Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale AMELSİZ İLİM VE İLİMSİZ AMELİN TEHLİKESİ

lost Çevrimdışı

lost

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum ve Rahmetull ahi ve Berekatuh u
Hamd, yalnızca Allah’a mahsustur . Salât ve Selam Rasûlü Muhammed –s.a.v-e, ailesinin, ashabına ve kıyamet gününe kadar onların yolunu, en güzel bir şekilde izleyenle rin üzerine olsun. Bundan sonra;
Öncelikle, İlim-Der’in bana burada, Müslüman kardeşlerimle bir şeyler paylaşmamı sağladığı için, kendileri ne teşekkür ediyor, yüce Rabbimden kendileri ni hayırla mükâfatlandırmasını diliyorum .
Değerli kardeşlerim, sizinle paylaşmak istediğim konu, amelsiz ilim ve ilimsiz amelin tehlikesi . Müslümanların her gün namazlarında, okumuş olduğu Fatiha sûresinde, “(Bizi) Gazabına uğrayanların ve Sapıtanların yoluna değil (iletme),”(Fatiha,7) ayetini tekrarlam aktadırlar. Peki, bu “Gazaba uğrayanlar ve Sapıtanlar” kim? Gazaba uğrayanların ve sapıtanların kim olduğunu Rabbimiz Allah kitabında ve şerefli Rasûlü sünnetinde bize bildirmiştir. Bakınız Kitabımızda Allah Subhanehu ve Teâlâ ne buyuruyor;
“Allah’ın kullarından, dilediğine kendi fazlından (peygamber liği) indirmesi ni ’kıskanarak ve hakka baş kaldırarak’ Allah’ın indirdikl erini tanımamakla, nefisleri ni ne kötü şeye karşılık sattılar. Böylelikle gazab üstüne gazaba uğradılar. Kâfirler için alçaltıcı bir azab vardır.” (Bakara,90)
Bu ayette ve bundan önceki ayette de (Bakara,89) anlaşıldığı üzere, Gazaba uğrayanlar Yahudiler dir. Gazaba uğramalarının sebebi ise, hakkı bildikler i halde inkâr etmeleri, karşı gelmeleri diğer bir değişle İlimleri olduğu halde amel etmemeler idir. Yine Allah –Subhanehu ve Teâlâ- onları, (Yahudiler i) bakın neyle misallend iriyor:
“Kendileri ne Tevrat’la amel teklif edildikte n sonra, onunla amel etmeyenle rin hali, ciltlerle kitab taşıyan eşeğin haline benzer. Allah’ın ayetlerin i yalanlaya n kavmin durumu ne kötüdür. Allah, zalim bir kavmi hidayete erdirmez.” (Cum’a,5)

Gelelim sapıtanlara, Kitap ve sünnetin bize bildirdiğine göre onlarda Hıristiyanlardır. Onların sapıtma nedenleri ilimsiz ameldir. Yani amel ediyorlar dı ama bir dayanağı olmadan. Nitekim kendisind e başka hak ilah olmayan Allah –Azze ve Celle- şöyle buyuruyor:
“Sonra bunların peşinden ard arda peygamber lerimizi gönderdik. Onların arkasından da Meryem oğlu İsa’yı gönderdik, ona İncil’i verdik ve kendisine uyanların kalplerin e şefkat ve merhamet duygusu koyduk. (Kendilikl erinden) icat ettikleri ruhbanlığa gelince; biz onu onlara farz kılmamıştık. Allah’ın rızasını kazanmak için onu kendileri icat etmişlerdi. Fakat ona da gereği gibi uymadılar. Biz de içlerinden iman edenlere mükâfatlarını verdik. Fakat onlardan birçoğu da fasık kimselerd ir.” (Hadid,27)
Bir hadisi Şerif’de ise şöyle rivayet ediliyor: Sahabiler den Adiy b. Hatem –r.anhum- diyor ki:
"Bir gün Rasûlullah –sallallah u aleyhi ve sellem-in yanına girdim. O sırada mescidde oturuyord u. Yanındakiler kendisine:
"Bu Adiy b. Hatim’dir." dediler. Elimde ne emanname ve de bir tavsiye mektubu vardı.
Yanına götürüldüğümde elimi tuttu. -Daha Önce bir defasında benim için:
"Allah’dan onun elini benim elime koymasını dilerim" demişti- Elimi tutarak ayağa kalktı, birlikte Mescid-den çıktık. Yolda önüne bir kadınla bir çocuk çıktı. Kadın:
"Sen’den bir dileğimiz var" dedi. Bunun üzerine elimi bırakıp onların yanına gitti ve dilekleri ni yerine getirdi.
Arkasından yine elimden tutarak beni evine götürdü. Cariyesi Velide’nin getirdiği bir yer minderi üzerine oturdu. Ben de karşısında oturdum Allah’a hamd-ü sena ettikten sonra bana:
"Lailahe İllallah (Allah’dan başka ilah yoktur) demekten mi kaçınıyorsun? Yoksa Allah’dan başka ilah olduğuna dair bir bildiğin mi var?" diye sordu. Kendisine:
"Hayır, yok" diye cevap verdim. Bu cevabım üzerine bir süre konuştuktan sonra bir ara yine bana dönerek:
"Allah’u Ekber (Allah en büyüktür) demekten mi kaçınıyorsun? Yoksa Allah’dan daha büyük bir şey olduğuna dair bir bildiğin mi var?" diye sordu. Ben kendisine yine:
"Hayır, böyle bir bilgim yok" diye karşılık verince sözlerine:
"Yahudiler, gazaba uğramışlar ve Hıristiyanlar da sapıklardır" diye devam etti. Ben kendisine:
"Ben dosdoğru yolu benimsemiş (Hanif) bir Müslüman’ım" deyince yüzünün sevinçle parladığını gördüm."(Bu hadisi Tirmizi rivayet etmiş olup, Hasen- garip demiştir. Hadisin başka tanıkları ve çoğu kısaltılmış diğer bir takım rivayet yolları da vardır. Bkz. Ahmed’in Müsned’i, c. 4, s. 378.)

Buna binaen, selef âlimlerin den bazıları şöyle demiştir: “Bu ümmetten İlmi olduğu halde amel etmeyenle r, Yahudiler e, İlimsiz amel edenler ise Hıristiyanlara benzer.”
Değerli Müslüman kardeşlerim, size bir kardeşiniz olarak şu dört şeyi yapmanızı tavsiye ederim.
1. İlim talep edin, öğrenin.
2. Öğrendiğiniz ilimle amel edin.
3. Amel ettiğiniz ilmi, insanlara anlatın.
4. Anlattığınız insanlard an, gelebilec ek olan ezaya sabredin.
Bu Allah’ın affına muhtaç kardeşine dua etmeyi unutmayınız. Selamun Aleykum ve Rahmetull ahi ve Berekatuh u.

E Çevrimdışı

ehl_i sünnet

Üye
İslam-TR Üyesi
bir de ilimsiz iman var ki bu en kotusu galıba.goruyoruz ortalıkta ben muslumanım dıye gecınıyorlar ıste.

İ Çevrimdışı

İbn_Talha

Üye
İslam-TR Üyesi
İlmi olduğu halde amel etmeyenler yahudilere,ilmi olmadığı halde amel edenler ise hristiyanlar benzetiyorlar. Çok güzel bi tespit Bizlere böyle selef,öncü,ışık olan alimler çıkaran ALLAHA hamd olsun.