Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Caferi, Şii Ve Rafizilerin Inanç Esaslari

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
akhi sırf öğrenmek maksadıyla soruyorum, inan başkabir niyetim yok
kendilerine şia dedikleri halde şia diyen birbaşka guruba sapık diyenler yokmu
bu gurupların akidelerinde ne tür farklılıklar var
araştırmalarından çıkarımlarını yazsanda bizde nasiplensek
bazen şialarla munazaralar oluyor ilimsizlikden sıkıntılar yaşıyorum
en azından şianın hangi mezhebindensin diye sorup ona göre konuşuruz

Metin Abi , şöyle düşün ; Cübbeli de Kendini Ehli Sünnet vel Cemaat olmakla ÖVÜNÜYOR , kendinden olmayanı HAK görmüyor , Ama bizler onun KÜFÜR Üzerin de olduğunu biliyoruz , CÜBBELI , Ehli Sünneti Temsil etmiş oluyor mu ?

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şii mezhepleri arasında birbirini hak görme durumu yok. Her bir şii mezhebi kendini hak görür diğerlerini dışlar Şii görmez. Misal Caferi Şiasına göre Zeydi Şiası hak değildir ama müslümandır.
Caferilik bile kendi içinde Ahbari ve Usuli diye 2 ye ayrılmışken Şiilik onlarca türlü türlü dallara ayrılmıştır. Şiilik homojen tek bir mezhep değildir. O kadar çok grupları var ki hepsini tek tek açıklamak zor olur ama ;
Günümüzde en yaygın kolu Caferiliktir. Bu yüzden Şii denilince akla hemen caferilik gelir. karşılaşağınız Şii, Caferi olacaktır büyük olasılıkla.

Caferi inancına gelirsek : Kelimei Şehadet aynıdır. Hac Yeri bizlerle aynıdır. Ramazan orucu da aynıdır hatta iftarı bizden 10-15 dk geç açarlar güneş battıktan sonra kızıllığın iyice gitmesini beklerler, Zekat da vardır. Günlük 5 vakit namaz da vardır lakin namazları birleştirerek 3 vakitte kılıyorlar. Tabi çok az da olsa ayrı ayrı kılanları da vardır.
Caferi inancında sevilen sahabe sayısı 3-5 tane de değildir bir hayli vardır. Evet ilk 3 halife sevilmez, Hz.Aişe, Ebu hureyre, Muaviye,amr bin as vs bir çok meşhur sahabeler sevilmez. ama az da olsa sevenler var genellenemez. Bu sevilmeyen kişilerden gelen hadis rivayetlerini almazlar.
İmamlar masumdur hatadan beridir. vahiy almazlar. İmamların görevi Resulullahın misyonunu devam ettirmek ümmete yardımcı olmak.
İçtihadda kıyası kabul etmezler.
Muta nikahı haram değildir, bu nikahda Mehir de vardır. ama öyle abartıldığı kadar da çok uygulanan bir nikah değildir. Eğer bakire bir kız muta nikahı ile evlenecekse velisinin izni gerekir ki pek de izni olmaz ailelerin. Genelde dullar, evliliğe gücü yetmeyen kişiler yapar bu nikahı.
Kuran tamdır. Allahın onu koruduğunu bilirler. Kuran eksik inancı gulat fırka inancıdır.
Hz.Aişe ,Cemel savaşı, Hz.Hasan'ın dedesinin yanına gömülmesine izin vermemesi gibi bir kaç nedenlerden dolayı sevilmez. ama Zina ithahımı da yapılmaz. Hatta asırlar önce şia alimlerinin yazdığı "Aişenin zinadan tenzihi" adlı kitapları vardır.
Ezanda "Eşhedü Enne Aliyyen Veliyullah" sözü vardır lakin bu sözü Ezanın bir parçası görmezler, ezanın parçası görülmesi bidattır derler. bu sözü kurbet niyetiyle söylemekteler. Zeydi Şiasında bu söz yoktur.
Bizdeki Sabah ezanında bulunan Namaz uykudan daha hayırlıdır sözü onlara göre bidattir. Ve ezanlarımız eksiktir. Hayya ala hayril amel cümlesi hem Caferi hem de Zeydi Şiasında vardır. ezanın bir parçası olarak kabul ederler. ve bu sözün Hz.Ömer tarafından cihada yönelim olması için çıkarıldığına inanmaktalar
Sünniler müslümandır .Sünniler nasibi değildir, Nasibi Ehlibeyte düşmanlık edenlere denir .biz ehlisünnetin ehlibeyti sevdiğimizi bilirler.lakin aşırı fanatikleri bizleri nasibilikle itham edebiliyor. ama genel görüş Ehlisünnetin nasibi olmadığı inancıdır.
11.İmam Hasan El Askeri'nin oğlu Muhammed Mehdi'nin gaybete çekildiğine inanırlar kıyamete yakın ortaya çıkacaktır.
Sahabelere sövme konusuna gelince böyleleri elbette var. Lakin sövmeyenler de az değillerdir. Son yıllardaki Şia alimleri sövmeyi azaltmak için fetvalar veriyor ve bir gelişme olduğunu görüyorum şahsen.
Takiye Can ve namus durumunda farzdır. Mali zarar durumunda mübahtır.
Son yıllarda internette sahte bir Şia mollası görülmeye başlandı, en çok tepkiyi de Şiilerden aldı. Bu kişinin elbet videolarını izlemişsinizdir kendisi İngiltereden yayın yapan orada yaşayan Yaser El Habib, hani şu namazda sahabelere lanet okuyan kişi. Bu kişi ve Hasan Allahyari, Sadık Şirazi,Mucteba Şirazi ye Şiilerden yoğun tepkiler geldi ve onların Şii olmadığı ve fitneci oldukları vurgulandı. Bunlar gibi fanatikleri de ayırmak gerek. Bu konuda şu video yararlı olabilir

Zeydiler ile Caferiler arasında baya fark vardır. Zeydiler ılımlıdır Ehlisünnete yakındır.İmamları 5 tanedir. Bunlarla karşılaşmak zordur azdır sayıları. İsmailliye şiası ile de karşılaşmak zordur. İsmailiyye şiası, Fatimiler döneminde çoktular ama şuan az sayıları.

İran son yıllarda Anadolu Alevilerini, Şii-Caferileştirmeye çalışıyor, Caferi olmayıp,Anadolu aleviliğini terk etmeyen kişiler bile kendilerine Şii-Caferi demeye başladılar. Bunların internet ortamında kendilerini Caferi olarak tanıtmaları karışıklığa yol açıyor. Anadolu alevisi olduğunu anlayana kadar sıkıntı olur.

Dinde Bölünüp KAMPLAŞMAYIN 4777 Tirmizi

Yahudi ve Hristiyanlar Hangi HATALARI YAPTIYSA , siz de aynı Hataları YAPACAKSINIZ ..tirmizi

Sadece ALLAHIN IPINE SARILIN , ayrılmayın GRUPLAŞMAYIN ...

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dinde Bölünüp KAMPLAŞMAYIN 4777 Tirmizi

Yahudi ve Hristiyanlar Hangi HATALARI YAPTIYSA , siz de aynı Hataları YAPACAKSINIZ ..tirmizi

Sadece ALLAHIN IPINE SARILIN , ayrılmayın GRUPLAŞMAYIN ...
Ben şahidlik ediyorum ki sahabeye söven, Aişe annemize iftira atan, Kur'an değiştirildi diyen kafirdir.

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tamam da Benimle ne alakası var ? Benden aldığın yorumla nasıl bir alaka kurdun ???

Yorum okuyacak ve anlayacak seviyede değilsin sanırım ..
Ayrıca Allah humeyni ve avanesine lanet etsin.

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yawwww Bana neden söylüyorsun ...?
Hasta falan mısın ?Ebu selman et turki

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yawwww Bana neden söylüyorsun ...?
Hasta falan mısın ?Ebu selman et turki
Yoo hasta değilim, fakat sen hastasın herhalde. Birileri 5 yıldır üzerinde hiç konuşulmamış olan bir konuyu diriltip Şiilerin ne kadar temiz akideli insanlar olduğunu anlatmaya çalışıyor. Forumda az çok gezip dolaşsan çok daha mühim meselelerin konuşulduğunu fark edersin. Fakat burada gündem olan ney? Şia'nın ne kadar temiz insanlar olduğu. Ayrıca daha Şia'dan hadis alınması gerektiğini ima etmen ayrı bir saçmalık taşıyor. Evet, sadece şu son 4 yıla rağmen hala Şiayı aklamaya çalışıp da kendisini ehli sünnete nispet eden kim varsa hastadır.

Sorunun cevabı tam olarak bu; bize gelip şianın ne kadar iyi olduğunu anlatman ne alakaysa benim de durduk yere Humeyni'ye lanet etmem o alaka.

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yoo hasta değilim, fakat sen hastasın herhalde. Birileri 5 yıldır üzerinde hiç konuşulmamış olan bir konuyu diriltip Şiilerin ne kadar temiz akideli insanlar olduğunu anlatmaya çalışıyor, üstelik sanki kimse Şianın ne olduğunu bilmiyormuş gibi mezhepçilik ile itham ediyor. Forumda az çok gezip dolaşsan çok daha mühim meselelerin konuşulduğunu fark edersin. Fakat burada gündem olan ney? Şia'nın ne kadar temiz insanlar olduğu. Ayrıca daha Şia'dan hadis alınması gerektiğini ve bizim mezhepçi olduğumuzu ima etmen ayrı bir saçmalık taşıyor. Evet, sadece şu son 4 yıla rağmen hala Şiayı aklamaya çalışıp da kendisini ehli sünnete nispet eden kim varsa hastadır.

Sorunun cevabı tam olarak bu; bize gelip şianın ne kadar iyi olduğunu anlatman ne alakaysa benim de durduk yere Humeyni'ye lanet etmem o alaka.

Senin muhatabın ben değilim , Yanlış Kişiye yazıyorsun , BU YORUMLARIN BANA DEĞIL , vafi ye YAZ ...

Ben ne Şia yım ne de SÜNNI ..

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bunların hepsi sapık rafizi değil mi zaten (şii,Cafer'i , Alev'i vb. ) ? Bi zeydiler kendini bozmayan benim bildiğim oda ilk imamları zeyd in akidesi ne bağlı kalan varsa günümüz de

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Senin muhatabın ben değilim , Yanlış Kişiye yazıyorsun , BU YORUMLARIN BANA DEĞIL , vafi ye YAZ ...

Ben ne Şia yım ne de SÜNNI ..
Takiyyeci şiilerin klasik lafı, ben mezhepsizim.

Vafi Çevrimdışı

Vafi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kininiz adaletsizliğe yöneltiyor galiba sizleri..
Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin (Maide 8)
Kim şiilerin temiz akideli olduğunu belirtmiş ? Malesef çoğumuz aşırı fırkaların inançlarını tüm şia mezheplerine yayıyoruz..
Fırkaları birbirine karıştırıyorsunuz.. Öyleleri var ki Fatimiler Şii diye fatimilerin yaptıkları üzerinden Caferi Şiasına laf edenler var. Biri İsmailliyye Şiası diğeri Caferiyye Şiası..Karıştırılıyor herşey birbirine..
Bu ilk mesajdaki inançlara sahip bir tane caferi bulamazsınız.. İnanmayan Caferi sitelerine baksın ya da bi İran'a uğrasın..
Olanı söylemek aklamak olmuyor.
Ayrıca Kişilerin yaptıkları koca bir mezhebe ya da ırka mal edilemez. Irakta Suriyede Şii savaşcıların olması diğer tüm Şiilere laf edilmesine neden olamaz. Aynı şekilde yanlış kötülükler yapan Sünniler için de tüm geriye kalan sünnilere de laf edilemez.
Genellemeler yanlıştır. Bir çok kişinin hakkına girmek demektir...

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kim şiilerin temiz akideli olduğunu belirtmiş ? Malesef çoğumuz aşırı fırkaların inançlarını tüm şia mezheplerine yayıyoruz..
Fırkaları birbirine karıştırıyorsunuz.. Öyleleri var ki Fatimiler Şii diye fatimilerin yaptıkları üzerinden Caferi Şiasına laf edenler var. Biri İsmailliyye Şiası diğeri Caferiyye Şiası..Karıştırılıyor herşey birbirine..
Bu ilk mesajdaki inançlara sahip bir tane caferi bulamazsınız.. İnanmayan Caferi sitelerine baksın ya da bi İran'a uğrasın..
Ayrıca Kişilerin yaptıkları koca bir mezhebe ya da ırka mal edilemez. Irakta Suriyede Şii savaşcıların olması diğer tüm Şiilere laf edilmesine neden olamaz. Aynı şekilde yanlış kötülükler yapan Sünniler için de tüm geriye kalan sünnilere de laf edilemez.
"Bu ilk mesajdaki inançlara sahip bir tane caferi bulamazsınız"
buradan sonrasını okumaya gerek duymadım. Sadece youtube'da bir kaç saniyelik araştırma yaparak sahabeye lanet ettikleri onlarca video bulabilirsin. Velev ki diğerlerini yapmıyor olsunlar bu yeter ve artar bile. Yok eğer onlar caferi değil diyorsan bu sefer de "gördüğünüz şiilerin çoğunluğu caferidir" tezini kendi ağzınla yalanlamış olursun.

Ya Aaaa sen Laftan anlamıyor musun ? Eğer Şia Yada Sünniysem Allah Benim Belamı Wersin ..

Bu lafım da , sana özel : Senin gibi CAHİLİN Yanın da ÂLIM Olmakta Ayrı Bir İŞKENCE ..
"Sünniysem Allah Benim Belamı Wersin .."
İnşeAllah bir gün tevbe edersin ve bu sözünden pişmanlık duyarsın. Çok ağır bir söz söyledin.

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçekten de , sen den KORKMAYA başladım , sen iyi den iyiye , kafayı bozmuşsan ...Mesajımdan CIMBIZLAMA yapmışsınız UTANMADAN ..senin Allah'tan korkunda mı yok ?

Ve Benim YAKAMDAN DÜŞ ..

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ya Aaaa sen Laftan anlamıyor musun ? Eğer Şia Yada Sünniysem Allah Benim Belamı Wersin ..

Bu lafım da , sana özel : Senin gibi CAHİLİN Yanın da ÂLIM Olmakta Ayrı Bir İŞKENCE ..

"Sünniysem Allah Benim Belamı Wersin .."
İnşeAllah bir gün tevbe edersin ve bu sözünden pişmanlık duyarsın. Çok ağır bir söz söyledin.
Gerçekten de , sen den KORKMAYA başladım , sen iyi den iyiye , kafayı bozmuşsan ...Mesajımdan CIMBIZLAMA yapmışsınız UTANMADAN ..senin Allah'tan korkunda mı yok ?

Ve Benim YAKAMDAN DÜŞ ..

Cımbızlama anlamı bozacak bir şekilde yapılmamış. Şia olmakla ilgili kısmı (şia olmadığımızdan ötürü) bizi ilgilendirmediği için, "Sünniysem Allah belamı versin" kısmına dikkat çekilerek gerekli cevap verilmiş.

"Sünniysem Allah belamı versin" ne demek, açıklar mısın? Gerçi açıklamana gerek yok, sünni değilsin belli ki. Peki senin inancın tam olarak nedir? Açık açık söyle ki, insanlar senin kim olduğunu bilerek seninle konuşsunlar.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sapık supuk konuşma da cevab ver ! Çünkü bu 3 oldu !

1-

İmamiyye fırkası ile Caferiyye fırkası farklı şeyler değillerdir.
Ehl-i sunnete göre Sapık Şia'nın kâfir sayılmayan fakat bid'at, dalâlet fırkalardan olduğu benimsenen Şia'nın İmamiye fırkası ile Caferiye fırkası itikadleri arasındaki farklar nelerdir? Bunları kaynaklarıyla madde madde yazar mısın?
Bekliyorum hâla.

2- Ayrıca şia sitesine git ve orada buradakinin tam tersini yani ehl-i sünneti savunan yazılar yaz ve onların ashaba sövmelerinin dindeki hükümlerini yaz. Sana bizim anlatamadığımız şia'nın ne olduğunu kendilerinden birebir göresin.

En iyi Şia (Zeydi) fırkası sapıktır ve dalâlet ehl-i fâsık fırkadandır bunu bil! Sen bu mut'acıları, cennetle müjdelenmiş sahabeyi tekfir edib ateş ehl-i gören sapıkları akladıkça , Allah seni aşırıya kaçmadığın şia'larla haşretsin duasına amin demenden korkuyoruz.

3-
Suriye'de mucahidler karşı Haçlı kafirlerle omuz omuza savaşan Şia'nın aşırı dediğin taifelerini kınayan, onları tekfir eden, onlardan beri olan Şia'nın mûtedil mollalarının belgelerini burada yayınlar mısın?

Şia, dünyanın her tarafından devlet olarak ve ayetullahları tarafından başta Suriyedeki mucahidlere ve sunni halka karşı topyekun soykırım için cennetle teşvik edilirken yazdıkların hikayeden başka bir şey değil
.

Bekliyorum hâla.

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmamlar masumdur hatadan beridir. vahiy almazlar. İmamların görevi Resulullahın misyonunu devam ettirmek ümmete yardımcı olmak.
"...bu mektep, kendisini müntesip kıldığı İmam-ı Cafer Sadık ve diğer imamları müçtehit olarak kabul etmiyor. Aksine; imamların Allah Teala'nın emri ve Hz. Resulullah'ın açıklaması ile tayin edilen birer ilahi hüccet olduklarına inanır. Dolayısıyla da İmam Cafer Sadık da dâhil olmak üzere, on iki imamın din konusunda yaptıkları açıklamaların, onların kendi içtihatları sonucu vardıkları şahsi fetva ve yorumları değil de, bizzat Allah Teala'nın Resul-ü Ekrem'e indirdiği dini öğretinin özü olduğuna inanır."

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Cımbızlama anlamı bozacak bir şekilde yapılmamış. Şia olmakla ilgili kısmı (şia olmadığımızdan ötürü) bizi ilgilendirmediği için, "Sünniysem Allah belamı versin" kısmına dikkat çekilerek gerekli cevap verilmiş.

"Sünniysem Allah belamı versin" ne demek, açıklar mısın? Gerçi açıklamana gerek yok, sünni değilsin belli ki. Peki senin inancın tam olarak nedir? Açık açık söyle ki, insanlar senin kim olduğunu bilerek seninle konuşsunlar.

Yapmayın Allah aşkına , beni sürekli Şia rafizi olmakla ITHAM EDIYOR Mesajları iyi okuyun , hatta bir mesajın da bana Takkiyeci dedi , cepten girdiğim için o şahsın mesajlarını alıntı yapamadım ..Size göre önemsiz olabilir ama HER IKISI DE ÖNEMLI ..

Ben kimim ? 20 yaşın da Müslüman bir kızım , evlenmeyi arzu ettiğim genç , sizlerin selef ve ehli sünnet Akidesin de olduğundan bazı anlaşmazlıklara düşüyoruz , ben de burdan ONUN AKIDESINI ÖĞRENIYORUM ..Bilgi ediniyorum , ORTA YOLU BULMAYA ÇALIŞIYORUM ..