Almanya polisi resmen camilerde

ser-a Çevrimdışı

ser-a

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Almanya'da istihbarat örgütlerinin camilere kadar sokulması üstelik bunu resmi yollarla yapmaları tepkilere neden oldu


Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Almanya'nın North Rhine-Westphalia eyaletinde bulunan ve yönetimi Türkiye Diyaneti'ne ait bulunan bir cami yönetiminin eyalet polisiyle işbirliği yaptığı ortaya çıktı. North Rhine-Westphalia'da bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)'ne bağlı caminin eyalet polisi ve istihbarat teşkilatıyla işbirliği yaptığı öğrenildi. Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının tepkisine neden olan işbirliğinin camiden ilan edilmesi ise işin bir başka tepki çeken yanı oldu.
Vatantaşların bildirdiğine göre DİTİB Camii'nin içine asılan bir afişte de cami yönetiminin polis ve istihbarat teşkilatıyla yaptığı işbirliğine vurgu yapılıyor.
Dernek tarafından çerçevelettirilerek camiye asıldığı belirtilen afişte, cami imamı, cami dernek başkanı, resmi elbiseli polis, emniyet müdürü, Katolik ve Protestan kilise papazları ve istihbarat elamanları bulunuyor. Afişin altında ise “Güvenlik İçin Ulusal Ödül 2011”, “Güvenlik Ortaklığı (İşbirliği) Ennepe-Ruhr-Kreis”, “Polis ve Müslümanlar Ennepe-Ruhr-Kreis İçin” cümleleri yer alıyor. Afişin en altındaysa eyaletin iç güvenliğinin başında bulunan İçişleri Bakanı Ralf Jäger’in isim ve imzası bulunuyor.
Afişe tepki gösteren Müslümanlar, olayın son derece vahim olduğunu belirtiyor. V Man olarak isimlendirilen istihbaratın artık resmi yollarla Müslümanların içine sokulmasına tepki gösteren Müslümanlar, bu ilişkilerin sorgulanması gerektiğini vurguluyor.

DİTİB dahil Almanya'daki bütün Müslüman örgütlerin aslında bağımsız olduklarını hatırlatan Müslümanlar, güvenliğin toplumdaki siviller tarafından değil devlet tarafından sağlanması gerektiğini ifade ediyor. DİTİB yönetiminden ise henüz tepkilere karşılık bir açıklama gelmiş değil.
 
Geri
Üst Alt