Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Android Telefonlar İçin Rutin Alarm Uygulaması Bilen Var mı?

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Es selamu aleykum,

Rutin, yani ayarlandığında hep aynı aralıklarla alarm çalan bir uygulama arıyorum. Misal 3 dk'da bir, 5 dakikada bir, saatte bir... Sorunsuz işleyen ve aralarda "tam ekran" reklam çıkarıp insanı korkutmayan bir uygulama olması da önemlidir ) Alt banner tarzındaki sessiz reklamlar önemli değil; tabi onlar da olmasa süper olur, ayrı...

Not: Doğru kelimeleri bilsem belki de çoktan bulmuştum, hangi kelimelerle aranır onu bilmiyorum.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
"Aralıklı Alarm" diye aradım, çıkan sonuçlar pek aradığım gibi olmasa da bu uygulama görünüşte farklı geldi ve evet:

Ezik İngilizcemle biraz zorlanacak olsam da sanırım aradığım uygulamayı an itibari ile bulmuş bulunmaktayım. Galarm adı.

Bu arada görseldeki saatler denemelik, istediğim şekilde alarm kurulabiliyor mu diye; tüm gün alarm olmayacak yani )

Screenshot_20230831-173446_Galarm.jpg

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Neden telefonundaki saat alarmini kullanmiyorsun ki, farki nedir tam olarak bu alarmin
Belli bir zamanda alarm çalması için değil bu, onun için telefondaki saat alarmı yetiyor.

Herhangi bir iş yapıyorken dalmamı engellemek için bu. Misal 3 dakikada bir karıştırılması, toplamda 10-15 dakika kavrulması gereken bir yemek düşün... 10-15 dk boyunca o işi unutmamak için sürekli kafada tutmak veya 3 dk'lık aralıklı alarm kurarak konsantre olman gereken bir konuya tam zihnini vermek )

Not: Senelerdir ocakta unutup yaktığım soğanların neticesindeki bir arayışın sonucu bu )

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Screenshot_2023-09-01-12-21-08-181_com.miui.notes.jpg

Abla bende not defterini bu şekilde kullanıyorum. Normalde dolu ama ben şablonu örnek olsun diye attım. Unutmayacağım birşey olursa telefonun alarm uygulamasından saat kuruyorum. Özellikle hastane randevuları için.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ekli dosyayı görüntüle 31060

Abla bende not defterini bu şekilde kullanıyorum. Normalde dolu ama ben şablonu örnek olsun diye attım. Unutmayacağım birşey olursa telefonun alarm uygulamasından saat kuruyorum. Özellikle hastane randevuları için.
Ben de bu tür şeyler için alarmı telefonun alarmı ile kuruyorum, bir dönem Konuşan Saat adlı bir uygulamayı kullanıyordum sesli olarak hem saati hem de girdiğim notu okuyordu. "Saat 11, çay koyma vakti gibi" okuyordu ama uygulamada ses ayarları bozulmuştu google yüzünden, kaldırdım gitti öylece. Belki düzeltilmiştir o sorun, birkaç aydır yok bende.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Neden telefonundaki saat alarmini kullanmiyorsun ki, farki nedir tam olarak bu alarmin
Bir de bugün mesela 30 dk aralıklı alarm kurdum, günlük ev işlerinden bazı yaptıklarımın ortalama ne kadar sürdüğünü gözlem için... Standart bir rutin oluşturmaya çalışıyorum ve: ayırdığım zamanda ne kadarı yapılabiliyor, ne kadarı başka günlere ayrılabilir, "yoruculuk ve sürdürülebilirlik gözlemleri" eşliğinde... Kısaca: "bugün ne yapsam, önce hangisini yapsam?" vb şekilde düşünme derdi olmayacak yakında inşaAllah )

"Ne gerek var, sen ev hanımı değil misin, tüm saatler senin yahu" dersen de, kendime ayırabildiğim zamanın süresi ve kalitesinden memnun olmadığım için böyle bir çalışmaya girdim ) Henüz tamamlanmadığı halde bile çok iyi gidiyor elhamdülillah, sabitlediğim rutinler kadarı ile bile iş yükleri aşırı hafifledi )

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Bir de bugün mesela 30 dk aralıklı alarm kurdum, günlük ev işlerinden bazı yaptıklarımın ortalama ne kadar sürdüğünü gözlem için... Standart bir rutin oluşturmaya çalışıyorum ve: ayırdığım zamanda ne kadarı yapılabiliyor, ne kadarı başka günlere ayrılabilir, "yoruculuk ve sürdürülebilirlik gözlemleri" eşliğinde... Kısaca: "bugün ne yapsam, önce hangisini yapsam?" vb şekilde düşünme derdi olmayacak yakında inşaAllah )

"Ne gerek var, sen ev hanımı değil misin, tüm saatler senin yahu" dersen de, kendime ayırabildiğim zamanın süresi ve kalitesinden memnun olmadığım için böyle bir çalışmaya girdim ) Henüz tamamlanmadığı halde bile çok iyi gidiyor elhamdülillah, sabitlediğim rutinler kadarı ile bile iş yükleri aşırı hafifledi )
Abla sen ne yap ne et abiyi kandır kendine bi termomix aldır. Tam senlik bir cihaz çok rahat edersin

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Abla sen ne yap ne et abiyi kandır kendine bi termomix aldır. Tam senlik bir cihaz çok rahat edersin
Geçen ay duydum onu ama hem aşırı pahalı, hem de aylık veya yıllık abonelik eşliğinde çalışan özelliklere sahip sanırım )

Bir de yemek işi çok zorlamıyor aslında beni, derin dondurucuyu aktif kullanıyorum çünkü. Misal mercimek çorbası yapacak olsam kavrulmuş soğan dondurucuda hazır; sadece yağda salça kavurup, mercimeği yıkayıp, suyun ölçüsü bile ölçü kabında işaretli, üstüne boca edip pişmeye bırakıyorum. Çorbaya özel baharatlarım bile tek celseli (3 baharatı harmanladım), 3 kavanoz açmak yerine tek kavanozda işlem tamam ) Vb...

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Sadece yemek yapıyorken geçen süreyi de kişisel vaktime katmaya çalışıyorum. Mutfakta masamız var ve laptop için çok uygun konum. Tek sorun uğraşlarıma dalmaktı, yemeği yakmak iyi fikir değil. Aklım sık sık yemekteyken de konsantre olamıyordum. Bu uygulama ile o da bitecektir Allah'ın izni ile; henüz denemedim ama mantıken öyle olmalı )

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Dondurucudan haşlanmış pirinç artı haşlanmış nohut çıkarıp, biraz su, yağ, tuz ile pişmeye bırakmak... Eşim yemez, kızımla ben severiz ama dondurucudan bu şekilde pirinci ilk kez deniyorum. Dondurucuya atılmadan önce, pişmesine 3-5 dakika kala altı kapatılmış bir pirinçti kendileri... Acaba sonuç ne olacak, kırık pirinçler mi, normal tane şekillerini koruyan pirinçler mi? Tahminen nohutlu bir pirinç lapam olacak )

Bunu yazarken 5 dakika aralıklı süreyi başlatmıştım, işe yaradı.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
5 dakikalık alarm 2. kez çaldı, 10 dk'da tabakta nohutlu pilav. Pirinç durumu hiç fena değil elhamdülillah, yenir )

20230901_125933.jpg

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Abla bazen eşimle ev işleriyle alakalı anlaşamıyoruz. Ben şu zaman kadar yemek niye yapmadın kavgasını hiç yapmadım çünkü tecrübe ettim bunu ailemden ve çevremden. Evde yemek yoksa sipariş ederiz veya kahvaltılık yeriz. Her zaman eşime derim ev işlerini fazla takma kafana en fazla gider bi temizlikci tutariz. Ev niye temiz değil toparlıyorum toparlıyorum ev düzelmiyor muhabbeti yapma bana ben sevmiyorum diyorm. Genel olarak kadınların evle alakalı ciddi takıntıları var. Benim de artık kafama çok takılmaya başladı bu mevzu. Kendine zaman kazanma açısından ve kendisinide iyi hissetmesi açısından bu tarz cihazları peyder pey alıyorum eve. Geçen baldız dan bisselin halı ve koltuk yıkama makinesini aldık kullandık bayağı iyidi. Dedi alalimmi bunu yok dedim zaten baldizda var 3 ay da bir alır kullanıriz ondan :)

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Abla bazen eşimle ev işleriyle alakalı anlaşamıyoruz. Ben şu zaman kadar yemek niye yapmadın kavgasını hiç yapmadım çünkü tecrübe ettim bunu ailemden ve çevremden. Evde yemek yoksa sipariş ederiz veya kahvaltılık yeriz. Her zaman eşime derim ev işlerini fazla takma kafana en fazla gider bi temizlikci tutariz. Ev niye temiz değil toparlıyorum toparlıyorum ev düzelmiyor muhabbeti yapma bana ben sevmiyorum diyorm. Genel olarak kadınların evle alakalı ciddi takıntıları var. Benim de artık kafama çok takılmaya başladı bu mevzu. Kendine zaman kazanma açısından ve kendisinide iyi hissetmesi açısından bu tarz cihazları peyder pey alıyorum eve. Geçen baldız dan bisselin halı ve koltuk yıkama makinesini aldık kullandık bayağı iyidi. Dedi alalimmi bunu yok dedim zaten baldizda var 3 ay da bir alır kullanıriz ondan :)
3 ayda bir alıp kullanmak mantıklı, aynen gereksiz masraf yapmayın )

Temizlik, temeline baktığımızda imandan bir parça, dolayısı ile gerekli ama hangi temizlik, nasıl temizlik, ne kadar temizlik..? Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Temiz olmak iyidir, titiz olmak daha iyi ama temizlik hastalığı varsa o çok kötü, hiçbir yanı ile iyi değil. Bir yer görünürde kirli değilse; wc/banyo/mutfak gibi su gören yerler de değilse (su eşittir bakteri üremesi), oralar temizdir. Evin içinde, camlarda vs çamaşır suyu veya çeşitli yoğun deterjanlara rutin temizlikte gerek yok. Bunları bir kullansa insan, bir de durulamak için silmek zorunda, bir de kurulama gerekirse, insan temizlik yaparken can verir artık ) Durulama gerektirmeyen, sade su, sirkeli su veya bitkisel kimi ürünler ile temizlik hayat ve zaman kurtarıcı. Hatta ben çoğu zaman sadece kuru mikrofiber bez ile tozları alıyorum; görünürde toz yoksa, bir sorun da yoktur. Benim göremediğimi misafir de göremez, dolayısı ile "utanılmayacak bir eve sahip olma" kriterim yerini bulmuş olacaktır elhamdülillah )

Su gören yerler biraz zor, ancak oraları da bölüm bölüm ayırıp gereken şekilde temizliyorum. Eskiden banyo temizliğim tüm duvarları suyla yıkama şeklindeydi mesela. Şimdi ise sadece su gören ve kireç olan lavabo yakını vb yerler o şekilde, kalan üst yerler ise sadece tozlanıyor, ayda bir fısfısla silinse bile fazla geliyor ) Hem sulara, hem paralara, hem zamana, hem bedenimize yazık etmeden, "sadece gerektiği kadar temizlik" yeterli. Kısaca: Temizlik şart, evet ama dozunda...

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
5 dakikalık alarm 2. kez çaldı, 10 dk'da tabakta nohutlu pilav. Pirinç durumu hiç fena değil elhamdülillah, yenir )

Ekli dosyayı görüntüle 31061

Çok anlamadım valla abla, yemek yapmak dalgınlık bende de oluyor o kısım tamam. Demek ki yoğun bi iş ortamın var,dakka hesapli olay beni gerdi biraz açıkcası. Bu kadar plan beni kasar. Ama ev ortami,işler, yoğunluk, aile rutini tam bilemedigimden kavrayamadim.
Yine de vardir bi bildigin elbet.
Lakin pilava katilmiyorum taze olmali o ya.:D
Sonradan isitilmis pilavin bile tadi degisiyor.

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Toparliyor toparliyor ev duzelmiyor cunku. Ayni rutini surekli yapmasi kadini bunaltiyor.
Sen, eve islerini kolaylastiracak cihazlar alsan da, yine iş yükü onda. Kendine vakit ayiracagi zamanda ayiramiyor, çünkü yorgun. Fiziken olmadiğı zaman ise zihnen yoruluyor.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Çok anlamadım valla abla, yemek yapmak dalgınlık bende de oluyor o kısım tamam. Demek ki yoğun bi iş ortamın var,dakka hesapli olay beni gerdi biraz açıkcası. Bu kadar plan beni kasar. Ama ev ortami,işler, yoğunluk, aile rutini tam bilemedigimden kavrayamadim.
Yine de vardir bi bildigin elbet.
Lakin pilava katilmiyorum taze olmali o ya.:D
Sonradan isitilmis pilavin bile tadi degisiyor.
Sana birazdan özelden yazacağım inşaAllah, sonra öğrendiklerinin neticesindeki yeni fikrini burdan yazarsın )

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Toparliyor toparliyor ev duzelmiyor cunku. Ayni rutini surekli yapmasi kadini bunaltiyor.
Sen, eve islerini kolaylastiracak cihazlar alsan da, yine iş yükü onda. Kendine vakit ayiracagi zamanda ayiramiyor, çünkü yorgun. Fiziken olmadiğı zaman ise zihnen yoruluyor.
He aynen. Ben bunun farkındayım. 2-3 ay da bir eski arkadaslariyla buluşup yatıya gönderiyorum. Annesine götürüyorum. Ninesine dayilarina yatiya götürüyorum. Kaldimi en az 2 gün ve yeri geliyo 1 hafta kaliyor. Evlendigimizden beri her sene arkadaslariyla bir ev kiraliyorlar full bir hafta il dışı tatile gönderiyorum. Her hafta fix babamlara gidiyoruz ara ara yatiya kaliyoruz. Hatta komşu diyorki siz niye evde durmuyorsunuz :) düşün benim arabam yok bile. Kadınlarin işi zor ben bunun farkındayım. Keşke maddi gücüm olsada eve hizmetci tutsam. Evi temizlese yemek yapsa cocuklara baksa. Ben diyorum güç yetirebiliyorsan spor salonuna git. Kurslara git kendini gelistir. Ama şu çocuklarla zor gerçekten. Ben hepsinin farkındayım. Her evliliğinin kendine göre sıkıntıları var. Peygamber sav ve ashabinin evliliklerini okuyoruz kitaplarda onlarda yaşamış türlü türlü sıkıntılar. Eşimin tek kötü alışkanlığı internet alışverişi. Kargocular hafta da 3 gün iş yerime sipariş getiriyorlar. Ben de eve taşımakla uğraşıyorum :) tabi bu işin latife kısmı. Ama ben eşime hep diyorm ufak tefek yani bu ev ile alakali olan işleri kastediyorm. Çok fazla kasiyorsun sıkma canını senden önemli değil diyorm. Ya bir insan akşama kadar 4 duvarda nasıl sıkılmaz bunalmaz ki. Yeri geliyor çok sevdiğin evladın seni tahammül edilmeyecek seviyeye getiriyor. Ya herşeyi bir kenara bırak sorunlar daha farklı boyuta ulaşsa gercekten diyorm onun giydiği cilbab için bile sabrederim. Bu toplumda müslümanca bir aile olabilmek ve birde kadının bu konuda sebat etmesi bence çok büyük birsey. Şu zamanda görüyoruz dışarı onca kadın kendini dışarda estetik operasyonlar ile kilo kilo boyalarla kendilerini partlatiyorlar. Eşim ise tevhidi bilen ve cihad şuurunda muvvahhide. Ayrica göbekli ve dişi çürük, türlü türlü noksanliklari olan birine tahammul ediyor. Evlendikten sonra birçok şeyi daha cok anladim ve tecrübe ettim. Yani ben nasıl rızık ile mukafatlandirgimin farkındayım. Allaha hamd ediyorum. Sema maraslinin yazilarini okuyorum ve yaşanmış evliliklerle alakali tecrubeleri okuyunca. Halime hep şükür ediyorum. Ben eşimden razıyım. Rabbim onu cennetine alsın.

“Hangi kadın kocası kendisinden razı olarak ölürse mutlaka cennete girer.” (Tirmizi, Rada, 10; İbn Mâce, Nikah 4)

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Hatta komşu diyorki siz niye evde durmuyorsunuz
Şahsen okuduklarıma binaen ben de böyle düşündüm, söylemeden edemedim; benim o kadar sosyal hayatım olsa benim de işim bitmezdi )

Bu arada benim kendi normal şartlarımda işlerim oldukça kolay bitiyor elhamdülillah. Ben sadece bireysel hayallerim için ek zaman ayırma adına zorlanıyorum, asli sorumluluklarımın dışında ve hayalim olan şeyler. Bedeli daha disiplinli olmak ise, hallederiz inşaAllah; daha dakik olmak ise, hallederiz inşaAllah. İmkansız değiller, sadece farkındalık ve alışkanlık istiyorlar )

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Üst Ana Sayfa Alt