Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Darul Küfürde Seçilen Cemaat Emirine İtaat Etmeyip Terk Etmenin Hükmü?

T Çevrimdışı

tunahan aydın

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullah ve berakhatuhu Kardeşlerim bu konuda cehaletim var ve bir kaç başımdan geçen olayı anlatacağım inşaALLAH aaraştırsamda birşeyler bulamadım sizlere soruyorum bilgilendirin inşaALLAH. Bizim küçük çaplı bir cemaatimiz vardı bizlerde cemaate emir/imam seçmek istedik ki bi başımız olsun bizi allah rızası için uyarsın bize yöneticilik yapsın ama bazı nefsi sıkınıtlardan ve bazı olumsuz hareketlerden dolayı bir kaç kardeş bu imamı kabul ettikten sonra bazı meselelerden dolayı mescidi cemaati terk etti ve imam olan kardeşin imamiyetinide hiçe saydılar bu kardeşler delillere göre haramdalarmıdır ? İnşaALLAH yardımcı olursunuz selamun aleykum

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum ve rahmetullah ve berakhatuhu Kardeşlerim bu konuda cehaletim var ve bir kaç başımdan geçen olayı anlatacağım inşaALLAH aaraştırsamda birşeyler bulamadım sizlere soruyorum bilgilendirin inşaALLAH. Bizim küçük çaplı bir cemaatimiz vardı bizlerde cemaate emir/imam seçmek istedik ki bi başımız olsun bizi allah rızası için uyarsın bize yöneticilik yapsın ama bazı nefsi sıkınıtlardan ve bazı olumsuz hareketlerden dolayı bir kaç kardeş bu imamı kabul ettikten sonra bazı meselelerden dolayı mescidi cemaati terk etti ve imam olan kardeşin imamiyetinide hiçe saydılar bu kardeşler delillere göre haramdalarmıdır ? İnşaALLAH yardımcı olursunuz selamun aleykum
Âleykumu's selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;

Muslumanların bilhassa Daru'l Harb'de cemaat halinde birarada işlerini yürütmeleri zorunluluktur. İslam diyarında zaten böyle bir yokluk olmaz. Sizlerde birkaç musluman bir araya gelerek hududullahı gözeterek bir emirin denetiminde boynunuzdaki ipi kendisine teslim etmişsiniz.

Allah rıdası için niyetlenilerek çıkılan bu yolda İslam'a aykırı bir durum söz konusu olmadıkça kimse elini çekmemelidir. Tâbi ki bu kişilerin ve başınıza seçtiğiniz emirin üzerinde sadakatle kalacağınız söz (biat) verdiğiniz bazı maddelerde ilkeleriniz bulunmalıydı. Bu ilkelerde bağlı kalındıktan, riayet edildikten sonra kimse nefsani sebeblerden dolayı cemaati terk etmemelidir. Aksi takdirde sebebsiz veya nefsi, kişisel sebeblerden dolayı haram işler, günaha girer. Eğer başınıza emir olarak seçtiğiniz kimse bu çizgilere uymamış, nefsinden kaynaklı taleblerde ve zaaflarda bulunmuş ise insanları soğutma, uzaklaşıb ayrılma ve cemaatten ayrılmanın vebaline girer.

Cemaatin sorumluluk sahibi bireyleri bu tür olumsuzlukları cemaatin idaresinde
(şû'ra) bu sıkıntıları gündeme getirib çözüm üretmeye çalışmalıdırlar. Allah rıdası için bir araya gelerek hareket eden muslumanlar bilhassa bireysel sebeblerden kaynaklanan sorunları aşmada zorlanmamalıdırlar. Emir'inde veya cemaatin bir ferdinde gördüğü yanlışı idarede gündeme getirdiği halde çözüm bulunmaması, sıkıntıları halının altına süpürmeleri, yarın daha büyük sorunları ortaya çıkaracaktır.
İdarede meseleler görüşüldüğü halde ihtiraslarından ödün vermeyen taraflar haram işlerler. İmam (emir), Allah'ın emir ve nehiylerine uyduğu halde kişilerin nefsi sıkıntıları sebebiyle cemaati terk etmelerinin günahı kendi boyunlarınadır.