Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Duyuru CİDDİYET

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 30948

Mücbir sebeplerden ötürü bugün kahvaltıyı evden getiremedim. Bugünkü tek öğünüm budur. 80₺ bayıldım. Büyük bir keyifle tadını cikartayim :)
Evet kardeşler günün özeti;
2500ml su
2 fincan sade türk kahvesi
2 bardak çay
1 litre turşu suyu (acılı)

Yukarıdaki tek öğünüm hariç bunlari tükettim. Dün gece bisiklet sürmüştüm 45 dk kadar. Bugünde altta gördüğünüz üzere yaklaşık 11km yürüme 16.000 adım.

İş dönüşümü yürüme yaptım anlık olarak;
30949

Son olarak eve giderken yolda gördüğüm şu dedeyi de paylaşayim keyfi keyif :)

30950

Herkese hayırlı geceler.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Evet kardeşler günün özeti;
2500ml su
2 fincan sade türk kahvesi
2 bardak çay
1 litre turşu suyu (acılı)

Yukarıdaki tek öğünüm hariç bunlari tükettim. Dün gece bisiklet sürmüştüm 45 dk kadar. Bugünde altta gördüğünüz üzere yaklaşık 11km yürüme 16.000 adım.

İş dönüşümü yürüme yaptım anlık olarak;
Ekli dosyayı görüntüle 30949

Son olarak eve giderken yolda gördüğüm şu dedeyi de paylaşayim keyfi keyif :)

Ekli dosyayı görüntüle 30950

Herkese hayırlı geceler.

Abi aslinda bir nevi şoklama yapmişsin.
Bundan bi tane daha yapip, sonraki gun normal diyet beslenmesine gecebilirsin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bugun bende bi kare % 80 lik bitter yiyecegime bi paket yedim. Boyle seyler yapmayin sonra midenize okuz oturuyor dostlarim.
Bunum bedeli 45 dakka aktif spor bile degil ama ben 20 dakka yapacam cunku spor asiri sıkıcı bi durum

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Yusuf abi, kilo verdi herhalde bir daha gelmediğine göre :unsure:
Biraz kafayı dağıtmak istedim sadece.

Bir haftalık özet;

Kondisyon olayına çok takıldım şu ara. Ağrılarım var evde yatıyorum. Onun haricinde plank üzerine yoğunlaşacağım. Ben 1.5 dk zor dayanıyorum plankta. Adamın biri 9 saat 38 dakika ile dünya rekoru kırmış. Şu aralar motivasyonumu diri tutmaya çalışmak için hayat hikayeleri ve video izliyorum. Düzenli koşu yapabilecegim bir kardeşimle anlaştım. Onun haricinde bir ara 3 gün üst üste su orucu tutmayı düşünüyorum. Müslüman bilim adamı Nobel ödüllü japon Yoshinori Ohsumi otofaji hakkında yaptığı çalışmalar beni ciddi anlamda motive ediyor. Şuan birşeyler de acele edip motivasyonumu zedelemek istemiyorum. Kimi zaman bisikletle, kimi zaman jogging, kimi zaman sağlıklı beslenme ve spor ile alakalı araştırmalar yaparak kendimi dinç tutmaya yönelik adımlar atıyorum. Birşeyler zamanla oturacak bu bir gerçek. Ama bu süreçte benim için önemli olan motivasyonum. Onun haricinde eksiklerim olması kaçınılmaz çünkü dolabı yemek ile dolu olan, aynı zamanda çalışan ve evli olan biri için bile bu gayret küçümsenmeyecek birşey.
Umarım benim için ve bu işe girmek isteyen veya hali hazırda yapan herkes için faydalı olur bu bilgiler. Alemlerin rabbi olan Allah'a hamd olsun

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Plank denedim 5 saniye yapabiliyorum.:D
Yarin sabah 9 da diyetisyen randevum var benimde. 10 gunluk keto diyetinden cikiyorum.
Bir daha girer miyim ketoya sanmiyorum.
Tartida eksi 2 gosteriyor ama ne kadari yaĝdan gitmis onu yarin ogrenecem.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Plank denedim 5 saniye yapabiliyorum.:D
Yarin sabah 9 da diyetisyen randevum var benimde. 10 gunluk keto diyetinden cikiyorum.
Bir daha girer miyim ketoya sanmiyorum.
Tartida eksi 2 gosteriyor ama ne kadari yaĝdan gitmis onu yarin ogrenecem.

Forumdaşlarim -2.700 kilo vermişim. Bunun 1.800'ü yağdan. :love:

10 gunluk keto diyetim bitmis oldu.

15 eylule kadar ki listem bu.

Ben normalde 2 ogun tukettigim icin listelerim bunun uzerine kuruluyor. Ama siz kendinize ara olarak, yogurtlu meyveli kuruyemisli yulafli ogunler hazirlayabilirsiniz.

20230822_104335.jpg

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Forumdaşlarim -2.700 kilo vermişim. Bunun 1.800'ü yağdan. :love:

10 gunluk keto diyetim bitmis oldu.

15 eylule kadar ki listem bu.

Ben normalde 2 ogun tukettigim icin listelerim bunun uzerine kuruluyor. Ama siz kendinize ara olarak, yogurtlu meyveli kuruyemisli yulafli ogunler hazirlayabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 30995
Cok sevindim senin adına kardeşim. Keto diyetle alakalı musait zamanda bize bildiklerini ve tecrübelerini anlatsan güzel olur. Bide senden dinleyelim kardeşim

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 Yağ Ölçer Fonksiyonlu Baskül Fiyatları ve Özellikleri

Alketa geçen şöyle bir tartıya denk geldim. Yok yok içinde. Telefondan verileri arşivliyor. Özellikler;
Ekli dosyayı görüntüle 30996
İncelemesine baktım, indirim bulduğumda alacağım.

Alketa bide diyorki minimum ölçüm bölümü 50g diyor. Senin dediğin hassas terazi işlemini görür mü?
Ekli dosyayı görüntüle 30997

Bu baskulu cok tavsiye ediyorlar, indirimde bulursan al mutlaka. Bazal metabolizmayi bile olcuyomus. Bak bu cok iyi. Gundelik alacagin kalori miktari belirliyor.

50 gram gosteriyorsa iş gorebilir bence. Şu 160 gramlik ton baliklari var ya mesela denersin aldiginda ayni net gosteriyorsa ise yarar demektir.

Koftenin tanesi 30 gram olmali mesela. Mesela sen 200 gramlik kofte yiyebilirsin. 7-8 kofte ile baslayip 150 grama ineceksin.

Kurubaklagil 10 corba kasigi ile baslaniyor 8 e iniyor.

Bunu internetten aldim gorsel icin ornek olsun diye.

Simdi 20 25 kilonun uzerinde fazlalik varsa, bu iki parca tavuk gogsu ile baslatiliyor diyete. 20 nin altina indildiginde ogun tek parcaya dusuyor.

Mesela caniniz tavuk pilav cekti.
bu tavuktan bi parca ve basmati pirincinden yapilmiş pilavla tavuk pilav salata gomebilirsiniz.

Oran evvelden de dedigim gibi kisinin el buyuklugu kadar.
images (4).jpeg

Pirinc bu baska markalari da var. Mahmood rice ya da mojden gibi. Ama bime de gelmis basmati pirinc cesiti. Glisemik indeksi dusuk.

images (5).jpeg

Ya da caniniz hamurlu bisiler cekti ise, tavsiye edilen sorgum unu.
Bu un misir ununa benziyor cok su cekiyor ama iş goruyor.

images (6).jpeg

Bunu yemem adam akilli yemek isterim diyen olursa da

https://www.degirmencidayi.com/ karakilcik unundan alabilirsiniz ata tohum bunlar.
Biraz beyaz biraz tam bugday.
Ama 75 gram yenilmeli bi ogunde ozellikle sabah. Aksam mumkunse ekmek olmamali.

Konudan konuya atlama madalyasini bana versenize siz ya.

Baskulden baslayip degirmenci dayinin unundan ciktim:D

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Bu baskulu cok tavsiye ediyorlar, indirimde bulursan al mutlaka. Bazal metabolizmayi bile olcuyomus. Bak bu cok iyi. Gundelik alacagin kalori miktari belirliyor.

50 gram gosteriyorsa iş gorebilir bence. Şu 160 gramlik ton baliklari var ya mesela denersin aldiginda ayni net gosteriyorsa ise yarar demektir.

Koftenin tanesi 30 gram olmali mesela. Mesela sen 200 gramlik kofte yiyebilirsin. 7-8 kofte ile baslayip 150 grama ineceksin.

Kurubaklagil 10 corba kasigi ile baslaniyor 8 e iniyor.

Bunu internetten aldim gorsel icin ornek olsun diye.

Simdi 20 25 kilonun uzerinde fazlalik varsa, bu iki parca tavuk gogsu ile baslatiliyor diyete. 20 nin altina indildiginde ogun tek parcaya dusuyor.

Mesela caniniz tavuk pilav cekti.
bu tavuktan bi parca ve basmati pirincinden yapilmiş pilavla tavuk pilav salata gomebilirsiniz.

Oran evvelden de dedigim gibi kisinin el buyuklugu kadar.
Ekli dosyayı görüntüle 30998

Pirinc bu baska markalari da var. Mahmood rice ya da mojden gibi. Ama bime de gelmis basmati pirinc cesiti. Glisemik indeksi dusuk.

Ekli dosyayı görüntüle 30999

Ya da caniniz hamurlu bisiler cekti ise, tavsiye edilen sorgum unu.
Bu un misir ununa benziyor cok su cekiyor ama iş goruyor.

Ekli dosyayı görüntüle 31000

Bunu yemem adam akilli yemek isterim diyen olursa da

https://www.degirmencidayi.com/ karakilcik unundan alabilirsiniz ata tohum bunlar.
Biraz beyaz biraz tam bugday.
Ama 75 gram yenilmeli bi ogunde ozellikle sabah. Aksam mumkunse ekmek olmamali.

Konudan konuya atlama madalyasini bana versenize siz ya.

Baskulden baslayip degirmenci dayinin unundan ciktim:D
Görsel olarak attığın pilavi zamanında çok tüketiyorduk. İran pilavı diyoruz biz ona. Köyümüz irana sınır olduğu için hurmasi ve pilavi vazgeçilmezimizdi. Her memleket dönüşü kilo kilo getirirdik. Şimdi uçak alışkanlığımızdan ötürü hicbirsey getiremiyoruz.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Görsel olarak attığın pilavi zamanında çok tüketiyorduk. İran pilavı diyoruz biz ona. Köyümüz irana sınır olduğu için hurmasi ve pilavi vazgeçilmezimizdi. Her memleket dönüşü kilo kilo getirirdik. Şimdi uçak alışkanlığımızdan ötürü hicbirsey getiremiyoruz.

Valla biz cok gec kesfettik, ben genelde bulgurcuyum pirincle cok isim yok ama hafif bi pilav oluyor.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Keto diyeti de, ozetle şu forumdaşlarim.
Simdi vucut enerji icin karbonhidrati kullaniyor ya, karbonhidrati kisitladigimizda enerji tuketmek icin vucutta yaglari kullaniyor, bu yuzden fazla kilo verdiriyor. Uzun vadede yapilmiyor o yuzden.
Keto diyet listemin ornegini atmistim ama ozetle mevzu şu.

Yağdan enerji tuketecigi icin vucut, yağ bazli besleniyoruz ama yine olculu olmak kaydiyla.

Meyve yok kesinlikle, bakliyat yok, ekmek unlu mamul yulaf vs yok, seker yok, mevyeli sular yok. Pirinc bulgur vs hicbiri yok. Tatlandiricili bir seylerde yok. Zaten ketonun zorlu kismi burasi. Alternatifi olan bir besin yok.
Kuru yemişler var hepsi olur, ama kontrollu olmali yine. 10 ar adet oluyor genelde ya da bi avuc. Ceviz miktari da 3 tam.
Istediginiz kadar firinda pismis sebze var ama patates pancar havuc vs gibi seyler yok.
Kabak patlican domatessiz ya da az domatesli taze fasulye, istediginiz kadar mantar isterseniz 5 tabak yiyin. Kofte mesela bana 3 adet yazmisti ekmeksiz tabi ama ben hep 5 yedim:D 160 gramlik ton baligi ya da haslanmis tavuk vs gibi.ve bol salata. Istereniz koftenin uzerine ya da tavugun farketmez mayonez dokup marula sarip sandivcler yapabilirsiniz.
Salatalariniza tahin dokebilirsiniz.
Hashas ezmesi yiyebilirsiniz kaymak yiyebilirsiniz vs.

10 gunde 2.700 verdim ama porsiyona dikkat etmedim. 1 avuc degil 3 avuc yedim gibi.Daha da cok verebilirdim yani. Kalorileri cok yuksek oldugu icin dikkatli oranli yemek gerek.

Fakat bugun soyle bir sey oldu.
Dedim ben cok zorlandim yani midem bulandi 5. Gunden sonra kahvalti yapmak bile istemedim.
Safra sorunun var mi dedi
Bildigim kadariyla yok dedim.

Yani safra sorununuz varsa, mideniz asiri bulanmaya basladiysa ya da baska gariplik hissederseniz ketodan cikin.

Buna diyete basladiginizda vucut 3 4 gun sonra ani bir degisime ugruyor cunku direkt yag yakimina geciyor. O yuzden bu diyet kisa vadeli yapiliyor. Uzun vadeli yaparsaniz hizli yag yakimi organlariniza zarar verebilir.

Bir de bu diyette kacamak yapinca keto diyeti bozuluyor, bilginiz olsun.

son olarak şunu eklim, ben diyetistene basladigimda tum tahlillerimi yaptirdim.neyim eksik neyim fazla bildigi icin listemi ona gore veriyor. Her liste herkese uymayabilir, vucut farkli tepki verebilir.

Ama bugun şunu ogrendim.bunu hepimiz yapabiliriz. Mendillerimiz hazir olsun aksamlari.

Screenshot_20230822_185825_Instagram.jpg

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Keto diyeti de, ozetle şu forumdaşlarim.
Simdi vucut enerji icin karbonhidrati kullaniyor ya, karbonhidrati kisitladigimizda enerji tuketmek icin vucutta yaglari kullaniyor, bu yuzden fazla kilo verdiriyor. Uzun vadede yapilmiyor o yuzden.
Keto diyet listemin ornegini atmistim ama ozetle mevzu şu.

Yağdan enerji tuketecigi icin vucut, yağ bazli besleniyoruz ama yine olculu olmak kaydiyla.

Meyve yok kesinlikle, bakliyat yok, ekmek unlu mamul yulaf vs yok, seker yok, mevyeli sular yok. Pirinc bulgur vs hicbiri yok. Tatlandiricili bir seylerde yok. Zaten ketonun zorlu kismi burasi. Alternatifi olan bir besin yok.
Kuru yemişler var hepsi olur, ama kontrollu olmali yine. 10 ar adet oluyor genelde ya da bi avuc. Ceviz miktari da 3 tam.
Istediginiz kadar firinda pismis sebze var ama patates pancar havuc vs gibi seyler yok.
Kabak patlican domatessiz ya da az domatesli taze fasulye, istediginiz kadar mantar isterseniz 5 tabak yiyin. Kofte mesela bana 3 adet yazmisti ekmeksiz tabi ama ben hep 5 yedim:D 160 gramlik ton baligi ya da haslanmis tavuk vs gibi.ve bol salata. Istereniz koftenin uzerine ya da tavugun farketmez mayonez dokup marula sarip sandivcler yapabilirsiniz.
Salatalariniza tahin dokebilirsiniz.
Hashas ezmesi yiyebilirsiniz kaymak yiyebilirsiniz vs.

10 gunde 2.700 verdim ama porsiyona dikkat etmedim. 1 avuc degil 3 avuc yedim gibi.Daha da cok verebilirdim yani. Kalorileri cok yuksek oldugu icin dikkatli oranli yemek gerek.

Fakat bugun soyle bir sey oldu.
Dedim ben cok zorlandim yani midem bulandi 5. Gunden sonra kahvalti yapmak bile istemedim.
Safra sorunun var mi dedi
Bildigim kadariyla yok dedim.

Yani safra sorununuz varsa, mideniz asiri bulanmaya basladiysa ya da baska gariplik hissederseniz ketodan cikin.

Buna diyete basladiginizda vucut 3 4 gun sonra ani bir degisime ugruyor cunku direkt yag yakimina geciyor. O yuzden bu diyet kisa vadeli yapiliyor. Uzun vadeli yaparsaniz hizli yag yakimi organlariniza zarar verebilir.

Bir de bu diyette kacamak yapinca keto diyeti bozuluyor, bilginiz olsun.

son olarak şunu eklim, ben diyetistene basladigimda tum tahlillerimi yaptirdim.neyim eksik neyim fazla bildigi icin listemi ona gore veriyor. Her liste herkese uymayabilir, vucut farkli tepki verebilir.

Ama bugun şunu ogrendim.bunu hepimiz yapabiliriz. Mendillerimiz hazir olsun aksamlari.

Ekli dosyayı görüntüle 31002
Her konuya ciddi başlayıp sonunda bizi nasıl güldürüyorsun. Allah sana bol bol hayırlar versin

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Son 3 4 gundur ekmegi her seye banarak 1 kiloyu geri almis bulunuyorum. Zannimca bugunde aynisini yapip, yarindan sonraki gunden sonra tekrar basliycam. :D

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Son 3 4 gundur ekmegi her seye banarak 1 kiloyu geri almis bulunuyorum. Zannimca bugunde aynisini yapip, yarindan sonraki gunden sonra tekrar basliycam. :D
12 gündür bel ağrısı çekiyorum. Sinir sıkışması var sanırım. Bi arkadaşımın evini taşıdık asansör de yoktu. İlk güne nazaran biraz daha ağrım azaldı. Genel olarak sabahları kalktığımda ağrı şiddetleniyor. Gün içinde hafif ağrılar oluyor. Bende affaladim biraz. Haftaya salı bireysel antremanlarima başlıcam insaAllah