Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cuma Mesajları

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Hayırlı Cumalar inşaALLAH

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hayırlı cumalar..geceniz hayrolsun inşeAllah ..dualarınızda bu aciz ,günahkar kardeşinizi de unutmayın ..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
hayırlı cumalar arkadalar,

‎""""Rasulullah s.a.v birgün elimden tuttu ve bana şöyle buyurdu:""Ey Muaz vallahi ben seni seviyorum! Ben de :Anam babam sana feda olsun ey Allah'ın Rasulu ! Vallahi ben de seni seviyorum.,dedim.Bunun üzerine şöyle dedi:"Ey Muaz !! Sana bir şey tavsiye edeceğim.""Allahumme emni ala zikrike ve şükrike ve husni ibadetik(Allah'ım!! Seni zikretmek ,sana şükretmek ve güzel bir şekilde ibadet etmek konusunda bana yardım et ) """"Bu duayı mutlaka her namazın ardına oku.(Ebu Davud 1522/Nesai ,Sehv 60)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
hayırlı cumalar arkadalar,

‎""""Rasulullah s.a.v birgün elimden tuttu ve bana şöyle buyurdu:""Ey Muaz vallahi ben seni seviyorum! Ben de :Anam babam sana feda olsun ey Allah'ın Rasulu ! Vallahi ben de seni seviyorum.,dedim.Bunun üzerine şöyle dedi:"Ey Muaz !! Sana bir şey tavsiye edeceğim.""Allahumme emni ala zikrike ve şükrike ve husni ibadetik(Allah'ım!! Seni zikretmek ,sana şükretmek ve güzel bir şekilde ibadet etmek konusunda bana yardım et ) """"Bu duayı mutlaka her namazın ardına oku.(Ebu Davud 1522/Nesai ,Sehv 60)

Hayırlı Cumalar ahi ALLAH razı olsun

42- Onların arasında Kur'an okurken sana kulak verenler de vardır. Fakat üstelik düşünme yeteneğinden de yoksun sağırlara, sen söz işittirebilir misin?

43- Onların arasında sana bakanlar da vardır. Fakat görme yeteneğinden bütünü ile yoksun körleri, sen doğru yola iletebilir misin?

44- Allah insanlara hiç zulmetmez, fakat insanlar kendi kendilerine zulmederler.(Yunus süresi)

İSTİŞHAD Çevrimdışı

İSTİŞHAD

الله لا ينسى أحداً ، هذا أمر كاف ليطمئن قلبك
Admin
"يا أيها الإنسان ما غرك بربك الكريم ؟"

hayırlı cumalar...

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
"Yer üzerinde bulunan her şey fânidir.
Yalnız celâl ve ikram sahibi Rabbinin yüzü (zâtı) baki kalacaktır.

Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?"
--Rahman, 26-28--

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
35- Ey müminler, Allah'tan korkunuz, sizi ona yakınlaştırabilecek her yolu arayınız, onun yolunda cihad ediniz ki, kurtuluşa eresiniz.

36- Kafirlere gelince eğer yeryüzünün tüm varlıkları bir kat fazlası ile birlikte kendilerinin olsa da bu servetlerini kıyamet gününün azabından kurtulmak için fidye olarak verseler bu fidyelere kabul edilmez. Onları acıklı bir azap beklemektedir.

37- Onlar cehennemden çıkmak isteyecekler, fakat kesinlikle dışarı çıkamayacaklardır. Onlar için sürekli azap vardır.(Maide süresi)

FİZİLAL TEFSİRİ

"... Sizi ona yakınlaştırabilecek her yolu arayınız."

Allah'tan korkun, sizi O'na yakınlaştıracak her yolu deneyin ve o doğrultuya yöneltecek her nedene sarılın.

Bir rivayette İbn-i Abbas şöyle demiştir:

"O'na yaklaştıracak bir yol arayın" ayeti "ihtiyaçlarınızı ondan isteyin" anlamındadır.

Gerçekten insan, Allah'a muhtaç olduğunu hissettiği anda ihtiyacını istediği, ne zaman onun ilahlığı karşısında kuluna yaraşır bir konumda bulunur. Böylece kurtuluşa en yakın olan doğru bir konumda olur. Her iki yorum da, ayetteki ibareyi uygundur. Ayet, kalbin kurtuluşunu ve vicdanın canlanışını ifade etmekte ve beklenilen kurtuluş ile son bulmaktadır:

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN AKHİLER

cuma-namazi-9168.jpg

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Hayırlı cumalar arkadaşlar. Rabbim sıkıntılarımızı gidersin, ümmete ferahlık versin.

İnşirah suresi herkese hediyemdir.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Hayirli cumalar.
Rabbim günahlarimizi bagislasin, dualarimizi Kabul etsin. Amin.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Hazreti Aişe'den (Radıyallahu Anha) rivayet edildiğine göre,

"Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, yatağına girince, iki avucunu bir araya getirir sonra onlara üfürürdü de avuçlarına şunları okurdu: İhlâs, Muavvizeteyn (Felâk ve Nâs) sûrelerini... Sonra elleriyle bedeninden erişebildiği yerleri meshederdi. Elleriyle başından başlar, yüzünü, vücûdunun ön tarafını sıvardı. Bunu üç kez yapardı.

Aişe (Radıyallahu Anha) anlatır:

- Resûlüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hastalanınca, kendisine böyle okumamı bana emrederdi."

Buharî'de diğer bir rivayet şöyle:

"Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem, vefat ettiği hastalığında, Ihlâs, Felâk ve Nâs sûreleri ile kendine üfürürdü. Hazreti Aişe (Radıyallahu Anha) demiştir: (Peygamberin hastalığı) ağırlaşmca, ben bu sûrelerle ona üfü-rürdüm ve elinin bereketi sebebiyle onun eli ile meshederdim (üzerine sı-vardım).

Başka bir rivayet: "(Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hastalanınca, kendine Muavvizati (İhlâs, Felâk ve Nâs sûrelerini) okurdu ve üflerdi." . Bu hadîsin ravilerinden olan Zührî'ye soruldu:
- (Peygamber) nasıl üflerdi? Cevap verdi:
- Ellerine üflerdi sonra onlarla yüzünü sıvardı.

Buhârî. Müslim. Muvatta'. Ebü Dâvud. Tirmizî.

HAYIRLI CUMALAR AKHİLER

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
adszlih.png

Cuma'miz Mubarek Olsun, Dualarimiz da Birbirimizi unutmayalim. Hayirli Cumalar....

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Islam diyarlarinin kimisi taagut rejimler kimisi de silahli kuffarin isgali altinda,
Musluman esirler zalimlerin hapishanelerinde,
Ummetimizin erkekleri kole gibi calistirilir,
Bacilari da tecavuzlere ugrar iken,
Cocuklarimiz canice vurulurken
Bir cum'aya daha giriyoruz..

Rabb'imiz hepimizi avfeylesin, amin.
Cum'aniz mubarek olsun kardeslerim.

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hayırlı cumalar sayın abi ve kardeşlerim.Allah mübarek kılsın.Allaha emanet olun.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Abdullah İbn Ömer'den nakledilmiştir:

"Bir gün Hz. Ömer mescidin kapısında (Utârid İbn Hâcib tarafından) satılığa çıkarılmış ipek bir elbise gördü ve Resûlullah'a Ey Allah'ın Resulü keşke şu ipek elbiseyi satın alsanız ve Cuma günleri ile heyetleri kabul ettiğiniz günlerde giyseniz!" dedi. Bunun üzerine Resûlullah şöyle buyurdu: "Bu elbiseyi ancak âhirette bundan hiçbir nasibi olmayan kimseler giyer."

Daha sonraki günlerde Resûlullah'a ipek elbiseler getirildi ve Resûlullah bunlardan birini Hz. Ömer'e verdi. Hz. Ömer:
"Ey Allah'ın Resulü, Utarid'in sattığı ipek hakkında o sözü sarf etmiştiniz ama bana giymem için bu ipeği veriyorsunuz" deyince Hz. Peygamber şöyle buyurdu: "Ben bu ipeği sana giyesin diye vermiyorum ki...
Bunun üzerine Hz. Ömer, Resûlullah'tan elbiseyi Mekke'de bulunan ve henüz Müslüman olmayan müşrik bir kardeşine hediye etti

HAYIRLI CUMALAR AKHİLERİM

Üst Ana Sayfa Alt