Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

ALMANLAR MÜSLÜMAN OLUYOR

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
tamamda peki onun suphesi ibn abbas radi allahu anh'in soyledigi seyi yanlis anladiysa seykh el bani'nin anladigi gibi anladiysa onun suphesi var diyorki kufur duna kufur diyorki islamdan çikarmayan kufur hadi yanlis anlasilma akhi bu konularda sitede tartismalar oldu munazaralar oldu musrigin tekfirini yapmayan ne zaman kafir olur huccet'en oncemi sonrami bunlarin hepsi belli oldu genel tekfir ile sahsi tekfiri karistirma akhim benim

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
bu misali butun tekfir edenlere veririm en guzell misallerden biridir imam ahmed ibn hanbel'in misali ulema ne diyor ? kur'an Allah'in kelamidir mahluk degildir kur'an mahluktur diyen kafir olur onun kufrunden suphe edende kafir olur

simdi sana desemki ahmed ibn hanbel'in zamaninda o zamanki hukumdar kur'an mahluktu diyordu ve ahmed ibn hanbel hayati boyunca tekfir etmemis simdi biz koskocaman ulemayi kur'an mahluktur diyeni tekfir etmedi diye tekfirmi edecez?

bak kendi soyluyor onun kufrunden suphe eden kafir olur ama kendi bile tekfir etmiyor hadi diye bilirmisin ahmed ibn hanbel kafirdir ?

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
musluman olmus olabilirler ama devamli musluman kalamazlar malesef cunku pierre vogelin itadi düzgün degil.

"devamli musluman kalamazlar" subhanAllah, kardesim, gelecegi mi biliyorsun sende böyle bir laf söyleme cesareti buluyorsun kendinde?! Gelecegi, Gaybi Allahtan baska kimse bilemez, biliyorum diyen varsa, yalancidir, sirke girmistir, cunku Allahin bilgisini bildigini iddia ettigi icin:

Bakara, 33: (Allah): "Ey Âdem, bunlara onları isimleriyle haber ver." dedi. Bu emir üzerine Âdem onlara isimleriyle onları haber verince, (Allah): "Ben size, ben göklerin ve yerin gayblarını bilirim, sizin açıkladığınızı da, içinizde gizlediğinizi de bilirim" dememiş miydim?" dedi.

Hasr, 22: "O, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayan Allah’tır. Gaybıda, görünen âlemi de bilendir. O, Rahmân’dır, Rahîm’dir"

Gaybi, bilinmeyeni, gelecegi, sadece Allah bilir, kardesim daha cok dikkat et, ne söyledigini düsün önce..

ayrica itikadi üzerine sanirim bunlar yeterli:

Üsâme bin Zeyd -radıyallâhu anhümâ-'nın kendisi ile alâkalı naklettiği şu rivâyet:

Resûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem-, bizi Cüheyne kabilesinin Hurâka kolu üzerine göndermişti. Sabahleyin sularının başında iken onlara hücum ettik. Ben ve Ensâr'dan bir kişi onlardan bir adama yetiştik. Üzerine yürüyünce, adam; “Lâ ilâhe illallâh” dedi. Bunun üzerine Ensâr'dan olan arkadaşım ona hücumdan vazgeçti; ben ise mızrağımı sapladım ve adamı öldürdüm. Biz Medine'ye gelince, bu olay Peygamber Efendimiz'in kulağına gitti ve bana:

“– Ey Üsâme! «Lâ ilâhe illallâh» dedikten sonra adamı öldürdün mü?” buyurdu. Ben:

– Yâ Resûlallâh! O, bu sözü sâdece canını kurtarmak için söyledi, dedim. Efendimiz:

“– «Lâ ilâhe illallâh» dedikten sonra, adamı öldürdün mü?” diye sözünü tekrâr etti.

Diğer bir rivâyette:

“– Kalbini yarıp baktın mı ki, bu niyetle söyleyip söylemediğini bilesin?” diye tekrar sordu. Bu sözü o kadar çok tekrarladı ki, ben, keşke daha önce değil de şimdi Müslüman olsaydım, diye temennî ettim . (Buhârî, Diyât, 2; Müslim, Îmân, l58-159)

Nisa, 94: “Ey îmân edenler! Allâh yolunda savaşa çıktığınız zaman iyi anlayın, dinleyin! Size selâm verene, dünyâ hayâtının geçici menfaatini gözeterek, «Sen mü'min değilsin!» demeyin! ”

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kufr duna kufr meselesini arastirirsan o zaman bunun sistemi komple degistirmeyen ve bir konu hakkinda hevasina uyan yöneticiler hakkinda oldugunu görürsün, ...
oysaki bugünki yöneticiler hakkinda kufr duna kufr hükmü sözkonusu olamaz, cünkü onlar sistemi komple degistirdiler ve cahiliyye hükmünü sectiler, ...

En dogrusunu Allah Celle wa 'Ala bilir.

bu mesele iki satirla halledilmez tabiki, ...

I Çevrimdışı

I.C.C.B

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
senin anlattigin gibi hukmu zaten soyluyor, bide soyle düsün, imama direk sorsalardi yok mu diyecekti.

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bu misali butun tekfir edenlere veririm en guzell misallerden biridir imam ahmed ibn hanbel'in misali ulema ne diyor ? kur'an Allah'in kelamidir mahluk degildir kur'an mahluktur diyen kafir olur onun kufrunden suphe edende kafir olur

simdi sana desemki ahmed ibn hanbel'in zamaninda o zamanki hukumdar kur'an mahluktu diyordu ve ahmed ibn hanbel hayati boyunca tekfir etmemis simdi biz koskocaman ulemayi kur'an mahluktur diyeni tekfir etmedi diye tekfirmi edecez?

bak kendi soyluyor onun kufrunden suphe eden kafir olur ama kendi bile tekfir etmiyor hadi diye bilirmisin ahmed ibn hanbel kafirdir ?

"onun küfründen süphe eden kafir olur" bu bir nevi tekfir degilmidir ?

I Çevrimdışı

I.C.C.B

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
gul yarasi . tabiki gelecekten haber verilirmi. o sahsin durumuna binaen söyledim, itikadi bozuk olursa baskalarinada aynisini ögretecek dir. itikadi ni düzeltirse , elhamdulillah...

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
akhi evet nevi kufurdur fakat musrigin tekfirini etmeyende nevi kufurdur ama genel olarak yani her sahis için degildir nasi desem akhi anladin bi idhnillah

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
muahmmed ibn abdul wahab rahimehu Allah'in getirdigi icmada geçer kim Allah'a sirk kosanlari islamd'an çikarmazsa yani tekfir etmesse onun kufrunden suphe ederse veya dinini kabul ederse icma ile kafir olur yani akhi tam tercume edemedim ama hemen hemen boyle diyor fakat akhi bu icmayi kulanarak her sahsi tekfir edemeyiz

I Çevrimdışı

I.C.C.B

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
sahabe aralarinda itikadi bir mesele oldumu o meseleyi anlatmadan tekfir etmezdiler. bende kendim konustum anlattim ve arkadaslarimla ayni sehirde yasiyor ve hacca gittigimde orada da konustum, arkadaslar gene konustu ama degismiyor. kisacasi ayeti inkar ediyor desem belki daha iyi anlasilir...

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
anladigim kadariyla diyorsunki yani, müsrige müsrik demiyen birisi cehalet sebebiyle müsrigin müsrik oldugunu bilmedigi icin mazeretlidir ???
Oysaki AHmed bin Hanbel RaHimahullah, kafirin küfründe süphe edenin kafir olacagini söylüyor ve bu hususta cehalet mezerettir demiyor, ...

MuHammad ibn 'abd al Wahhab bir risalesinde söyle diyordu:

“Bu meselede hala nasıl şüphe ediyorsunuz şaşılacak şey doğrusu. Halbuki ben size, defalarca anlattım ki; İslam’a yeni girmiş veya uzakta çölde yetişmiş olup kendisine hüccet ikame edilmemiş olan yahut cahilliği; sevgi ve nefret büyüsü gibi bilinmeyen kapalı bir mesele ile ilgili olan kimse, bunu öğreninceye dek tekfir edilmez. Ancak Allahu Teala’nın apaçık beyan ettiği, Kitabı’nda hükmünü muhkem şekilde açıkladığı dinin asıllarına gelince; bu noktada Allah’ın hücceti Kur’an’dır; kime Kur’an ulaşmışsa, ona hüccet ulaşmıştır.”

Ed-Dürerü's Seniyye 8/90

Allah en dogrusunu bilir, ...
Düeltilecek birsey varsa düzeltin insha'Allah,...

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
akhi sadece musrigin musrik oldugunu bilmemesi degilki simdi el bani kafirmi oldu akhi ? yoneticileri tekfir etmiyro ne diyecen bu duruma ? olmaz akhi çunku adam'in hadiste anladigi oyleydi ibn abbas oyle demek istedi kufur duna kufuru bugunku yoneticilere uyguluyorlar fevzan olsun el bani olsun o zaman hepsini tekfir edelim toptan akhi akhi burada tekfir etmeyle kardesimiz makdisin'in yazidigi guzel bir metini yazmistir bi iznillah okumak lazim

https://www.islam-tr.org/ilmi-munaz...-sami-tekfir-hakkinda-onemli-aciklamalar.html

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
tamamda kafirin kufrune suphe eden kafir olacagini soyluyor niye kendisi tekfir etmiyor ? kur'an mahluktur diyen kafirdir onun kufrunden suphe eden kafirdir diyor ama kendisi tekfir etmiyor niye tekfir etmiyor ?

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
akhi itikadi huccet lazim ondan tekfir etmiyorr huccet yapmadan kim kimi tekfir ediyor ? dinin asli nedir akhi ? tewhidi gerçeklestirmek neynen oluyor ? nasil oluyor ? akhi musrigi tekfir etmek dinin aslindan degildir bir insan musrigi tekfir etmedigi zaman dinin aslini redd etmis olmaz metin ile bilinen bir mevzudur

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
dinin aslini gerçeklestirmek nedir ? Andolsun, Biz her ümmete: "Allah'a kulluk edin ve tağuttan kaçının" (diye tebliğ etmesi için) bir elçi gönderdik. Böylelikle, onlardan kimine Allah hidayet verdi, onlardan kiminin üzerine sapıklık hak oldu. Artık, yeryüzünde dolaşın da yalanlayanların uğradıkları sonucu görün(nahl suresi ayet 36)

ibni kesir rahimehu Allah bu ayet hakinda ne diyor taghuttan kaçinmak sirkten kaçinmak manasina gelir oyle ise kim Allah'a sirk kosmadan ibadet eder kulluk ederse tum peygamberler''in getirdigi dinin aslini yani tewhidi gerçeklestirmis olur

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
hadi akhiler benim çikmam lazim bi idhnillah sitede bu konular vardir bi idhnillah forumu iyibi dolasin ve bakin esselamu aleykum we rahmetullahi we barakatuh hayirli geceler hepinize Allah hepimizi dogru yola yoneltsin amin

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
video yenilenmistir..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Öncelikle Allah razı olsun gulyarasi video için teşekkür ederim.

I.C.C.B sana gelince kardeşim net olmayan meselelerde gelip forumda ahkam kesmek size düşmedi bu zihniyetle yazacaksanız buyrun kapı orada.

İnsan biraz akıllı olur görüyorum ki çamur ve iftira attığınız insanlar dünyada insanları müslüman yapmaya vesile olmaya çalışırken sizde o kıt bilginizle gelip müslüman olmuş insanları kafir yapmak için 40 takla atıyorsunuz.

El edep. Sizin verdiğiniz ayet hakkında alimler kaç yorum getirmiş getirip buraya pişirip pişirip atıyorsunuz.

10 gün forumla ilişkin kesildi umarım bu sürede bir müslümana küfür isnad ederken 10 kez düşünürsün devam edersen forumdan temelli uzaklaştırılacaksın.

Talipp ahi sana gelince ahi kuran herkese ulaşmıştır doğru.

En basit sana örnek verim sizinle benim bilgim bir mi? Kuran ulaştı diye kuranın tüm hükümlerini herkes biliyor mu.Onca alim koca koca muhaddisler arasında, 4 mezhep imamında (itikad dışında) bile bazı ihtilaflar var. Günümüzdeki alimler arasında ayet ve hadis olmasına rağmen anlaşmazlıklar var. Alimler kendi aralarında sabit bir fikre varmamışken kuran ulaştı tüm görüşler üstüne hüccet demek çok komik.

Mesala seni yanıma alsam tekfircilerin o 100 küsür maddesine dair soruları tek tek sana sorsam emin ol soruların çoğunda takılır ve o tekfircilere göre kafir olursun.

Ayrıca alimlerin bu konudaki görüşlerini detaylı oku,tekfirde kasıt,tevil etme vs sebepleri özellikle oku.

Selametle kalın

Böyle güzel konuyu bu duruma çektiğiniz için sizi esefle kınıyorum... Allah sizi ıslah etsin. Devir iş zamanı devir onu bunu kafirlikle itham etme zamanı değildir.

Konu kilit...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...