Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Diyanet İmamının Arkasında Namaz Kılınır mı?

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ
İslam-TR Üyesi
Sitede bunla ilgili konu acilmis ama cok uzun fazla bir sey anlamadim kisa ve öz cevap vercekten Allah razı olsun simdi diyanet imaminin arkasinda namaz kilinirmi eger kilinmazsa cuma nasil kilinca birde hayatimin etkileyecek soruyu soruyorum simdi ben bostayim imam haipe yazilmiay düsünüyordum laiklik yemini var isin icinde kafam karısti ben islamla ilgili bir is sahibi olmak istiyorum bunun 2yol var imam hatip yada medrese . medrese icin tarikata girmek gerekiyo bana simdi calismakmi düsüyo sigortali bir isde ne yapmaliyim sizce

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ne olursan ol ALLAH in hukumlerinden ve rasullullahtan kesinlikle taviz odun vermedigin muddetce ne olursan ol kardesim tek basina sen bir devletsin o devlet nasil olursa sana bakanlarda oyle olur
Net bir bicimde kardesler cevaplayacaklardir.
Allah in selamini aranizda yayin. Esselamu aleykum ve rahmetullah.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

........

Son düzenleme:
Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es'selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuh.
simdi diyanet imaminin arkasinda namaz kilinirmi

Kafir değilse devlete dua etmiyorsa, laik, demokrat değilse kılınan namazlar sahihtir. Durumu kapalı olan imamın arkasında namaz kılınabilir. Ancak kesinlikle tasvib edilecek bir durum değil. Ben şahsen gitmiyorum. Seninde gitmemeni tavsiye ederim.

cuma nasil kilinca

Cuma Namazı'nı Muvahhidlerin Mescidlerinde kılabilirsin. Hangi şehirde olduğunu söyleyerek bir konu açarsan forumdan yardımcı olurlar.

simdi ben bostayim imam haipe yazilmiay düsünüyordum laiklik yemini var isin icinde kafam karısti ben islamla ilgili bir is sahibi olmak istiyorum bunun 2yol var imam hatip yada medrese . medrese icin tarikata girmek gerekiyo bana simdi calismakmi düsüyo sigortali bir isde ne yapmaliyim sizce

Önce iyi bir işe girip da'vet çalışmalarına yardımcı olabilirsin. Böylece çoğu insanda olmayan İslam bilincinin oluşmasına katkı sağlayabilirsin. Ayrıca dinin zirvesi olan Cihad'ı da unutmamak lazım. Allah sana kolaylık versin, razı olsun. Hayırla mükafatlandırsın.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Durumu kapalı olan imamın arkasında namaz kılınabilir. Ancak kesinlikle tasvib edilecek bir durum değil. Ben şahsen gitmiyorum. Seninde gitmemeni tavsiye ederim.
Kardeşim bunun sebebini açıklar mısın bir de durumu kapalı olandan kastın akidesini bilmediğimiz birinden mi bahsediyorsun ?

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim bunun sebebini açıklar mısın bir de durumu kapalı olandan kastın akidesini bilmediğimiz birinden mi bahsediyorsun ?
Evet ahim. Misal bir yere gidiyoruz ve ezan okunuyor. Orada bir camiye girdik ve o imamın akidesini bilmiyoruz. O İmamın arkasında namaz kılarsak namaz sahihtir. Tasvib edilmeyecek bir durum dememin sahibi genel olarak o imamlar sayesinde bu devlet ayakta. Birde çoğu ilim talebeside tasvib etmiyor sebebi bu. Es'selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakad.

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
Davet calismari nedir bunun hakkında birbilgim yok birde bizim mahellenin imami sakalsız yok dencek kadar bıyığı var hatta yok diyebiliriz saolsun bana kuran ögretiyor ama bircok gez calgili müzik dinlerken yakaladim. Birde bidati haseneye inaniyor bu arada Ankaradanim

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Davet calismari nedir bunun hakkında birbilgim yok birde bizim mahellenin imami sakalsız yok dencek kadar bıyığı var hatta yok diyebiliriz saolsun bana kuran ögretiyor ama bircok gez calgili müzik dinlerken yakaladim. Birde bidati haseneye inaniyor bu arada Ankaradanim

Kardeşim Ankara'da muvahhidlerin bir detgisi,vakfı,derneği,mescidi, meclisi birşeyi vardır. Bunu araştır forumda. Bulamazsan konu açıp sor. Yardımcı olan çıkar. Onların çalışmaları vardır. Da'vet, sohbet, para toplama vs ilmin ve tecrübene göre sana bir görev verirler, sende dinine hizmet etmiş olursun. Mahallede ki imam hakkında ne soruyorsun anlayamadım. Es'selamu Aleykum.

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet ahim. Misal bir yere gidiyoruz ve ezan okunuyor. Orada bir camiye girdik ve o imamın akidesini bilmiyoruz. O İmamın arkasında namaz kılarsak namaz sahihtir. Tasvib edilmeyecek bir durum dememin sahibi genel olarak o imamlar sayesinde bu devlet ayakta. Birde çoğu ilim talebeside tasvib etmiyor sebebi bu. Es'selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakad.
.....
Nasıl sahıh ..? Bu hukmu kım verdı sızmı..??
Camıde yer kalmadımı ? Neden bılmedıgım adamın arkasında namaz kılayım..? Ya laıkse ..?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum arkadaşlar tek bır soru soracağım:?
Hangımız gıdıpte ımama kardesım ALLAH ın ıstedıgı bu sen böyle yapıyorsun yaptığın ış yanlış ve sen bu yanlısda ısrar edıyorsun dedi_?
Ve bu soru mukabılınde hangınıze ALLAH a sunu ortak koşuyorum dedı.Acıktan sorduğunuz bır soru varmıdır bu sekılde yada soranlar?
Madem bu kadar ilim ehliyiz o insanlarda bizden kat kat okuyorlar sonuçta dayandıkları bır yer vardır mutlaka hıc bunu sormayı denedıkmı? Bu konu hakkında inşallah cevap bekliyorum yermek ıcın degıl merak ettıgımden dolayı soruyorum:) akhiler

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum arkadaşlar tek bır soru soracağım:?
Hangımız gıdıpte ımama kardesım ALLAH ın ıstedıgı bu sen böyle yapıyorsun yaptığın ış yanlış ve sen bu yanlısda ısrar edıyorsun dedi_?
Ve bu soru mukabılınde hangınıze ALLAH a sunu ortak koşuyorum dedı.Acıktan sorduğunuz bır soru varmıdır bu sekılde yada soranlar?
Madem bu kadar ilim ehliyiz o insanlarda bizden kat kat okuyorlar sonuçta dayandıkları bır yer vardır mutlaka hıc bunu sormayı denedıkmı? Bu konu hakkında inşallah cevap bekliyorum yermek ıcın degıl merak ettıgımden dolayı soruyorum:) akhiler

Söyledim. Yaklaşık 6 saat tartıştık. Dayandıkların tek bir yer var. O da Hevaları.

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
Birde ebu hayseme kardes muvahhidler nedir cok fazla bilgim yokta

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cunku benım bırkac oyle ımam arkadaşlarım var konuşuyoruz.Ve ALLAH ın hukumlerınden başka hukum yokturda hepımız aynı noktadayız.Yanlız bır nokta var Bız yanı burada kı arkadaşlar olsun tanıdığım kardeslerım olsun bu konuda titiz olmaya çalışıyoruz.Ki olmak zorundayız.
Su hadislere de düşmekten korkuyorum açıkçası.İşin aslı bu İmamlara soralım inşallah.ALLAH mı onlar ıcın onde başka seylermı ?
Birde sorun sistemden kaynaklı Cunku cogu fetvayı hutbeyı veren ve ımamları yetıstıren yer de bellı. arkadaşlar.
Kul hakkına gırmekte var ısın ucunda Sonucta bilselerdi yarabbi yapmazlardı diye kendisine taş atanları affeden bır peygamberın ummetıyız. .Bu konuda gerçekten abdulmuizfida olsun diğer yetkili arkadaşlar olsun cevaplayabılırlerse sevınırım.

Allah Teâlâ, ilmi kullardan soymak suretiyle çekip almaz. Ancak ilmi, âlimleri almak suretiyle ortadan kaldırır. Allah hiçbir âlim bırakmayınca da, insanlar bir takım cahil başlar edinirler ve onlara sorular sorarlar, onlar da ilimsiz fetva verirler. Bu yüzden de hem kendileri saparlar hem de başkalarını saptırırlar."
(Buhari, İlim, 34; Müslim, İlim, 13, 14; Müsned, 2/162)

İlmin insana öğrettiği ilk şey, dünyanın fani ve ahiretin baki olması hakikatidir

"Ahir zamanda bir kavim ortaya çıkar. Cahiller başa geçerek insanlara fetvâ verirler. Böylece hem kendileri sapar hem de başkalarını saptırırlar."
(Buhari, İlim, 34; Müslim, İlim, 13Tirmizi, İlim, 5)

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
.....
Nasıl sahıh ..? Bu hukmu kım verdı sızmı..??
Camıde yer kalmadımı ? Neden bılmedıgım adamın arkasında namaz kılayım..? Ya laıkse ..?
Kardeşim sen ya çok heyecanlısın ya da sanki bütün ilmi almışsında bilmediğin bir şey yokmuş gibi hareket ediyorsun ve diger kardesler bir sey dedimi hemen celalleniyorsun biraz sakin olun insanları itham etmeden önce delillerini sorun burası sofiler deryası değil ilimden nasibini almamış insanlar gibi buna sen nasıl karar veriyorsun senin haddine mi Allahtan başka kimse bilmez Allah svt ve rasulunun bildirdiklerini elhamdülillah biliyoruz soruna gelelim "neden bilmedigim adamin arkasinda namaz kılayım ya laikse" şimdi bu cumle zan üzerine kuruludur Allah svt buyurmustur "ey iman edenler zandan kaçının"(hucurat 12) hatırladığım kadarı ile ömer r.a dedigi gibi rasulullah hayatta iken vahiy gelirdi insanlar kalplerinde birşey gizleyemezlerdi vahiy kesildi bizler de insanları zahire göre yani dışardan görünen ne ise ona göre hüküm veririz yani bu imam ya laikse diye bir sey soylemek batıl bir sozdur zahir ne ise odur adam namaz kılıyor bitti bu muslumandir tagutu redmi etmis oy mu kullanmis diye dusunmeyiz muslumandir bitti ve akidesinide soramayız ibn teymiyye derki bir muslumana akide sormak bidattir

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
Orasını biliyodum mesela bir kurulusun veya baska bir anlama cikmiyor demi o anlamlari tasiyan herkese muhavvid denilir yani saolsin . ikindi yaklasiyor simdi bizim hocada cumada devlete dua edyordu simdi küfre düsmüsmu bilmiyorun

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
Tablteten cok zor yaziliyor kusura bakmayin :)

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sızın bu dedıgınıze göre herkez musluman ozaman dostlukda kurulur nıkahda kıyılır kesdıgıde yenır ..
Ilgınc bır akıdenz var Allah rasulu derkı Bır seyde şuphelı olanı bırakın ..!
Benım ılmım yok ama herseyıde sorgularım herkezın herdedıgını kabul etmem dogru bır tekdır..Anlasıldımı alkame kardes..

Üst Ana Sayfa Alt