Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Batıya Özentinin Sebebi Nedir?

S Çevrimdışı

sena__19

Üye
İslam-TR Üyesi
S.A ARKADAŞLARIM ABİLERİM ABLALARIM KISACASI DİN KARDEŞLERİM HEPİNİZE SORAROM GENÇLERİMİZİ NEDEN BU DENLİ Bİ BATILAŞMA ÖZENTİSİ SARMIŞ NEDEN KURAN OKUMAK YERİNE BARLARA GIDIYORLAR NEDEN OKUYUP İNSANLIĞA KENDİLERİNE YARARLI OLMAK YERİNE MEŞUR OLUP KISA AMA Bİ OKADARDA BU KÖTÜ VE GÜNAHLARLA DOLU YOLLARI SEÇİYORLAR ?

YORUMLARINIZI BEKLİYORUM SİZLERDEN GELEN EN UFAK BİR DEĞERLENDİRME VE YORUM BENİM BU KONUDAKİ DÜŞÜNCELERIMI DAHA ÇOK GENİŞLETECEK......ŞİMDİDEN TEŞŞEKKÜRLER...... SELAM VE DUA İLE

L Çevrimdışı

lavinya

Üye
İslam-TR Üyesi
as bence bunun bi çok sebebi var toplumumuz yıllar önceden beri bu özenti içinde çoğu kişi bundan şikayetçi ama kimsede bişey yapmıyo çocuklarını yetiştirirken yanlış tutumlara giriyorlar gevşek davranıyolar çocuklarının yaptıkları yanlışları görmezden geliyolar bide televizyonun ve yabancı filmlerin bunda çok büyük rolü var onlarda batılıların yaşam tarzı öyle süslenip püslenip gösteriliyo ki insanlarda bundan ister istemez etkileniyo buda eğitimsizlikten kaynaklanıyo sonuç hep eğitime bağlanıyo yani eğitim şart :lol:

S Çevrimdışı

sevim

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum
bence de gercekten cok onemlı bır konu,ALLAH RAZI OLSUN sena kardesım

ben de lavınya ya katılıyorm batılılaşmamızın en onemlı nedenlerınden bırı tv.zaten batılıların amacı da bu ve ne yazık ki cok basarılı oluyorlar.kendı hayatlarındakı tum ahlaksızlıklar tv sayesınde ıcımıze ıslenıyor.ve artık bızım ıcın de onlar gıbı davranmak cok dogal bır hal almıs durumda.kucucuk cocukların bılmedıgı sey yok ne yazık ki.cunku anneler babalar cocuklar bıze dokunmasın,ben ıslerımı yapayım derken cocuklar tv sayesınde her turlu ıgrenclıgı ogrenıyor,onlara ozenıyor.cunku nefsımıze uyan da bu...boyle yetısen bır genclıkten ne beklenebılır kı!..

ve yıne egıtım,evet ne yazık ki egıtım acısından da cok kotu durumdayız.anne ve babalr kurandan sunnetten habersız dolayısıyla da cocuklar da aynı durumdalar.kenıdılerı uygulamadıları gıbı cocukları onların yolundan gıdıyor.ve ne yazık ki bir de kendılerı bır sekılde dınını yasayan fakat cocuklarına hıçbır sekılde bunları asılama ihtıyacı duymuyanlar da var.aman cocukgum daha küçük sabah namazına kalkmasın,uykusu bozulur dıyen.ya da kendısı ortunurken cocuguna hıçbır sekılde bunu yaptırmayan aıleler de var.
bır de uzuldugum baska bır sey var.ne yazık ki cocuklar butun bır sene boyunca okula gıdıyorlar ve sadece yaz tatıllerınde kuran ogrebebılıyorlar.ve yas sınırı da ayrı bır sorun.ama benı asıl uzen sey aıleler okul derslerı ıcın cocuklarına var guclerı ıle destek olurken bu ılgıyı ne yazık ki kuran derslerıne gostermıyorlar.ellerınden geldıgınce dersanelere ek derslere gonderırken cocularına bugün hangı duayı ezberledın ya da dersını gectın mı dıye herhangı bır soru yonetmıyorlar.ya da ne bıleyım yaz tatılı geldı memlekete gıdıyorum dıye cocuları tamamen bu derslerden uzak tutanlar da var aramızda.pekı bu kucucuk beyınler ALLAHı(C.C.) EFENDIMIZ (S.A.V.)İ ne zman ogrenecekler.kuranı sunnetı bılmeyen bır genclıkten ne bekleyebılırız kı.tabı kı sonumuz boyle olur..korkuyorum yakında batılılardan bıle daha beter olacagız.

rabbım bızlerı ımandan, ıhlasdan ayırmasın ,
hakkıyla amel eden kullarından olmayı nasıp etsın ıns.

ALLAH'A emanet ıns...

S Çevrimdışı

sena__19

Üye
İslam-TR Üyesi
sevim kardeşim ve lavinya kardeşim ikinizde çok güzel yazmıştınız ellerinize yüreğinize sağlık.
AMA BİTEK AİLE EĞİTİM TELEVİZYONDAN KAYNAKLANMIYOBURDA EN BÜYÜK ETKEN DEVELETTİR DEVLETİN ŞU ANA OKADAR BORCU VARKI İMF ABD AB BUNLARIN HEPSINE GEBE BUNLARDA DOĞAL OALARAK TÜRKİYE HALKINDAN DOLAYLI YOLLARDA BASKA SEYLER ISTIYO NORMALDE BI TURİSTİN BİR ÜLKEDE 2 AYDAN FAZLA KALMASI YASAKTIR AMA ANTALYA BODRUM AYVALIK İZMİR İSTANBUL YANİ BU BELDELERE BAKARSANIZ AYLARCA AYNI TURISTLERİ GÖRE BİLİRSİNİZ NİYE GEBE OLDUĞUMUZ ULKELER BUNLARI ISTIYO BIZDEN O TURİSTLERİN BİR ÇOĞUNUN KALMA SEBEBİDE ŞU ÜLKEMİZDE İŞSİZLİK HAT SAFADA DOĞU VE GÜNEYDOĞUDAN GELAEN GENCLER EKMEK PARASI ÇIKARMAK İÇİN İLLERE DAĞILIYO TURİSTLERDE BU INSANLARIN ÇARESİZLİKLERİNİ GÖRDÜKLERİ İÇİN BU İNSALARI KENDİ GİRDAPLARINA ÇEKİYORLAR VE TURİSTLERİN VERDİKLERİ PARA ONLARA CAZİP GELİYO TABİ O TURİSTİNDE O PARA KARŞILIĞI İSTEKLERİ OLUYO BUNLAR BELKİ DİN DEĞİŞTİRMESİ KARŞILIĞINDA BELKİ BEDENİNİ SATMA KARŞILIĞINDA BELKİDE BASKA BASKA SEYLER ÇUNKÜ DEVLETİMİZ BU ÜLKELERE MUHTAÇ OLDUĞU SÜRECE BİZİMDE GENCLİĞİMİZ ÖLÜME MAHKUM...........

H Çevrimdışı

hasna

Üye
İslam-TR Üyesi
sa arkadaşlar geçen televizyonda izlemek zorunda kaldığım bir proğramda türkbükündeki genç arkadaşlarımzı görünce aklıma şu soru geldi nerdeyse hepsi 17-18 yaşında olan bu insanlar sabahlara kadar uyumadan,müzikle içiki ile gün geçiriyorlar ve dünyanın parasını döküyorlar bu insanların bugünün popüler kültürüne yön veren kişleri örnek aldıkları kesin bizim kültürümüzü böyle yozlaştıran sömüren bu hayat anlayışı bize nerden geliyor dersiniz batının emperyalist yaşamından bugün müslüman dünyasının başına gelen birçok felaketin sebebleri bunlar..burda suçu anne babaya da atmak yetersiz çünkü onlarda öle gördüler birielrinden bence bu bir kültür bir devlet meselesi!! biraz da bizim meselemiz çünkü etrafımızdaki tanışık olduğumuz her insan mesuliyetimizde ve yarın hakkını soracak kardeşlerimize ne diyeceğiz bunları düşünmekte geç kalmayalım inşallah o günler gelecek biz görmesek de gelecek yarım kalmış bu türkü bir gün bitecek!! Allah'ın izniyle !!

T Çevrimdışı

TSERHAD

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
sa. kusura bakmayın ama arkadaşlar kestirme yoldan gidip hemen devlete dayandırmışsınız preblemi. Cahiliye devrinde de ashab­ı kiram bugünkü sıkıntıların fazlası vardı ama kapılmadılar değilmi. Demek ki sıkıntıdan kurtulmanın yolu ihlas ve samimiyyetle günaha karşı koymak. Devletin borcunun olması vs. gibi mevzular bizim vazifemizi üzerimizden alırmı sizlere sorarım. Emri bilmağruf nehyi anilmünker vazifesini Allah üzerimize yüklemiş. Problem olacak ki orada hizmet olsun. İnsanlar ahirette şeytana kızacaklar bizi bu yoldan çıkarttı diye o ne diyecek ben sadece teklif ettin günahı sen işledin diyecek. Bunun gibi hemen devlet diyip şu deyip bu deyip üzerimizden emribilmağruf nehyi anilmünker vazifesini atamayız. Herzaman biryerlere özenti muhakkak olmuştur. Demek ki bizler bazı alanları boş bırakmışızki batı doldurmuş oraları. Biz niçin kendimize özendirmiyoruz insanları. meseleye birazda buradan bakalım olmazmı. Başkasının nefsine karşı avukat, kendi nefsine savcı gibi olmalısın. Mü'minune ihvetün....

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Örnek - 1
** Allah(c.c) hırsızlık hakkında şöyle buyuruyor: “Hırsızlık yapan erkek ve kadının Allah’tan bir ceza olmak üzere yaptıklarına karşılık olarak ellerini kesin.” (Maide-38)

Allah(c.c) bu ayette hırsızlık yapanın elinin kesilmesi için emir veriyor. Bir kişi çıkar da: “Hırsızlık yapan kişinin elinin kesilmesi doğru değildir. Hapse atılması gerekir.” Veya “boynunun kesilmesi lazım.” derse bu kişi açık bir şekilde: “Ben Allah(c.c)’ın koyduğu kanunları kabul etmiyorum, beğenmiyorum” demese bile Allah(c.c)’ın kanunlarından başka kanunlar çıkardığı için sadece ve sadece Allah(c.c) ait olan hüküm koyma yetkisini kendisine vermiş, ilahlık taslamış ve böylece tağut olmuş olur.
Her kim buna itaat ederse, desteklerse veya tekfir etmezse veya buna itaat edip destekleyenleri tekfir etmezse kafir olur. Bu kişi müslüman olduğunu söylese, namaz kılsa, oruç tutsa, hacca gitse yine de kafirdir. Çünkü bu kişi Allah(c.c) katında imanın geçerli olması için gerekli olan tağutu inkâr şartını yerine getirmemiştir.

Kırmızı olan yeri biraz daha açabilirmisin ?belki adam zalimliğinden yapmıştır,veya başka sebepten dolayı kıl kapıp nefsine uyup böyle bir şeye teşebbüs etmiştir olamaz mı ?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
benim anlamadığım herşeye düz mantık ile hüküm bağlamandır !!!

diyorsun ki ;Her ne kadar,ben ALLAH'ın kanunlarını beyenmiyorum,kabul etmiyorum demese bile kafir olmuştur diyorsun.

O zaman alimlerimiz namaz kılmayanlar arasında ihtilaf etmişler,ve verdikleri hükümlerde birbirlerini tekfir etmemişler,sen diyorsun ki şüphe bile etse kafirdir şimdi gelde işin içinden çık

sahabeler günah işleyenler hakkında şöyle demişlerdir: "Her günah işleyen cahildir."

Katade (r.a) şöyle demiştir:

"Rasulullah (s.a.s)'in ashabı toplanmış ve şöyle demişlerdi:

"Allah'a karşı ister bilerek, ister bilmeyerek yapılan suçlar cehaletten meydana gelmiştir." (Abdurrezzak, İbn-i Cerir)

Ebu Aliye (r.a) şöyle demiştir:

"Rasululah (s.a.s)'in sahabeleri şöyle derlerdi:

"Kulun işlediği her günah cehaletindendir." (İbn-i Cerir, İbn-i Münzir, Abd b. Humeyd)

Bir kimsenin, işlediği amellerin günah olduğunu bildiği halde günah işlemesi, onun cahil olduğunu gösterir. Çünkü, kişi o anda menfaatinin nerede olduğunun iyi bir değerlendirmesini yapmadığı için günah işler. Bunun sebebiyse; ya şehvetinin ya da kızgınlığının aklına hakim olmasıdır.

Ayetin; "bilmeden kötülük işleyip" kısmındaki cahillikten kastın; günah olduğunu bilmemek olmadığını şu ayet de desteklemektedir:

Allah (c.c), Yusuf (a.s)'ın şöyle dediğini haber vermektedir:

"Eğer onların tuzaklarından beni uzaklaştırmazsan onlara uyar ve cahillerden olurum" (Yusuf: 33) Her iki ayetteki "cahillerden" sözü aynı manadadır. Yani günah olduğunu bilerek bir takım sebeplerden dolayı işlemek...

Üst Ana Sayfa Alt