Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Demokratik Seçimlerde Oy Kullanmanın Şirk Olduğunu Basit Cümlelerle Nasıl Anlatabiliriz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum kardeşlerim
Başlıktan anlaşılacağı üzre oy kullanmanın şirk olduğunu basit şekilde nasıl anlatabilirizi merak ediyorum. Kanun koyucunun Allah olduğunu söyleyen ayetler gibi veya peygamberimiz sasin mekkeli müşrikler tarafından meclise davet edilmesini ama bunu reddetmesi gibi örnekler olabilir. Paylaşımlarınızı bekliyorum Allah rızası için.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Başlıktan anlaşılacağı üzre oy kullanmanın şirk olduğunu basit şekilde nasıl anlatabilirizi merak ediyorum. Kanun koyucunun Allah olduğunu söyleyen ayetler gibi veya peygamberimiz sasin mekkeli müşrikler tarafından meclise davet edilmesini ama bunu reddetmesi gibi örnekler olabilir. Paylaşımlarınızı bekliyorum Allah rızası için.

Aleykum selam we rahmetullahi we berekatuhu.
İlk evela günümüz vakıasında bunun gibi güncel örnekler: Video - Demokratik Seçimlere Katılmayı Vâcib ve Ehven i Şerreyn Görenlere Kapak İçerir!
İkinci olarak ise, bu konuda davet yapacağınız kişiye kesin sonuç alınacak şekilde(mesela anne ise 'oğlunu zulmen öldüren kişiye oy verirmisin') tarzı bir soru sorun. Size hayır dedikten sonra ise oy vereceği partinin pek çoklarının ölümünden, açılan her yeni günah kurumundan, Allah'a yapılan pek çok isyandan sorumlu olacağı ve ona oy vererek başa getirden kişinin de bu günaha ortak olacağını anlatın. Darunnedve ile ise oy meselesini ben bağlıyamadım işin doğrusu

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Bahsettiğiniz vakayı okuyabileceğim bir yer var mı ya da özelden yazar mısınız Müşriklerin meclisi olayını

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
We aleykum esselam we rahmetullahi we beraketuhu bacım,

Ben genelde şu örneği kullanırım;

...(giriş vs..)

Davetçi: Kardeşim farz edelim ki a partisi, b partisi, c partisi (vs...) bizden oy almak için şu vaadlerde bulunuyor;

A partisi diyor ki; bize oy verirseniz size gündüz vakti yıldız manzarası sunacağız..

B partisi diyor ki; bize oy verirseniz güneşi batıdan doğurtacağız..

C partisi diyor ki; bize oy verirseniz Nil nehrini tersine akıtacağız..

vb vs..

Davet edilen: Estağfirullah olur mu öyle şey..

Davetçi: Neden kardeşim?

Davet edilen: Bu denilenleri ancak Allah yapabilir!

Davetçi: Evet kardeşim, yani bu sayılan vaadleri ancak Allah swt yerine getirebilir.

Davet edilen: Elbette..

Davetçi: Allah'ın swt kâinata koyduğu bu düzen ve kanunu ancak Allah değiştirebilir değil mi?

Davet edilen: Evet, elbette öyledir!

Davetçi: Yani kardeşim, bu vaadleri dile getirenler Allah'a swt açıkça şirk koşmuş oluyorlar değil mi?

Davet edilen: Evet.. Yani..

Davetçi: Peki oy vermesi için çağrılan kişinin, bu vaadleri verenlerin herhangi birine oy kullanması onları ve şirklerini kabullenmek olmaz mı?

Davet edilen: Şirkin âlâsı olur hem de!

Davetçi: Peki neden bu oy kullananlar şirke girmiş oluyor?

Davet edilen: Oy isteyenlerin ilahlık taslamalarına ortak olmalarından!

Davetçi: Yani kardeşim anladık ki; Allah'ın swt kâinata koyduğu kanunlara mudahele edebileceğini iddia eden kişiler ve bu iddia sahiblerine itibar edip meyledenler Allah'a şirk koşmuş oluyorlar.

Davet edilen: Evet!

Davetçi: Evet kardeşim, Allah swt kâinata koyduğu kanun gibi kâinat içinde yarattığı insanlara da belirli bir kanun koymuştur. Bunu onlarca ayetlerde açıkça görmekteyiz.
Örneğin; İyi bilin ki yaratmak da emretmek (hukmetmek) de Allah'a aiddir. (A'râf 54)
Hukum yalnızca Allah'a aiddir. (Yusuf 40)
Sonra seni de din hususunda bir şeriat üzere kıldık. Sen ona uy, bilmeyenlerin heva ve heveslerine uyma. (Câsiye 18)
ve benzeri birçok ayet..

Davet edilen: ...

Davetçi: Bak Allah swt hukum yalnızca Allah'a aiddir diye buyururken, malum sistem ve mensubları; "hayır Allah'ım sen bilmiyorsun, sen sadece caminin rabbisin" dercesine "egemenlik(hukum) kayıdsız şartsız milletindir" diyor. Ve hatta eskiden kimliklerde en azından "İslam" ibaresi varken artık tam tersine "egemenlik kayıdsız şartsız milletindir" yazıyor, resmen Allah'a (swt) kufur ve hakaret edercesine..
Ve tüm bunlar sadece bir partiye mahsus curumler değil, demokrasi vb dinlere tabi olan tüm parti ve üyelerinin kaçınılmaz sonudur!

Davet edilen: Estağfirullah....

Davetçi: Mesela bir örnek daha vereyim kardeşim;
haberlerde görmüşsündür; filanca yerde fuhuş çetesine baskın düzenlendi, filanca yerde sahte içki yapılan yere operasyon düzenlendi..

Davet edilen: Evet..

Davetçi: Peki kardeşim neden haberlerde "ahlaksız fuhuş çetesi" vs diye geçerken umumhanelere, meyhanelere, kumarhanelere, faizhanelere vb vs hiç laf edilmez?

Davet edilen: ?

Davetçi: Çünkü devletin istediği vergi ve evrakları karşıladıktan sonra bu işletmeler ve işlemleri bizzat devlet korumasına alınıyor..
Yani parasını verirse yasal/helal, parasını vermezse yasak/haram oluyor!!

Davet edilen: ..!!?? (Fatal error)

Bir cumleyi geçti hakkınızı helal edin :)

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi

...(giriş vs..)

Davetçi: Kardeşim farz edelim ki a partisi, b partisi, c partisi (vs...) bizden oy almak için şu vaadlerde bulunuyor;

A partisi diyor ki; bize oy verirseniz size gündüz vakti yıldız manzarası sunacağız..

vb vs..

Davetçi: Evet kardeşim, yani bu sayılan vaadleri ancak Allah swt yerine getirebilir.

Davetçi: Allah'ın swt kâinata koyduğu bu düzen ve kanunu ancak Allah değiştirebilir değil mi?

Davetçi: Yani kardeşim, bu vaadleri dile getirenler Allah'a swt açıkça şirk koşmuş oluyorlar değil mi?

Davetçi: Peki oy vermesi için çağrılan kişinin, bu vaadleri verenlerin herhangi birine oy kullanması onları ve şirklerini kabullenmek olmaz mı?

Davetçi: Yani kardeşim anladık ki; Allah'ın swt kâinata koyduğu kanunlara mudahele edebileceğini iddia eden kişiler ve bu iddia sahiblerine itibar edip meyledenler Allah'a şirk koşmuş oluyorlar.

Davetçi: Evet kardeşim, Allah swt kâinata koyduğu kanun gibi kâinat içinde yarattığı insanlara da belirli bir kanun koymuştur. Bunu onlarca ayetlerde açıkça görmekteyiz.
Örneğin; İyi bilin ki yaratmak da emretmek (hukmetmek) de Allah'a aiddir. (A'râf 54)
Sonra seni de din hususunda bir şeriat üzere kıldık. Sen ona uy, bilmeyenlerin heva ve heveslerine uyma. (Câsiye 18)
ve benzeri birçok ayet..

Davetçi: Bak Allah swt hukum yalnızca Allah'a aiddir diye buyururken, malum sistem ve mensubları; "hayır Allah'ım sen bilmiyorsun, sen sadece caminin rabbisin" dercesine "egemenlik(hukum) kayıdsız şartsız milletindir" diyor. Ve hatta eskiden kimliklerde en azından "İslam" ibaresi varken artık tam tersine "egemenlik kayıdsız şartsız milletindir" yazıyor, resmen Allah'a (swt) kufur ve hakaret edercesine..
Ve tüm bunlar sadece bir partiye mahsus curumler değil, demokrasi vb dinlere tabi olan tüm parti ve üyelerinin kaçınılmaz sonudur!

haberlerde görmüşsündür; filanca yerde fuhuş çetesine baskın düzenlendi, filanca yerde sahte içki yapılan yere operasyon düzenlendi..

Davetçi: Peki kardeşim neden haberlerde "ahlaksız fuhuş çetesi" vs diye geçerken umumhanelere, meyhanelere, kumarhanelere, faizhanelere vb vs hiç laf edilmez?

Davetçi: Çünkü devletin istediği vergi ve evrakları karşıladıktan sonra bu işletmeler ve işlemleri bizzat devlet korumasına alınıyor..

Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Abi yazınızı kaydedebilir miyim?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

...(giriş vs..)

vb vs..

ve benzeri birçok ayet..

Aleykumselam ve rahmetullahi ve berekatuhu kardeşim ne yazık ki ilk girişte “Ne alakası var onla bunu bir mi tutuyorsun” şeklinde bir tepkiyle karşılaşıyorum ondan sonra da bunun aslında tam ilişkili olduğunu anlatsam da toparlayamıyorum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam we rahmetullahi we berekatuhu.
İlk evela günümüz vakıasında bunun gibi güncel örnekler: Video - Demokratik Seçimlere Katılmayı Vâcib ve Ehven i Şerreyn Görenlere Kapak İçerir!
İkinci olarak ise, bu konuda davet yapacağınız kişiye kesin sonuç alınacak şekilde(mesela anne ise 'oğlunu zulmen öldüren kişiye oy verirmisin') tarzı bir soru sorun. Size hayır dedikten sonra ise oy vereceği partinin pek çoklarının ölümünden, açılan her yeni günah kurumundan, Allah'a yapılan pek çok isyandan sorumlu olacağı ve ona oy vererek başa getirden kişinin de bu günaha ortak olacağını anlatın. Darunnedve ile ise oy meselesini ben bağlıyamadım işin doğrusu
İşte hükümetin işlediği günahlarda payı olacağına da inanmıyor. Allahın kanun koyucu sıfatına aykırı bir durum da görmüyor ne anlatsam olmuyor.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Aleykumselam ve rahmetullahi ve berekatuhu kardeşim ne yazık ki ilk girişte “Ne alakası var onla bunu bir mi tutuyorsun” şeklinde bir tepkiyle karşılaşıyorum ondan sonra da bunun aslında tam ilişkili olduğunu anlatsam da toparlayamıyorum.
Haklısın bacım, ben iyi senaryo örneği verdim. Maalesef diğer senaryoda yapacak pek birşey kalmıyor..
Allah swt yardımcımız olsun, hakkı anlamayı, yaşamayı, anlatmayı ve anlaşılmayı nasib etsin bizlere..

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
İşte hükümetin işlediği günahlarda payı olacağına da inanmıyor. Allahın kanun koyucu sıfatına aykırı bir durum da görmüyor ne anlatsam olmuyor.
Benimde günahlara ortak olabileceklerini anlatmaya çalıştıklarım oldu ama aldığım cevap "Bir dahakine oy vermezsin" veya "Vereceğin kişiyi seçmen gerekiyor, hangisi iyiyse ona ver" ve benzeri olabiliyor, ALLAH'u Âlem.

Son düzenleme:
İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

...(giriş vs..)

vb vs..

ve benzeri birçok ayet..

İŞte bende bu durumdan bahsediyorum. Toplum ile biz ynı dili konuşmuyoruz adeta, adam oy vermek deyince sadece ülkenin başına geçecek olan kişiyi tain etmek olarak görüyor ve bunu pek ala Ebubekir'in(r.anh) halife seçilmesi ile kıyas edebiliyor.
Ayrıca burada davet edilenin bilinç düzeyide önemli. Kendi bölgemde örnek vereyim, Hizbullah cemaatinden birisi ile bir menzil sufisini davet etmek, menzil sufisinden okumuşu ile avamını davet etmek arasında fark vardır. Bunu davet edeni ayırması gerekir.
Talib abi muhtemelen rububiyet tevhidinden hareket etmiş saydığı işerin tamamı rububiyet tevhidi ile alakalı şeyler çünkü, ama iyide adam rububiyet tevhidi ne demek bilmiyor ki. Davet yaparken sıralamaya dikkat etmek lazım.
Buna dair çok iyi bir örnek vermek isterim, bir gün bir ortamda siyaset konuşulurken söz Usame bin Ladin'e gelmişti, tabi klasik martavallar konuşulunca ben akıl sahibi bir kişinin en azından Şeyhin samimiyetinden şübhe etmeyeceğini zira şeyhin çok ciddi bir serveti arkasında bırakarak hayatını afgan dağlarında geçirdiğini anlatmıştım. Adam bana "O kadar parası varsa Türkiyeye verseymiş Müslümanlar kurtulurdu" desinmi :)
Bir kişi rejimlerin ve orduların hükmünü bilmiyorsa onunla nasıl cihad ahkamını konuşamazsanız aynı şekilde rububiyet tevhidinin neleri kapsadığını ve şeriatı iptalin hükmünü bilmeyen kişi ilede oy verme meslesini konuşamazsınız.

İite burada yukarda anlattığım problem karşımıza çıkıyor, senin esas aldığın temeli kabul etmiyorki.
Seküler düzende Hristiyanlıkta olduğu gibi dinin yalnızca vicdanda yaşanacağına inanıyor, dolayısı ile size -mesla- "AKP, domuz etini helal kılmadı" diyebilir.
Bu durumda tecrübeme dayanarak şunu söylebilirim, avama bu konuyu en iyi şekilde "Biriniz bir kötülüğü görürse eli ile, olmuyorsa dili düzeltsin. Hiçbirine gücü yetmeğen kalbi ile buğzetsin, bunun ötesinde hardal tanesi kadar iman yoktur" sözü anlatabiliyor.
Rasulullah(s.a.v) içki içenlere 40 sopa vurdurmuş, şu halde "Ben belediye başkanı olursam herkes sahilde rahatça rakısını balığını yiyebilir" diyen adamı oy ile desteklemek Allah ve Rasulünün hükümü değiştirmek değilde nedir?

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benimde günahlara ortak olabileceklerini anlatmaya çalıştıklarım oldu ama aldığım cevap "Bir dahakine oy vermezsin" veya "Vereceğin kişiyi seçmen gerekiyor, hangisi iyiyse ona ver" ve benzeri olabiliyor, ALLAH'u Âlem.

Yukardada yazdım, adamlar açık açık vaat olarak kendi döneminde ne yapacağını söylüyor

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Muhtemelen akpye oy verdiğinde daha iyi bir seçim yaptığını düşünüyordur karşındaki. Bütün memleketi açık hava pavyonuna, kumar merkezine çevirdiler. Eskiden hayat kadınlarının giymeyeceği kıyafetler bugün herkesin üzerinde.

Ticareti çetelerin eline bıraktılar. Emekçi insana sefaleti reva gördüler. Avrupanın çini olacağız dediler. Anadolu halkını hristiyanlara ucuz işçi yaptılar. Sen mal yetiştiriyorsun kaç paraya satacağını domuz suratlı italyanların şirketleri belirliyor.

Akp seçilince daha iyi olacağını sanan o seçmen bilmelidirki bütün camiler yıkılsa bütün kitaplar yakılsa bir gün yerine yenisini koyardık ama akpnin gençlere giydirdiği romantik Müslüman gömleğini 500 senede atamayız üstümüzden.

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Oy kullanmanin şirk olmasini birak haram olmasini bile karşındakine anlatmak maalesef zor, neticede karşındaki adam + lari - leri düşünerek oy verdiğini söylüyor;
- multecileri koruması
- siyasette Müslümanlardan yana olmasi(taliban gibi)
- Müslümanlarin dini eğitimlerini desteklemesi bazi dernek cemaatleri desteklemesi
- hafızlık eğitimi Kur'an kurslari gibi birçok dernek ve teşkilatı desteklemesi
- camiler mescidler yapmasi desteklemesi
- her işinde konferaainda islami kavramlar kullanmasi
- Cumhuriyet demokrasi laiklik gibi kavramlara farkli manalar yüklemesi(mesela laikliğe birden fazla dinin toplumda olması özgürlüğü olarak bakmasi, cumhuriyet ve demokrasiyede İslam'ın yaşanmasının karşısında olan Cumhuriyet ve demokrasiye karşıyız gibi söylemler.. Cumhuriyeti bizim trenimizdir nerde ineceğimizi biliriz gibisinden söylemler)
- karşıdaki muhalefetin tam bir islam düşmanı içki müptelası kemalist..vs olmasi( onlarin başa geçmesi korkusu)
- Namaz kilmasi oruç tutmasi vs.. daha yazılacak baya şey var siz biliyorsunuz işte çoğaltmaya gerek yok :)
-
Oy verenlerde genelde iyi niyetle islamin daha iyi yasanabilmesi için oy veriyor zaten islamin gelmemesi gibi bir sey için oy kullanıyorsa bu adam zaten müslüman değildir ayrıca akla ve mantığa zıttır bu durum oy kullanmasa bile kafirdir ki bu bizim konumuzun dışına çıkıyor(islama girmemiş asli kafir).
Karşındaki Müslüman islam Devleti'nin kurulması için oy kullandığını söylüyorsa İslam'ın bu metodla gelmeyeceğini Peygamberimiz sav böyle tavizlerle dolu bir uygulamasinin olmadığını bu yöntemin en azından Bi'dat olduğunu söyleyebiliriz ama çoğu kişi İslamin daha rahat yasanabilmesi için kullanıyor.
Biz burada ne delil getirisek getirelim karsidaki müslümanlarda internette yığınla dolaşan ayetleri tevil eden bir hocaya rastlıyor, çünkü yaptığı işin acaba günah mi değil mi şüphesi içindeler
Bu durumda bir müslümana en azından bak bu konu ihtilafli bir kısmı vacip bir kısmı haram bir kısmida şirk diyor arada gitgelli birisi varsa özellikle bu kardese aşağıdaki hadisi okuyabiliriz
Peygamberimiz (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah'ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir." [Buharî, İman 39, Büyû 2; Müslim, Müsakat 107, (1599); Ebu Davud, Büyû 3, (3329, 3330); Tirmizî, Büyû 1, (1205); Nesâî, Büyû 2, (7, 241).]
En azından oy kullanmaktan kaçınarak takvaya yakin olani seçtiğini harama bulaşmadığını ve dininide ırzınıda korumuş olursun nasihatini verebiliriz. Hidayeti ve doğru yolu göstermek Allah'tandır.

Son düzenleme:
İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhtemelen akpye oy verdiğinde daha iyi bir seçim yaptığını düşünüyordur karşındaki. Bütün memleketi açık hava pavyonuna, kumar merkezine çevirdiler. Eskiden hayat kadınlarının giymeyeceği kıyafetler bugün herkesin üzerinde.

Ticareti çetelerin eline bıraktılar. Emekçi insana sefaleti reva gördüler. Avrupanın çini olacağız dediler. Anadolu halkını hristiyanlara ucuz işçi yaptılar. Sen mal yetiştiriyorsun kaç paraya satacağını domuz suratlı italyanların şirketleri belirliyor.

Akp seçilince daha iyi olacağını sanan o seçmen bilmelidirki bütün camiler yıkılsa bütün kitaplar yakılsa bir gün yerine yenisini koyardık ama akpnin gençlere giydirdiği romantik Müslüman gömleğini 500 senede atamayız üstümüzden.

Gerçekten bunlar iyi tesbitler, davet yapılan kişiye AKP'nin fesadını anlatmak son derece önemli.
Geçen bana birisi "Dünyada daha evvel hiç itibarımız yoktu, şimdi ise bölgenin en etkin ülkelerinden biriyiz" tarzı bir şey söyleyince, "Ülke, kafirler için ucuz fuhuş cenneti haline gelmiş sen bana itibar diyorsun" minvalinde bir şey söylemiştim.

Ama ben senin kadar karamsıar değilim, bu romantik Müslüman gömleğinin çıkarılması çok zaman alaak bir şey değil, yeterki adam akıllı bir davet teşkilatı kurabilelim.

Oy kullanmanin şirk olmasini birak haram olmasini bile karşındakine anlatmak maalesef zor, neticede karşındaki adam + lari - leri düşünerek oy verdiğini söylüyor;

Hepsini tek tek ele alalım inşallah:

- multecileri koruması

Bu ülkeye mülteciler/muhacirler, AKP ile gelmedi. İspanyadan kaçan Yahudilere dahi ev sahipliği yapmış bir ülke burası.
Şu anki durumun dolaylı müsebbiblerinden biriside ayrıca AKP'dir. Sen ülkeni kafirlerin parasına muhtaç hale getirir ve onlarla aynı anlaşmaya imza atarsan adamlarda senin ülkeni mülteci kampı olarak kullanırlar.
Kaldıki Suriye iç savaşında özellikle Fırat kalkanı sürecinde verdikleri zararıda unutmamak gerek, Halep savaşının kaybedilmesinin ana sebepleri arasında bu yatıyor maleseft.

- siyasette Müslümanlardan yana olmasi(taliban gibi)

Madalyonun diğer yüzünü burada unutuluyor.
Amerika, Irak'ı işgal ettiği sırada Amerikan askerlerinin evlerine salimen dönmesinin istediğini söylemişti bizzat Erdoğanın kendisi.
Aynı zamanda Usame bin Ladin'in şehadetinden sonra Amerikayı tebrik eden açıklamalarda bulundular. Daha onlarca örnek var ama listeyi uzatmanın yeri burası değil.

- Müslümanlarin dini eğitimlerini desteklemesi bazi dernek cemaatleri desteklemesi

Evet ama aynı zamanda bu cemaatlerden oy desteği aldığını unutmamak gerek.
Kendisine beyat etmeğen cemaate zaten günahını bile vermiyor, Furkan vakfı örneğinde bunu gördük.
Keza özellikle Çözüm süreci döneminde Hizbullah'a ve PKK'ye karşı olan tavrıda ibretliktir.

- hafızlık eğitimi Kur'an kurslari gibi birçok dernek ve teşkilatı desteklemesi
- camiler mescidler yapmasi desteklemesi

Bunları Putinde yapıyor. Önemli olan o camilerin/derneklerin ne kadar özgür olduğudur.

- her işinde konferaainda islami kavramlar kullanmasi

Fethullah Gülende böyle yapardı...
Onun böyle yapması ve daha sonra söylediklerini tutmaması daha büyük bir zarar veriyor. Adam sana Hz Ömeri anlatıyor ama bir besleme sürüsü kurarak ülkeyi sömürüyor örneğin
- Cumhuriyet demokrasi laiklik gibi kavramlara farkli manalar yüklemesi(mesela laikliğe birden fazla dinin toplumda olması özgürlüğü olarak bakmasi, cumhuriyet ve demokrasiyede İslam'ın yaşanmasının karşısında olan Cumhuriyet ve demokrasiye karşıyız gibi söylemler.. Cumhuriyeti bizim trenimizdir nerde ineceğimizi biliriz gibisinden söylemler)

Laiklik ve Demokrasi için söylenenler her ne kadar abzürt olsada bu şekilde o laiklik ve demokrasi deyince gerçekten gayrı İslami olmayan şeyler anlıyor diyelim, bil farz.
O halde neden ülkedeki mucud yasak olan haramları dahi serbest bırakırken(Domuz eti, müstehçen yayın vs), mevcud serbest helalleri dahi yasakladı(Genç yaşta evlilik vb)

- karşıdaki muhalefetin tam bir islam düşmanı içki müptelası kemalist..vs olmasi( onlarin başa geçmesi korkusu)

Ak Paritden evvel son 70 sene içinde bir iki istisna hariç o kesim ne zaman iktidar olaibldiki?
Tek tük iktidar olduklarında ise AKP kadar zarar verebildilermi?
Onlar bir zarar verdiğinde en azından hep beraber karşı çıkardık şimdi ise maleseft böyle değil, Erdoğan ezan yasaklasa arkasından gidecek olanlar var...

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konu akp değil arkadaşlar zaten akp mkp eğer demokratik seçimlerde oy vermek şirkse bu en müslüman parti için de geçerli en solcu sağcı parti için de. Zaten biz almanyada yaşıyoruz ve bahsettiğim kişi de zaten oy vermeyeceğini açıkladı ama ben oy pusulasını yırtıp attığım için oy verme özgürlüğünü kısıtladığımı düşünüyor. Ben de oy vermenin şirk olduğunu anlatmak istiyorum yani akp şöyle kötü böyle kötü demek hiç işe yarar bir arguman değil. Daha isabetli fikirleri olan varsa buyursun.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konu akp değil arkadaşlar zaten akp mkp eğer demokratik seçimlerde oy vermek şirkse bu en müslüman parti için de geçerli en solcu sağcı parti için de. Zaten biz almanyada yaşıyoruz ve bahsettiğim kişi de zaten oy vermeyeceğini açıkladı ama ben oy pusulasını yırtıp attığım için oy verme özgürlüğünü kısıtladığımı düşünüyor. Ben de oy vermenin şirk olduğunu anlatmak istiyorum yani akp şöyle kötü böyle kötü demek hiç işe yarar bir arguman değil. Daha isabetli fikirleri olan varsa buyursun.

İlk evela oy vermeyecek olan kişinin oy pusulasını bu şekilde yırtmak baştan iyi bir davet şekli değil :)
İkinci olarak ise almanyada yaşayan birisi ne diye oy verecekki?
Eğer kastedilen Alman partileri ise zaten mesele çok daha açık, hangi Alman partisi gelirse işgalcilere yardım etmek, ülkedeki bilumum mefsedetleri serbest bırakmak vb masiyeti işleyecek. Oy veren kişide onu başa getirerek bu cürümlara ortak olacak...
Ona basit bir şey sorun, deyinki Hitlerin katlettiği Yahudilerden onun ne yapacağını bilerek oy verenler sorumlumudur değilmidir?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlk evela oy vermeyecek olan kişinin oy pusulasını bu şekilde yırtmak baştan iyi bir davet şekli değil :)
İkinci olarak ise almanyada yaşayan birisi ne diye oy verecekki?
Eğer kastedilen Alman partileri ise zaten mesele çok daha açık, hangi Alman partisi gelirse işgalcilere yardım etmek, ülkedeki bilumum mefsedetleri serbest bırakmak vb masiyeti işleyecek. Oy veren kişide onu başa getirerek bu cürümlara ortak olacak...
Ona basit bir şey sorun, deyinki Hitlerin katlettiği Yahudilerden onun ne yapacağını bilerek oy verenler sorumlumudur değilmidir?
Oy pusulasının nasıl kullanacağını sorması üzerine ben de boşver deyip yırttım. İhtimal kalsın istemedim pişman da değilim. Senin bahsettiğin durumda oy vermek şirk olmaz olsa olsa haram olur. Bana şirke delil lazım. Yoksa da yok diyelim yani dimi :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt