Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dünya Küre Değil

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
O zaman derdin ne senin?
Benim yazdığıma ilk müdahile yapan da sensin yok İbn el-Munadi "icma" var demiş yok İbn Hazm şöyle demiş....ben de sana söyledim ki, bu konuda icma yok ama bakıyorum sakız gibi yapışmışsın hiç bırakmak istemiyorsun
Selametle...

el-Buveyti Çevrimdışı

el-Buveyti

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuda bir çok nakil var hepsini buraya nakletmek istemiyorum aklı başında olan tefsir kitaplarını açıb okuyan ne demek istediğimi anlar. Ama işi gücü ordan burdan bulduğu tercümeleri kopyala yapıştır olanlara ise bin kere anlatsan yine anlamazlar.

el-Buveyti Çevrimdışı

el-Buveyti

Üye
İslam-TR Üyesi
ذكرت لفظة (الأرض) في القرآن 460 مرة لم يجئ حرفٌ واحدٌ صريح في أن الأرض في شكل كروي!!
بينما وجدنا عشرات الألفاظ الصريحة في سطحية الأرض ، وكل هذا يعطيك مقدمة مفيدة وإشارة واضحة أن الأمر محسوم فيه بالقرآن .
وأيضا ذكرت الأرض في آلاف الأحاديث ولم نجد حرفا واحدا فيه أن الأرض كروية!! ولم يذكر أي صحابي أو تابعي أنها كرة !!

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kürtlere Xode Farslara Khoda demek caizse Türklerede Tengri, Çalap demek caizdir. Zira Khoda/Xode mecusilerin ilahı ahuramazdanın lakabıydı

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kürtlere Xode Farslara Khoda demek caizse Türklerede Tengri, Çalap demek caizdir. Zira Khoda/Xode mecusilerin ilahı ahuramazdanın lakabıydı
Tengri / Tanrı tek olan ilah değil, İslam öncesi çok tanrılı (muşrik) dinlerdeki tanrıları ifade eder. Yer tanrısı, gök tanrısı, yağmur, bereket , rızık tanrısı vs. Sen tanrı / tengri diyerek tek ehad olan Allah demeye emsal tutamazsın. Bilmiyorum bu konuda senin gibi düşünen alimler kimlerdir, nasıl izah etmişlerdir?

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Kim diyor caiz?!
Ben hiç Müslüman bir kürtün Xode dediğini, Müslüman bir Türk'ün de Tengri dediğini görmedim. Ha "şamanist" bir Türk Tengri der o ayrı ki onun da İslam ile alakası yok.
ALLAH kendisine nasıl diyorsa O'dur. Ne Tengri ne God ne de Xode...
Yani ALLAH, ALLAH'tır (nokta).

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tefsir kitaplarına baksan delilini görürsün. Ekser müfessirlere göre dünyanın (yerin) şekli (forması) düzdür

Öncelikle şunu tekrardan belirtmek istiyorum bize ne Dünyada ne de ahirette hiç bir faydası olmayan şeyler uğruna bu kadar kafa yormak,mücadele etmek anlamsızdır.Normalde cevap vermezdim ama madem cevap yazmışsın ufak bir iki noktaya değineyim.

Hanbeliyye kardeş bazı nakiller atmış.Allah razı olsun.Ama ikinizinde tartıştığı zemin yanlış.Çünkü ikinizde alimlerden nakil atarak meseleye yaklaşmışsınız.Bu da yanlış bir tutum.Çünkü konuştuğumuz meselenin alimlerle bir alakası yok.Çoğu insan bu hataya düşüyor kısaca izah edeyim.

Örneğin bir berbere tıp hakkında uzmanlık isteyen bir soru sorar mısınız? Elbette hayır.Niye çünkü onun alanı değil.Aynı şekilde de bu konu alimlerin alanı değil.Tabi ki de kendi dönemlerinde;
bazı ayetlerdeki kelimelerin bir çok manaya gelebilecek ifadelerinden birini seçip bir görüş belirtmeleri,yaygın inanışa veya o zamanda hakim olan görüşe göre bir fikir belirtmiş olabilirler.Ama bu mevzu onların sahası değil.Onun için onlardan bu konuda delil getirmek delil namına bir şey ifade etmiyor.

Dini alanda selef alimlerinin görüşlerini dinleyelim,değer verelim,onların izinden gidelim ona zaten bir şey diyen yok.Çünkü onlar dini bizden daha iyi biliyorlardı.Zaten buna dair bir sürü delil var.Kısaca 2 tanesini zikredecek olursam:

1- Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "İnsanların en hayırlıları benim asrımda yaşayanlardır. Sonra bunları takip edenlerdir, sonra da bunları takip edenlerdir." İmran Radıyallahu Anh dedi ki: "Kendi asrını zikrettikten sonra iki asır mı, üç asır mı zikretti bilemiyorum." Bu sonuncuları takiben öyle insanlar gelir ki kendilerinden şahidlik istenmediği halde şahidlikte bulunurlar, onlar ihanet içindedirler, itimad olunmazlar. Nezirlerde (adak) bulunurlar, yerine getirmezler. Aralarında şişmanlık zuhur eder." [Bir rivayette şu ziyade var: "Yemin taleb edilmeden yemin ederler."]

(Buhari, Şehadat 9, Fezailu'l-Ashab 1, Rikak 7, Eyman 27, Müslim, Fezailu's-Sahabe, 214, (2535), Tirmizi, Fiten 45, (2222), Şehadat 4, (2303), Ebu Davud, Sünnet 10, (4657), Nesai, Eyman 29, (7, 17, 18))

2- Muhacir ve Ensar’dan öncüler, ilkler ve onlara ihsan üzere tabi olanlar (var ya)! Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. Allah onlar için altından ırmaklar akan ve içinde ebedî kalacakları cennetler hazırlamıştır. En büyük kurtuluş budur işte.

(Tevbe, 100)

Dini anlamda bu kesinlikle böyle.Ama din dışında ki alanlarda örneğin tıp,astronomi,jeoloji,kimya vs. bu alanlarda onları referans alamayız çünkü bu alanlar onların alanı değil.Bir insan çok iyi bir alim olabilir.Ama alim olması onu tıpçı,kimyacı mühendis,jeololog vs.yapmaz.Çünkü bu alanlar farklı bir ilim dalı.O konuda söz söyleyebilmek için o ilmi ileride düzeyde bilmek, o alana vakıf olmak gerekiyor.Sonuçta bu alimlerde bizim gibi insan.

Bu meselenin tek bir istisnası vardır.O da Allah Resulüdür.Allah Resulü bir mesele hakkında konuşmuşsa bu mesele böyledir demişse doğru kabul ederiz.Tabi burda da çok ufak bazı detaylar var.Ama o kısma girmeyeceğim.

Tüm selef imamları da din alanında sözlerini dinleyip değer verdiğimiz insanlardır.Ki dini konularda bile hata ettikleri,yanlış içtihad ettikleri noktalarda onlara uymuyoruz o görüşlerini terk ediyoruz.Çünkü dini konularda bile hata ettikleri noktalar olabiliyor.Kimse hatasız değildir.

İmam Malikin şu sözünü duymuşsunuzdur diye tahmin ediyorum:

"Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem dışında her insanın
sözlerinin bir kısmı alınıp, bir kısmı terk edilebilir. Rasûlullah
sallallahu aleyhi ve sellem ise müstesnadır."

Onun için Allah Resulü dışında herkesin görüşü yanlış da doğru da olabilir.Bizim ölçümüz Kur'an ve sünnettir.Alimin sözünü bu 2 kaynağa arz ederiz ordan geçerse,delilleri kuvvetliyse alırız aksi durumda bu 2 kaynağa zıt olduğunu görürsek almayız.

Dini meselelerde bile durum böyleyken farklı ilim dallarında onları mutlak doğruymuş gibi kabul ediyorsunuz olacak iş mi bu?

Onun için bir kişi alim oldu diye tüm ilim dallarında söyledikleri doğrudur diye bir şey yok.Sözü dinlenir.Yanlış da olabilir doğru da.
Onun için burda alimlerden nakil yapılması aşırı garibime gitti.Mesele yanlış zeminde tartışılmış.

Bu anlattıklarım lütfen şu tarafa çekilmesin.Daha önceki cevapta da belirttim bir mesele hakkında ayet,hadis varsa tüm bilim adamları da aksi görüş bildirse biz ayete ve hadise teslim oluruz.
Çünkü tüm kainatı en iyi bilen Allah'tır.Allah ne derse mutlaka doğrudur.

Ama açık bir şekilde Dünya düzdür diyen tek bir ayet veya hadis yok.
Ayrıca bilimsel,akli bir çok delilde Dünya'nın geoit olduğunu gösteriyor
.Durum böyleyken aksi şekilde bu kadar çabalamanızı anlamak mümkün değil.
Bütün bu anlattıklarımdan sonra yok ben yine de düz olduğunu iddia ediyorum diyorsanız da keyfiniz bilir.Kimse sizi bir şeye inandırmak zorunda değildir.Benim için mesele bitmiştir.

Selametle...

Son düzenleme:
Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hakkinda delil indilmemis birşey hakkında caiz dersen vebal alırsın hemde büyük vebal iyice nakilleriyle yazın Burayı yeni öğrenenler okuyor vebal mi alacaksiniz? Allah lafzı özel bir isimdir ve Allah bunu kendine seçti ise bizde bunu kullanacagiz Tengri Tanrı olayları başka yerlere gider

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yok artık dha neler ilkokul 1. sınıf öğrencisi bile dünyanın elioptik yaklaşık küre olduğunu bilir

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
biraz araştırma yaptım. netice umduğum gibi. müslüman kürtler perslerin ahuramazdası olan ilaha verilen khoda/xode kelimesini kullanıyorsa. türklerde tanrı ve çalap diye Allaha seslenebilir. Zaten osmanlı zamanında bir mehter marşında; ''Kuranda zafer vadediyor Hazreti Yezdan'' ifadesi var. Allaha Yezdan denmiş. Yezdan mecusilikte ahriman denen kötülüğün başının karşısındaki ilaha deniyordu.

Kaşgarlı Mahmut “Divanü Lugati't-Türk” eserinde “Tengri”,
Oğuz Türkçesinin destanı Dede Korkut hikayelerinde “Tengri”,
Ahmet Yesevi ‘Divan-ı Hikmet' eserinin 12 şiirinde “Tengri”,
Yunus Emre, Niyazi Mısri şiirlerinde “Tengri” anlamında “Çalab” sözcüğünü kullandı.

Yunus Emre Tanrı sözcüğünü kullanır.
Aşksızlara verme öğüt, öğüdünden alır değil
Aşksız adem hayvan olur, hayvan öğüt bilir değil
Eksik olman ehillerden, kaça görün cahillerden
TANRI bizar bahillerden, bahil didar görür değil
(Yunus Emre)

Süleyman Çelebi dahi Allah lafzıyla beraber Tanrı kelimesini kullanmış hakeza Türkler müslüman olduktan sonrada tanrı kelimesini kullanmaya devam etmişlersede sonra bu kelime Allah'a tekallub etmiştir.

Ben türküm. İslam başka milletleri asimile etmek veya araplaştırmak değildir. bu demek değildir ki arapları sevmiyorum. sevmesem dinimi daha iyi öğrenmek için arapça bilmezdim. zaten türkçeden başka sadece arapça ve biraz farsça biliyorum. ben ırkçı değilim üstünlük takvadadır ama kültürel olarak(giyim-kuşam, örf-töre, vs vs) özümüzden kopmamalıyız hatta estetik ameliyatla orta asyalı türkler gibi olmalıyız (şaka yaptım) hatta ve hatta türkçede %40lık arapça-farsça kelimeleri ihraç edip yerine türk kökenli sözcükleri vaz etmeliyiz.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Konuyu uzatmak huyum değildir. Sadece tek bir şeye değineceğim.
Bütün peygamberler Arap değildir. Ama Nebi (sav) şöyle buyurur:

"Duaların en faziletlisi Arefe günü yapılan duadır. Ben ve benden önceki peygamberlerin söyledikleri en faziletli söz, lâ ilâhe illAllahu vahdehu lâ şerîke leh lehü'l mülkü ve lehü'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr. (Allah'tan başka ilah yoktur, O tektir, O'nun ortağı yoktur, mülk O'nundur, hamd O'na aittir. O, her şeye kâdirdir.) sözüdür."
[Muvatta, Kur'ân 32, (1, 214, 215); Tirmizî, Da'avât 133, (3579)]

"Hadisi ben öyle anlamıyorum" gibi bir itiraz gelebilir. Ama lafzen düşündüğümüzde neden olmasın?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
biraz araştırma yaptım. netice umduğum gibi. müslüman kürtler perslerin ahuramazdası olan ilaha verilen khoda/xode kelimesini kullanıyorsa. türklerde tanrı ve çalap diye Allaha seslenebilir. Zaten osmanlı zamanında bir mehter marşında; ''Kuranda zafer vadediyor Hazreti Yezdan'' ifadesi var. Allaha Yezdan denmiş. Yezdan mecusilikte ahriman denen kötülüğün başının karşısındaki ilaha deniyordu.

Kaşgarlı Mahmut “Divanü Lugati't-Türk” eserinde “Tengri”,
Oğuz Türkçesinin destanı Dede Korkut hikayelerinde “Tengri”,
Ahmet Yesevi ‘Divan-ı Hikmet' eserinin 12 şiirinde “Tengri”,
Yunus Emre, Niyazi Mısri şiirlerinde “Tengri” anlamında “Çalab” sözcüğünü kullandı.

Yunus Emre Tanrı sözcüğünü kullanır.
Aşksızlara verme öğüt, öğüdünden alır değil
Aşksız adem hayvan olur, hayvan öğüt bilir değil
Eksik olman ehillerden, kaça görün cahillerden
TANRI bizar bahillerden, bahil didar görür değil
(Yunus Emre)

Süleyman Çelebi dahi Allah lafzıyla beraber Tanrı kelimesini kullanmış hakeza Türkler müslüman olduktan sonrada tanrı kelimesini kullanmaya devam etmişlersede sonra bu kelime Allah'a tekallub etmiştir.

Ben türküm. İslam başka milletleri asimile etmek veya araplaştırmak değildir. bu demek değildir ki arapları sevmiyorum. sevmesem dinimi daha iyi öğrenmek için arapça bilmezdim. zaten türkçeden başka sadece arapça ve biraz farsça biliyorum. ben ırkçı değilim üstünlük takvadadır ama kültürel olarak(giyim-kuşam, örf-töre, vs vs) özümüzden kopmamalıyız hatta estetik ameliyatla orta asyalı türkler gibi olmalıyız (şaka yaptım) hatta ve hatta türkçede %40lık arapça-farsça kelimeleri ihraç edip yerine türk kökenli sözcükleri vaz etmeliyiz.

ng diye bir ses kalıbı var

deniz değil de dengiz denir mesela.

Tanrı / Tengri oluyor. Lehçele farkı Tangrı / Tengri oluyor.
Eski yazıtlara Tengri Teala = ilah olarak da geciyor amma ve lakinki Tengri = gök tanri olarak da anlamlandirilabiliyor.
Yani her zaman Tengri / Allah olmuyor.
Yunan Tanrıları gibi de kullanilabiliyor.
Değişkenlik gosteriyor
Tengri Türkü korusun dersen gök Tanrıyi kastetmiş oluyorsun vs.

Giyim kuşamdan kopalı yüz yil gecti. Hangi gelenek görenek örf adet kalmış olabilir?
Herkes zaten kendi geleneksel kültürüne göre hareket ediyor bağ çok kopmamişsa tabi

Arapca kelimeleri neden ihrac ediyoruz anlamadim. Şadan Karadeniz misin birader.

Daha 1 hafta once turkler yecuc mecucdu sonra yoo onlar biz degiliz mogollar oluverdi. Turklerin soyu .Hz. Nuhun oglullarindan birinden geldi ama pek de ic acici bi soy degile geldi
Simdi Turkluk damarin mi kabardi anlamadim.
Bu ne perhiz yaw.

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu tepkinizi normal buluyorum. neyse tanrı falan unutun hiçbirşey söylemedim ben. lafımı geri alıyorum.

ETRAKI Bİ İDRAK

Son düzenleme:
Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dünyanın dışına çıkıp uzaydan dünyayı görebildiğimiz çağdayız dostlarım.Yıl 2023.

Öpüyorum ellerinizden.

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yecüc ve mecüc seddi yardığında birine tutar sorarız. Başka türlü anlaşamayacagız. Zira arz ötesinden gelen onlar

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Etraki bi idrak diye cevap verenin
Bu saatten sonra,
bu veya herhangi bir konuya yazacagi bir yorumu zerre ciddiye almam.

oysaki yorumların beni mutlu ederdi abla. agresif tutumun beni şaşırttı ve üzdü. neyse gideyim bi el men of war atayım arkadaşlarla

Üst Ana Sayfa Alt