Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Şeyh Suleyman Ulvan: "Demokratik Seçimlerde Dindar Aday ve Seçmenlerin Hükmü

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Şeyh Suleyman Ulvan:
"Demokratik Seçimlerde Dindar Aday ve Seçmenlerin Hükmü"

Birazdan okuyacağınız konuşmalar Şeyh Suleyman el Ulvan, talebesi ve bir kişi arasında geçmektedir.
Mursi'nin durumu, İhvan'ın durumu vb. kimseleri desteklemenin (oy vermenin) caiz olup olmaması hakkındadır.

Şeyh Suleyman El- Ulvan : Peki şimdi senin seçtiğin kişi (Mursi) tağut ile (beşeri kanunlar) hükmederse tekfir edecek misin ?

Soru Soran Kişi ; Şeyh Alimler onun yaptıkları bazı hakkında konuşmuyor, ve tekfir de etmiyor.

Şeyh Suleyman El - Ulvan : (Mursi) tağut ile hükmederse (daha doğrusu) o Tağut'u red ediyor mu ? Mursi tağuta iman etmiyor mu ?

Talebesi ; (Hayır ) Şeyh (Mursi) Tağutu inkar etmiyor !

Şeyh Suleyman El - Ulvan : Bitmiştir ! Tağutu red etmeyen birini neden seçeceksin ? Birde Mursi ne yaptı ! Müslümanlara Gazze'de saldırıp onları mescidlerde öldürdü. Bunu yahudiler bile yapmadı, kardeşlerimizi camiide öldürdü. Bunu yahudiler bile yapmadı. Mursi koltuğa oturduktan sonra sina yarımadasında kardeşlerimizi vurdu.

Talebesi : On dört tanesini de idam ettiler.

Şeyh Suleyman Ulvan : Geri kalanlarını da tutukladı. İman için gerekli olan yanları tatbik etmek lazım önce, tağutu (Mursi'yi) seçmek tağuta iman etmektir. (Mursi) Demokrasiye ve diğer dinlere saygı duyduğunu onun için müslüman ve kafir arasında bir fark olmadığını söylüyor. (Ayrıca) din özgürlüğünü savunuyor, bunları hepsi açık küfürdür.

Soru Soran Kişi : Daha önce kendisine itimad ettiğimiz ve güvendiğimiz bir şeyh Mursi hakkında susup onu tekfir etmedi. Görüşlerimizi bu şeyhe dayandırıyorduk ve bu konuda şeyh dedi ki ; Bana bir tane delil getir kuran ve sünnetten, sonra kendisi bize akli delil getirdi. Bu şeyh bunu söylemeden önce onun tüm fetvalarını kullanıyorduk. Şeyh sizin de bildiğiniz ve insanların fetvalarını gösterdikleri bazı kimseler ! (Mursi'nin tekfiri hakkında) şartlar zikrediyor, (Bu nedenle zihinler karışıyor) Demek istediğim şeyh, şu an medyada ve diğer yerlerde de belirli şartlar getiriyorlar.

Şeyh Suleyman Ulvan : Şuan ki mesele ALLAH teala'ya iman ve tağutu red etme meselesidir. Bu oy veren yanlış yaptığını anladıktan sonra tağuttan beri olacak mı ? Biz biliyoruz ki tağutu inkar etmek La ilahe illAllah'ın şartlarındandır. Hadiste geçtiği gibi Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur : " Kim la ilahe illAllah" der ve ALLAH tealanın dışında ibadet edilen şeyleri (Tağutları) reddederse, malı ve canı haram olmuş olur."
Müslim hadisi

Şeyh Muhammed bin Abdulvahab rahimehullah'ın dediği gibi ; Bu hadis La ilahe illAllah'ın manasını en açık şekilde izah etmektedir. Bunu (La ilahe illAllah) sadece dil ile söylemek kişinin can ve mal varlığını sağlamamaktadır. Sadece manasını bilmek, ikrar etmek veya ALLAH birdir, ortağı yoktur demek, ona fayda sağlamaz. Onun canı ve malı ancak, ALLAH azze ve celle dışındakilere yapılan ibadetin küfür olduğuna itikat ettiğinde haram olur. Bu konuda duraksarsa, veya şubhe ederse canı ve malı korunmamıştır. Bu ne kadar büyük bir mevzudur, ve ne kadar açık bir beyandır bunu hiç kimsenin tartışamayacağı bir hüccettir.

Soru Soran Kişi : Şeyh bazıları geliyor mısırın toprak bütünlüğünden bahsediyor, Mursi böyle konuşmazsa iç savaş çıkar diyor ve hiç kimsenin söylemediği deliller getiriyor.

Şeyh Suleyman Ulvan : Önceliklle hakkı bilip insanlara hakkı beyan etmek lazım. Tevhid, akide, tağutu red, gibi konularda geri adım atmamayı açıkça beyan etmek gerekir. Sonra murisiyi seçenler kazandıktan sonra Mursi'yi hristiyanlara dostluk, tağuta iman, kafir ve müslümanı eşit görme, ve tevhid ehlinin çabalarını sonlandırma konularında ki tutumunu yargılamaya kalkacaklar mı ? Ya da onun bazı açık küfürleri konusunda hesaba çekecekler mi örneğin dinler arası diyalog gibi ? Birde şeriat-ı tatbike sadık olan, Kişi önce tağutu red ettiğini söyleyip sonra ben müslümanlar için girdim der. Kazanırsam şeriatı tatbik ederim kaybedersem tağutu red ederim! Mursi'de bunların hiç biri yok.

Soru Soran Kişi : Bazıları diyor ki ; öyle yaparsa iç savaş çıkar.

Şeyh Suleyman Ulvan : Peki ALLAH rasulu sallallahu aleyhi ve sellem kavmini böldü, kavmini öldürdü, insanlar bölündü!
Nebi sallallahu aleyhi ve sellem kabe'de kurayş muşriklerine: Beni işitiyor musunuz ey kurayş ? Kurayş Muşrikleri ; İşitiyoruz ey Muhammed !
Nebi sallallahu aleyhi ve sellem : "Nefsimi elinde tutana yemin ederim ki ben sizi kesmekle geldim" demedi mi kavmine ?

Musned hadisi Tam Metin
"Abdullah bin Amr bin As radıyallahu anh anlatıyor:

"Bir gün muşriklerin Kâbe yanındaki hatimde bir araya geldiklerini gördüm.
Rasûlullah'tan bahsederek şöyle diyorlardı: 'Bu adama sabrettiğimiz kadar hiç kimseye sabretmedik. O, bize hakaret etti. Atalarımıza sövdü. Dinimizi kötüledi. Cemaatimizi dağıttı. İlahlarımıza küfretti.'
Bu sırada, Rasûlullah efendimiz çıkageldi. Kâbe'yi tavaf ederek yanlarından geçti. Bazı muşrikler, Rasûl'e laf attılar. Bu lafları duyduğu ve rahatsız olduğu, Rasûlullah'ın mubârak yüzünden anlaşıldı. Geçip gitti. İkinci defa yanlarından geçtiğinde yine aynı sözlerle karşılaştı. Yine rahatsız olduğu, yüzünden anlaşıldı. Üçüncü kez yanlarından geçerken, aynı şekilde kendisine laf attılar.
Bunun üzerine Peygamber, onlara şöyle dedi: 'Beni duyuyor musunuz ey Kurayşliler? Ben sadece sizi kesmekle gönderildim!'
Orada bulunanlar, bu sözü işittiler, sukûtla dinlediler. O kadar sessizleştiler ki, sanki her birinin başının üzerinde bir kuş vardı da, o kuşu ürkütüp uçurmamak için seslerini çıkarmıyor ve hareket etmiyorlardı.
Hatta orada bulunan muşriklerin, Peygambere karşı en şiddetli olanları bile şöyle diyordu: 'Ey Eba Kasım, doğruca yoluna git, sen cahil bir kimse değilsin.
' " (Musned, Ahmed)"

Bazı insanlar asli kafir ve murtedi ayırıyor ! Kim La ilahe illAllah deyip islam'ı bozan bir fiili yaparsa buna susuyor, asli kafire gösterdikleri düşmanlığı (La ilahe illAllah'ı bozana) göstermiyor ! Zaten ihvan cemaati aslen yapıları gereği böyle bir ayrım gözetmiyor ! (İhvan, Ömer radiyallahu anh'ın) Şartlarını tatbik ettiğini söylüyor, (Halbuki) Ömer onlardan kafirlerden cizye alıyordu. Ezher müftüsü Mursi'nin yanında verdiği ilk hutbe Mursi'ye mısırda ki hristiyanlara saygı göstermesini ancak Ömer radiyallahu anh'ın hristiyanlara getirdiği şartların aynısını tatbik etmesini vaaz etti. Ancak o (Mursi) onlardan cizye almıyor, halbu ki Ömer radiyallahu anh onları küçültüp zillete uğratarak onlardan cizye alıyordu.

Üst Ana Sayfa Alt