Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Başı Açık Bir Kadınla Evlenmek Caiz midir?

feto Çevrimdışı

feto

Üye
İslam-TR Üyesi
bu nasıl iştir günaha girmek ayrı..inkar etmek apayrı..hemen tekfirmi edilmeli vay halimize..

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim evlilikte iki kişinin denkliği baz alınır ... denk değillerse evliliklerine cok sıcak bakılmaz. .. denk iseler ve veli kızın evliliğine mani olursa babanın rızası alınmaz diye biliyorum ... yani o arkadasın kendini o kızla denk görüyorsa alsın .. Abdulmuizz Hocamın caiz değildir diyeceğini sanmıyorum .. ama sen konuyu soru cevaba acarsan hem herkes faydalanmıs olur ... Bu konuda bilgilenmek isteyen bir ziyaretçi sence serbest kürsüden bu herkesin ayrı bir yorum yaptıgı dağınık konuda mı cevabı bulur, yoksa soru cevap bölümünde ve üstelik bir alimin cevabında mı ??

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
Banned
bu sorular neden soru cevap kısmında sorulmaz?
kim harici kim değil anlamayamı çalışıyorsunuz

merak etdim tekfir eden kimmiş?
haksız yere adam öldürmeyi bile tekfire yeterli görülmezken (hariciler hariç) tekfirden budenli bonkör olan kimdir?

işte harici mantığıda tam böyle birşey
tek vakit cemaate yetişemiyenide tekfir ediyormusun
başı açık bir kız bu amelini doğrusu budur şeklinde haramı helal görüyorsa durum başka tabi
fakat günahı tekfir nedeni görürsen ve bunada ehli sünnet inancı dersen haricileri ehli sünnet dışı yapan nedirki?

o zaman biz bu forumu kullanarak başkalarının sünnettini yapıyoruz hadi bizi de tekfir et

Sen hem soruyorsun hemde kendin cevap veriyosun. Zaten bilseydin sormazdın değilmi? Ayrıca saçmamalaman önerimdir. Selametle.

2 - Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Kim, bizden başkasının sünnetiyle amel ederse, bizden değildir!”

Albânî Sahihu’l-Cami 5439

Kardeş Peygamberimizin (s.a.v) "komşusu aç iken tok yatan bizden değildir " diye bir sözü de var ... o sözü nasıl tekfir maksatlı değilse bu senin vermiş oldugun sözü de tekfir maksatlı değildir !

kardeşim ilmi seviyen nedir bilmiyorum ama kusura bakma usul falan yok sende, bu hadisleri delil getirip başı açık birisini tekfir eden olsa olsa haricidir,bana ehli sünnet ulemasından nakil yapabilirmisin başı açıkları tekfir ettiğine dair,yada ben sana bir şey söyliyeyim kot pantolunu giyenide bu hadislere binaen tekfir ediyormusun?
----------------------------------------
Eğer akıl sahipleriyseniz benim mesajımı iyice okuyup yazarsınız okuduktan sonra hala yazacaklarınız olursa. Bakın mesajımda ne yazıyor;

Müslüman batına bakmaz, zahire bakar. Batına göre yargılamak Allah Teala'ya mahsustur. Kalpleri ancak o bilir. Müslüman olayım fakat gayrimüslim gibi yaşayayım gibi bir düşünceye yer yoktur İslam'da. Ben bu konu hakkında gerekli donanıma sahip olmadığım için zaten konusunu soru-cevap bölümüne açmasını istedim. Selametle.

1 - Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Herkim bir kavme benzemek isterse, o kimse onlardandır’ buyurdu.”

Ebu Davud 4031, Albânî İrva 1269

2 - Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Kim, bizden başkasının sünnetiyle amel ederse, bizden değildir!”

Albânî Sahihu’l-Cami 5439

ENSAR Çevrimdışı

ENSAR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Açık kimseleri tekfir edenler var. Ama tekfir etmeyenlerde var. Soru-Cevap bölümüne aç. Selametle.
kardeşim seninle cedelleşmek gibi bir amacım yok sen açık kimseleri tekfir edenler var demişsin senden sadece ehli sünnet ulemasından nakil istiyorum ,açık kadının tekfir ettiğine dair delil istedim delil iddia sahibine aittir selametle...

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sen hem soruyorsun hemde kendin cevap veriyosun. Zaten bilseydin sormazdın değilmi? Ayrıca saçmamalaman önerimdir. Selametle.

----------------------------------------
Eğer akıl sahipleriyseniz benim mesajımı iyice okuyup yazarsınız okuduktan sonra hala yazacaklarınız olursa. Bakın mesajımda ne yazıyor;

ben tekfir manasında sormadım çünkü böyle bişey söz konusu değil caiz mi değil mi diye sordum kardeşim ben saçmalamıyorum diyorumki o hadisle kim tekfir ediyorsa bizide tekfir eder her insan yanlış yapabilir sende yanlışını kabul etmelisin

kardeşim seninle cedelleşmek gibi bir amacım yok sen açık kimseleri tekfir edenler var demişsin senden sadece ehli sünnet ulemasından nakil istiyorum ,açık kadının tekfir ettiğine dair delil istedim delil iddia sahibine aittir selametle...

akhininde dediği gibi delil lazım bize

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim benim bildiğim kadarıyla âlimler sarık ve fesin kaldırılması zamanında , bunlar yerine şapka takan erkeği de tekfir etmişlerdi, başörtüsünü bırakan kadınları da... çünkü şapka ve başörtünün bırakılması rejim değişikliğinin ve Cumhuriyet rejiminin bir nevi alametifarikasıydı. .. yani başı açıkların ve şapka takan erkeklerin tekfir edilmelerinin nedeni tesettüre riayetsizlik değil , islama muhalif rejimlerin sembolü haline gelmelerinden dolayıydı. . fakat günümüzde başı açıkların ya da şapka örten erkeklerin çok azı haricinde kimse Islama muhalif olmak adına bunu yapmıyorlar, sadece nefislerine ağır geldiği için birçogu tesettüre riayet etmiyordur .. o kadar

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kendimdem bir örnek versem mi vermesem mi diye düşünüyorum.
ama, sevmek fedakarlık ister.

ama o zaman Allah için kapanmış olmaz bi başkası için kapanmış olur

Kardeşim benim bildiğim kadarıyla âlimler sarık ve fesin kaldırılması zamanında , bunlar yerine şapka takan erkeği de tekfir etmişlerdi, başörtüsünü bırakan kadınları da... çünkü şapka ve başörtünün bırakılması rejim değişikliğinin ve Cumhuriyet rejiminin bir nevi alametifarikasıydı. .. yani başı açıkların ve şapka takan erkeklerin tekfir edilmelerinin nedeni tesettüre riayetsizlik değil , islama muhalif rejimlerin sembolü haline gelmelerinden dolayıydı. . fakat günümüzde başı açıkların ya da şapka örten erkeklerin çok azı haricinde kimse Islama muhalif olmak adına bunu yapmıyorlar, sadece nefislerine ağır geldiği için birçogu tesettüre riayet etmiyordur .. o kadar

o normal bi zaman değildi atatürkü destekleyenler laikliğe onay verenler şeriatı bıraktığı için tekfir ediliyordu

M Çevrimdışı

Mutedil Olun

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
başı açanı tekfir eden mi var... Subhanallah, hasbunallah, inna lillahi ve inna ileyhi raciun... ne diyeyim bilemiyorum...
Evli iken zina eden sahabi, vatana ihanet diye adlandırılabilecek cürümü işleyen sahabi, Aişe Anamıza radıyallahu anha, atılan iftiraya bulaşan sahabiler, cihadı mazeretsiz terk eden sahabiler, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in sıkı sıkı tembihlerine rağmen mevziyi terk eden okçular... hangi biri tekfir edildi?

Kardeşler madem ilmimiz yok böyle konularda garip garip konuşmayalım. Ayet ve hadisleri nakledip alsana kafir, alsana mürted demeyelim.
Allah Teala faizciler için ''Allah ve Rasulüne'' savaş açmışlardır buyuruyor. Fakat bunlar bile tekfir edilmiyor. Namaz gibi dinin direğini nefsi arzularına uyup yerine getirmeyen cumhura göre tekfir edilmiyor. Konuşurken, kimin adına konuştuğumuza dikkat edelim.

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned

Allah razı olsun. Gelde anlat şimdi sen bunu bunlara. Selametle.

seyyid Talha kendini alimlerin en alimi sanıyor olmalısın heralde ; diyelim ki öylesin diyelim ki
ilmin epey yüksek olsa bile üslubun bozuk ... önce insanlara fetva vermek niyetindeysen üslubunu düzeltt .. kalkıpta kimseye akılsız deme saygısızlıgında bulunamazsın. .. ben zaten sinirli bi insanım .. daha fazla yazmıyacagım ... yüzüme karsı diyemeyeceğin şeyleri burda söyleme ...
selametle

Şimdi benim sana buradan "lan sen kimsin ki" diyesim var ama konu uzamasın. Ben kimseye fetva vermedim önce ki mesajlarda da senin gibi bir kaç arkadaşa cevap yazdım onları okursan cevabını alacaksındır İnşeallah. Benim niyetim kimseyle çakışmak değil. Beni eleştirenler bana dem vuranlar ilk önce gitsin akaid kitapları okusunlar. @nereyeboyle arkadaşın mesajı birazcıkta olsa seni aydınlatabilir. Selametle.

başı açanı tekfir eden mi var... Subhanallah, hasbunallah, inna lillahi ve inna ileyhi raciun... ne diyeyim bilemiyorum...
Evli iken zina eden sahabi, vatana ihanet diye adlandırılabilecek cürümü işleyen sahabi, Aişe Anamıza radıyallahu anha, atılan iftiraya bulaşan sahabiler, cihadı mazeretsiz terk eden sahabiler, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in sıkı sıkı tembihlerine rağmen mevziyi terk eden okçular... hangi biri tekfir edildi?

Kardeşler madem ilmimiz yok böyle konularda garip garip konuşmayalım. Ayet ve hadisleri nakledip alsana kafir, alsana mürted demeyelim.
Allah Teala faizciler için ''Allah ve Rasulüne'' savaş açmışlardır buyuruyor. Fakat bunlar bile tekfir edilmiyor. Namaz gibi dinin direğini nefsi arzularına uyup yerine getirmeyen cumhura göre tekfir edilmiyor. Konuşurken, kimin adına konuştuğumuza dikkat edelim.

Allah razı olsun. Hocam evli iken zina eden kimsenin, İslam devletine ihanet eden kimsenin, iftira atan kimsenin vesaire cezaları bellidir bunlaa hakkında Allah ve Rasulü hülküm vermiştir, bizlerede bunlara teslim olmaktan başka bir şey düşmez. Allah cümlemizden razı olsun İnşeallah @nereyeboyle arakadaşımız çok güzel bir örnek verdi. Ben mesajımda "Ben bu konu hakkında gerekli donanıma sahip olmadığım için zaten konusunu soru-cevap bölümüne aç..." yazdığım halde mesajımın başını okuyanlar hemen hücuma geçiyorlar. Allah hepimize selamet versin.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun. Gelde anlat şimdi sen bunu bunlara. Selametle.

Şimdi benim sana buradan "lan sen kimsin ki" diyesim var ama konu uzamasın. Ben kimseye fetva vermedim önce ki mesajlarda da senin gibi bir kaç arkadaşa cevap yazdım onları okursan cevabını alacaksındır İnşeallah. Benim niyetim kimseyle çakışmak değil. Beni eleştirenler bana dem vuranlar ilk önce gitsin akaid kitapları okusunlar. @nereyeboyle arkadaşın mesajı birazcıkta olsa seni aydınlatabilir. Selametle.

Allah razı olsun. Hocam evli iken zina eden kimsenin, İslam devletine ihanet eden kimsenin, iftira atan kimsenin vesaire cezaları bellidir bunlaa hakkında Allah ve Rasulü hülküm vermiştir, bizlerede bunlara teslim olmaktan başka bir şey düşmez. Allah cümlemizden razı olsun İnşeallah @nereyeboyle arakadaşımız çok güzel bir örnek verdi. Ben mesajımda "Ben bu konu hakkında gerekli donanıma sahip olmadığım için zaten konusunu soru-cevap bölümüne aç..." yazdığım halde mesajımın başını okuyanlar hemen hücuma geçiyorlar. Allah hepimize selamet versin.
Kardeşim benim mesajımı bana karsı kullanıyorsun. .Allah iyiliğini versin :) sildim öbür mesajı ... bazen sinirlenebiliyorum ... her ne kadar bana akılsızlık ithamında ve lan sen kimsin ki demiş olsan da biraz ağır gitmiş olabilirim .. hakkını helal et

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
Kardeşim benim mesajımı bana karsı kullanıyorsun. .Allah iyiliğini versin :) sildim öbür mesajı ... bazen sinirlenebiliyorum ... her ne kadar bana akılsızlık ithamında ve lan sen kimsin ki demiş olsan da biraz ağır gitmiş olabilirim .. hakkını helal et

Dalmışım senin mesajını sana karşı kullandığımın farkında değilim. Hakkını helal et İnşeallah. Selametle.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dalmışım senin mesajını sana karşı kullandığımın farkında değilim. Hakkını helal et İnşeallah. Selametle.
Kardeşim mesajından bası açıkları tekfir etmenin sebebinin tesettüre riayetsizlik oldugunu zannetmiştim bu yuzden ilk mesajı yazdım ve ikinci mesaj ağır oldu gerçekten kusura bakma .. zan etmişim. .. hakkım helal olsun kardeşim ... selametle

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
Kardeşim mesajından bası açıkları tekfir etmenin sebebinin tesettüre riayetsizlik oldugunu zannetmiştim bu yuzden ilk mesajı yazdım ve ikinci mesaj ağır oldu gerçekten kusura bakma .. zan etmişim. .. hakkım helal olsun kardeşim ... selametle

Ben mesajımda açık kimseleri tekfir ettiğime dair bir yazı yazmadım ki. Mesajımı çok yanlış anlamışsın. Allah razı olsun. Selametle.

A Çevrimdışı

Aleyna

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kendi hayatımdan örnek veriyorum,
liseyi yeni bitirmiştim ,o zamanlar saçım açıktı.teyzemlerin bir komşusu vardı, çocuk hukuk fakültesini bitirmiş dindar,beş vakit namazını kılan ve mutasıp biriydi.
benimle ewlenmek istediğini fakat tek şartının başımı kapatmam gerektiğini söyledi. bende ona, benim ailem de dindar annem de kapalı ama bana örtünmem için hiç baskı yapmadılar. olmaz senin için kapanamam dedim. şiddetle red ettim, ....kendime ve karşı tarafa bir şans bile vermedim.
şimdi o mutlu , bense akılsızlığımın cezasını çok çekiyorum...
Rabbin den, razı olmak istiyorsa hemen örtünür.
sen sewdiğini değil, seni seweni al.
acele etme akıl ve hikmetle hareket et,
sözün geçmiyorsa ve gücünün yetmediği şeylere üzülme.

10361255_843188359054004_4317652740894060530_n.jpg

Son düzenleme:
ENSAR Çevrimdışı

ENSAR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim bu dediğin fetvayı biliyorum cumhuriyetin kurulma dönemini düşündüğümüzde ,başı açan kafaya şapka geçiren kendi isteğiyle bunları yapanlar zaten laikliği benimsediğinden islamdan nefret ettiğini açıkıça gösteren kişilerdir bu yüzden öyle bir fetva verilmiştir ama günümüzde kadınların geneli tesettür nefsine ağır geldiğinde örtünmüyor bundan dolayı tekfir eden tek bir tane alim istedim kardeş delil getiremedi?Neyse uzatmaya gerek yok bundan sonra yazmıyacağım...

Üst Ana Sayfa Alt