Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cemaat İle İlgili Konular

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cemaat İle İlgili Konular

(1) Cemaatle Kılınan Namazın Münferiden Kılınan Namazdan Daha Faziletli Olduğu

(286) İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Cemaatle kılınan namaz, münferiden kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir’ buyurdu.”
Buhari (685) Müslim (650/249) Malik (1/129) Ebu Avane (2/3) Nesei (836) Tirmizi (215) İbni Mace (789) İbni Hibban (2052) Beyhaki (3/59) Begavi (785)
(2) Yatsı ve Sabah Namazını Cemaatle Kılmanın Fazileti

(287) Abdurrahman bin Amrete şöyle dedi:
“Osman bin Affan (Radiyallahu Anh) akşam namazından sonra mescide girdi ve tek başına oturdu. Ben de onun yanına varıp oturdum. Osman (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
−Ey kardeşimin oğlu, ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Herkim yatsı namazını bir cemaat içerisinde kılarsa, gecenin yarısını ibadetle geçirmiş olur. Herkim de sabah namazını bir cemaat içerisinde kılarsa gecenin tamamını ibadetle geçirmiş olur’ buyurdu.”
Müslim (656/260) Ebu Avane (2/4) Ahmed (1/5868)
(288) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘...İnsanlar yatsı ve sabah namazlarında olan sevabı bilmiş olsalardı emekleyerek de olsa ona gelirlerdi’ buyurdu.”
Müslim (437/129) Buhari (666) Malik (1/1313/6) Ebu Avane (2/37) Nesei (539670) İbni Hibban (1659) Beyhaki (1/428) Begavi (2/230) Abdurrezzak (2007) Ahmed (7230-7742)
(289) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Münafıklara (cemaatle) sabah ve yatsı namazlarından daha ağır hiçbir namaz yoktur. Oysa onlar bu iki namazda bulunan şeyleri bilselerdi emekleye emekleye de olsa ona mutlaka gelirlerdi. İçimden öyle geçti ki, müezzine emredeyim namaz için kamet getirsin sonra bir adama emredeyim o da insanlara namazda imamlık etsin sonra ateşli fitilleri alayım, ezandan sonra namaza çıkmayanların evlerini başlarına yakayım’ buyurdu.”
Buhari (691) Müslim (651/252) Ebu Davud (548) İbni Mace (797) Ahmed (9491) Albânî (486 İrva)
(3) Gözleri Görmeyen Kimselerin Cemaata İştirak Etmesi

(290) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e gözleri görmeyen bir adam geldi ve:
−Ya Rasulallah, beni mescide kadar götürecek bir yardımcım yok dedi ve Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den namazı evinde kılması için ruhsat istedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona ruhsat verdi. O kimse gitmek için arkasını dönünce, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu çağırdı ve:
‘Namaz için ezanı işitiyor musun?’ buyurdu. Adam:
−Evet dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘O halde ona icabet et’ buyurdu.”
Müslim (653/255) Ebu Avane (2/6) Nesei (849) Beyhaki (3/57) Albânî (487 İrva)
(4) Kadınları Mescide Gitmekten Men Etmemek

(291) Abdullah bin Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Kadınlarınız sizden mescide gitmek için izin istedikleri vakit onları oraya gitmekten men etmeyin’ buyuruyordu.”
Müslim (442/135) Buhari (848) Ebu Avane (2/58) Ebu Davud (566) Nesei (705) Tirmizi (570) Darimi (1/294) İbni Mace (16) İbni Hibban (2208) İbni Huzeyme (1677) Beyhaki (3/132) Begavi (862) Tayalisi (616) Ebu Yağla (5426) Ahmed (2/7)
(5) Namaza Koşarak Gelmenin Yasaklanması

(292) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Namaz için kamet getirildiği zaman, sizler namaza koşar halde gelmeyiniz. Namaza sakinlikle yürüyerek geliniz. Namazdan idrak ettiğinizi imamla beraber kılınız, fevt ettiğinizi kendiniz tamamlayınız’ buyurdu.”
Buhari (874) Müslim (602/151)
(293) Ebu Katade (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Bir ara biz Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber namaz kılıyorduk, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir takım sesler duydu da:
‘Neyiniz var’ buyurdu. Namaza yetişmek için acele ettik dediler. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Böyle yapmayın, namaza geldiğiniz zaman, üzerinizde sakinlik olsun. Namazdan idrak ettiğinizi imamla beraber kılınız, kılamayıp geçirdiğinizi kendiniz tamamlayınız’ buyurdu.”
Müslim (603/155) Buhari (680)

Üst Ana Sayfa Alt