Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Allah, Varlığı Ne Için Yarattı ?

mehmed cihad Çevrimdışı

mehmed cihad

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
561872_461037290604457_151753616_n.jpg

“Levlake levlake lema halaktu'l-eflak / Sen olmasaydın sen olmasaydın varlığı-felekleri-kainatı yaratmazdım.”

Bu söz uydurma bir sözdür. (Mevzuat, Aliyyul kari, s.295, 296, H.No: 385)

El-Sagani “uydurulmuş” dedi. ( El-Sagani, El-Hadis El-Mevzuat, sy.7) İbni Cevzi şöyle der ”uydurulmuştur” (İbni Cevzi, El-Mevzuat 1/288) ve Suyuti’de aynı şeyi söylemiştir. (Suyuti, El-Laai 1/272)

Hadis Ulemasının tamamı uydurma olduğunu söylemiştir: Fevaid, Şevkani, s.326, H.No:18; Keşfül Hafa, Acluni, c.2, s.214, H.No: 2124; Lülü, Kavukcu s.154, H.No: 452; Masnu, Aliyyul kari, s.150, H.No: 255; Mevzuat, Aliyyul kari, s.295, 296, H.No: 385; Münteka, Hac Ahmet, s.609, H. No: 914; Risaletül Mevdua, Sagani, s.7

Bu söz ayrıca Kur'an ile de çelişmektedir:

“Ben insi ve cinni Bana kulluk etsinler diye yarattım” (51/Zariyat, 56)

“Sizin tümünüzün dönüşü O'nadır. Allah'ın va'di bir gerçektir. İman edip salih amellerde bulunanlara, adaletle karşılık vermek için yaratmayı başlatan, sonra onu iade edecek olan O'dur.” (10/Yunus, 4)

“O'nun arşı su üzerinde iken amel bakımından hanginizin daha iyi olduğunu denemek için gökleri ve yeri altı günde yaratan O'dur.” (11/Hud, 7)

Bu söz Allah'ın üzerinde zorlayıcı bir otorite olduğunu iddia etmektir..
Bu inanç Hristiyanlara ait bir inançtır…

"Her yaratığın ilk doğanı odur: Çünkü onun (İsa’nın) aracılığı ile her şey yaratıldı: göktekiler, yerdekiler, görülebilenler ve görülemeyenler; gerek tahtları, gerek egemenlikleri, gerek prenslikleri ya da iktidarları olanlar. Her şey onun aracılığı ile ve onun için yaratıldı. Ve o her şeyden öncedir ve onun aracılığı ile her şey oluşur. Ve o bedenin, topluluğun başıdır: ki o başlangıçtır, ölülerden ilk doğandır…" (Colossians 1: 15-18)

Son olarak Peygamber’in şu hadisini buraya alıyoruz: “Kim benim üzerime bile bile yalan söylerse ateşteki yerine hazırlansın.” (Mütevatir Hadis: Buhari, Muslim ve diğerleri)

561872_461037290604457_151753616_n.jpg

Üst Ana Sayfa Alt