Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bu Hadisin Kaynağını Bilen Var mı?

Turab el kurdi Çevrimdışı

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum kardeşler. Bir kaç gündür bir hadis arıyorum ama bir türlü bulamadım. Hadisin tam lafzını ve kaynağını bilen varsa söyler misiniz lütfen. Lafzı şöyle birşeydi:

"Kim bir müslüman hakkında bir iddiada bulunursa Allah onu bir irin çukurunun içine koyar ve söylediğini isbat edene kadar ordan çıkmaz."

Allah razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

Bu olabilir mi?

Muaz İbn Esed el-Cuhenî anlatıyor:

Muaz İbn Enes el-Cuhenî'nin babasından (rivayet ettiğine göre) Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
"Kim bir müslümanı bir munafığa karşı savunursa" (ravi rivayetine şöyle devam etti) Öyle zannediyorum ki Peygamber (s.a.v.) (hadisin bundan sonraki kısmında) şöyle buyurdu: "Allah (onun için) bir melek yaratır da (o melek) kıyamet gününde o kimsenin vücudunu cehennem ateşinden korur.
Kim de (karalamak gayesiyle) bir müslümana bir iftira ederse Allah o kimseyi bu söylediği sözler(in vebâlin)den (tamamen temize) çıkıncaya kadar cehennem köprüsü (sırat) üzerinde (söylediğinin günahından temizlenib çıkıncaya kadar hapseder) bekletir."

(Ebû Dâvud, Edeb, Bab 36, hadis no: 4883)

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam we rahmetullah;

Bu olabilir mi?

Muaz İbn Esed el-Cuhenî anlatıyor:

Muaz İbn Enes el-Cuhenî'nin babasından (rivayet ettiğine göre) Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
"Kim bir müslümanı bir munafığa karşı savunursa" (ravi rivayetine şöyle devam etti) Öyle zannediyorum ki Peygamber (s.a.v.) (hadisin bundan sonraki kısmında) şöyle buyurdu: "Allah (onun için) bir melek yaratır da (o melek) kıyamet gününde o kimsenin vücudunu cehennem ateşinden korur.
Kim de (karalamak gayesiyle) bir müslümana bir iftira ederse Allah o kimseyi bu söylediği sözler(in vebâlin)den (tamamen temize) çıkıncaya kadar cehennem köprüsü (sırat) üzerinde (söylediğinin günahından temizlenib çıkıncaya kadar hapseder) bekletir."

(Ebû Dâvud, Edeb, Bab 36, hadis no: 4883)
Yok hocam bu değildi Allahu alem. Ya musa hocadan ya da ismail hocadan duymuştum.'İrin çukurunda bekler' vardı hadisin içinde.

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Buldum elhamdülillah.

BİR KİMSENİN, MÜMİN BİR KİMSE HAKKINDA ONDA OLMAYAN ŞEYLERİ SÖYLEMESİ

Abdullah ibn ömer (radiyallahu anh)'dan rivayet edilmiştir:

"Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'i şöyle derken işittim:

Allah, bir mümin kimse hakkında onda olmayan şeyleri söyleyen kimseyi, söylediği (bu) sözden dönünceye kadar cehennem halkının vucudundan akan irin ile toprak karışımı olan bir bataklıkta tutar."
(Ebu davud, akdiye 14 (3597); ibn mace, ahkam 6 (2320); ahmed bin hanbel, müsned, 2/96)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
.. Abdullah b. Ömer (r.anhüma)'den, Rasûlullah (s.a)'m şöyle buyurduğunu duyduğu rivayet edilmiştir:

"Aracılığı Allah'ın cezalarından bir cezanın yerine getirilmesine engel olan kimse Allah'a savaş açmış olur. Bile bile haksız bir davayı savunan kimse bu davadan dönünceye kadar, Allah'ın gazabına uğramaya devam eder. Bir müslüman hakkında onda olmayan şeyleri söyleyen kimseyi de Allah, söylediği (bu) sözden dönünceye kadar, cehennem ehlinin vücudundan akan irinle toprak karışımı olan bir bataklıkta tutar."
ebu davud 3597.
hadisin tam metnidir.

Üst Ana Sayfa Alt