Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Allah,tan Başka Bir Ilah Olmadığına Muhammed,in Allah,ın Rasülü Olduğuna Şahadet Edenin Sevabı

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillahirrahmanirrahim

Elhamdülillahi Rabbil alamin

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلى أَهْلِ بَيْتِهِ وَعَلى أزْوَاجِهِ وَذُرِّيَّتِهِ،كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى آلِ إبْرَاهِيمَ، إنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ. و بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ بَيْتِهِ وَعَلَى أزوَاجِهِ وَذرِّيِّتِهِ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى آلِ إبْرَاهِيمَ، إنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ.

Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ ehlibeytihi ve alâ ezvâcihi ve zürriyetihi, kemâ salleyte alâ âli İbrahîm, inneke hamîdun mecîd. Ve bârik alâ Muhammedin ve alâ âli beytihi ve alâ ezvâcihi ve zürriyetihi. Kemâ bârekte alâ âli İbrahîm, inneke hamîdun mecîd”

Kelime,i- Tevhid: ve Allah,tan Başka Bir İlah Olmadığına Muhammed,in Allah,ın Rasülü Olduğuna Şahadet Edenin Sevabı:

Allah,ın hoş bir sözü nasıl örneklendirdiğini görmezmisin.? Kökü yerde sabit dalları gökte olan güzel bir ağaç gibidir. O ağaç Rabbinin izniyle her zaman meyvelerini verir. (İbrahim 24/25)

İbn Abbas hoş sözden kasıt: La ilahe illallah,tır demiştir.

1- Ebu Said el-Hudri (r.a),dan Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu; Hz. Musa (a.s) dedi ki; Rabbim bana söyleyerek seni zikredeceğim ve sana dua edeceğim bir şey öğret. Yüce Allah şöyle buyurdu; La ilahe illallah de. Musa: Rabbim bütün kulların bunu söylüyor deyince yüce Allah yine: La ilahe illallah de diye buyurdu. Musa dedi ki: Ben bana özel olarak vereceğin bir şey istiyorum. Yüce Allah şöyle buyurdu: Ey Musa eğer yedi gök ve yedi yer bir kefeye konsa La ilahe illallah da bir diğer kefeye konsa la ilahe illallah onların hepsinden ağır basardı.

Hakim Müstedrek (1869: Hadis Sahih,tir Zehebi,de ona muvafakat etmiştir) Beyhaki Esma ve,s-Sıfat (190) Ebu Nuaym Hilye (12841) Taberani Dua (1379) İbn Hibban Sahih (6353) Ebu Yala Müsned (1386)

2- Cabir (r.a),dan rivayete göre Rasülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu; En faziletli zikir La ilahe illallah en üstün dua da Elhamdülillah,tır.

İbn Hibban Sahih (846) Begavi Şerhu,s-Sünne (3/84) İbn Hacer Tahriçu Mişkat (2/435) Elbani Sahihu,t-Tirmizi (3383: Hasen)

3- Ebu Hureyre (r.a) dan rivayete göre dedi ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Bir kul ihlasla La ilahe illallah diyecek olursa mutlaka semanın kapıları açılır ve nihayet bu söz Arş,a kadar ulaşır. Yeter ki büyük günahlardan sakınılmış olsun.

Munziri et-Terğib (2/341) Elbani Sahihu,t-Terğib (1524: Hasen) Sahıhu,l-Camıu (5648: Hasen)

4- Abdullah b. Ömer (r.a),dan dedi ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Size Hz. Nuh,un oğluna ne vasiyet ettiğini bildireyim mi.? Ashab: Buyur deyince Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Hz. Nuh oğluna vasiyet ederek dedi ki: Oğulcağızım ben sana iki şeyi tavsiye ediyor iki şeyi de yasaklıyorum. Sana La ilahe illallah demeni tavsiye ediyorum. Çünkü bu terazinin bir kefesine konulacak gökler ve yer de diğer kefesine konulacak olursa onlardan daha ağır basar. Eğer onun karşısında duran bir zırh dahi olsa o zırhı parçalar ve nihayet Allah,a ulaşır.

Hakim rivayetinde şöyle demektedir: Size La ilahe illallah demenizi emrediyorum. Çünkü gökler yer ve içlerinde bulunanlar (bir kefeye) konulursa La ilahe illallah da bir diğer kefeye konulursa onlardan daha ağır basacaktır. Eğer gökler yer ve onlarda bulunanlar bir zırh olup La ilahe illallah onların üzerine bırakılacak olursa o zırhı parçalar Yine size Subhanallahi ve bi hamdihi demenizi emrediyorum Çünkü bu her şeyin duasıdır ve her şey bu sebeple rızıklanır.

Ahmed b. Hanbel Müsned (208) Hakim Müstedrek (143 dedi ki: Hadis Sahih,tir) Beyhaki el-Esma ve,s-Sıfat (191) Buhari Edebu,l-Müfred (545 Elbani dedi ki: Sahih) Ahmed Şakir Müsned (21/49 dedi ki: İsnadı Sahih) Heysemi Mecmau,z-Zevaid (4/222 dedi ki: Ricali Sika) Elbani Silsiletu,s-Sahiha (1/259 dedi ki: İsnadı Sahih) İbn Kesir el-Bidaya (1/112 dedi ki: İsnadı Sahih) Şeyh Mukbil Sahıhu,l-Müsned (809 dedi ki: Sahih,tir)

5- Ömer b. el-Hattab,ın bildirdiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır: Doğrusu ben öyle bir söz bilmekteyim ki bir kul o sözü kalbiyle hak olarak söyleyip de bulunduğu hal üzere ölürse Allah ona muhakkak cehennem ateşini haram kılar O söz La ilahe illallah,tır.

İbn Hibban Sahih (206) Hakim Müstedrek (223 dedi ki: Hadis Sahih,tir) Beyhaki el-Bas ve,n-Nuşur (32) Ebu Nuaym Hilye (10332) Elbani Sahıhu Mevarid (1 dedi ki: Sahih,tir) İbn Hüzeyme Tevhid (774/2) Munziri Terğib (2/342: İsnadı Sahih) Elbani Sahihu,t-Terğib (1528: dedi ki: Sahih)

6- Suheyl b. Beyda anlatıyor: Biz Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem,le birlikte bir seferde iken önde gidenler durup beklediler Geridekiler de gelip Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem,e yetiştiler Hepsi toplandıkları zaman Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem: Haberiniz olsun ki kim Allah,tan başka hiçbir ilah olmadığına şahitlik ederse Allah onu cehenneme haram kılar ve ona cenneti garanti eder.

Elbani Sahihu Mevarid (3 dedi ki: Sahih li Ğayrihi) Ahmed b.Hanbel Müsned (15424) İbn Hibban Sahih (201) İbn Ebi Şeybe Müsned (699)

7- Cabir bildiriyor: Muaz (b.Cebel),e vefatı yaklaştığında: Odanın/çadırın örtüsünü açın. Çünkü ben Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem,i: Kim kalbinden/içinden samimi olarak Allah,tan başka hiçbir ilah olmadığına şahitlik ederse cennete girer. diye buyurduğunu işittim dedi.

Elbani Sahihu Mevarid (4:dedi ki: Sahih) İbn Hibban Sahih (202) Taberani Mucemu,l-Kebir (16522) Zehebi Siyeru Alemu Nubela (190) Elbani Silsiletu,l-Sahiha (5/470)

8- Osman b. Affan bildiriyor: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem,i şöyle buyururken işittim: Kim Allah,tan başka hiçbir ilah olmadığını bildiği halde ölürse cennete girer.

Müslim Sahih (26) Elbani Sahihu Mevarid (6: dedi ki: Sahih) Elbani Ahkamu,l-Cenaiz (19) Elbani Sahihu,l- Camiu (6552 dedi ki: Sahih) Ahmed b. Hanbel Müsned (451) İbn Hibban Sahih (203) Hakim Müstedrek (1231) Abd b. Humeyd Müsned (56) İbn Ebi Şeybe Musannef (10641) Taberani Mucemu,l-Evsat (1698) İbn Huzeyme Tevhid (515)İbn Mende İman (33) Beyhaki El-Esma ve,s-Sıfat (180) Ebu Nuaym Hilye (10331) Zehebi Nubela (531) İbn Teymiyye Feteva (8/370 dedi ki: Sahih)

9- Hıssan b. Kahin anlatıyor: Ben içerisinde Abdurrahman b. Semure,nin bulunduğu bir meclise oturdum. Fakar o sırada ben onu tanımıyordum. Derken Abdurrahman b. Semure şöyle dedi: Muaz b. Cebel bize şu hadisi nakletti: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem: Yeryüzünde Allah,a hiç bir şeyi şirk koşmadan ve Allah,tan başka hiçbir ilah olmadığına benim de Allah,ın Resulu olduğuma şahitlik edip bunu kesin olarak kalben tasdik ederek ölen bir kimse bu (sözünden dolayı) bağışlanır.

Sahıhu Mevarid (5 dedi ki: Hasen) İbn Hibban Sahih (203) Teberani Dua (1367) Beyhaki Şuabu,l-İman (117) Ahmed b.Hanbel Müsned (21436)

10- Ubade b.Samit (r.a),dan rivayete göre Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Kim Allah,tan başka hiçbir ilah olmadığına ortaksız bir ve tek olduğuna Muhammed,in onun kulu ve Rasulu olduğuna İsa,nın Allah,ın kulu Rasulu ve Meryem,e bıraktığı kelimesi ile kendinden bir ruh olduğuna cennetin hak ateşin hak olduğuna şahadet ederse Allah o kimseyi ameli ne olursa olsun cennete koyar.

Buhari Sahih (3204) Müslim Sahih (44) Ahmed b. Hanbel Müsned (22069) İbn Hibban Sahih (209) İbn Ebi Asım Sünne (737) İbn Mende İman (44) İbn Adilber Temhid (4285) Elbani Sahihu,l-Camiu (6320 dedi ki: Sahih)

11- Rifaa el-Cuheni (r.a),dan dedi ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem ile birlikte gidiyorduk. Nihayet el-Kedid denilen yere vardığımızda yüce Allah,a hamdederek hayırlı şeyler söyledi ve şöyle buyurdu: Allah,ın huzurunda şahadet ederim ki Allah,tan başka hiçbir ilah olmadığına benim de Allah,ın Rasulu olduğuma kalbinden samimiyetle şahitlik eden her bir kul ardından da dosdoğru amellerde bulunursa mutlaka cennete girer.

Ahmed b. Hanbel Müsned (15874) Ebu Nuaym Hilye (8865) Şeyh Mukbil Sahıhu,l-Müsned (343 dedi ki: Sahih)

12- Ebu Hüreyre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurduğunu nakleder: İman altmış veya yetmiş küsür şubedir. Bunun en üstünü La ilahe illallah sözü en aşağısı ise eziyet veren şeyleri yoldan kaldırmaktır. Haya da imandan bir şubedir.

Buhari Sahih (8) Müslim Sahih (58) İbn Mace Sünen (56) Ahmed b. Hanbel Müsned (9156) İbn Hibban Sahih (192) İbn Ebi Şeybe Musannef (24755) Elbani Sahihu,l-Edebu,l-Müfred (466 dedi ki: Sahih)

13- Ebu Hüreyre,nin bildirdiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: İnsanlar La ilahe illallah diyene kadar onlarla savaşmam emredildi. Bunu söyledikleri zaman (İslam,ın) hakkı dışında canlarını ve mallarını benden korumuş olurlar. Sonra onların (gizli) hesabı Allah,a aittir.

Beyhaki Şuabu,l-İman (4) Tirmizi Sünen (2548 dedi ki: Hasen Sahih) Ebu Davud Sünen (2273) İbn Ebi Şeybe Musannef (28363) İbn Mende İman (28) Elbani Sahihu Ebu Davud (2640 dedi ki: Sahih)

Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ ehlibeytihi ve alâ ezvâcihi ve zürriyetihi, kemâ salleyte alâ âli İbrahîm, inneke hamîdun mecîd. Ve bârik alâ Muhammedin ve alâ âli beytihi ve alâ ezvâcihi ve zürriyetihi. Kemâ bârekte alâ âli İbrahîm, inneke hamîdun mecîd”

Velhamdülillahi Rabbil alemin

Üst Ana Sayfa Alt