdadî, XIII, 340.
7. Bağdadî, XIII, 340.
8. Suyûti, Tabakâtu'l-Huffâz, 73; İbn Hacer, Tehzîbu't-Tehzîb, X, 450.
9. Tehânevî, Kavaîd, 188.
10. Tehânevî, Kavaîd, 188, 189.
11. Tehavevi, Kavaîd, 187, 189.
12. Tehavevi, Kavaîd, 190; Krş. Tarihi İbn Maîn, II, 607.
13. Tehânevî, Kavaid. 191.
14. Tehavevi, Kavaîd, 191
15. Tehavevi, Kavaîd, 197(1 nolu dipnot).
16. Tehânevî. Kavaid. 198.
17. Tehavevi, Kavaîd, 199.
18. Tehavevi, Kavaîd, 199.
19. Tehavevi, Kavaîd, 199.
20. Tehanevî, Kavâid, 199.
21. Tehavevi, Kavaîd, 200; Krş. Bağdadî, Tarih, XIII, 338.
22. İbn Abdilberr, Cami', II, 163; Zehebî, Menâkıb, 46.
23. İbn Nedim, el-Fihrist, 285.
24. İbn Abdilberr, Kitabul-İstiğnâ, I, 572-573.
25. Zehebî, Menakıb. 45.
26. İbn Hacer, Tehzibu't-Tehzîb, X, 449-452.
27. Süyûtî, Tebyîzu's-Sahîfe fî Menakıbı'l-İmam Ebî Hanife, Haydarabad 1961.
28. Süyûtî, Tabakatu'l-Huffaz, 73-74.
29. Şarani, Mîzân, I, 55.
30. Heytemî, el-Hayrâtu'1-Hisân fî Menâkıbı'l-İmâmi'l- A'zam Ebî Hanifeti'n-Nu'man. Beyrut 1983

Son düzenleme:
metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
diğer yazılarınada bakıyorum ve kanaatim odurki senin tek derdin fitne çıkarmak
Allah seni islah etsin

A Çevrimdışı

ahmet ömer

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hadi ordan Ebu Hanife(rh) ı kendiniz gibi hadis inkarcısı bir zavallımı zannettimiz alimlerin bazı birbirine yaptığı eleştirilere (tabi hepsinin doğru olduğuda şüpheli) bakarak alimleri kendinize yontuyorsunuz rezillik diz boyu çatlasanızda patlasanızda Ebu Hanife recm cezasınıda kabul etti bugünkü ehlisünnetin itikadıyla da ameliylede anlayışıylada içtihad yaptı. Başka kapıya gidin Ebu Hanifeden bayındır gibi isyanoğlu gibilere ekmek çıkmaz

A Çevrimdışı

Aleyna

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bacım bu kişi üç gün önce de sahabeye dil uzatmış ve 3 gün uzaklaştırılmıştı yanlış hatırlamıyorsam

ümmü yasir, benim o kadar detaylı ve derin bilgim yok ama, bir konuyu şimdi çok merak ettim.
dinimiz fikir özgürlüğüne nasıl bakıyor acaba? karşıt görüşlü insanlara biz nasıl davranacağız ve peygamberimiz kendi zamanında nasıl davranmıştı?
karikatür olaylarından sonra , biraz bir şeyler öğrendim ama,
fikir özgürlüğü kuran da geçiyor mu acaba?
düşünceni söylemenin bir cezası olur mu? gerçekten bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
3 gün önce imam buhariye hakaret eden sapık şimdi gelmiş imamı azam'ı karalamak için imam buharinin sözlerini delil getiriyor
hepside bizim imamımızdır aralarına girecek ilimmi varki konuşalım

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
ümmü yasir, benim o kadar detaylı ve derin bilgim yok ama, bir konuyu şimdi çok merak ettim.
dinimiz fikir özgürlüğüne nasıl bakıyor acaba? karşıt görüşlü insanlara biz nasıl davranacağız ve peygamberimiz kendi zamanında nasıl davranmıştı?
düşünceni söylemenin bir cezası olur mu? gerçekten bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum.
Problem düşüncesini söylemesi değil Aleyna bacım. Düşünce Söylemek ayrı, sahabe-i kirama " Ali, Ahmet, Hasan " demeye cüret etmek ve Allah'ın cc Kuran'ı Kerim'inde övdüğü sahabeye abuk subuk Konuşmak ayrı şey. Herkes haddini bilecek!

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi

Konu çok sapacak ama aklıma gelmişken söylemek istedim. Eğer 'batı kafirlerinin' kastettiği dilin uçkuru kaçmışcasına istediğini söylemeyi kastediyorsan böyle bir şeyin o dönemde olduğunu hiç sanmıyorum yani vardır ama müsade edilmemiştir ki bir sürü örnek var meşhur Ka'b bin Eşref vs.. Ama İstişare vardır. Şura 38 de de bahseder Rabbimiz istişareden.

A Çevrimdışı

Aleyna

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
o kısmı tamam şimdi anladım, öğrenmek istediğim kısım , insanların düşüncelerini ve fikirlerini söylemesi suç olmamalı.( hakaret ve aşağılama olmamak kaydıyla)
diyelim ki 50 tane parti var (ki) var, hepsinin düşünce , siyasi , ekonomi ve politik yapıları farklı ve hepsi kendilerinin doğru olduğunu söyler, hepsi kendini en iyi zanneder, bu yapıyı kişeler üzerinede dönüştürebiliriz, anlatabiliyor muyum ? bilmiyorum.
her kim , kurum yada kuruluş olsun, yanlışsa yanlış demek , doğru yaptığı varsa doğru demek, ifade özgürlüğünü kullanmak yanlış bir şey olmamalı ...

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
o kısmı tamam şimdi anladım, öğrenmek istediğim kısım , insanların düşüncelerini ve fikirlerini söylemesi suç olmamalı.( hakaret ve aşağılama olmamak kaydıyla)
diyelim ki 50 tane parti var (ki) var, hepsinin düşünce , siyasi , ekonomi ve politik yapıları farklı ve hepsi kendilerinin doğru olduğunu söyler, hepsi kendini en iyi zanneder, bu yapıyı kişeler üzerinede dönüştürebiliriz, anlatabiliyor muyum ? bilmiyorum.
her kim , kurum yada kuruluş olsun, yanlışsa yanlış demek , doğru yaptığı varsa doğru demek, ifade özgürlüğünü kullanmak yanlış bir şey olmamalı ...
Parti konusuna hiç girmemek en iyisi bacım ;)

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi

Senin bahsettiğin meseleler biraz daha ayrıntıya giriyor bacım beni aşar :) ben Abdulmuizz Abiye bir sor derim ki Kalbin mutmain olsun bu konuda.

A Çevrimdışı

Aleyna

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
10382625_10153029224611052_4807934772639491426_n.jpg

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
ben onu sadece örnek olsun diye verdim canım.:);)
Diğer konulara da Vahiy çerçevesinde bakmak Lazım. Birde bizim en büyük hatalarımızdan birisi; kendimizle ilgili olmayan şeylere bile yorum yapmaya çalışmak. Halbuki Allah cc bizden böyle bişey istemiyor, tam tersi Ahmed bin Hanbel ( rha) Müslümanın güzel olmasının şartını, kendisiyle ilgili olmayan şeyi terketmesine bağlıyor Rasulullah sav' den naklettiği hadiste.

Üst Ana Sayfa Alt