Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Diğer Nafileler İle İlgili Konular

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Diğer Nafileler İle İlgili Konular

(1) Abdestten Sonra Kılınan Namaz

(257) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sabah namazı esnasında Bilal (Radiyallahu Anh)’a:
‘Ya Bilal! İslamda yaptığın amellerden en ümitli olduğun bir amelini bana söyle. Çünkü cennette ben senin iki ayakkabının yürüyüş sesini işittim’ buyurdu. Bilal (Radiyallahu Anh):
−Ben gece ve gündüzün her hangi bir saatinde abdest alır ve onunla mutlaka bana takdir olunan miktarda namaz kılarım. Bu benim yanımda faydaca en ümitli olduğum ameldir dedi.”
Buhari (1100) Müslim (2458/108) Begavi (1012)
(2) Tevbe Namazı

(258) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi.
“Ben, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den bir hadis işittiğimde Allah o hadisten beni faydalandırmayı dilediği kadar faydalandırırdı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ashabından bir kimse bana hadis nakledince ona yemin verirdim. Yemin edince onu tasdik eder doğrulardım. Ebu Bekir bana hadis nakletti Ebu Bekir elbette doğru söyledi ve dedi ki:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittim:
‘Herkim bir günah işler sonra kalkar abdest alır sonra Allah için namaz kılar sonra Allah’a istiğfar ederse Allah elbette onun günahını bağışlar’ dedi. Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
“Onlar bir kötülük yaptıkları, ya da nefislerine zulmettikleri zaman, Allah’ı hatırlayıp hemen günahlarının bağışlanmasını dilerler...” Âl-i İmran: 135 ayetini sonuna kadar okudu.”
Tirmizi (402) İbni Mace (1395) Begavi (1015) Tayalisi (1) İbni Hibban (623) Ahmed (2/4756)
(3) İstihare Namazı

(259) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bütün işlerde istihare etmeyi bize Kur’an’dan bir süre öğrettiği gibi öğretti ve:
‘Herhangi biriniz bir iş yapmaya yeltendiği vakit, iki rekât nafile namaz kılsın sonra şöyle dua etsin’ buyurdu:
‘Allahumme İnni Estehiruke Bi İlmike Ve Estakdiruke Bi Kudretike Ve Es’eluke Min Fadlike’l-Azim. Fe İnneke Takdiru Ve La Akdiru Ve Talemu Ve La A’lemu Ve Ente Allamu’l-Guyub. Allahumme İn Künte Talemu Enne Haze’l-Emre Hayrun Li Fi Dini Ve Meâşi Ve Akıbeti Emri’ yahut şöyle buyurdu:
‘Acili Emri Ve Ecilihi Fakdurhu Li Ve Yessir hu Li Sümme Barik Li fih. Ve İn Künte Ta’lemu Enne Haze’l-Emre Şerrun Li Fi Dini ve Meaşi Ve Akıbeti Emri’ yahut şöyle:
‘Fi Acili Emri Ve Ecilihi Fasrifhu Anni Vesrifni Anhu Vakdir Liye’l-Hayra Haysu Kane Sümmerdini Bih.’ sonra dilediğini söyler’ buyurdu.”
Buhari (1109) Nesei (3253) Ebu Davud (1538) Tirmizi (480) İbni Mace (1383) İbni Hibban (887) Ahmed (3/344)
(4) Yolculuk Dönüşü Namaz

(260) Ka’b bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gittiği her seferden gündüz kuşluk vaktinde gelirdi. Geldiği vakit önce mescide gelir orada iki rekât namaz kılar, sonra orada oturur idi.”
Müslim (716/74)
(5) Tesbih Namazı

(261) İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Abbas (Radiyallahu Anh)’a:
‘Ey Abbas, ey emmiciğim! Sana istifade edeceğin bir şey vereyim mi, sana hediye ikram edeyim mi, sana bir iyilikte bulunayım mı? On haslet var, o on hasleti yaptığında Allah günahlarını; evvelini, ahirini, eskisini, yenisini, hatalı olanı, kasten olanı, küçüğünü, büyüğünü, gizlisini ve açığını bağışlayacaktır. O on haslet dört rekât namaz kılacaksın. Her rekâtte Fatihatu’l-Kitab ve bir sure okuyacaksın. Birinci rekâtin kıraatini bitirdiğin vakit sen ayakta olduğun halde on beş kere ‘Subhanallah, Ve’l-Hamdu Lillah Ve La İlahe İllallahu Vallahu Ekber’ dersin. Sonra rükûa gidersin, rükûda bu duayı on kere dersin. Sonra rükûdan başını kaldırır ve on kere daha bu duayı dersin. Sonra secdeye eğilir ve sen secdede olduğun halde bu duayı on kere daha dersin. Sonra secdeden başını kaldırır ve on kere daha bu duayı dersin. Sonra secdeye eğilir ve bu duayı on kere daha dersin. Sonra secdeden başını kaldırır, on kere daha bu duayı dersin. İşte bununla her rekâtte yetmiş beş tesbih olur. Dört rekâtin tamamında işte böyle yaparsın. Eğer bu namazı her gün kılmaya gücün yeterse, her gün kıl. Her gün kılmaz isen, haftada bir kıl. Haftada kılmaz isen ayda bir kıl. Ayda bir kılmaz isen senede bir kıl. Senede bir kılmaz isen ömründe bir kez kıl’ buyurdu.”
Ebu Davud (1297) İbni Mace (1387) Begavi (1018)

Üst Ana Sayfa Alt