Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dua Edemiyor Musun? Içinden Mi Gelmiyor??....

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Süfyan esSevri r.a der ki: """"İşlediğim bir günah yüzünden BEŞ AY gece namazından mahrum kaldım."""""

İbn Mesud'a : """Gece namazına kalkamıyoruz""""" denilmiş; o da şöyle karşılık vermiş ; """Sizi günahlarınız engelliyor.

Hasan Basri'ye sormuşlar sabah namazına kalkamıyoruz ne yapalım o da; hemen tövbe edin. Bu sizin günahınızdan kaynaklanıyor....

İmam İbnul Cevzi derki: """"" Günahkar bedeninin sağlıklı malının sağlam oluşuna bakarak, yaptığı günahın cezasını verilmeyeceğini zanneder. Halbuki cezalandırıldığından haber olmaması bile bir cezadır"""""""

"""""Belki dünyadaki cezası manevidir. Nitekim İsrailoğullarından bir din adamı şöyle demiştir: """"Ey Rabbim !!! Nice kez sana isyan ettim ama beni cezalandırmadın??? """"Ona şöyle cevap gelmiş: """Seni kaç kez cezalandırdım; ama senin haberin yok. Seni bana MÜNACATTAN /YALVARMAKTAN MAHRUM BIRAKMADIM MI??

Ömer r.a der ki;
""""" Ben duanın kabul edilmemesi kaygısı taşımam.
İçimde dua etme isteğinin olmamasının kaygısını taşırım."""

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Amin Amin Amin. Ecmain.İmam İbnul Cevzi(Saydul-Hatır'dan kısaltılarak.S.51,52, İbn Mesud,Süfyan esSevriye ait sözler Dr.Ahmed Ferid ve Dr.Seyyid Hüseyin el-Affanin Masum Değilim Ne Yapsamda Bağışlansam 250 Salih Amel Polen yayınlarına ait kitabın 69. sayfasıdan,Üstad Hasan Basriye(Allah sübhane veTeala ona rahmet etsin)ait alıntı ise Polen yayınları İbrahim Mahmudun 1001 Öğüt adlı kitabından ,Hz Ömere ait olan ise Allahualim Ebu Nuaym El-İsbehanin Hilyetül Evliya adlı eserinden ....Selametle

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
SübhanALLAH

RABBİM,bizleri affetsin amin

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah ecrinizi kat kat versin ahi.
Gozlemlerim, kaynakli tebliglerin her daim daha bereketli oldugu yonundedir.
Size zahmet verdim :)
Assalamu alaikum wa rahmatUllah.

Ş Çevrimdışı

şuayb

Üye
İslam-TR Üyesi
Bir adam Hasan Basri’ye ,”bana ne oluyor hasta olmadığım halde gece ibadet etmeye karşı ruhumda bir ağırlık hissediyorum”diye yakınmış.Hasan ona şunu söylemiştir:”O ağırlık,işlediğin günahların ağırlığıdır.Seni hantallaştıran odur.”(...) kendimizi bu gece ibadetlerinden yoksun bıraktığımız için vay halimize...

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
]HasanBasri :

]"""Allah yolunda cihaddan sonra ,gece namazından daha büyük bir amelle amel edilmiş değildir"""

]"""Vallahi öyle insanlarla arkadaşlık yaptım ki geceleri karanlıklarda secde ve kıyamda gece boyunca ibadet ederler,gecelerin başını ve sonunu ibadetle geçirirlerdi.Gözyaşları yanaklarına doğru akardı ve bazen rükuda bezen secdede kalmış bulursun onları.Rablerine cehennemden azad etmesi için yalvarırlar.Onlar gece boyu ibadet etmekten bıkmazlar ;çünkü kalplerini dönüş günü için ümit kaplamıştır."""

]""""Dönemindeki kimselere :Vallahi sizin ibadette hummalı çalışmanız sizden evvelkilerin yanında oyun oynamak gibi kalıyor""" derdi. (Zühd,s 285)

]Muhammed b.talha b.masrif: Gece ortasında iki rekatda olsa namaz kılın zira gece ortasında namaz kılmak günahları siler .Bu salih amellerin en değerlisi en büyüğüdür.(Kitabul teheccüd İbn Ebiddünya s.253)

]Allah azze ve celle günahlarının farkına varıp tövbe eden,daim olarak geceleri en az iki rekatlada olsa geceyi ibadetle değerlendiren kullardan olmayı nasip etsin .Amin Amin Amin

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
konu başlığıyla alakasız ama okumakta fayda var

Abidü'l-Harameyn olan Fudayl b. Iyad, Abdullah b. Mübarek'e diyordu ki: "Sen Tarsus'a cihad için gideceğine gelip benim gibi Mekke'de ibadete kendini versene! Sen dışarı ile çok ilgileniyor, kendi nefsini ihmal ediyorsun."

İmam Malik'e de yazdığı mektupta diyordu ki: "Ey İmam! Sen çok ilim ile başkalarına ders vermek ile ve fetvalarla uğraşıp zamanının büyük bir bölümünü bununla harcıyorsun. Yerinde olsam biraz bunlara ara verir; kendimi ibadete veririm."

Abdullah b. Mübarek bir şiir ile ona cevap verdi. Diyordu ki:
Ey Harameynin Abidi, eğer bizleri görseydin,
Şüphesiz ibadetle oyalandığını bilirdin.
Kimilerinin gözleri gözyaşlarıyla dolarken,
Bizim boğazlarımız kanlarımızla boyanır.
Bazılarının atı batılda yorulurken,
Bizim atlarımız günün sabahında yorulur.
Misk ve güzel kokuların meltemi size
Atlarımızın çıkardığı toz ve duman ise bize...
Şüphesiz Nebimizin sözü bize ulaşmıştır.
O'nun her sözü doğrudur ve onlarda hiçbir yalan yoktur.
O dedi ki: Allah yolunda koşan atların çıkarmış olduğu toz ile
Mücahidin burnundaki toz
Tutuşan cehennem ateşinin dumanı ile asla buluşmaz.
Aramızda konuşan bu Allah'ın kitabıdır,
Şehitler ölü değildir, bu yalanlanamaz, bir hakikattir.

Ebû Abdurrahman! Sana nasihat vermek istedim; ama asıl sen bana nasihat ta bulundun."
İmam Zehebi-Seyar Alam en Nübela;8)412

Üst Ana Sayfa Alt